Jeruzalém: Brána do pekel

• Izrael Jeruzalem

Dvě kamarádky se vydávají na prázdniny do Jeruzaléma. Brzy se zde spřátelí s židovským vojákem, arabským správcem hotelu a také mladým záhadologem. Nikdo z nich však netuší, že ve městě zrovna vrcholí ďábelská aktivita, ulice se plní démony a zombie a všem půjde o život... (TV Prima)

corpsy

Aj keď si odmyslím, že found footage žáner zažil svoj vrchol iba dvakrát, občas sa našlo niečo, čo vedelo pobaviť. Aj napriek klišé, že si kameru, je už jednou v akej forme...mobil, klasika, či v tomto prípade brejle...beriete pomaly už aj na hajzel, aby každý videl vylučovanie, prišlo nejaké dielko, ktoré malo aspoň nejaký nápad a dalo fanúšikom porciu poctivej produkcie. V tomto prípade, ale nejde o nič také. ()

maddy

There are three gates to hell. One in the desert, one in the ocean, and .... one you can open if you decide to watch Jeruzalem. By mal znieť upravený výňatok v úvode filmu, aby všetkých včas varoval čo ich čaká. Toto je totiž skutočné filmové peklo. Pritom Jeruzalem mal veľmi slušný trailer, rovnako ako pútavý námet a aj pohľad skrz okuliare sa zdal, keď už nič iné ako malé osvieženie v rámci found footage hororov. Nakoniec sa z toho vykľul snáď jeden z najhorších found footage za veľmi dlhú dobu. To, že tvorcovia sú úplne neschopní a vykrádajú všetko možné, vrátane toho „Z“ na plagáte drzo odkopírovaného z World War Z by mi nevadilo, oni však nie sú schopní ani z tak zaujímavého a v hororoch neopozeraného prostredia akým je Jeruzalem vykresať čoby len sekundu atmosféry (ehm, a to sú obaja režiséri priamo z Jeruzalemu!). A tak tu divák prvých šesťdesiat minút, v ktorých sa nič, ale skutočne NIČ hororové nedeje, trávi s maximálne nesympatickými postavami, ktoré sa chovajú ako najväčší idioti. Bohužiaľ, ani po tej absolútnej zbytočnej, zdĺhavej a nijako zaujímavej hodine neprichádza žiadne hororové zadosťučinenie. Nudu vystrieda otrava a amaterizmus, kde v tej o niečo akčnejšej záverečnej polhodine nie je vôbec nič vidieť. Buď to je roztrasené až beda alebo sa to čím bližšie k záveru odohráva vo väčšej tme. Čo je asi aj dobre, pretože pozerať na tie lacné CGI efekty obrovských démonov premávajúcich sa po meste by som asi nevydržal ani o sekundu dlhšie. Toto nie je skutočne myslel vážne? Týmto chcel vystrašiť? Úbohý jeruzalemský pokus o novodobý found footage horor, na ktorom o to viac zamrzí to nevyužité prostredia a monštrá. Ten jeden bod za tých posledných päť sekúnd filmu. CELKOVO: 1* (2/10) ()

FromHell

Obstojné a uspokojivé POV so zaujímavým námetom.Nečakal som naozaj veľa,no toto je celkom slušne prekvapenie.Digitálne krídielka démonov si síce mohli odpustiť,vlastne rovnako ako aj ostatný digitál,ktorý tu bol len na škodu.No masky celkom slušne.Kamera vôbec neliezla na nervy,ale práve naopak (okuliare sú fajn nápad) ! Obavy sa tentokrát nenaplnili a hodnotím ako ľahký nadpriemer v rámci subžánru.... 60 % ()

kaylin

Pokud ale jde o postavy, budete mít už po sté pocit, že se díváte na jednu a tu samou skupinu. Ve found footage hororech se na postavy prostě kašle a tvůrci tam chtějí mít jen nadržené a následně uřvané pitomce. Tohle je něco, na co se prostě nechcete koukat až tak často. Třeba se ale jednou zase někdo pokusí o to, aby i found footage film byl plnohodnotný a ne jen zběsilá honička bez skutečně pořádné snahy natočit opravdu komplexní film. ()

stration

Nebyla to vůbec taková pecka, jak jsem očekával. Přitom prostředí Jeruzaléma je úplně perfektní a když už tam někdo točí horor, tak toho sakra musí využít! Tady to platilo tak napůl. první polovina filmu je neuvěřitelně utahaná. Už jsem skoro nedoufal, že se to vůbec rozjede. Rozjelo se to solidně, zároveň ale nastala tma, což je při FF vždycky průser. Tady to platilo dvojnásob. Místo parádních obludek v perfektních exteriérech Jeruzaléma vidíme jenom tmu v tunelech a občas nějaký ten obrys dávající tušit příšerku. Postavy se chovají pochopitelně úplně debilně, pořád se ječí, piští, křičí a pobíhá z místa na místo. Co už. Mohla to být fakt pecka. Takto je to průměr. ()

