Královna Kristýna

• Finsko Tyttökuningas (více)
Finsko / Německo / Kanada / Švédsko / Francie, 2015, 106 min

Příběh švédské královny Kristýny, která nastoupila na trůn ve věku šesti let, je portrétem extravagantní mladé ženy, jež se vzpírala tradici i konvencím a mimoděk změnila běh dějin. Mladá žena vzdorující konzervativním silám bránícím pokroku je rozkročena mezi rozumem a citem, mezi kvalitním moderním vzděláním a anachronickým světem státnických povinností – mezi brilancí své mysli a nesrozumitelnými touhami svého těla. (Film Europe)

tammsin

Úsporné lokace, úsporné kulisy, úsporné projevy a úsporné moudré projevy. Drobné úsměvy, drobní padouši, drobné politické pikle a sex na Codexu gigas. Celé to bylo takové úsporné, úsměvné a bohužel i špatné. ()

brunetkabbb

Spolupráce X zemí v tomto případě opravdu nepřinesla sladké plody. Vůbec se mi nelíbila kamera, na festivalový film mi to celé přišlo takové nějaké laciné. Divně sestříhané, frázovité scény. Jediné, co lze pochválit je práce kostymérů a kostymérek. Film si hraje na historický dokument, ale v podstatě se celou dobu vše točilo jen kolem nevyřešené sexuální orientace švédské panovnice. Navíc jsem tak nějak nepochopila, proč na většině plakátů k filmu nefiguruje hlavní, ale vedlejší postava. ()

blondboss

Niekedy je dobré si pozrieř nejaký životopisný film a zistiť čo to o živote nejakého známeho človeka z minulosti. O kráľovnej Kristíne som predtým nepočul a celkom som bol zvedavý, ale tak ako naznačuje väčšina tunajších komentárov, bola to fatálna filmová nuda, ktorá nemohla zaujať ani keby sa tam v kuse promenádovali nádherné nahé ženské, lebo jednoducho, keď to do rúk vezme nie veľmi zručný režisér, tak to nemôže dopadnúť dobre. Na koprodukčné pomery veľmi podpriemerný snímok, ktorý som mal problém dopozerať. Aspoň že hlavná predstaviteľka herecky nesklamala. 45 % ()

tuntik

Celkom príjemný film vhodný skôr na TV/DVD než do kín. Narozdiel od iných, strohé kulisy mi nevadia. Ono tie švédske hrady nie sú ani v súčasnej dobe ako Bojnický zámok; sú to skôr pevnosti (okrem súčasného kráľovského zámku). V období 30ročnej vojny a nadvláde puritánskych luteránskych panovníkov tam asi moc výzdoby nebolo, najmä ak jedli z cínových tanierov. Herecké výkony tak akurát. Akurát, že scenárista si mohol dať trošku viac záležať... Ja so znalosťami histórie som si niektoré veci automaticky domyslel, ale niekto, kto nemá taký prehľad sa môže v historických súvislostiach trochu stratiť.. Ale celkovo fajn. ()

DrifterSoul

Zajímavý pohled na dějiny Švédska/Evropy včetně letmého odkazu k historii české.  Kdo by zde ale hledal a byl natěšený na davové, akční, válečné scény,  typické pro daný žánr kinematografie, bude jistě zklamán.  Já naopak ocenil komorní atmosféru, okořeněnou genderovou tématikou. ()

fonca

Nechápem nízke hodnotenia. Myslím, že tento film v sebe nesie dosť veľké myšlienky, tak ako ich mala v hlave nepochopená panovníčka, ktoré predbehla svoju dobu o niekoľko storočí. Mne sa naopak tento štýl páčil, nebolo to síce povrchnému divákovi lahodiace audiovizuálne dielko s množstvom načačkaných kostýmov, hereckých póz akčných scénok, ale o to viac dôverihodnejšie vyzneli myšlienky, ktoré tento film v sebe niesol. Nesúhlasím, že sa tu dehonestuje cirkev ako taká, skôr ukazuje ako sa cirkev dehonestovala( a obávam sa, že niekedy dehonestuje) aj sama, potláčaním základných ľudskej potreby, a to slobody. Myslím, že na tom je založené hlavne kresťanstvo, na slobode :-) ()