Hotel Mumbai

• Austrálie Hotel Mumbai (více)

Hotel Mumbai, poutavý příběh o lidskosti a hrdinství, živě líčí události v ikonickém luxusním hotelu Tádž Mahal v indické Bombaji, na který v roce 2008 zaútočila skupina pákistánských teroristů. Mezi oddanými zaměstnanci hotelu jsou proslulý šéfkuchař Hemant Oberoi (Anupam Kher) a číšník (Dev Patel, "Milionář z chatrče"), kteří se v zájmu ochrany hostů rozhodnou nasadit své životy. Před zraky celého světa je zoufalá dvojice (Armie Hammer, "Dej mi své jméno" a Nazanin Boniadiová, "Ve jménu vlasti") nucena učinit nepředstavitelné oběti, aby zachránila své novorozené dítě. (Cinemax)

Snorlax

Maras na můj vkus trochu moc tlačí na pilu, příběh sám vyvolává dost emocí, není nutné je z diváka ždímat nad jeho rámec. Především ze začátku je výborně gradované napětí. Pak následuje dobře zvládnutá akce a závěr se nese v duchu slzavého údolí. Ruku na srdce, nebudeme přece brečet při četbě novin o smrti neznámých lidí v neznámém hotelu. Je celkem nefér, že Maras se snaží své diváky k něčemu takovému donutit. Dala bych přednost spíše zamyšlení nad zbabělostí organizátorů teroristických akcí. Rozhodně bych ocenila rozvinutí zoufalství mladých lidí, kteří, jsa zmanipulováni, jdou a střílejí. Jen jednou se objeví ve filmu záblesk lidskosti útočníků, když mladík volá domů svému otci. Evidentně by bývalo stačilo málo, jen pár slov a 72 panen by muselo čekat na někoho jiného. Jenže když jsou magoři i rodiče a těší se, až jejich dítě umře, je to těžké. ()

lamps

Adekvátně syrové zmapování tragických událostí, jehož naléhavost bude v budoucnu podle všeho jen zesilovat. Výteční herci sice nedostávají tolik prostoru a střihové virtuozitě Paula Greengraase se Maras přiblížit většinou nedokáže, byť si z něj bere to nejlepší v subjektivizaci utrpení skupinky postav a dynamickém přepínání mezi různými hledisky, ale vyprávění přesto drží pohromadě a dokáže vyvolat zájem o postavy, aniž by je přehnaně glorifikovalo (pouze Rus Jasona Isaacsa je poněkud karikaturní) nebo slepě odsuzovalo zabijáky, kteří jsou k hrůzným činům tlačeni nesmyslnou ideologií a výchovou. Dobrá práce vzývající silnou touhu, aby tohle šílenství konečně přestalo. 80% ()