TheDon

Podle mýho jedno z nejlíp natočených eFeFek co kdy proběhlo před mým zrakem. To je velký plus. Další velký plus je město Davidovo. Prostředí je uchvancancující, temný uličky, zeď nářků a všechno co si funda hororu může přát. Teď k těm mínusům. Holčičí vejlet je sice kůl, jewish párty jsou neotřelý, ale je dobře, že si slečna ´smártbrejle´ ty brejle moc nesundává, bo je lehce ježibaboidní, navíc s gymnastickou průpravou. Druhá šuli už je někde jinde a dá se na ní koukat celej film. Každorozhodopádně se mi to docela páčilo a ať počítám, jak počítám, vycházejí mi silnější tři jewish hvězdy. 60% P.s.:že já si vždycky vzpomenu na takovou pičovinu, když sem viděl ty skákající židy, hned mě napadla tahle kravina ()

honajz2

HOROROVÝ VÝBĚR, ZEMĚ Č.20 - IZRAEL -Přemáhám se, abych tu druhou hvězdu vůbec dal, ale je pravda, že okřídlené zombie-démony s vlastní inteligencí člověk jen tak někde neuvidí a taky se mi líbilo, že tu, jako v jednom z hodně malá found footage, má neustále natáčení smysl. Z toho by si ostatní, kteří chtějí FF tvořit, vzít příklad - tady to ani jinak nešlo a mohlo být logicky zaznamenáno krásně všechno. Jo, a poslední cca tři minuty jsou hodně dobré a docela i originální (SPOILER proměnu v monstrum z první osoby jsem taky snad ještě nikde neviděl KONEC SPOILERU). Mimo to je ale Jeruzalém jen další generické FF, kde debilní študáci pobíhají na dovolené po městě a nějak se dostanou do průseru, ve kterém jednají ještě blběji a podle toho taky dopadnou. Atmosféra nulová, postavy těžce nesympatické a hlavně mě dostává, že bratři Pazové asi především chtěli natočit reklamu na Jeruzalém a zamaskovali ji jako horor, aby se to víc dostalo do světa, protože první půlka nic jiného než reklama na Jeruzalém není. A svědčí o tom i fakt, že události druhé poloviny (a čím blíže konci tím hůře) jsou naprostý blábol, který je sice vysvětlený, ale nesmíte nad ním ani trochu přemýšlet, protože pak z toho budete naprosto zmatení. Možná ta psychedelická pointa byl svého druhu záměr, ale její podání mě o tom nepřesvědčilo a tak mi to lavírování mezi dvěmi hvězdičkami a jednou neusnadilo. Nakonec ty dvě dám, kvůli výše vypsaným důvodům, ale tentokrát už to bylo těsně. Slabé 2* ()

Havaj8

Důkaz, že se žánr found-footage stále posouvá. Natočit to celý přes chytrý brejle, klobouček. Ale nemůžu si pomoct, když už se rozhodli pro kombinaci horor + chytrý brejle, říkalo si to o víc vychytávek. Nějaký zpětný fotky nebo videa, nějaký přetáčení záznamů a tím pádem víc šokujících momentů. Takhle to bylo jen v hodně zajímavým prostředí se slabejma hercema, relativně i s nevyužitým potenciálem těch brýlí. I ta hrozba ke konci byla taková slabší a ne žádný opravdový peklo. Ale rozhodně se na to dalo koukat víc než na mnohem roztřesenější a tmavší horory. ()

Rodriguez

Jeruzalem měl dobrý potenciál v nápadu! Tím skvělý výčet končí a zbytek je jen ztráta času! Styl FF a ještě přes brýle, chování herců? No hrozné.... 30% ()

cariada

Nemám v lásce filmy s nosící pohledu kamery, ale tady to bylo dělané pomocí virtuálních brýlí a to nebylo špatné. Taky bych je chtěl. V Izraeli bych být nechtěl tam je to samý fanatik. Ty rádoby zombi s křídly byli dobrý. Atmosféra taky ušla snad jen mohli jít hned na věc a zkrátit první polovinu. ()

dubinak

Jeruzalem má strašnou nevýhodu, že se veškerá akce začne dít až po třičtvrtě hodinovém rozjezdu. Věřte ale, že ta první polovina je tisíckrát záživnější, než to co má přijít! Tvůrci měli jedinečnou šanci vytvořit v tak atraktivním prostředí aspoň trochu zajímavý horor s originální duchovní pointou (třeba). Ale oni prostě natočí další FF hovno a hodí ho do pytle k těm ostatním FF hovnům, co se v poslední době rodí. Jsem ráda aspoň za to, že jsem mohla detailně nahlédnout do jeruzalemských exteriérů a zaplať pánbůh jsem nemusela čumět na tu neschopnou a topornou herečku, co mluvila za kamerou. Když přejdu ke zrůdám, tak to bylo ale teprve zlo. CGI absolutně na bodu mrazu, atmosféra nulová, všechno rozmazané a navíc se ke konci spíše soustředíte něco rozeznat přes rozbité brýle, než abyste se pořádně báli. Prosím, bratři Pazovi, už nic netočte. ()

