Zabíjení

• Česko Velká kořist (více)

Johnny Clay sa po piatich rokoch dostal z väzenia a chystá sa oženiť so snúbenicou Fay. Je pevne rozhodnutý, že do ďalších kšeftov sa pustí až keď sa presvedčí, že riziko ozaj stojí za potenciálny zisk. Spolu so štyrmi ďalšími mužmi chystá prepadnutie dostihovej pokladne. V hre sú dva milióny dolárov. Lúpež je naplánovaná do najmenších detailov. Zapojený je do nej aj George Peatty, plachý pokladník z dostihovej dráhy. Je ochotný riskovať krk len preto, aby zapôsobil na chladnú a panovačnú manželku Sherry. Sherry mu je neverná s Valom a všetky informácie o plánovanej lúpeži posúva svojmu milencovi. Tak dokáže aj dokonale naplánovaný zločin stroskotať na príliš dokonalej zhode náhod... (oficiální text distributora)

Gastovski

Jako vždy: režie a herecké obsazení na výbornou. Geniální loupež, kterou nás vypravěč provede, se sleduje jedním dechem. Menší výhrady mám ke konci, ale je jisté, že v žánru noir má své nezastupiteklné místo. Lepší 4* ()

Mr. Sandman

Můžete plánovat jako šílenci, ale náhoda vám bude vždycky v patách. Těžko by Guy Ritchie nebo Tarantino získávali svůj vypravěčský styl bez takovýchto filmů. Na druhou stranu těžko by tohle zase natočil Kubrick, nebýt takového Orsona Wellse. ()

xNoelx

Tenhle film od Kubricka jsem nějak minul, včera jsem zkouknul a paráda. Má to rychlej spád, žádný zbytečnosti navíc. Překvapilo mě tam opakování jedný scény víckrát, z více pohledů. Noir atmosféra a skvělý dialogy. ()

Mattezs

Docela zklamání. Film se do půlky hodně vleče a konec je hodně předvídatelný. Dal bych 2, ale kvůli postavě Sherry a za závěrečnou skvělou scénu na letišti dám 3. ()

tragos

Byl jsem upřímně nadšený z plejády skvělých hereckých výkonů, kterým vévodí dvojice Elisha Cook Jr. & Marie Windsor jako pan Ňouma a jeho paní Mrcha. Na jejich dialogy jsem koukal s otevřenou pusou a tupým úsměvem. Forma je nadprůměrná a na svoji dobu originální, ale srovnání třeba se Sunset Blvd. Zabíjení nesnese. ()

agassi68

Už pred vyše 50 rokmi Kubrick ukázal na čo má. Dokonalá lúpež, prepracované stupňovanie napätia, záverečná pointa. Dojem mi kazilo len neustále menovanie koní a a na dnešnú dobu smiešna bitka s policajtmi na spôsob Srstku :) 70% ()

Rokle

Ani bych neřekl, že tohle mohl natočit Kubrick... Má to spád, je to zábavné a nechybí tomu naivní figurka, která může celý plán zhatit. Ani to nelineární časové vyprávění mi nevadilo. Jen se domnívám, že zvolený způsob, jakým vypravěč vstupuje do děje, není zcela ideální a časový prostor mohl být o fous menší. ()

Colleague

Zajímalo by mi, jaké by bylo hodnocení, kdyby to nenatočil Kubrick. Tohle je takový průměr, sice to nebylo vyloženě špatné, ale Kubrick dokazoval svojí genialitu až filmem co přišel potom: Stezky slávy. ()

Lyžař

Abych řekl pravdu, tak Kubricka moc neznám. Většina jeho filmů je oslavována, já je ale většinou beru jako ustřelené. Tohle se mu ale povedlo. Všechny postavy, dobrá hudba, jeden "blbeček" s "paničkou" a opravdu kvalitní plán, který nemůže nic překazit. Jak jednoduché. A tuze mě to bavilo. ()

kkarx

Po technické stránce paráda, na filmu se mi nejvíce líbila dramatická hudba. Soundtrack je fantastický. ()

