Reklama

Reklama

Klukovský klub Rychlých šípů – Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka – zjistí, že v temné čtvrti Stínadla se cosi děje. Starý kostelník jim vypráví příběh osiřelého zámečnického učně Jana Tleskače, který byl zároveň zvoníkem v kostele svatého Jakuba ve Stínadlech. Tam také za záhadných okolností zahynul pádem ze zvonice. Rychlé šípy podniknou nebezpečnou výpravu na nepřátelské území. Ve zvonici najdou Tleskačův deník, ve kterém chlapec píše o jakémsi svém vynálezu. Jeho plány ukryl v kovovém hlavolamu, zvaném Ježek v kleci. Návod na vysvobození ježka z klece je v deníku podrobně popsán. Kde se však hlavolam nachází, to musejí Rychlé šípy teprve zjistit. Není to jednoduché: ve Stínadlech totiž vládne drsný chlapecký gang Vontů… (Česká televize)

(více)

Recenze (294)

fragre 

všechny recenze uživatele

Bohužel, tohle se moc nepodařilo. Shlédl jsem to aspoň po 10 letech a můj tehdejší nepříliš dobrý dojem se potvrdil. Slabé tři hvězdičky, které dávám z nostalgie, kvůli působivé atmosféře a kvůli těm krásně ošouchaným exteriérům (ty by dnes už v reálu nenatočili a museli by si pomoci jedničkami a nulami). Vizuálně dobré, herecky nic moc.Doba těchto páně Foglarových příběhů již zřejmě uplynula, a dnešním "chlapcům a děvčatům" již asi nemají tyto co říci. Očividně už moc neříkaly dětským hercům zde hrajícím, jejich výkonům se nedá věřit, ty jejich rychlošípácké hlášky (himbajs, plantážníku...) jsou nějak nucené, ty vontské kožené bundy jsou v proletářské čtvrti nevěrohodné, BKP ouplně vedle... prostě - drhne to. ()

L_O_U_S 

všechny recenze uživatele

"Jaká roura?" Když se ještě psala léta začínající jedničkou, měl jsem mnohem raději tenhle film než Bočanův seriál. Na počátku devadesátých let mě totiž jako prcka šíleně iritovala černobílá kamera a fakt, že si tvůrci v 60. letech dovolili zpronevěřit se předloze a spojit látku ze dvou knih do jednoho seriálu. ("Stínadla se bouří" mám z celé trilogie dodnes rád nejméně, na čemž se podepisuje až přílišná tragičnost knihy.) Dnes se na to dívám trošku jinak, protože v sedmi letech jsem mohl těžko zhodnotit zde tolikrát kritizované herecké výkony a šroubovanost dialogů, i tak se ale na tuhle Záhadu hlavolamu podívám rád a pankáč Štětináč prostě baví. Zároveň mě napadá, jak by asi dopadl pokus natočit znovu celou stínadelskou trilogii, a třeba i při zasazení děje do současnosti. Myslím, že přeměnit Stínadla na romské ghetto by skýtalo zajímavý potenciál. Navíc jsem se nedávno procházel po pevnosti Josefov a tamní dvory jsou jako stvořené pro natáčení. (669.) ()

Reklama

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Film není v žádném případě špatný, atmosférou odpovídá foglarovkám. Jestli mi tam ovšem něco vadilo, byla to ta strašlivě nepřirozená spisovná řeč kluků. Vím, že se tak ve Foglarovkách většinou mluví, ale ve filmu to působí divně (stačí porovnat se seriálem z roku 1969, kde nic za uši netahá). Stejně tak herecky to nebylo ono, zejména právě u Šípů, já vím, kluci, ale kluci ve starém seriálu z 60. let hráli o několik tříd lépe. Bohužel asi hlavním kritériem výběru nebyly herecké dovednosti, ale podobnost s komiksovými předlohami. Výjimkou je Matěj Hádek, který už jako kluk hrál dobře. Pochválit zato zaslouží vynikající  hudba Petra Maláska, dobře vybrané lokace a též výborná kamera, což všechno dohromady tvoří dokonalou atmosféru. Dohromady velmi dobrý dětský film, přičemž naneštěstí právě tento žánr byl Záhadou hlavolamu uzavřen, alespoň v té kvalitě, na jakou jsem byl z dětských let zvyklý. Jako kluk jsem si přál, aby někdo zfilmoval Dobrodružství v zemi nikoho, jednu z pozdějších foglarovek. Ty jsou drsnější a realističtější s lépe propracovanými postavami a zrovna tahle je vůbec první knížka, kterou jsem kdy přečetl. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Stínadla jsou fotogenická - ze všech světových stran ... to je prakticky jediný výrazný a nezpochybnitelný klad "Záhady hlavolamu". Je sice přiměřeně záhadná, ale zároveň TAK archaická, až to bolí. Vyznačuje se skomírající archaickou atmosférou a topornými dětskými herci, kteří jen bezradně papouškují naučené archaické dialogy a s Rychlými šípy Jaroslava Foglara mají (narozdíl od černobílého seriálu "Záhada hlavolamu" z roku 1969) jen pramálo společného. Bohužel. ()

Skuby47 

všechny recenze uživatele

I když doba kouzelných Foglarovek už minula, neodolala jsem a na příběh se s potěšením znovu podívala. A byl to spíše nostalgicky posmutnělý pohled. Pátrala jsem po důvodu, proč mě tento v dětství tak oblíbený příběh už neoslovil. Tvůrci sice dělali co mohli, ale toto klukovské dobrodružství dneska už asi věrohodně natočit nelze. Transplantovat 80 let starou knížku do současnosti se nezdařilo. Klukovský svět, který se od toho prvorepublikového značně změnil, se vystihnout nepovedlo. Chybí tam foglarovský duch s atmosférou tajemna a starých časů, v nichž se příběh odehrává. Herecké výkony to hodně pokazily, byly velmi naivní a archaické, historická atmosféra nebyla vystižena i když výprava, zvolené lokality i hudba docela ušla. Film stojí ve stínu mnohem zdařilejšího černobílého seriálu a faktu, že zasadit Foglarovy knížky do dnešních časů se bez vysokých nákladů do filmové výpravy sotva podaří. Dneska se totiž místo bobříků loví pokémoni. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (5)

  • Přestože má Rychlé šípy většina spojené s Prahou, natáčelo se nejen tam (především na Starém Městě, ve Vršovicích, na Malé Straně, Novém Městě, či v Karlíně, Nuslích a na Vinohradech), ale i v Olomouci (filmová Rozdělovací je olomoucká Pekařská ulice) a Brně (ulice Kopečná). Iluzi kostela sv. Jakuba pak tvoří tři budovy, a to kostel Panny Marie pod řetězem v pražské Lázeňské ulici na Malé Straně, kostel sv. Kateřiny v Kateřinské ulici na Novém Městě a kostel Nejsvětější Trojice ve Spálené ulici na Novém Městě, kde byly nafilmovány interiérové scény. (Dr. Hawkeye)
  • Když Rychlé šípy procházejí ulicemi, jsou všechna auta zaparkovaná na pravé straně vozovky. I tramvaje jezdí po Rozdělovací třídě napravo. V době, do které je film situován, se však v Čechách jezdilo vlevo. (X-256)
  • Na základě fotek z filmu vznikl fotokomiks „Záhada hlavolamu“. (Ded@M@tes)

Reklama

Reklama