marhoul

Slohovka, kterou bych já osobně nečetla: Hanba mě fackuje za to, že si jen mlhavě vzpomínám, jak se kdesi v Indii, v nějakém hotelu cosi teroristického, v roce snad 2007 nebo devět, stalo. Vážně. Nějak mě to tehdy minulo. O vymaštěných, primitivních, pyšných- jako- ďáblové sráčích, co ještě dnes žijí ve dírách v zemi, co neznají splachovací hajzl a i raný středověk je pro ně meta, na kterou vývoj jejich společnosti ještě dlouho nedosáhne, o nich si já pražádné iluze nedělám. Ve své přízni disponuji očitými svědky, kteří byli v minulém století uklizeni do "jakože diplomatických služeb" na dva roky do Pakistánu (ano, i to se nepohodlným lidem tady stávalo) a od nich vím dávno své. Životní úroveň, která panovala mimo diplomatického města, byla k neuvěření. Stovky let před letopočtem hadra. A dosud se nezměnilo lautr nic. Vlastně změnilo, zničili kulturní památky, které například v Sýrii byly. Tupost, závist a fanatická náboženská omezenost místních radikálů v kombinaci s leností, negramotností a bídou, do které jsou uvrženi, to vše je rizikem pro celý zbytek světa a líto mi je jenom muslimů slušných. Vím, že jsou. A vím, že to mají těžké. Moc těžké, ale co máme dělat my? S ohledem na to, že víra člověku vzít nelze, mě čas od času přepadne úplně idiotská crazy myšlenka, zcela nereálná, ale fakt mě to vždy rapne a ani se za to příliš nestydím (nebo jen trochu): pokud jsou mezi nimi lidé vzdělaní, moudří, schopní, takoví, kteří umí respektovat systém a chápou, jak se má konstruktivně fungovat, a pokud je jich tak hodně, jak se všeobecně tvrdí, tak ať je všechny země světa vyhostí i s těmi jednoduchými zpátky, na tu hromadu šutrů, co tam stále je, ať jim tam celý movitější svět navalí prostředky, finanční pomoc na vybudovaní nové krajiny, zbraně a vše potřebné k tomu, aby se tahle prdel světa se svými problematickými shnilými jablky vypořádala sama. Koberec, srovnat se zemí a ať si vybudují svůj ideální svět na kamenné louce. Ať si ty své, stále se radikalizující syny, vnuky, pravnuky, nenávistné fanatiky pacifikují sami mezi sebou, mají všichni stejného Alláha, jistě se mezi sebou nějak dohodnou, je to přece jejich věc. Kdo jim chce pomoci, ať jim pomoci jede, nech sa páči, ale muslimům žádná víza, žádná povolení vycestovat, nechat je navždy tam. Ať si makají na sobě a na svém. Víry se nevzdají, generace, které se jim narodily na Západě jsou rizikové skupiny, ze kterých se verbují noví a další teroristé, uhlídat je nelze, čili odvézt zpět, lopaty do ruky, jídlo a vodu za výsledky a vzdělávat, kultivovat. Robota na dva tisíce let minimálně. Však někde se začít musí. Tolik má utopistická, netolerantní, nerealistická vize, uboze se opírající o kolektivní vinu, však pramenící z pocitu sebeobrany a z toho, že veškeré politické kroky učiněné dosud výrazně selhávají a na tomto základě se destabilizuje Evropská rovnováha a vypadá to na cestu do pekel. Kariéru si na tomto problému vybudoval kdejaký blb, východisko neexistuje. A předesílám, že jsem hrdé kavárenské sluníčko, vymezující se vůči křupanskému populismu, nacismu, fašismu a všem těm odporným ismům, ze kterých je mi na blití. Odsuzuji zastrašovaní jednoduchého člověka kecama, že "uprchlíci atd." A takto jsem dopadla. Už se chovám jako Trump. Děs. Bohužel realita je prostě taková, že bordel dělali, dělají ho neustále, dělat ho budou a my je převychovat nikdy nedokážeme. Film je to krásný, perfektně natočený, zahraný, silný a jak vidíte, dokáže člověka solidně nadzvednout. Ta beznaděj je příšerná. Hrůza ve své nejryzejší podobě! Jedna z nejemotivnějších scén pro mě byla rozmluva Sikha s vystrašenou Angličankou a samozřejmě prolínání filmu s reálnými záběry.. Slovo "Alláh" si dlouho nepřeji slyšet. Závěrem: všem, kteří se na celý problém dívají jinak, se za svůj hysterický, kontroverzní, dlouhatánský názor omlouvám, ale muselo to prostě ven. ;) () (méně) (více)

Kaka

Hotel Mumbai se povedl po všech stránkách. Je dynamický, akce je autentická, bez jakýchkoliv na efekt dělaných zpomalovaček a podobných nesmyslů, které do takovýchto filmů nepatří a hlavně se snímek absolutně vyvarovává zajetým klišé akčních thrillerů a problémů hlavních postav (pro které neplatí velmi často stejná pravidla jako pro ostatní smrtelníky), se kterými se po většinu stopáže zachází v rámci mezí realisticky a značně nešetrně. Mumbai zdařile, barvitě, napínavě rekonstruuje teroristický útok z roku 2008, který se nestal ve vyspělé západní civilizaci, takže o něm vlastně ani moc lidí neví a forma, jakou nám tvůrci tuto událost připomínají je vysoce nadprůměrná. ()

Anderton

Nedá sa nič robiť, tento film musím ohodnotiť najmä podľa toho, čoho rekonštrukciou v skutočnosti je. Hotel Mumbai sa doslova s ničím a nikým neserie. Vraždí sa od začiatku do konca, kamera neuhýba, vidíme množstvo mŕtvych ľudí, vrátane mladých krásnych žien a tak ďalej. A to doslova, opakujem, od začiatku do konca. Celé je to napriek tomu nakrútené príliš konvenčne, stále som mal pocit, že som vo fikcii, ale s vedomím, že sa toto nejako podobne skutočne odohralo. Film nemal dostatočnú reklamu ani ohlas, a to aj napriek hviezdnemu obsadeniu a téme. Popravde to bude zrejme práve tou konvenčnosťou a po celý čas som premýšľal, ako autenticky a takmer dokumentárne mohla táto hraná rekonštrukcia dopadnúť, ak by ju nakrútil Greengrass a možno by padali Oscary. Každopádne tu máme film od Anthonyho Marasa, ktorý šľape po celý čas, ponúka nesmierne dôležité svedectvo, ale umenie to bohužiaľ stále nie je. Vysoké hodnotenie si ale za tú snahu zaslúži. ()

• Premiéra filmu byla naplánovaná na konec listopadu 2018, aby se shodovala s 10. výročí teroristických útoků Taj Palace Hotel z listopadu 2018. Premiéra se nakonec posunula. (ČSFD)
  • Vo filme si mala zahrať aj herečka Teresa Palmer, no kvôli tehotenstvu sa nakoniec vo filme neobjavila. (MikaelSVK)
  • Arjun (Dev Patel) si na začátku filmu před zrcadlem pečlivě upravuje turban. Při odchodu je v zrcadle vidět, že ho má vzadu rozvázaný. Pak je střih, kdy jde ke košili a turban má opět uvázaný. (Seffi)