Barak

Do posledního detailu rozpracovaná loupež, odvyprávěná z pohledu všech postav - nechaoticky, a navíc nutí diváka být stále v pozoru. Dokonalé provedení - jak loupež, tak film -, všechno klape na výbornou. Herecká sestava precizní, jediná ženská a pěkná "svině" (pardon, ale je to pravda ;) ) a.. prostě boží! Možná by se hodil delší úvod kvůli postavám, které se neznámo jak sešly a neznámo proč odhodlaly právě k takovémuto činu, jinak ale vážně perfektní, konec parádní - až mě to mrzelo.... :( ()

mi-ib

Film o promyšlené loupeži ve stylu Guye Ritchieho, tedy myslím hlavně ten konec. Bohužel v porovnání s dnešní konkurencí už film nic světoborného nenabízí, což před více než padesáti lety určitě mohl. Nakonci se opět ukázalo, že pudl neni pes a je dobrý leda tak k utracení. ()

Stíba

Zabíjení jen potvrzuje mazanost a propracovanost noirových klenotů a prohlubuje mou nenávist k malým uštěkaným hot-dogům :-) ()

Killingjoke

Tohle je můj sedmý pokus s filmovým dílem Stanley Kubricka. A opět to u mně zcela nezafungovalo, nicméně je to z mého pohledu asi to nejlepší co jsem od něj viděl a to zřejmě proto, že je to točeno v mém oblíbeném duchu noir. Samotný název "Zabíjení" mi přijde dost zavádějící, přesto že na něj ve filmu opravdu dojde. Zbytek času je víceméně zdlouhavá a místy nezáživná konverzačka (a to i s ohledem na celkovou délku filmu) o plánu na jednu velkou loupež během koňských dostihů, který je sice docela chytrý, ale jeho součásti působí nechtěně komicky. Odehraje se tady rvačka jako vystřižená z grotesky, přestřelka v bytě zlodějů je přitažená za vlasy a chlápek chce propašovat kufr velikosti loďáku na palubu letadla jako příruční zavazadlo. To snad nemůže být míněno vážně. Navíc u většiny postav chybí hloubka a motiv pro jejich skutky. A ne, peníze za fušku jako motiv opravdu neberu, to zní až moc povrchně a lacině. Jestli tyto mé výtky obsahovala už knižní předloha to netuším, ale musím, i když nerad prohlásit, že Stanley Kubrick mě ani tentokrát zcela neoslnil, bohužel... ()

Biopler

Základom úspechu filmu je jeho príbeh a taktiež scenár. Je to zaujímavé od začiatku do konca a ako divákovi prehľadne servírované s detailmi na hodinu a minútu, pomocou ktorých sa rejža snaží španovať atmosféru. Teda čo sa týka strihu, niet čo vytknúť. Herci sú typovo presní, obzvlášť treba pochváliť vodcu Haydena (policajt z klasiky Godfather) a smoliara Cook Jr., ktorý presne zahral chlapíka pod papučou. Kubrick ukázal výbornú prácu s kamerou, konkrétne s prechodmi do izieb a nepochybne i so svetlom. Páči sa mi, že nechal na divákovi komu bude fandiť, nikoho nedáva špeciálne do popredia, "len" chirurgicky presne sa hýbe v čase a podáva príbeh. Neprepálenú stopáž treba tiež len pochváliť. ()

VerteX

Stanley Kubrick nás v Zabíjení zapletl do velké pavučiny připravované loupeže, ve které velmi zajímavým způsobem pracoval s časovými rovinami a přichystal poněkud překvapivé rozuzlení (v kontrastu s novějšími filmy rozhodně neobvyklému). Trochu se bojím nazvat tento film gangsterkou, ale přesto se některé společné rysy najdou. Námět sám o sobě by v rukou jiného režiséra vyzněl jako klasické krimi, ale Kubrick z něj vytvořil geniální noir, jehož rysy předznamenávají další filmy od tohoto režiséra. ()

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci