Záhada hlavolamu

Dobrodružný

Česko, 1993, 97 min

Souborné vydání Foglarovy stínadelské trilogie je mojí nejoblíbenější knihou pro děti a mládež vůbec a její uvěřitelné a stejně působivé zfilmování považuju za úkol náročný i pro ostříleného matadora, natož pro snaživého debutanta. Kotkův film, hlavně kvůli typově dobrým, ale extrémně dřevěným dětským hercům, kteří se nedokázali porvat s archaickou mluvou postav, nízkému rozpočtu a rozhodnutí vycházet jen z prvního dílu, nepůsobí ani uvěřitelně ani patřičně hutně a epicky. Děj je totiž tím pádem velmi chudý a na celovečerní stopáž násilně roztažený a snaha o epičnost neustálými podhledy, jízdami a jeřáby budí dojem studentského cvičení křečovitě jedoucího na efekt. Nicméně nutno uznat, že ty varhanami podbarvené záběry na polorozpadlé baráky nebo na Rychlé šípy utíkající stínadelskými uličkami popř. černobílé flashbacky jsou úžasně traumatizující. Stejně jako Dlouhé bidlo, s pedofilním úsměvem a hlaholivým "TAK CO, ČERVENÁČKU?" beroucí na dvoře Červenáčka kolem ramen jako vězeňské kápo nováčka. Vlastně ne, to byla spíš strašná prdel :)(15.9.2008)

Perfektní kamera, perfektní hudba, mrazivá atmosféra a příšerní herci. Nejlépe své role zvládli Filip Jančík v malé roli Velkého Vonta a Matěj Hádek coby Losna. Je hrozná škoda, že režisér nenašel nějaké lepší (ne)herce.(9.3.2009)

Nečítal som „Rýchle šípy“ Jaroslava Foglara, ale toto je neuveriteľne atmosférická jazda, takmer dávajúca novú hĺbku slovu „mrazivosť“. Temnú, napínavú až strašidelnú atmosféru ešte vylepšujú hororové (!) retrospektívy. Keď sa povie "Stínadla", skoro vždyma zamrazí.(8.11.2004)

Usedám ke klávesnici a plavím se stále na vlně nostalgie; hodnotit pouhopouhý fenomén zajisté nejen mého jinošství, totiž Rychlé šípy, to jest pro připomenutí Mirka Dušína, vzor všech ctnosti, Jarku Metelku, Jindru Hojera, Rychlonožku a Červenáčka a vše, co s nimi souvisí, vytasil bych se s absolutním, leč mnohdy naneštěstí - a platí to i v tomto případě - kniha není filmem a film není knihou. Foglarův bytostně klukovský svět zasluhuje důstojnější převedení, chlapštější přístup; ku příkladu, mluvme na rovinu, komu z nás utkví v paměti tvář aspoň jednoho z hereckých představitelů pětice, okolo které se celý příběh točí? Mdlejší Mirek D. tu vskutku nebyl, nemluvě o vedlejších úlohách - dvanáctiletý usmrkanec Jan Tleskač, jako vážně... a co teprve M., našel či nenašel elixír mládí(?); chlape proradná, na něm bys trhl víc než na nějakém létajícím kole! 50%(26.10.2014)

Film spíše působí jako studentský projekt foglarovských nadšenců, než jako "plnohodnotný" celovečerní film. Má ovšem narozdíl od dříve natočeného seriálu jednu velkou přednost - exteriéry. Škoda jen, že je film barevný.(1.9.2011)