Černá kočka, bílý kocour

• Fed. rep. Jugoslávie Crna mačka, beli mačor (více)

Staříci Grga a Zaria jsou přátelé od nepaměti. Čtvrt století se neviděli. O to víc se těší na setkání, které se však odehraje za velmi pohnutých událostí, kterým jiné - neméně pohnuté události - předcházejí... Zariův Matko potřebuje nutně peníze a tak se obrátí na cikánského kmotra Grgu se lží, že Zaria je po smrti, a ten mu je půjčí. Brzy se však ukáže, že dluh nemůže vrátit a tak se má vykoupit sňatkem s liliputánkou Beruškou. I když se ani jednomu do takového manželství nechce, nastává den svatby. Svatby neobvyklé, bouřlivé, při které každý z aktérů tohoto temperamentního a humorného vyprávění naplní svůj osud. Na filmu není důležitý ani tak samotný příběh, jako jeho až neskutečné postavy, které se ocitají v nepřetržitém toku událostí, myšlenek, představ, lidských citů a bujarého veselí, plynoucích v neutuchajícím rytmu obrazů a umocněných strhující hudbou. (oficiální text distributora)

Honza.98

Né každý tento film ohodnotí kladně, nicméně pro mě je to jedna z nejúžasnějších komedií co kdy vznikly. Celkově film popisuje prostou realitu v komediálním pojetí... :) Nicméně doporučuji film stáhnout, popřípadě poptat v originálu s titulky, jelikož český dabing sice není špatný, ale film v tu chvíli ztrácí svoje kouzlo... ()

boudic

Naprostá jízda, tenhle film nemám s čím srovnat, snad jen že Kusturica studoval v Čechách, tak jsou tu náznaky Tajemného hradu v Karpatech... Kdo si všiml? ()

bodo1 odpad!

Hnusný odpudivý nezmysel o hnusných odpudivých zlodejoch a bande parazitov. Sa divím, že tu hádžete tie červené numerá. By som chcel vidieť, keby ste to mali vedla baráku vy kokoti a tupé cigočierne cucačky ()

Baroque

tak... živelné, tak... nadupané... tak... nekompromisné. deti vetra sú stelesnením antagonizmu. absurdne fenomenálna zábava s filozofickým podtónom. o čom je život? načo o čom! život je tu a teraz. a oni ho vedia žiť lepšie, ako my, úzkoprsí a tragikomickí. príbeh - nepríbeh. jedno veľké dobrodružstvo. postoj. paradigma života. ()

Chicharron

Poprvé jsem film viděl cca před dvaceti lety a včera jsem si to zopakoval podruhé. Když jsem viděl tuto komedii poprvé, říkal jsem si děsná kravina, takže jsem se trochu bál jestli mně to ještě bude bavit, ale zábava je to skvělá a i přes svoje stáří dokáže film plný bizarních a škaredých lidiček pobavit. Nejlepší je samozřejmě scéna s kadibudkou, ale v podstatě je tam jeden fór za druhým, který diváka nenechá vydechnout. Snad jen ta mrtvola na závoře by tam být nemusela, ale co už. ()

Damnsinead

Nevěsta na útěku po Srbsku. Asi mě zaslepily ty zlaté chrupy, ale nedokážu v tom vidět nic než pěknou ptákovinu. Se skvělým soundtrackem a zajímavým prostředím, ale pořád ptákovinu. Jenže jsem se skvěle bavila.  Těch nezapomenutelných scén, co tam je! Nejdřív pračka padá do vody, pak prasata žerou trabanty a nakonec se vstává z mrtvých. Ať žije pitbul teriér. ()

babuška

no za to trochu stydím, tenhle nádhernel počin znám od jeho vzniku, a je to kujva nářez z muzikou geniálně provedenou do komunity kam bílej nepatří ()

Bragi66

Přes původní sympatie k balkánskému rocku musím přiznat, že je to slabá filmová plichta, i když by se dalo mnoho odpustit na balkánskou domorodost. ()

de-souza

Podívaná u které se ani chvilku nenudíte a divíte se, že je vlastně už konec. Záplava barev, naturelů a hlavně dokonalé hudby... ()

