Záhada hlavolamu

Záhada hlavolamu

(festivalový název)

Dobrodružný

Česko, 1993, 97 min

Na televizní seriál s nezapomenutelným Sloupem a Moučkou to sice nemá, ale pro nás, kteří jsme na Šípákách vyrostli, je to i tak parádní. Škoda, že tím to skončilo(2.8.2009)

Perfektní kamera, perfektní hudba, mrazivá atmosféra a příšerní herci. Nejlépe své role zvládli Filip Jančík v malé roli Velkého Vonta a Matěj Hádek coby Losna. Je hrozná škoda, že režisér nenašel nějaké lepší (ne)herce.(9.3.2009)

ako vacsina mladych chlapcov som foglarovky hltal (i ked som mal radsej chlapcov od bobrej rieky ako rychle sipy) a bol som nadseny faktom ze zo zahady hlavolamu vznikol film (o to vacsie bolo moje sklamanie ked sa nakoniec film u nas v kine nepremietal pre nedostatok zaujmu...). i dnes ma film dobru atmosferu (polorozpadnute budovy v stinadlach) ale je dost casto vidiet ze ide o rezijneho debutanta. skvelu kameru a slusnu hudbu zhadzuju dole neskutocne slabe herecke vykony vsetkych zucastnenich, ktori i ked su typovo presny su herecky tragicky...(16.8.2014)

celkově poměrně průměrnej film, ale závěrečná sekvence ve svatojakubským kostele je naprostá třída. plus velmi dobrá hudba, který samozřejmě kraluje bezeslovná hymna vontů, a šedivá atmosféra stínadel, tenhle film vyzdvihujou do decentního nadprůměru.(10.2.2014)

Když mi bylo asi 8, tak jsem si do videopůjčovny na sídlišti neustále chodil půjčovat videokazetu s tímto filmem. Loni jsem měl možnost za sebou shlédnout původní seriál i toto zpracování no a oproti černobílému seriálu je to hodně slabý odvar. Jestliže Romanu Skamene a jeho kolegům jsem všechny ty "plantážníky a himbajz" atd. věřil, tak tady už to působí dost uměle a nepřirozeně. Mažňák vypadá jako tupej gauner, co neumí do pěti počítat, jeho otec jakbysmet, Vontská rada je parta hezounů v koženejch bundách, no a celkově to všechno působí divně. Ty tři hvězdičky dávám hlavně z nostalgie, jak už jsem avizoval výše.(25.7.2008)