Režisérský debut Woodyho Allena z roku 1969 zachycuje kriminální léta mladého Virgila Starkwella, kterého hraje sám Woody Allen. Přestože byl Virgil nadprůměrně inteligentní, a možná právě proto, připadal si zmatený a osamocený. V osmnácti se vykašlal na školu a vydal se na dráhu zločinu. Jeho sklon zpackat všechno, na co jen sáhnul, jej ale brzy dostal za mříže. Po propuštění potkal mladou a krásnou Louise, do které se zamiloval. Kvůli ní se také rozhodl změnit svůj život. Před tím se ale ještě naposledy pokusí vyloupit banku, což ho opět dostane do vězení. Dny se vlečou a Virgil se rozhodne vzít osud do svých rukou a utéct. Tentokrát se na něj usměje štěstí. Společně s Louise, která je těhotná, odjedou do jiného státu, kde konečně začnou žít normálně. Pronajmou si malý byt a Virgil si najde práci v kanceláři. Jednoho dne se ale objeví neodolatelná sekretářka slečna Blairová, která zjistí, že Virgil je hledaný zločinec a začne ho vydírat. Vrátí to Virgila zpátky do starých kolejí, nebo to tentokrát zvládne bez porušení zákona? (HBO Europe)

Legas

Dle zdejších uživatelů filmu ke konci dochází dech. K tomu můžu dodat, že já jsem usnul. Na Woodyho je film jinak svěže "akční" a líbil se mi způsob vyprávění skrze komentátora. ()

Jordan

režijný debut mladého woodyho allena. je dobre, ža na radu svojho dvorného strihača Ralpha Rosenbluma, s ktorým prvý krát spolupracoval, prerobil záver z pôvodne tragického, kde hlavného hrdinu zastrelia, na ten, ktorý tam je teraz, pretože spolu s týmto vznikla naozaj podarená komédia, plná "raného" bláznivého woodyho. súbor skvelých gagov a skečov spojených ústredným hrdinom, chronickým kriminálnikom Virgilom Starkwellom. film, ktorý bol jedným z prvých úspešných "mockumentary" vôbec. výborné. najviac ma pobavil zákulisný fakt, že zhruba sto väzňov san quentinu bolo za drobný poplatok použitých ako komparz a štáb bol označovaný špeciálnym atramentom, ktorý je vidieť iba pod ultrafialovým svetlom, aby po skončení natáčania vo väznici stráže vedeli, kto môže opustit väzenie. Ktovie, či sa takto niekomu nepodarilo utiecť. A či niekto zo štábu neostal . . . ()

Frajer42

V tomhle filmu se Woody Allen utrhl z řetězu moc. Vsadil na ten nejbláznivější humor, jaký si člověk dovede představit. Hranice mezi trapností a vtipností tedy byla nesmírně tenká. Jednou vtípek zafungoval a třikrát poté ne. Občasný pseudodokumentární styl byl zajímavý a celkem se mi zamlouval. Postava nenapravitelného zločince Virgila pro mě byla před zhlédnutím dokonale lákavá. Vynikající scénka střídala tu horší. Přišlo mi, jako by se tímto filmem režisér hledal. Zřejmě se i našel, neboť později stvořil celou řadu precizních snímků. Dokonce našel tu správnou vyváženost mezi bláznivostí a inteligencí ve svém humoru a natrhl tak divákům nejednu bránici. Něco mi v tomto snímku celou dobu hrozně vadilo. Woody umí lépe. Lepší dva kousky. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka mat.ilda. ()

swamp

Typický allenovský humor. Narážky na semitismus, ostych s ženami, hypochondrii, nešikovnost..tedy, někdy více než narážky. :) I když se celková svižnost místy zadrhává, jedná se o klasiku obsahující všechny ty ulítlé gagy a poťouchlé dialogy. "After fifteen minutes I wanted to marry her, and after half an hour I completely gave up the idea of stealing her purse." ()

nascendi

Ani môj 21. pokus nájsť medzi filmami Woodyho Allena film, ktorému by som dal štyri hviezdičky (okrem Match Point), nevyšiel. Vtipnosť je v ňom násilná, toporná a celý film mi pripomína "komédie" s Fantozzim. Možno sa ešte niekedy odhodlám k ďalšiemu pokusu. Veď nie je normálne, aby sa Woody Allen, ktorého písomné výtvory mám rád, nedokázal vyjadriť aj filmovou rečou. ()

