Režisérský debut Woodyho Allena z roku 1969 zachycuje kriminální léta mladého Virgila Starkwella, kterého hraje sám Woody Allen. Přestože byl Virgil nadprůměrně inteligentní, a možná právě proto, připadal si zmatený a osamocený. V osmnácti se vykašlal na školu a vydal se na dráhu zločinu. Jeho sklon zpackat všechno, na co jen sáhnul, jej ale brzy dostal za mříže. Po propuštění potkal mladou a krásnou Louise, do které se zamiloval. Kvůli ní se také rozhodl změnit svůj život. Před tím se ale ještě naposledy pokusí vyloupit banku, což ho opět dostane do vězení. Dny se vlečou a Virgil se rozhodne vzít osud do svých rukou a utéct. Tentokrát se na něj usměje štěstí. Společně s Louise, která je těhotná, odjedou do jiného státu, kde konečně začnou žít normálně. Pronajmou si malý byt a Virgil si najde práci v kanceláři. Jednoho dne se ale objeví neodolatelná sekretářka slečna Blairová, která zjistí, že Virgil je hledaný zločinec a začne ho vydírat. Vrátí to Virgila zpátky do starých kolejí, nebo to tentokrát zvládne bez porušení zákona? (HBO Europe)

H34D

Komedie Seber prachy a zmiz mi zprostředkovala první setkání s Woody Allenem jako takovým a musím přiznat, že jsem si ho ihned oblíbil. Režisér a scenárista je prostě vynikající, jako herec už je mi trošku méně sympatický, ale na druhou stranu, jen těžko si dokážu v jeho roli představit někoho jiného. Mile mě překvapila svěží atmosféra, jistá nadčasovost a hlavně inteligentní humor, což se u 40 let starých filmů jen tak nevidí. 8/10 ()

xxmartinxx

Vzhledem k tomu, že jde o Allenův debut coby herce, scenáristy a režiséra najednou, jsem ty čtyři hvězdy málem dal. Fenomenální příběh idiota, co zvládl být i slavným kriminálníkem (ale nedostal se do top 10 wanted, protože neměl konexe), má jistě své kouzlo. Zároveň se to ale dost opakuje a ztrácí niť. Přesto sympatické. ()

Skejpr

V životě jsem se nenasmál cizímu neštěstí tak, jako při sledování tédle Allenovy taškařice. Gag střídá gag, surrealismu se meze nekladou... Paráda! ()

ORIN

Typickými allenovskými atributy nabité dílo, které si v ničem nezadá s dalšími filmy z Allenova raného anarchistického období. Ačkoli se jedná spíše o vršení skečů (tematicky i kvalitativně poměrně různorodých), příběh je celkem kompaktní a netrpí roztříštěností. Paradokumentární styl, nebývalé množství vtipů a odkazů na jiná slavná filmová díla a tvůrce (zejména z němého období), které napoprvé nemáte šanci pochytit všechny, dělá ze Seber prachy a zmiz více než jen osobitý debut tehdy slibného a mladého režiséra (scénáristy a herce). ()

Sarkastic

No, z tohoto filmu jde trochu cítit, že se Woody teprve rozkoukává, rozehřívá, ale to nic nemění na faktu, že je to dobrá zábava. Fórů je zde spousta, sice co do kvality ne úplně vyrovaných, avšak několik opravdu vypečených se zde najde (mně se nejvíc líbilo "bankovní přepadení s gramatickými problémy" a také "setkání přátel po letech"). Těch 85 minut mi pěkně uteklo, já se bavil a zvláště režisérovým příznivcům Seber prachy a zmiz vřele doporučuju. "Myslím si, že by se asi cítil lépe, kdyby se stal úspěšným zločincem. Víte, nikdy se neobjevil v desítce nejhledanějších. To hlasování není fér. Jde o známosti." ()

Tuxedo

Tenhle film je taková raná verze Zeliga (i na proměnu dojde). Je vidět, že Woody ještě neměl všechno pevně v rukou a tak některé vtipné situace vyšumí do prázdna. ()

genetique

Nechcel som to hodnotiť s nadsadením, ale musím. Ak dokáže niekto natočiť niečo takéto ako svoju prvotinu a dokáže to nielen natočiť, ale aj napísať scenár a zahrať, tak už sa dá uvažovať, že v budúcnosti to bude niekam spieť. Perfektná gangsterská paródia, ktorou by Virgil zotrel naraz všetkých De Palmových mafiánov. Trošku som sa tešil na väčšie návaly smiechu a lepší koniec, ale to nevadí. Prvotina ako prasa! 80%. ()

sud

Woody Allen přesně tak, jak ho máme nejradši. Na paškál si vzal tentokrát gangsterky, detektivky a vězeňská dramata. Hlášek je zde spoustu a s nimi mraky vtipných scén. Každou chvíli se objeví vtip, který vás dostane do kolen a neudržíte se smíchy. A navíc tento film nastartoval celou sérii filmů s tímto brýlatým sympaťákem. ()

