Režisérský debut Woodyho Allena z roku 1969 zachycuje kriminální léta mladého Virgila Starkwella, kterého hraje sám Woody Allen. Přestože byl Virgil nadprůměrně inteligentní, a možná právě proto, připadal si zmatený a osamocený. V osmnácti se vykašlal na školu a vydal se na dráhu zločinu. Jeho sklon zpackat všechno, na co jen sáhnul, jej ale brzy dostal za mříže. Po propuštění potkal mladou a krásnou Louise, do které se zamiloval. Kvůli ní se také rozhodl změnit svůj život. Před tím se ale ještě naposledy pokusí vyloupit banku, což ho opět dostane do vězení. Dny se vlečou a Virgil se rozhodne vzít osud do svých rukou a utéct. Tentokrát se na něj usměje štěstí. Společně s Louise, která je těhotná, odjedou do jiného státu, kde konečně začnou žít normálně. Pronajmou si malý byt a Virgil si najde práci v kanceláři. Jednoho dne se ale objeví neodolatelná sekretářka slečna Blairová, která zjistí, že Virgil je hledaný zločinec a začne ho vydírat. Vrátí to Virgila zpátky do starých kolejí, nebo to tentokrát zvládne bez porušení zákona? (HBO Europe)

Duke90

Režijní prvotina a přitom hned takový nášup bláznivých skečů. Take The Money And Run za pozdějšími Allenovkami rozhodně nezaostává ač ještě postrádá ten pocit lehkosti Woodyho režijního stylu. Obsahuje velké množství vtipných scén a myslím, že se mají šanci zasmát i diváci, kteří Allena přímo nevyhledávají. Typicky ukecaného Woodyho tu totiž ještě nehledejte. Sazí se na vizuální komické situace a funguje to moc dobře. Takže honem do keramického kroužku - tedy spíš mýdlového - abych se za včas naučil vyrábět dokonalé repliky pro nečekané životní situace! ()

wege

Woody na začátku ještě zkoušel. Skvělé okamžiky střídají slabší. Ale zároveň ten jeho rukopis tam je, a na první dobrou poznáte, že to je on. Letos jsem si dal filmový cíl, vidět všechny jeho filmy (i ty co jsem již viděl). Mám na to už jen 11 měsíců, tak uvidíme. ()

Hrochstein

Dílo parodující americký film o zločincích a útěcích z vězení(např.Bonnie a Clyde, Frajer Luke) ve striktně allenovském duchu. Jedná se o nepřetržitou smršť vtipů a gagů, kterou musel usměrnit a chronologicky utřídit stříhač Ralph Rosenblum,. Je to vůbec první film, který lze považovat za Woodyho čistě autorské dílo. Ve filmech jako Kasino Royale nebo What´s up Lily se přesvědčil, že jako scénárista nemá volnou ruku a to, co napíše se ve finále ukáže úplně v jiné formě. Woodyho Allena považuji za jednoho z nejvýznamnějších představitelů autorského filmu a autobiografické rysy jsou zde výrazně cítit (např.Virgil se narodil 1.12.1935 stejně jako Woody a mnoho dalších). Jsou zde patrné i divácké zkušenosti viz bratři Marxové, popřípadě v té době velmi populární Absolvent. Film získal rozpočet 2 miliony dolarů(na hollywoodské poměry velmi málo). Woody ho dokončil s týdenním předstihem a za částku 1,6 milionu dolarů. Vězeňské scény byly natáčeny ve věznici San Quentin(viz John Cash At San Quentin prison). Ralph Rosenblum vzpomíná: „Byl to velmi neobvyklý zážitek, ten film lítal ode zdi ke zdi, místy byl stejně vynikající jako grotesky bratrů Marxů a místy stejně amatérsky jako podomácku splácaný film… Celý film byl doslova nabitý komickým materiálem. Působil frenetickým, beztvárným dojmem a byl očividně dílem velmi originálního mozku. Ale i když se mi líbil, měl jsem pocit, že trvá věčně. Celá věc byla daná dohromady podivným, nedovedným způsobem, bez rytmu a s mizerným citem pro kontinuitu. (Woody Allen / Michael Žantovský) ()

