Zabíjení

• slovenský

Zabíjanie

Krimi / Drama / Thriller / Film-Noir

USA, 1956, 85 min

Kubrick je genius. Myslel jsem si, že po všech těch filmech mě už nemá čím překvapit, ale tenhle film mě teda pěkně vyvedl z omylu. Noirová atmosféra mu očividně sedí. Počáteční rychlé vykreslení děje bylo trochu zmatené, takže jsem se trošku ztrácel, ale časem jsem se dostal do proudu děje a bylo to OK. A na scénu zakončující film nikdy nezapomenu. 10/10(11.12.2006)

Tento Kubrickův noir zaujme nejenom svým nelineárním vyprávěním, kdy sledujeme více dějů v jednom čase, ale i výbornou kamerou, zejména záběry na staré oprýskané budovy, které dodávají celému prostředí na autenticitě. Jako velmi dobrý se dá také ocenit herecký výkon Sterlinga Haydena, nebo střihová stránka, které se Kubrick tentokrát vzdal a svěřil ji do rukou Betty Steinberg. Film s rozpočtem pouhých 320 000 dolarů Kubrickovi už napořád umožnil spolupráci s velkými producentskými studii.(1.8.2010)

Předem musím poznamenat, že miluji Noir filmy, především kvůli jejich neopakovatelné atmosféře a částečně i proto, že v dnešní době takovéhle filmy zkrátka vzniknout nemohou. Stanley Kubrick, režisér mnoha různorodých žánrů, který ovšem NIKDY nezklamal a vždy svými díly dokázal šokovat a překvapit. Zabíjení není vyjímkou, i když na první pohled na samotném příběhu není nic světoborného, ale právě Kubrickova režie dělá jeho filmy geniálními a jedinečnými. Kubrickův scénář, když se přesunete o 50 let zpět, musel zapůsobit na svoji dobu přelomově, hlavně kvůli rozdělení časových linií a mozaikovému stylu vyprávění, které je dnes tolik populární (21 gramů, Magnolia apod). Z herců mě ani jeden více nezaujal, každý si odehrál svůj standart a rozhodně nikdo nezklamal. Další z řady snímků nesmrtelného žánru, který mě nikdy nepřestane překvapovat a svůj obdiv k němu budu mít navždy. Vřele doporučuji, ale neříkám, že kazdému to sedne........(19.8.2008)

Zabíjení je plně vyspělý snímek, který se vrací do času noiru. Je poměrně krátký a uběhne velmi rychle. Děj je našlapaný, takže ani nestihnete koukat jak čas ubíhá. Kubrickova genialita se projevila již v počátku. Pro nás šachisty pouze připomínám, že Kubrick jako vášnivý šachista zde vzdal hold své oblíbené kratochvíli a dokonce zmiňuje budoucího mistra světa Fischera, jemuž tehdy bylo pouhých 14 let.(11.5.2009)

Cakal som nieco slabsie, ale nenasiel som v tomto filme ziadnu chybu, jedine mi v niektorych scenach nesadla hudba, ale to vobec nebolo podstatne. Kratka minutaz mi vobec nevadila, pretoze Kubrick ukazal vo filme vsetko, co som chcel vidiet bez toho, aby som sa co i len chvilku nudil a casove sceny do seba tiez zapadali ako puzzle. Cela lupez bola perfektne organizovana a nacasovana, takze ja ako divak som uz len ocakaval nejaku chvilu, kedy nieco nevyjde. Podobnu lupez s odputanim pozornosti som videl vo filme UTEK DO MEXIKA (1994) s Alecom Baldwinom a s Kim Basinger a podla mna boli obe perfektne natocene... (26.05.2009) ___ Sterling Hayden - (Johnny Clay) +++ Coleen Gray - (Fay) +++ Vince Edwards - (Val Cannon) +++ Jay C. Flippen - (Marvin Unger) +++ Elisha Cook jr. - (George Peatty) +++ Marie Windsor - (Sherry Peatty) +++ Joe Sawyer - (Mike O´Reilly) +++ Hudba: Gerald Fried +++(22.5.2009)

• - Pracovní názvy filmu byly Day of Violence a Bed of Fear. (gogos)

• - Sterling Hayden dostal za hlavní roli Johnnyho Claye 40 000 amerických dolarů. (gogos)

• - Natáčení probíhalo v Kalifornii. (gogos)