PavelVanekArt

Vyloženě průser to není, rozhodně lepší než Paranormal Activity 163. Nápad výborný, rozjezd perfektní, průběh průměrný, zpracování zhovadilé. Kdyby se to drželo v komornějším stylu REC, dopadlo by to nejlíp jak mohlo. Takhle je to jen průměrné Found Footage. Něco mezi REC, As Above/So Below a Cloverfield. Od každého to nejhorší. 2* - 3*. Škoda. ()

mr.filo

Do tohoto jsem šel hlavně kvůli lokacím, v Jeruzalému se film moc netočí, ale tady jim to asi procházelo, resp. s brýlemi nepotřebuješ moc velký štáb. Ve Staré městě je všechno kousek, lokace taky super, jen ten závěr moc neba - na lekačky a psycho podívanou jsem nečekal a proklikal to se zvýšenou rychlostí. ()

wader

Pro kurva zavřely brány města, když ty bestie umí lítat??????? :D Ale jinak jsem rád, že jsem to viděl. ()

sedm.1

Jako zarputilý příznivec found footage filmů jsem samozřejmě spokojen i s tímto příspěvkem do daného subžánru, a to přestože nepřináší nic nového, kdy se ovšem nabízí zároveň i otázka, zdali může tento typ zpracování vlastně ještě něco nového vůbec nabídnout, pro mě nicméně je hlavní, že to, co ve výsledku nabídl, funguje v poměrně slušné kvalitě, což je nejpodstatnější, tedy napětí, atmosféra, spád a navíc tentokrát i zajímavé a pro tento typ filmů nevšední prostředí, a je jen velká škoda, že ho bylo nakonec využito v krapet jiném směru, než který naznačoval začátek, a zvrhlo se to v něco daleko tuctovějšího a méně zajímavějšího, každopádně musím zopakovat, že i tak je to zábavná podívaná, s pro FF netradičně hodně zaostřenou a po většinu filmu přehlednou kamerou. Obsazení jinak též působilo sympaticky, a pokud pominu hysterčení ústřední hrdinky v úplném závěru, docela jsem všem postavám i přál se z toho dostat a co se týče efektů, v tomto ohledu bylo znát, že tvůrci zrovna neoplývali nadbytečnými financemi, tedy nic neobvyklého, takže démoni nepůsobili úplně přesvědčivě, natož nějak děsuplně, a příliš jsem ani nepochopil přítomnost toho obrovského monstra, co pochodovalo po Jeruzalémě v závěrečné třetině, ovšem to může být zas jen mou neznalostí biblické apokalyptické mytologie, každopádně opakuji, v rámci FF filmů se jedná o působivou a fungující podívanou a příznivcům žánru to mohu doporučit. ()

danielosbourne

Další promarněný potenciál. A tentokrát mě to vážně rozčílilo, protože z tohohle mohlo vzejít něco úžasného. Potenciál byl v prostředí, v tématu a dokonce i postavy nebyly k zahození, což u podobných filmů není zvykem. V první polovině jsem si vyloženě liboval. I když to trochu haprovalo, tak mě to stále bavilo a když přišlo bombardování, tajil se mi dech. Bohužel pak začali autoři tlačit na pilu a celý film tak poslali do háje. Spoustu věcí zůstalo nevyřešeno a co by mě vážně zajímalo a teď pozor SPOILER: Kam se sakra jako podjel ten golem? Za prvé to byla první věc, která byla přes čáru, a když na konci filmu máme pohled na obléhané město, tak golem nikde. KONEC SPOILERU. To jsou přesně ty chvíle, které mě na filmu štvou. Pak už se vlastně začali chovat debilně i postavy, a to především ta hlavní, která mi lezla neskutečně na nervy. Velká škoda potenciálu. ()

TERRORDROME

Úvodná montáž s bububu monológom a popravou pekelnej máničky slušne navodí... a potom sa skoro ďalších 50 minút deje úplné hovno! Dve kravičky idú do Jeruzalemu aby spoznali pár miestnych cigošov, zatrsali na arabské disko a vyhúlili nejaký kebab. A ja mám na to viac než polovicu filmu čučať!? No potom sa rozbehne nejaký ten chaos, panika, obri v uliciach a tak, pričom vôbec netušíme čo sa vlastne deje a ako k tomu došlo. Občas pekný záber na démona s kuracími krídelkami na chrbte a držkou od krvi, ale inak stále nič moc nevidíme a v podzemnej pasáži už vôbec nie, lebo je tam podobná tma ako v tej časti tela čo je ukončená zvieračom. Trochu na zlosť, lebo je v tých lepších okamihoch vidieť premrdaný potenciál a atmosféra zhmotnených hrôz všetkých veriacich ľudí ( ku ktorým nepatrím ). Potešil záverečný twist, respektíve jeho podanie, lebo vlastne opúšťame dej uprostred všetkého. P.S. Spôsob snímania filmu skrz okuliare hlavnej hrdinky nemá žiadne opodstatnenie, snáď okrem toho že to tak celé vyjde lacnejšie, keďže vidíme len to čo postava snažiaca sa počas útoku držať pri zemi. ()