Leila75

Jedním slovem NÁDHERA!Film,který zůstane pod kůží snad celý život.Balkánská hudba,kterou cítíte v celém těle dlouho,vtipná zápletka,cigánská svadba se vší svojí parádou a všemi příbuznými,a to pod drobnohledem dvou kočičáků,samozřejmně černo-bílých. ()

corax8

Je to tedy jízda, když si člověk uvědomí co se všechno může stát během několka dní. Prostě od začátku do konce našlapaný film, který můžu snad kdykoliv. Atmosféru určitě dotváří výborná hudba, bez které by to tak dobře nefungovalo. ()

Smazat

Kolik hvězdiček si asi zaslouší komedie, ve který prase pojídá trabant a ve který hraje víc zlatejch zubů než herců. ()

schebman.m

Hodně dlouho jsem tento film měl doma, koupený za pár korun v trafice jen kvůli známému jménu režiséra, ale nijak mě nelákalo se na něj podívat. Pak naštěstí přišla chvíle, kdy jsem se rozhodl si to pustit...a od té doby jsem se nepřestal smát. Opravdu neskutečná komedie z prostředí balkánských "romů", kde jsou k vidění tak neuvěřitelné scény a záběry, jako neustále se vracející prase požírající trabant, mafián který vylezl z žumpy a od sxxxxk se otírá živou husou..a mohl bych pokračovat hodně dlouho. ()

Crucifere

Tento humor nikdy nepochopím, mě osobně to přijde vrcholně trapný a ne vtipný. Pravděpodobně jde o humor, který ti buď sedne, nebo ne. Nic mezitím. ()

pučmeloun

Před shlédnutím jsem se podíval pouze na hodnocení a nečetl, o čem vlastně černá kočka, bílý kocour je. Po shlédnutí jsem si už myslel, že jsem viděl jiný film. Až komentáře úplně dole (řazeno od nejlepších po nejhorších) mně přesvědčily, že jsem tu správně. Neříkám, že jsem nepocítil cukání v koutku (když spadla těžce vydražená pračka i s novopečeným majitelem do vody). Pak už to šlo z kopce. Ve filmu se pořád něco dělo, ale vše jako by vypadlo z oka většině crazy komedií převážně české produkce. Jednoduché fórky, naprosto ztřeštěný a přesto předvídatelný děj, šílené skotačení romského etnika nebralo konce stejně jako můj údiv při sledování tohoto filmu. Bylo to mé první setkání s Kosturicou a opravdu hodně si rozmyslím, než se odvážím podívat na jeho další masterpiece. ()

mombasamomo

Kusturica natočil komodii, která patří k nejlepším svého druhu. Šílené a neuvěřitelně postavy, které člověka rozesmějí už na začátku a pustí ho až se závěrečnými titulky. Rovnocenným partenerem ve filmu byla i hudba a naprosto famozní taneční kreace mafiána Dadana, Černá kočka, bílý kocour je neotřelá orginální komedie, která se snad nikdy neokouká. "Ty můj malej chudáčku, matka ti zemřela a otec je hovado" ()

dehonest

tento film má určite niečo do seba. rozhodne by som ho však nepreceňoval. doslova, ani hmotne. má svojim spôsobom gule, frčí, sú tam hlášky ako sa patrí, no niekedy sa na tej super diaľnici vyskytnú aj isté hrboľaté pasáže, ktoré celú akciu spomalia a tým pádom zvýraznia kontrasty ostrých a slepých nábojov. počiatočná živelnosť je neuveriteľná, atmosféra vás istým spôsobom vtiahne a môžete si predstaviť cigánsku poetiku, tak ako ju poznáme iba a len z filmov a kníh (realita je diametrálne odlišná, však áno...). pejoratíva sú spočiatku k popukaniu :DDD, no neskôr sú už otrepané, klišovité blablabla. a koniec je priam rozprávkový, čo zobralo filmu celkovo dobrý dojem. akokoľvek môže byť kritikmi oceňovaný kvôli kusturicovi, chýb sa nájde neúrekom a spontánnosť sa niekedy naozaj odplaví do stratena. ale v podstate... bavil som sa. ()

pelegryna

Brutální útok na bránici byl Kusturicou proveden až přesností očního chirurga. Směju se ještě teď. Ten dlouhej cigán mi připomínal vizáží trochu pana Plachtu blahé paměti. ()

Kusturica rozpoutá revoluci

Kusturica rozpoutá revoluci

09.02.2009

Konkrétně mexickou. Koncem roku totiž začne natáčet biografii psance, pak generála a nakonec guvernéra Pancha Villy. Film nazvaný Seven Friends of Pancho Villa and the Woman With Six Fingers (uf)… (více)