Slarque

Woody Allen sice ještě nebyl moc zručný režisér, ale vymyslel si dobrou ústřední postavu, kolem které spletl hustou síť bizarních příhod. Je to velice vydařená variace na gangsterské a vězeňské filmy, u které jsem se dobře bavil. ()

Vitason

Tento film je trochu jiný než většina pozdějších allenovek. Woody Allen, který se později proslavil spíše verbálním humorem, zde klade důraz spíše na situační humor. Tím ovšem nechci říct, že by film byl o to horší. Je zde několik opravdu dobrých gagů. Film je tak na půl fiktivní dokument o Virgilovi Starwelli. Virgil neobdržel Nobelovu cenu, nebyl to slavný hokejista. Nene, Virgil si zasloužil dokument tím, že je naprostá nula, která se živí zločinem, ale i v dráze zločince je břídil tak jako v životě. Je zde propráno jeho dětství, jeho výchova. To vše je prokládáno zpověďmi lidí, kteří Virgila znali (z nich jsou asi nejlepší výstupy rodičů). Allen si opět dělá srandu ze všeho, ale hlavně ze sebe, což je pro něj dnes už klasické. Ovšem někdy je vidět, že se v tomto filmu ještě režijně hledal a neměl úplně vybroušený styl. Některé scény připomínají chaotické divadlo. Kamera by se dala hodnotit jako celkem nepovedená. Ruční kamera herce někdy úplně ztratí ze záběru a i v několika jiných momentech je nepraktická. Ovšem o co je horší kamera o to je lepší hudba. Jedná se o velice zábavný debut, ale vrchol kariéry přišel později. ()

FrodoF

Překvapivě neelenovské, není tu tu přehlšel ukecaných vtipných dialogů, jak říká Oskar je to spíše sbírka supervtipných skečů. Třeba scéna kdy se mu rozpustí v dešti ta bouchačka z mýdla je nezapomenutelná, ale takových scén je tam spousta. ()

dopitak

Jakkoliv jsem Woodyho fanoušek (a že jsem nebyl vždy, a propracování se trvalo dlouho), zdaleka nikoliv všechny jeho projekty hodnotím jako výborné. Po pravdě, některé jeho filmy jsou hodně mizerné (viz. moje hodnocení). Jeho první sólový počin ale známku výbornou zaslouží, vtipná nadsázka na ntou, Woody si dělá srandu ze všeho a ačkoliv se možná nebudete válet smíchy (záleží na míře citlivosti toho kterého diváka), smát se dá pořád. Janet Margolin opět pěkná, pěkná, pěkná. ()

Chrustyn

Skvělá bláznivá komedie. Není to sice typický "Allenovksý" film ale o to je zábavnější. Woody v hlavní roli neuvěřitelně perlí a kdykoliv chce něco udělat (většinou něco ukrást) nikdy se mu to nezadaří. Ve filmu jsou nejlepší hlavně gagy, které jsou ve většině případů opravdu povedené. ()

jojinecko

Aj na tretie vzhliadnutie je to maximálny atak na bránicu, pár gagov je absolútne fenomenálnych! Tento film je niečo ako Woodyho kniha Without Feathers v sfilmovanej podobe, skrátka čistý úlet geniálnych rozmerov:))) ()

poz3n

Je z toho cítit třeba Buster Keaton, zároveň lze jasně vnímat budoucí rukopis Allenových filmů, který se tu ale ještě schovává pod takovou neotesanou a nevytříbenou slupkou. A to je trošku problém. Film má mnoho dobrých vypointovaných momentů, ale je spíše jen řetězcem jednotlivých gagů, než sourodým filmem s nějakým smysl dávajícím dějem. Formálně se jedná taky o solidní punk, takže bych to ve výsledku doporučil spíš jen lidem, kteří Allenovu tvorbu vnímají v nějakém celkovém kontextu, než jen jako samostatný film na večer. 5/10 ()