viperblade

Take the Money and Run by se dalo považovat za opravdový debut Woodyho Allena (stále mi přijde divné označovat za jeho debut film What's Up, Tiger Lily?, ke kterému napsal scénář a zařídil, aby byl film předabován) a vůbec nebyl špatný. Woody se vyžívá v absurdním humoru a ten mu jde (scéna s přepadením banky, kdy celá akce ztroskotá na jeho nečitelném požadavku je skvělá). Bohužel absurdní humor má tu nevýhodu, že prakticky vždy se musí objevit slabší místo a některé vtipy vyšumí do ztracena. Nicméně to se nestává tak často a já se opravdu bavil. Konec konců, jsem teprve na začátku Woodyho kariéry a ještě mám vcelku dlouho cestu před sebou… A na té cestě bude mít Woody příležitost mě ještě hodněkrát pobavit. Tohle beru "jen" jako takovou rozcvičku. 80 %. ()

castor

Zamiluje se, rozhodne polepšit, ale k solidnímu zázemí stačí ještě jedno jediné: bankovní loupež. Ta ale, ostatně jsme v prvním filmu režírovaným Woody Allenem, krutě nevyjde. Allen sází jak Baťa cvičky jeden gag za druhým, některé vyšumí, jiné jsou na hranici trapného, další se naopak dokonale strefují. Allenův smolařský recidivista Virgil je kouzelný, není to takové jelito (ve smyslu, že se nemůže vymáčknout) jako v jiných snímcích, mísí komedii s „dramatem“ i dokumentárními vložkami, užívá simulované rozhovory a další nápady, spěchá kupředu a při startu jedné neuvěřitelné série filmů nabízí dravou režii a osvěžující humor. ()

pepo

Totálne bláznivá záležitosť, ktorá viac než Allena pripomína Mela Brooksa alebo trio ZAZ. Často som sa rehotal nahlas. A bolo fajn vidieť Allena v tejto hereckej polohe. 8/10 ()

FlyBoy

Allen za mlada a jeho bláznivé ustanovenie svojho signifikantného trademarku, "neurotického humoru" na ktorý proste nedám dopustiť. Síce to nemá žiadny presah a je to v podstate len sled, gagmi naprataných skečov, ale tie skeče sú sami o sebe tak zábavné a vypointované, že človeka ta nesúdržnosť ani netankuje. ()

nunka

Životné peripetie malého hajzlíka, ktorému sa lepí smola na päty v podaní W.A. je neprekonateľnou a vrcholne originálnou záležitosťou - pričom šlo o jeho druhý réžijný pokus. Táto šibnutá komédia má svoje grády, je až geniálne vtipná a milá. Spolu s Bananas a Sleeper jedno z najuletenejších Woodyoviek. ()

ajuska

Výborná komedie, spousta skvělých gagů a slovních hříček. Zasazení do "dokumentárního rámce" film ještě víc ozvláštnilo a oživilo. Zkrátka, 85 minut skvělé zábavy. ()

Aky

Woody Allen se svých počátků, možná malinko jiný než jeho další filmy, ale svěží,, vtipný, skvělý. ()

HAL

Woody Allen je slavný a neuvěřitelně plodný autor a proto je více než divné že se mi jeho tvorba tak dlouho vyhýbala, to se změnilo až dnes když jsem náhodou v televizi narazil na tuto jeho "skoroprvotinu". Bohužel naše první setkání nebylo příliš příjemné. Na první pohled vypadá tahle komediálně-životopisná fraška docela zábavně, ale i přes originální a zajímavý způsob vyprávění selhává Allen na tom nejdůležitějším a to jsou gagy. Téměř polovina z nich je ještě celkem slušná, divak se když už ne přímo popadá za břicho alespoň lehce usmívá a baví se, ale většina vtipů je nudná a nebo dokonce dementní a otravná. Nápady ve filmu rozhodně nechybí, ale vystříhání několika scén a zrychlení vyprávění by mu rozhodně prospělo. 6/10 ()

misterz

Maléry pána Fantozziho na Allenovský spôsob boja proti systému, možno rovnako zábavné, avšak určite inteligentnejšie. Niektoré scénky mi privodili kŕče v bruchu, pritom však všetky tie komické gagy krásne zapadali do života Virgilla Starkwella a šikovne tak pomáhali dotvárať obraz jeho osobnosti. Veľmi sympatická záležitosť. 85/100 ()

Vančura

I po těch letech stále svěží a vtipné dílko, které mi přišlo filmařsky invenční a nápadité. To míchání hraného filmu s dokumentárním přístupem zde funguje velmi dobře, méně už tak humor, který mi místy přišel strašně nucený (za každou cenu tam narvat maximum fórků, ech...). Příjemná a vtipná podívaná, která díky krátké stopáži uteče jak voda. Nejen fandům Woodyho Allena lze tento film směle doporučit. ()

Javert

Ve svém prakticky prvním filmu Woody dokazuje, že talentu pobral opravdu hodně. Vaše bránice se jen tak nezastaví, hlavní postava ztvárňuje snad každou minutu jiný gag, jinou scénku. Woody dokázal natočit inteligentní komedii, které se ale musí smát i naprostí blbci. Gratuluji, pane Allene. ()

Snorlax

Plán na vyloupení banky za použití zdraně začíná natáčením s chytře ukrytou kamerou. A také nesmíme zapomenout na to, že Virgil pojmenoval dítě po své matce. Místy má sice film slabší pasáže, ale už je z něj Woody cítit. Nezapře duši romantického snílka především ve chvīlích, kdy řeší, jestli je to láska. ()