Záhada hlavolamu

Záhada hlavolamu

(festivalový název)

Dobrodružný

Česko, 1993, 97 min

Film není špatný, ale jestli mi tam něco vadilo, byla to ta strašlivě nepřirozená spisovná řeč kluků. Vím, že se tak ve Foglarovkách mluví, ale ve filmu to působí divně (stačí porovnat se seriálem z roku 1969, kde nic za uši netahá). Pochválit zato zaslouží výborná hudba. Ale nejradši bych asi zfilmování Dobrodružství v zemi nikoho, BTW vůbec první knížka, kterou jsem kdy přečetl.(17.7.2007)

Když mi bylo asi 8, tak jsem si do videopůjčovny na sídlišti neustále chodil půjčovat videokazetu s tímto filmem. Loni jsem měl možnost za sebou shlédnout původní seriál i toto zpracování no a oproti černobílému seriálu je to hodně slabý odvar. Jestliže Romanu Skamene a jeho kolegům jsem všechny ty "plantážníky a himbajz" atd. věřil, tak tady už to působí dost uměle a nepřirozeně. Mažňák vypadá jako tupej gauner, co neumí do pěti počítat, jeho otec jakbysmet, Vontská rada je parta hezounů v koženejch bundách, no a celkově to všechno působí divně. Ty tři hvězdičky dávám hlavně z nostalgie, jak už jsem avizoval výše.(25.7.2008)

Vyrastal som na Foglarovi so všetkým, čo k tomu patrilo, ale tento film je predsa len trochu "povídka z jiné kapsy". Ako film to funguje len a výlučne pre "zasvätených". A aj tí zasvätenci budú chvíľami čaro predlohy hľadať iba s ťažkosťami. Zábery na strechy starých pražských domov a veží či jazda kamery krivoľakými uličkami, podmáznutá uhrančivo "tajuplnou" hudbou, navodzuje čosi, čo už v nezvládnutom rozprávaní príbehu akoby nenachádzalo odpoveď. Namiesto plnokrvného filmu vidíme nepodarenú koláž, ktorá bolestne volá po inom režisérovi, hercoch a vlastne skoro všetkom, čo robí dobrý film dobrým filmom. Keď si spomeniem na Bočanov seriál zo 60. rokov, tam ten Foglarovský duch fungoval takmer dokonale. Škoda, že "to všechno vodnes čas"...(18.8.2006)

Nečítal som „Rýchle šípy“ Jaroslava Foglara, ale toto je neuveriteľne atmosférická jazda, takmer dávajúca novú hĺbku slovu „mrazivosť“. Temnú, napínavú až strašidelnú atmosféru ešte vylepšujú hororové (!) retrospektívy. Keď sa povie "Stínadla", skoro vždyma zamrazí.(8.11.2004)

Na Českou tvorbu to bylo velice dostačující.(13.4.2012)