Černá kočka, bílý kocour

• Fed. rep. Jugoslávie Crna mačka, beli mačor (více)

Staříci Grga a Zaria jsou přátelé od nepaměti. Čtvrt století se neviděli. O to víc se těší na setkání, které se však odehraje za velmi pohnutých událostí, kterým jiné - neméně pohnuté události - předcházejí... Zariův Matko potřebuje nutně peníze a tak se obrátí na cikánského kmotra Grgu se lží, že Zaria je po smrti, a ten mu je půjčí. Brzy se však ukáže, že dluh nemůže vrátit a tak se má vykoupit sňatkem s liliputánkou Beruškou. I když se ani jednomu do takového manželství nechce, nastává den svatby. Svatby neobvyklé, bouřlivé, při které každý z aktérů tohoto temperamentního a humorného vyprávění naplní svůj osud. Na filmu není důležitý ani tak samotný příběh, jako jeho až neskutečné postavy, které se ocitají v nepřetržitém toku událostí, myšlenek, představ, lidských citů a bujarého veselí, plynoucích v neutuchajícím rytmu obrazů a umocněných strhující hudbou. (oficiální text distributora)

mazzarek

"Póóózor. Jedna, dvě, tři svóbodááá" :) Ujetá, ulítlá komedie doprovázena chtytlavou muzikou, kde chce každý vyjebat s každým. Při jejím sledování se určitě nudit nebudete a zpříjemní vám snad každý večer. Herci - neherci zahráli na jedničku s hvězdičkou. Nejlepší balkánská komedie, kterou jsem kdy viděl. "Bratře, jestli máš problém, že máš málo peněz, tak ti pomůže jenom hóóódně peněz." ()

jancidobso

Nadherna komedia zo zivota na balkane, s nadhernou zivou dychovkou. Kazdopadne ak sa Vam hudba paci, odporucam trubacsky festival v Guči. ()

Chasida

Matku nemáš a tvůj otec je hovado aneb Pane Dadane, jste v pěkných sračkách. Lehce (a někdy i těžce) zběsilá záležitost. Můj oblíbený Kusturica, skvělý film z neobvyklého prostředí, s úžasnou hudbou, skvělými vtipy, romantikou a spoustou dalších příměsí, které perfektně fungují. (90%) ()

TMontana

Ďalšia komédia o tom ako sa ľudom lepšie žije ked sa zabávajú.Film neni založený na scenary ale na hláškach ktoré boli celkom pobavujúce ale niektore ani nie. ()

smajly

Na můj vkus moc uřvané, přehnané a celkově dost podivné. Nijak zvlášť jsem se nebavil. Režie byla na úrovni, to ne že ne, herecké výkony by taky zasloužily pochvalu, nicméně námět šel mimo mě. Co mi z hlavy asi nezmizí je Pit Bull Terier :-). 60%. ()

joelly01

Tak konecne zase paradicka kdy si Frau Joelly mne ruce a radostne se ji lesknou oci. Tyhle cikorky me fakt hodne bavili, Kusturica je asi takovy balkansky Forman, ne? Ja se stejne nechapu, proc vzdy necham doma sedet takove dobre filmy nekolik let a misto toho cucim porad dokola na jekesi rezidentni zla? Tahle challenge tour vubec neni spatny napad, neb jinak bych se k tomu zase nedokopala... Za me oba palce nahoru a vitezny pokrik! ()

Maniik88

Veselá cigánska zábava, ktorá je hlučná, svojská a originálna. Fajn oddychovka. A tie parádne ksichty, najlepší sú 2 starí mafíci.. ()

Snathoras

V roce 1998 nám režisér Emir Kusturica představil velmi bláznivou komedii, která je nabitá energií, jako žádný jiný film co jsem kdy viděl. Jedná se o film Černá kočka bílý kocour, který pojednává o romské osadě bydlící na Balkánském poloostrově. Hlavní hrdiny staví do absurdních situací a to jak se s nimi vyrovnají je vskutku zajímavé. Snímek je v našem obvyklém vnímání něco naprosto nového, skoro nepochopitelného. Film je jako nekonečný kolotoč situací, které se zaplétají a rozplétají. Člověk vlastně na konci filmu neví, jak se k němu dostal, celé je to jeden velký zmatek. A to celé ještě podporovala bláznivá balkánská hudba, která zněla téměř celou druhou polovinu filmu, hudba tak energetická, že by snad roztancovala i mrtvého (a že se to ve filmu stalo, že dva mrtví nebyli až tak mrtví). Kamera v podání Thierryho Ardogasta byla skvělá, krásně nasnímané scenérie pobřeží Dunaje a navíc nás nenechala nás ani na vteřinu nudit se. Nicméně film bych rozdělil do dvou částí. V první části jsem však měl chuť film vypnout, občas jsem se pousmál, u nějakého vtípku, ale nechápal jsem, v čem by měl zrovna tento film být tak skvělý. Jenže když začala svatba, tak to všechno nabralo ten správný směr. Nepřetržitý sled situací a vtipných gagů doprovázených bláznivou hudbou, mi přece jen poněkud vyspravil mínění o tomto snímku. Nejvíc bych vyzdvihl herecký výkon Srdjana Todoroviče, který hrál drogově závislého mafiána Dadana, který pořád jen pařil, ať už se stalo cokoliv a na kterém bylo vidět, že opravdu Dadanem ve filmu byl. Jedná se o snímek, na který se musíte dívat při dobré náladě, poté se jistě salvy smíchu dostaví samy. ()

1mArc0

Ak je niekto, kto bol alebo je expertom na potrhlé komédie, ktorá majú v sebe štipok poézie, enormné množstvo estetity, umeleckú formu a esenciu skutočného filmu, tak práve Emir Kusturica a jeho Crna mačka, beli mačor, oproti Undergroundu je to omnoho lepšie sústo. Umenie v podaní Emira Kusturicu. /90 %/ ()

Čiban

Ze začátku jsem si říkal co to bude za trhanskou sra*ku..ale musím vzít zpět. Tak energický a temperamentní film už jsem dlouho neviděl. Čím dál se film dostával, tím jsem si říkal, že už to nemůže být lepší. Opak byl pravdou. Konec jsem si náramně užil a nelitoval jsem, že jsem tento film viděl. ()

maeb

Vynikající bláznivá komedie z cikánského prostředí a se znamenitou muzikou. Víc bych v tom nehledal. ()

pepino

No fiiiiiha. To byla jízda. Kusturica si mě tímto filmem naprosto získal. Cikánská komedie plná zvláštních lidí dělajících hoodně zvláštní věci. Musím ale říct že to dělají hrozně vtipně a po celou dobu jsem se musel smát protože takovou komedii jsem ještě neviděl. Sice to asi nesedne každému ale je to opravdu sranda :) ()

petisek

Strhujúci rytmus Kusturicových filmov je uchvacujúci a „Čierna mačka, biely kocúr“ je navyše aj veľmi zábavný film, plný svojráznych postavičiek, absurdných situácií a skvelej hudby. Magický realizmus kombinovaný so žumpovými fórikmi a cigánskou romantikou tvorí zmesku tak pestrú, že na tento film asi nikdy nezabudnem. Jedna z najlepších komédií, akú som kedy videl. ()

Kusturica rozpoutá revoluci

Kusturica rozpoutá revoluci

09.02.2009

Konkrétně mexickou. Koncem roku totiž začne natáčet biografii psance, pak generála a nakonec guvernéra Pancha Villy. Film nazvaný Seven Friends of Pancho Villa and the Woman With Six Fingers (uf)… (více)