Reklama

Reklama

Die 1000 Augen des Dr. Mabuse

  • Itálie Il diabolico Dr. Mabuse (více)

Obsahy(1)

Kriminálny príbeh o vedcovi, ktorý zneužije vedecké poznatky pre osobné zločinecké ciele. (oficiální text distributora)

Recenze (14)

CheeseFigure 

všechny recenze uživatele

Ako som písal pri Testamente, tak dvojky považujem často-krát za lepšie ako jednotky. Za to skoro všetky trojky sú slabé. A Tisíc očí doktora Mabuseho mi (opäť) potvrdzuje moju teóriu. Som sklamaný, lebo mam pocit, že Lang vykráda sám seba a miesto plnohodnotného pokračovania dostávam taký ,,remake" Testamentu. Opäť tu máme trojicu vyšetrovateľ-zaujímavá postava-Mabuse. Komisár je opäť baculatý a celkom zábavný, i keď nie ako Lohman z dvojky (ale tu ho hrá Gert Frobe a je zaujímavé sledovať môjho obľúbeného Bondovského záporáka na strane dobra). Rolu zaujímavej postavy by mali zastávať ten americký milionár a tá žena, ale táto linka ma nebavila. A čo sa týka Mabuseho, ten je väčšinu filmu tajomný. A čo sa týka jeho plánu, tak zatiaľ, čo v predchádzajúcich filmoch sme sa o jeho diabolských plánoch dozvedali postupne, tu to na nás vychrlí na konci a pôsobí to...zvláštne. Nejde o zlý film, ale z celej Langovej trilógie o diabolskom Mabuseovi ide jednoznačne o najslabší počin. ()

Biopler 

všechny recenze uživatele

Mabuse je legenda keďže sa v scenári spomína s Hitlerom. Slušne zamotaný príbeh, v ktorom nie je na prvú jasné o čo v ňom pôjde. Záhadný muž, ktorému vidíme len čudnú topánku a záhadný slepec-jasnovidec sú vhodné postavy na zasiatie semienka nepredvídateľnosti deja pre diváka. Film baví, lebo ponúknuté indície len pomaličky odhaľuje vo fakty, no finálnemu rozuzleniu tvorcovia nedávajú dostatočný priestor či gradáciu a celé vyústenie je upečené prirýchlo skrz fingovaného poisťováka. Prerod hlavnej hrdinky, skôr jej prechod na opačnú stranu, je tiež málo jasný či skôr spochybniteľný. Aj tak sa bavíme o slušnej réžii a dôstojnom konci istého velikána svetového filmu. ()

Reklama

StaryJano 

všechny recenze uživatele

Žádný jiný poslední film tak krásně neshrnuje a nekompletuje práci velkého režiséra napříč dekádami. I u Langa se dá tvrdit, že své nejlepší věci natočil, když už mu zrak moc nesloužil. U něj je (ne)schopnost vidět navíc tématizována po celou dobu kariéry, tudíž se jedná o trefný konec evropského mistra, kterého řadím nad ty "woodmanovské". ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Příjemná, ale jako celek průměrná mysteriozní krimi nedosahuje kvalit nejlepších německýchn wallaceovek, ba co víc, nemá ani jejich napínavou až strašidelnou atmosféru. Divák může hádat, kdo je tajemný dr. Mabuse, pravdu se však dozví až v závěru. Mezitím sleduje podivné vraždy, nebezpečné flirtování, jasnovidce, někoho, kdo se dívá na druhé v hotelu Luxor, tajemného profesora a rádoby vtipného pojišťováka. Snímek vrcholí odhalováním lží, klamů a převleků. Nic třeskutého, jen slušná oddechovka na zamračené podzimní odpoledne.... ()

Jenni 

všechny recenze uživatele

Motto: "Pánové, říká vám něco jméno Dr. Mabuse?" - "Nikdy jsem o něm neslyšel." Das Testament des Fritz Lang. Důstojné zakončení kariéry nepředstižitelného režiséra, jehož dodatkem není ani tak západoněmecká mabusovská série, kterou odstartovalo, ale jeho účast v Godardově Pohrdání. Pro každého Langova fanouška jednoznačně povinnost, ačkoli se ví, že doktor Mabuse je dávno v Pánu (což byl vlastně už v Závěti) a o něj tak úplně nepůjde Tajemná figurka, jež chce svět opět uvrhnout do chaosu, však nabyla Langa dostatečnou silou, aby se role zhostil se ctí. Tisíc očí doktora Mabuse(ho), jinak přebírající vzor Závěti se zemitým detektivem, je zcela moderní (minimálně v tom smyslu, že jsme na konci 50. let, ale film vypadá tak na 70. léta). "Proč jsme o případu dr. Mabuse nic neslyšeli?" Protože se na scéně objevil Hitler? Já teda slyšel o obou, ale upřednostňuju jediného. ()

Galerie (23)

Reklama

Reklama