Zabíjení

• slovenský

Zabíjanie

Krimi / Drama / Thriller / Film-Noir

USA, 1956, 85 min

Cakal som nieco slabsie, ale nenasiel som v tomto filme ziadnu chybu, jedine mi v niektorych scenach nesadla hudba, ale to vobec nebolo podstatne. Kratka minutaz mi vobec nevadila, pretoze Kubrick ukazal vo filme vsetko, co som chcel vidiet bez toho, aby som sa co i len chvilku nudil a casove sceny do seba tiez zapadali ako puzzle. Cela lupez bola perfektne organizovana a nacasovana, takze ja ako divak som uz len ocakaval nejaku chvilu, kedy nieco nevyjde. Podobnu lupez s odputanim pozornosti som videl vo filme UTEK DO MEXIKA (1994) s Alecom Baldwinom a s Kim Basinger a podla mna boli obe perfektne natocene... (26.05.2009) ___ Sterling Hayden - (Johnny Clay) +++ Coleen Gray - (Fay) +++ Vince Edwards - (Val Cannon) +++ Jay C. Flippen - (Marvin Unger) +++ Elisha Cook jr. - (George Peatty) +++ Marie Windsor - (Sherry Peatty) +++ Joe Sawyer - (Mike O´Reilly) +++ Hudba: Gerald Fried +++(22.5.2009)

• NinadeL

Kontextuálně mi přijde Killing ještě horší, než Killer's Kiss, protože to byla alespoň přímočará historka, tohle už je jen naprostá zoufalost a křeč. Extrémní práce s hudbou, parodický vypravěč, šílené neherecké výkony...(4.5.2013)

Stanley Kubrick rozehrává zajímavé drama s noir-feelingem, v němž popisuje více/méně minutu po minutě jeden kriminální čin z dostihového prostředí plus všechny okolnosti s tím související. Filmařsky čisté, herecky dobře zahrané, s výborným feelingem, scénářem i hudbou - film prostě tiká přesně jako švýcarské hodinky. Poznámka pro všechny milovníky filmových nesrovnalostí: hned v úvodu je možné si všimnout drobné nesrovnalosti, která samozřejmě nijak nesnižuje celkovou výbornou kvalitu snímku - všímejte si pozorně listu papíru, který má Marvin Unger při popíjení zázvorového piva pod svým loktem.(30.11.2003)

Stanleyův třetí celovečerák se stal plným právem kultem nejen ve své době, ale přijde mi, že i dnešní tvůrci si z Killing berou to, co pro svůj film potřebují. Žádné zbytečné cavyky, žádné dlouhé rozjímání, žádné filosofické úvahy, prostě čistokrevný krimithriller se skvělými herci, výborným scénářem a samozřejně jedinečnou režií. TOP20(13.9.2008)

Kubrick je genius. Myslel jsem si, že po všech těch filmech mě už nemá čím překvapit, ale tenhle film mě teda pěkně vyvedl z omylu. Noirová atmosféra mu očividně sedí. Počáteční rychlé vykreslení děje bylo trochu zmatené, takže jsem se trošku ztrácel, ale časem jsem se dostal do proudu děje a bylo to OK. A na scénu zakončující film nikdy nezapomenu. 10/10(11.12.2006)

• - Kubrick původně napsal skript podle novely "Clean Break" od Lionela Whitea. Poté požádal Jima Thompsona, aby ke skriptu doplnil dialogy. (gogos)

• - Film byl recenzován v magazínu Time, kde jej dokonce porovnávali s dílem Orsona Wellese. (raffspIn)

• - Natáčení probíhalo v Kalifornii. (gogos)