MM11

Unikátní komedie tehdy začínajícího Woodyho Allena. Seber prachy a zmiz je výbornou "biografií" zlodějíčka (pochopitelně packala) s už tehdy patrným Woodyho rukopisem. Vynikající výkony, inteligentní humor, skvěle natočené... No jistě - Vždyť tomuhle filmu vlastně nic nechybí! ()

eraserhead666

"Vězeňský psycholog se mě zeptal, jestli si myslím, že sex je nechutný. A já na to že je, pokud se dělá pořádně." Mé druhé zastavení na pouti s Woody Allenem a i když vím, že to je docela svérázný chlapík a tvůrce, přesto jsem byl mile překvapen. Hlavně kombinací konverzačního, situačního a nejednou až absurdního vtipu (ovšem tu a tam i nuceného), kterým dokázal svůj příběh o jednom lůzrovi prošpikovat v míře více než hojné. K tomu docela zajímavé pojetí jakoby polodokumentu s různými postavami vyjadřijícími se k povaze a chování hlavního hrdiny. Vcelku velmi zábavná záležitost. ()

Exkvizitor

"Teď vám pustím pár filmů z banky. Uvidíte je jen jednou. Pak, abychom zlikvidovali důkazy, filmy sníme. Bude to formou švédského stolu. Támhle je bramborový salát. Žena uvařila kávu." - Až do poloviny 70. let točil Woody Allen podobně ztřeštěné groteskoidní komedie jako je tahle (snad s vyjímkou mého oblíbeného Zahraj to znovu, Same - které ovšem sám nerežíroval) a pokud se vám tento styl zamlouvá, myslím, že nebudete zklamáni. Je zde sice řada fórků nefunkčních a našlo by se i pár trapných, ale těch dobrých až skvělých je podstatně víc. Je nad slunce jasnější, že v dobách tohoto počinu Woody stále hledal svůj osobitý styl (během filmu se například nevyskytuje žádná jazzová hudba a tento ani nezačíná titulkami, považte!). Na skoro-debut (neboť úlet "What's Up, Tiger Lily?" těžko považovat za allenovku) je to však úžasný výkon! ()

becki_tu

Moje první seznámení s Woody Allenem dopadlo nad očekávání dobře. Jako příznivec zábavné party Monty Python jsem si nemohl nevšimnout podobného "citu" pro humor, jaký zde zdatně praktikuje právě Woody Allen. Jako gangster je zde Allen naprosto skvělý a hlášky a gagy nejen z jeho úst mě dokázaly spolehlivě pobavit, podobně jsem se u komedie nenasmál už dlouho. Pistole z mýdla, přepadení banky se vzkazem na papíru, "útěk" z vězení... na to se snad nedá zapomenout. ()

ScarPoul

Čo k tomu dodať? Myslím si, že prvý autorský film akéhokoľvek tvorcu predznamenáva jeho tvorbu aj to v akom duchu sa bude niesť. Woody Allen patrí k tým tvorcom, ktorých štýl je špecifický a ktorý si automaticky nájde fanúšikov, vďaka bláznivému a inteligentnému humoru, ktorý sa často týka sexu. Aspoň teda v jeho úplne ranných filmoch. Táto jeho prvotina je podarenou paródiou na dokumentárne filmy. Sledujeme fiktívny príbeh bankového lupiča, ktorému sa lepí smola na päty a ktorý si vďaka tomu vynúti nechcenú pozornosť so strany spoločnosti, ktorá ho neustále odsudzuje, alebo ignoruje. Vďaka tomu nemá vôbec šancu sa polepšiť. Film funguje aj ako určitá kritika spoločnosti a amerického systému, ktorý sa zameriava na odvrátenú stranu Ameriky - na chudobu a zločinnosť. A čo je veľmi potešujúce snaží sa prísť na dôvody, prečo to tak je. Nepozornosť v škole má krásne vyústenie v banke kde Virgil(Allen) nenapíše správne slová a kvôli tejto nejasnosti, kedy sa stretne celé osadenstvo banky aby im tú správu vysvetlil, ho zatvoria. Absurdné gegy striedajú ešte absurdnejšie, ale skvelo to funguje. Príbeh má slušné tempo a skvelo napísané postavy. Rozhodne sa jedná o výbornú komédiu, ktorá prezentuje jedného z najúspešnejších tvorcov súčasnosti na počiatku svojich tvorivých síl. ()