Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

Marcecek

Od Stanleyho Kubricka som zatiaľ nevidel veľa filmov, ale môžem povedať, že sú iné, minimálne zvláštne. Tento film je toho dôkazom. Sú tu scény, ktoré boli asi vrámci tedajšej doby brané ako brutálne, film je tým známy, hlavne scénou so Singing in the rain, ale teraz už to také, aspoň teda mne, neprijde. Film je antiustopistickým majstrštykom, určite nie pre každého, s čím to mám porovnať, asi nie s Marvelovkami, má hlboký zmysel a je to svojim spôsobom geniálny film od génia, ktorý nám toho chcel toľko povedať, aj sa mu to jeho vlastným spôsobom podarilo, tažší film, na premýšlanie. V hlavnej role Mick Jagger /veľmi mi ho Malcolm McDowell pripomínal/ zahral bezchybne, anglický prízvuk k chuligánstvu patrí. Aj napriek tomu, že je to film od Sira Kubricka, má kultový status a je veľmi kvalitný, nemôžem dať v hodnotení plnú palbu, nato je tento film v mojich očiach tak experimentálnejšie ladený. Ale som rád, že som ho videl a dohnal jeden z mnoho restov. ()

Hombre8

První z kategorie zvrhlíkovských filmů, který jsem musel trávit. První zhlédnutí přerušeno, po čase návrat, už připraveného diváka, takže (snad) pochopeno a fajne. Provokatér Kubrick se vyznamenal. Snad ještě někdy stihnu přečíst knihu. ()

cherry.ladyy

Film Stanleyho Kubricka natočený podľa predlohy z roku 1962 od Anthonyho Burgessa. Film je o mladom Alexovi, ktorý si kráti čas páchaním násilných trestných činov. Jedného dňa ho však jeho kamaráti zradia a Alex putuje do väzenia. Vo väzení sa stane súčasnosťou vládneho experimentu, ktorého cieľom je, aby Alex nebol v budúcnosti schopný akéhokoľvek násilia. Silný a kontroverzný film s nezvyčajnou atmosférou a skvelou hlavnou myšlienkou, ktorá je rovnako aktuálna dnes ako bola aj v roku 1971. ()

Bragi66

No ano, je to dobový kulťák, ale já to ve Filmovém klubu tehdy neviděl, až teď. Omlouvám se fanouškům i mému oblíbenému režisérovi, ale nemohu odhlédnout od planého dobového pokustnctví a amatérských hereckých výkonů. ()

Maxtrix

Na tenhle film jsem se chystal snad půl roku. Bylo to v Berlíně pod stanem, když jsem poprvé slyšel o Mechanickém pomeranči a od té doby se ke mě stále vracelo. 3 dny jsem četl 3 části knihy a teď jsem to završil třešničkou v podobě Kubrikova díla. Nemůžu neporovnávat s knihou, ale filmoví maníci si užijou i bez čtení.  Obsahově se jedná o podobné příběhy, i když tu a tam Stanley něco ubral a zas něco přidal. Kladně tak vidím zejména upravenou scénu v "Domově" (když se Alex vrátí), ale i mnoho dalších, již známých, jako třeba potyčka s bratky nebo Ludovičovu techniku. Navíc byla scénka příchodu do věznice, která by mohla být skvěle nahrazena třeba tou rvačkou se sedmým vězněm, jež ultimátně Alexe na křeslo pošle.  Co se ale opravdu povedlo byla scenérie. Mám pocit, že se dával pozor na detail snad i u mraků na nebi. Každé prostředí je výstižné, unikátní a parádně vymyšlené. Kubrick upletl svetr, Malcolm McDowell si ho nasadil a řekl: "Tak tohle mi parádně padne! He?" A co víc? Hudba - jak mi ta při čtení chyběla. Beethovenova devátá má fakt ráz.  Odporné kde mělo být odporné, chytlavé kde mělo být chytlavé. Kultovní klasika, která je správně v povinný četbě a tenhle film jí dává zas novej rozměr. ()

dejvvis

mechanický pomeranč, působivým a kontroverzním dílem, nám předkládá zkoumání lidské podstaty a morálky v prostředí dystopického světa. zasazuje nás do surreálního kontextu, kde se setkáváme s protagonistou alexem delargeem, jehož vnitřní rozpor mezi svobodou vůle a sociálními omezeními rezonuje s diváky napříč generacemi. stanley kubrick nás zasvěcuje do vizuálního symfonického prostředí, které kombinuje postmoderní estetiku s symbolikou alegorie. zobrazení futuristické společnosti nám slouží jako zrcadlo, reflektující naše vlastní morální dilemata a etické rozhodnutí. jazyk kamery a hudební doprovod podtrhují každý moment filmu, vytvářející intenzivní emocionální a psychologický zážitek. hlavní téma filmu, koncept svobody vůle a jejího omezení společností, nás nutí k reflexi nad tím, co definuje lidskou identitu a co tvoří naše morální brzdy. Alexův vývoj od násilného delikventa k podmíněnému podrobení se autoritě přináší do popředí otázky o možnosti lidské transformace a o síle vnitřních konfliktů. mechanický pomeranč je nejen esteticky působivým filmem, ale i filozofickým a sociálně relevantním uměleckým dílem, které nás vyzývá k hlubokému zamyšlení nad povahou lidské existence a jejích morálních rozhodnutí. každý snímek má svou hloubku, a mechanický pomeranč se zapsal jako ikona, která nás nechává hledat smysl v chaosu a pochybnostech lidského bytí. dávám 85% a teď mě omluvte, jdu si podvázat koule, dát si mléčný koktejl a půjdu zbít nějakého bezďáka na ulici. ()

