Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

dG!

Není těžké se v množství myšlenek, které na nás Kubrick ve filmu sype, ztratit. Pokrytectví, diktatura, násilí, svoboda, přeměna člověka a mnoho dalších námětů se jeden po druhém skládají v neuvěřitelnou mozaiku světa nedaleké budoucnosti, pokud k tomu přičteme svérázný jazyk hlavního hrdiny, silnou stylizaci prostředí a nádherný hudební doprovod vyjde nám dokonalá skládánka. Bohužel na mě až příliš složité a filozofující, přesto chápu zdejší absolutní hodnocení. 80% ()

nostromos

První polovinu filmu jste šokovaní a druhou polovinu filmu začnete přemýšlet jestli je taková léčba řešením pro recidivisty jakým ten kluk jistě je. Je to absurdní, podivné, na tehdejší dobu určitě šokující - ale já si říkám proč ne ? Davám 3 hvězdy, kdyby nebyl tak natáhlý dal bych možná i víc. ()

pallladin

Strhující snímek...samozřejmě jak to bývá knížka je mnohem lepší, ale stejně si myslím, že se s tím Kubrick důstojně vypořádal a ukázal svě kvality stejně jako představitel hlavního hrdiny.. ()

Bugiii

Mechanický pomeranč vás pohltí a nepustí. Mistrovský kousek Stanley Kubricka s úžasným hereckým výkonem Malcolma McDowella! Jeho hlas mě přivádí k šílenství, behá mi z něho mráz po zádech. Jeho ironii života nejde přeslechnout. Jeden z můj nejoblíbenějších filmů, a také jeden z mála filmů, který předčil knihu. Doporučuji!!! Stanley Kubrick je právem nejlepší režisér! ()

Verve

Patří mezi Kubrickovy top filmy. Asi nejlepší film o násilí, protože ho nezobrazuje bezhlavě jako ostatní snímky, ale zabývá se jím. A paradox na závěr. Alexe vyléčí, omluví se mu, odmění ho a on bude jako dřív, což není nejpovzbudivější. To už si ale musí každý domyslet sám. Kdo četl Burgessovu knihu ocení film ještě víc. ()

brasek

Slávny a vysoko hodnotený film, dnes už klasika filmového plátna... ale okrem "Singin' in the Rain" nie je tam nič čo by ma chytilo za srdce a mohol by som povedať, že sa mi to páči. ()

LucMosss

Na svou dobu famózně zpracované dílo, jež by se klidně a s přehledem mohlo rovnat s těmi dnešními rádoby poučnými filmy vyobrazující zkaženou mládež a jejich zatrpklé rodiče... Kubrick si znovu po svém neotřelém způsobu vyhrál s dějem a také režií a vyšla z toho nadprůměrná podívaná s překvapivým koncem! ()

laurence

Možná kdybych to viděl podruhé, tak bych v tom objevil něco smysluplného, ale znovu bych ty dvě hodiny asi nevydržel. Velká nuda jakoby z jiného světa. ()

VUCAKO

Když to posuzuju podle knížky, kterou dobře znám, tak je to vynikající adaptace. Co tady někteří filmu vytýkají, bylo už v předloze, a mistr se jí snažil držet. Výborná atmosféra (vizuálno + hudba), herecké výkony vynikající, pár hezkých tričíků, nemám co vytknout. Jsem teda rád, že v takové společnosti nežiju!? ()

Grim

...myslel som že ma porazí...v prvých minútach som mal chuť to vypnúť a vykašlať sa na to...myslel som že to bude strata času...nakoniec som to nevypol...pomyslel som si ako tu víťazoslavne napíšem, aké strastiplné dve hodiny som si vytrpel...mýlil som sa a som rád že som to nevypol...úvod je odpad... ()

Mishugex

Vskutku vyjímečný a na tu dobu velice odvážný snímek, plný násilí a sexu, který si diváka jednoznačně získá svojí syrovostí už v prvních minutách, nebo ho zcela šokuje a odradí…Jedná se o skvělou adaptaci Burgesova románu. Co se týče hudby, sehrála v tomto kontroverzním snímku opravdu velkou, nepostradatelnou roli, dodává ději zcela nový význam… Malcolm McDowell ztvárnil Alexe deLarge, zlotřilého, nebezpečného malčika, opravdu excelentně. Mechanický pomeranč se pro mě stává Kubrickovým nejlepším filmem. ()

icone

O tomto filme som toho toľko počula, ale teraz po jeho pozretí cítim akési sklamanie. Než som ho začala pozerať, bola som presvedčená, že mu dám určite 5*, že sa mi bude ozaj veľmi veľmi páčiť. Nie je to tým, že tento film je trošku ťažšieho charakteru, jednoducho ma nepohltil tak, aby som si ani nevšimla príchod záverečných titulkov. Morálne poučenie tam bolo, v podstate zaujímavý dej, ale niečo tomu ešte chýbalo. Dala by som 3* hviezdičky, ale zachránil to brilantný Malcolm McDowell, ktorý hral tak presvedčivo, až som sama mala občas chuť mu jednu pripästiť :) Takže 4* hviezdičky, ale sklamanie z mojej strany. ()

Alex71

Stanley Kubrick nám zde formou černého humoru ukazuje, čeho všeho by byl člověk schopen. Pro Malcolma McDowella to je životní role a byl vní dosti přesvědčivý. Využítí vážné hudby je dokonalé společně se záběry kamery, kde téměř každý záběr připomíná obraz. Nikdy jsem nebyl fanouškem násilí, ale musím přiznat, že jsem si s Alexem broukal Zpívání v dešti. ()

dusa77

.Neumím si ani představit jak na tento film reagovali diváci v roce 1971. Tak trochu jiný, ale pro mě naprosto originální, ne, geniální snímek. ()

punka27

tri filmy so mnou dokázali takto zamávať dva z nich má na svedomí Lars von Trier.. tretí je tento.. postupne ma začínala bolieť hlava, ale nemohla som prestať pozerať... niektoré zábery sa mi vryli do pamäti a nejdú vymazať.. nechápala som.. . surovosť, ale perfektné riešenie nenapraviteľných :D ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse