Zabíjení

• slovenský

Zabíjanie

Krimi / Drama / Thriller / Film-Noir

USA, 1956, 85 min

Zabíjení je plně vyspělý snímek, který se vrací do času noiru. Je poměrně krátký a uběhne velmi rychle. Děj je našlapaný, takže ani nestihnete koukat jak čas ubíhá. Kubrickova genialita se projevila již v počátku. Pro nás šachisty pouze připomínám, že Kubrick jako vášnivý šachista zde vzdal hold své oblíbené kratochvíli a dokonce zmiňuje budoucího mistra světa Fischera, jemuž tehdy bylo pouhých 14 let.(11.5.2009)

Noir Ocean's eleven v podání Stanleyho Kubricka. Nevím, zda už to bylo v padesátých letech běžné, ale překvapil mě způsob vyprávění. Děj snímku skáče v čase (kupředu i vzad) po jednotlivých postavách - věc dnes normální, ale troufnu si tvrdit, že tehdy víceméně průkopnická.(28.3.2014)

Výborná režisérova hra s narativními schématy dělá i z jednoduchého a přímočarého příběhu velice zajímavou podívanou, škoda jen že ji místy přehnanou teatrálností zvrhává až k sebeparodičnosti. Každopádně technicky - hlavně kamerou, světlem a komponováním záběrů je o několik tříd výš než všechny noirové filmy které v té době vznikaly. 8/10(4.1.2011)

• movie

No pardon, ale kde se tu berou všechny ty pěti hvězdičkové hodnocení? Že bych viděl jiný film? Celé to působí dojmem, že za kamerou byl místo Kubricka Corman, scénář a zápletka je laciná, dialogy příšerné, jindy dokonalý Sterling Hayden je maximálně prkenný (o zbytku hereckého ansáblu nemluvě) a samotné vyústění filmu je prostě ... pitomé. Vypravěče a jeho hlášky si pak Kubrick nejspíš vypůjčil od Eda Wooda. Když porovnám jak se se zlodějským tématem popral Dassin ve svém opusu RIFIFI, vychází z toho THE KILLING jako hodně chudý příbuzný.(12.12.2007)

Povedený předchůdce Dannyho Oceana. Dalo by se snad i říct že The Killing ještě nenese pozdější znaky Stanleyho tvorby. Závěr je k naším "hrdinům" nemilosrdný. Faktor náhody v tomhle filmu prostě zajímavě míchá karty. A ani ten nejdokonalejší plán nemůže počítat s malým nevycvičeným pejskem. Každopádně Stanleyho hodně povedená netradiční kriminálka.(11.12.2011)

• - Spoiler: Ve filmu je celkem 8 mrtvých. (gogos)

• - Spoiler: Vypravěč byl do filmu přidán až na naléhání studia. Kubrick byl tímto nápadem rozhořčen, a proto informace, které vypravěč poskytuje, jsou lživé nebo mylné. (gogos)

• - Natáčení probíhalo v Kalifornii. (gogos)