CrazyWolf

Typické Kubrickovo dílo. Tento film se dá buď totálně odsoudit, nebo přijmout jako geniální filmové dílo. Nedokážu si představit, že by ho někdo označil jako "průměrný a nevýrazný". Nemohl jsem se od něj odtrhnout. Něco tak zvráceného, a zároveň geniálního, mohl natočit je Kubrick. ()

bax

Tak toto je skutočne klasika. Kronika supernásilia. To je asi aj to prečo to mnohý ľudia nemajú tak radi. Bohužiaľ musíme si priznať, že o tom je dnešný svet, respektíve presne o tom bude svet budúcna ak ho necháme ísť takou cestou akou ide teraz. Film podobne ako kniha nesie množstvo posolstiev. Dosť mi ale chýba 21. kapitola, ale tá bola vynechaná kvôli tomu, že scenár sa robil pravdepodobne podľa americkej verzie knihy, kde bola kapitola vynechaná vydavateľom. Takto mám stále pocit, že film nemá koniec a rozuzlenie. Každopádne však vidno aký je Kubrick majster a McDowell túto svoju rolu zahral na 100% a i on robí tento film tak jedinečným. ()

Kritik83

Druhý film od Kubricka, po jeho vesmírné sondě. Nevím se přátelé úšklíbali, že tento režisér je divný. Odysea bylo celkem fajné dílko, a o pomeranči mi bylo řečeno že ho budu buď zatracovat nebo milovat.. A musím říct, že jsem si ho zamiloval. Už v prvních minutách si mě film získal naprosto DOKONALOU muzikou. Dále mě trochu zarazil mírou násilí (nedovedu si představit šok diváků v době vzniku filmu, přeci jen dnes už jsme na to více-méně zvyklí). No a poté už jsem se jen nechal unášet filmem, a to doslova, protože odtrhnout oči od toho co se dělo na obrazovce prostě nešlo. Nejsem příznivcem moderny, ale celkové pojetí interiérů mi vůbec nevadilo, působila na mě příjemně a jen dokreslovalo už tak hustou atmosféru filmu. Výkon McDowella prostě špička. Málokdy se stane, že se u filmu snoubí vynikající muzika, scénář, zpracování a herecké obsazení. Mechanickému pomeranči nic nechybí, a vzhledem k tomu že se po konci ještě zamyslíte, 100% ()

-fido-

Nakojím se skleničkou obohacenýho moloka ve starym dobrym Korova baru, rozehřívaje se, milé děti, před následující dávkou ultranásilí. Za zvuků nebeského Ludwiga Van, s tlemícím se Tupounem, Žoržíkem a Péťou. Tolčekujíce bezdomovce, kartáčuje chorošný čajiny a řítící se ve svém Durango! A pak šupky hezky domů, za svým věrným Téčkem a Emkem, aby snad neměli starosti, tihle píply. Alex de Large, sympatický a zvrácený fracek v bezchybném podání Malcolma McDowella nemá chybu! To celé v režii Mistra Kubricka, Mistrovi se povedlo atmosféru díla Anthony Burgesse zachytit naprosto úžasným způsobem! Celé to působí jaksi patričně futuristicky, zároveň odcizeně, zároveň familierně. Kultovní film na motivy kultovní knihy, co víc dodat, mí věrní Droogs! ()

cane991

skvelý sociálne psycho životný výkon Malcolma McDowella,v svojom roku výroby jednoznačne najlepší film a mal získať oscara vo všetkých kategoriach v ktorých bol nominovaný ()

Abruzzi

Pro mě jeden z nej filmů... nezapomenutelné scény, skvěly Malcolm McDowell. Asi můj nejoblíbenější Kubrickův film.. proto 5 hvězd ()

Hach

Polovina lidí si myslí že ví co tím chtěl Kubrick říct, druhá naopak ví že absolutně netuší o čem to bylo. Jsem někde mezi, ale musím konstatovat, že je to peklo. Ty chvíle kdy se v uvozovkách bojíte co Droogs udělají, pak zase schizofrenické jízdy, léčení, násilnosti a ten konec. No prostě je to Kubrickova velká psychadelická jízda. ()

Pattrick

Dobrý nápad, dobře zpracované, ale to je věe co mě zaujalo. Nešokovalo mě to. Klasický film o znovuzařazení do společnosti. Film je do konce nudně nezajímavej, pak přijde typické rozuzlení, které už moc toho nezlepší. Shining je holt lepší ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse