Hudba Zdeněk Liška

(TV film)
  • angličtina Music by Zdeněk Liška (festivalový název)

Jeden z našich nejlepších filmových hudebních skladatelů bývá často označován za génia filmové hudby. Nebál se žádných experimentů a nadčasovost jeho tvorby potvrzuje, že jeho hudbu užasle objevuje svět i generace, která ho nezažila. Hudební skladatel Zdeněk Liška je podepsán pod desítkami titulů československé kinematografie. Jeho nezaměnitelný rukopis ocenili i režiséři filmů a respektovali ho jako komplexního spoluautora díla. Při komponování jak pro symfonický orchestr, tak pro dechovku, smyčce či klavír používal všemožné kombinace nejen nástrojů, ale i elektroniky nebo zvuků. Jeho hudba provází takové filmy jako jsou Markéta Lazarová, Údolí včel, Vyšší princip, Hříšní lidé města pražského, Spalovač mrtvol, Baron Prášil a samozřejmě mnoho dalších. Dokument ukazuje Lišku geniálně různorodého a reaguje tak na současný stoupající mezinárodní zájem o jeho osobnost. To potvrzují ve svých výpovědích také londýnští filmoví tvůrci bratři Quayovi. (Česká televize)

KubykF

Film, který dal krásně nahlédnout pod roušku Liškovy práce/kolaborace s obrazem, díky čemuž mnoho filmů dostalo nezaměnitelnou atmosféru, stejně jako jeho hudba svůj osobitý ráz. Pokud jste milovníky hudby a líbí se vám filmy, pro které Liška dělal hudbu, stejně jako Liškova hudba samotná, je to rozhodně zajímavý vhled a mě samotného to donutilo víc se zamýšlet nad kontextem tvorby filmové hudby. ()

Inozuka

Zdeňka Lišku obdivuji, jeho záběr je prostě neuvěřitelný a experimenty s elektronikou a hluky nadčasové. Zajásal jsem tedy nad tím, že někdo o tomto géniovi natočil dokument a že se konečně o něm něco dozvím. Ale chyba lávky. Takhle odfláknutou dokumentární práci jsem už dlouho neviděl. V podstatě jen sled klíčových filmů a hudby, vzpomínka Juraje Herze a Jana Švankmajera (obě cenné) a slovo anglického vydavatele. Jinak nic ... dost málo na to, že autor přiznává fascinaci dílem Zdeňka Lišky. Takže nezbývá než čekat na někoho dalšího, který by tomuto skladateli vystavěl důstojný pomník ... ()

Pete

Zdeněk Liška byl bezpochyby jedním z nejvýznamějších skladatelů filmové hudby u nás, a dalo by se dokonce říci, že i v širším měřítku evropské kinematografie. Zde však samozřejmě nehodnotíme jeho dílo, ale konkrétní dokument o něm, a ten je pro mě docela zklamáním. Sestává z krátkých úryvků z mistrových skladeb, podložených konkrétními filmovými obrázky, buhužel také s komentářem pronášeným neskutečně amatérskou dikcí (autor promine, ale je to něco jako voiceover na VHS v 80. letech). Vidíme a slyšíme tu stěžejní spolupráce s filmovými velikány v 60.létech - Zeman, Herz, Vláčil, Švankmajer - a také vzpomínky několika z nich, tedy těch žijících v době natáčení dokumentu, dále navazuje poněkud slabší tvorba pro televizi zejména v 70. letech. Tedy prostý výčet díla, a to je všechno - ani slůvko z Liškova osobního života, a opravdu existuje pouze jedna jeho fotografie? Zde se zkrátka tvůrci rozhodli věnovat pouze připomenutí Liškovy hudby, ale nedozvěděl jsem se pak příliš nového kromě toho, že ho v novém století znovu objevilo několik fajnšmekrů v Londýně v zaprášeném krámku kuriozit. ()

Tomas_PO

Dokument o Zdenkovi Liškovi, skladateľovi českej filmovej hudby, ktorý v krátkych 50 minútach predstaví nezainteresovanému divákovi, pre bežného konzumenta málo známu pozíciu skladateľa filmovej hudby a to na výbere nespočetného množstva filmov, na ktorých sa podieľal. A to aj tých kultových, Oskarových. Vrátane skvelých ukážok. Pre zainteresovaného diváka však dokument môže byť len kĺzanie sa po povrchu. ()

panslav

Zasloužilý hold rozsáhlému hudebnímu dílu geniálního skladatele, kterého filmový divák zejména tzv. střední generace důvěrně zná z obrovské palety filmů i televizních seriálů. Jeho dílo je jedinečné a zcela unikátní; proto je dobré, že jej Pavel Klusák takto důstojně připomněl. Jen ten vlastní slovní komentář měl přece jen přenechat nějakému školenějšímu hlasu... ()

Burejsa odpad!

Právě jsem ten dokument dokoukal a zbytečnější dílo aby pohledal. Zdeňka Lišku obdivuji, ale tady jsem se nedozvěděl nic nového, natož zajímavého. Dozvíme se, že se s nim dobře pracovalo Juraji Herzovi, Janu Švankmajerovi a obdivují ho dva podobní bratři dvojčata z Anglie. Ztráta času. ()

JohnnyV

Tenhle "dokument" byl spíchnutý hodně narychlo. Tvorba, dílo a život génia Zdeňka Lišky si zaslouží pořádný minimálně 2hodinový formát. A i tak by to bylo málo. Zde byla skoro třetina jen o Švankmajerovi - chápu, že jeho dílo Liška vynesl do výšin, ale v tak krátkém dokumentu se mělo spíše zaměřit na jeho tvorbu více globálně. Tvůrci zde např. zcela opomenuli zásadní hudební dílo Hříšní lidé města pražského a taky hudbu pro perského šáha, kterou Liška skládal v 70. letech na objednávku perského šáha Rézi Pahlavího a císařovny Farah v rámci oslav 2500 let perské říše. Což vůbec autor pan Klusák nezmínil, naopak ještě tvrdil, že jiné než filmové hudbě se Liška nevěnoval!!! Prostě narychlo spíchnutý odvar, který zcela jistě poctě Zd. Lišky sloužit nemůže. To už se o něm mnohem víc dozvíte v psaném medailonku Tomáše Baldýnského ZDE nebo v prvním takovém oficiálním dokumentu Petra Ruttnera z roku 2000. Je obrovská škoda, že o tomto géniovi nikdo nic pořádného ještě nenatočil a ještě větší ostuda, že jeho souborné dílo (nebo aspoň pořádný kompilát) v rámci nějaké speciální edice dosud ještě nevyšlo. Držím palce labelu Finders Keepers Records, který začal se soundtracky Spalovač mrtvol a Malá mořská víla, aby se nadále snažil Liškovo dílo vydávat, když u nás to nejde (vyjma Údolí včel a Markéty Lazarové, které vyšly i bez dochování původní zvukové stopy). --21th Century Fox-- Liškova hudba pro 21. století. ()