kubilov

Seber prachy a zmiz je jako Woodyho debut pojat formou neustále vtipného polodokumentu o životním zoufalci, který se z šikanovaného dítěte stal sociálním deviantem s nenapravitelnou touhou vykrádat, okrádat všechno a všechny, a když se to náhodou nepovede, tak uteče a zkusí to znovu. Woody září jak za kamerou tak před ní, kde mu to mimochodem s Janet Margolin velmi sluší. Je úžasné jak vyšperkovaný měl svůj pověstný situační humor už tehdy, při svém prvním pořádném filmu.. prostě talent už od mládí. ()

adamix

Jedna z najčistejších a vôbec najlepších komédii Woodyho Allena. Svoje dobré začiatky si dokázal vybudovať skvele (a hlavne vtipne). Filmom prekypuje obrovské množstvo vtipných gagov a scén. Pohodovka, ako sa patrí. Dávam 4* a 85%. ()

OJan

Zajímavý snímek. V podstatě první film takového žánru, který jsem viděl. Výborná komedie, s takovým životopisným nádechem. |80%| ()

forzaroma

V poradí druhý režisérsky počin Woodyho Allena. Jeho originálny zmysel pre humor sa nezaprie už v jeho rannej tvorbe, ale v až v neskorších filmoch sa ho podarilo Woodymu dotiahnuť do dokonalosti. ()

Jimbopepo

Po nepríliš vydarenom What´s Up, Tiger Lilly! skutočný Allenov debut ako režiséra, scenáristu a herca v jednom. Film poprepletaný mnohými neuveriteľne zábavnými momentmi a absurdnými situáciami, akými sú napríklad prepadnutie banky, keď Virgila zradí pravopis, alebo neskutočne komický útek šiestich väzňov zviazaných jednou reťazou. Woody sa do sýtosti vybláznil v príbehu, ktorý nemohol skončiť inak, než 800 rokmi väzenia, hoci Virgilovo poslostvo znie: "Myslím, že zločin sa vypáca. Je to najlepší džob, aký poznám." Nie je to ešte klasický Woody Allen so svojimi alúziami a skrytými narážkami, ale určite stojí za to :-))) ()

Filipes

Tohle je přesně ten Woody Allen jak ho máme všichni rádi a ještě dlouho mít budeme. Koho jiného by napadlo dát vězni jako trest pobyt na samotce s pojišťovacím agentem...=) ()

Cannonball

Počas testovania nového lieku sa zmení ateista Virgil na rabína, pre tento druh sarkazmu som sa stal fanúšikom Woodyho. Určite to nie je najlepší film Woodyho Allena ale je to dobrý štart keď začínate s Woodym. V prípade, že by sa Vám tento film nepáčil tak to nemusíte siliť pravdepodobne sa nestanete fanúšikom Allena. ()

darebacek

"Po 15-ti minutách jsem se do ní zamiloval a chtěl si ji vzít a po 30-ti minutách mě opustil nápad ukradnout ji kabelku." nezapomenutelné hlášky, prostě bláznivá komedie se vším všudy. 90 % ()

pollstro

Groteskní komedie strukturovaná do podoby pseudodokumentu (mockumentary), kterou Allen považuje za svůj oficiální první režisérský počin, ke kterému se hlásí. Tragédie s parodickými prvky o životě jedince plného smůly je ve skutečnosti filmovou reflexí s jemným humorem, která neodpovídá tehdejší představě o americkém snu a jeho způsobu života. ()

Flamik

2* ještě díky tomu že je to od Woodyho. Nic mi tu nesedělo hlavně po stránce humoru, kterej sem teda moc nechápal.. ()

Kits

Výborná komedie od Allana. Samozřejmě, kdyby to nebylo tak vtipné tak to není mezi mojí top desítkou. A vlastně díky poslední scénce se to tam dostalo, protože to mě natchlo (a jak)! ()

Desmi odpad!

Humor Woodyho Allena mě míjí absolutně v každém jeho filmu a u Seber prachy a zmiz jsem se o tom zase přesvědčil. U komedie očekávám, že se budu bavit. Nestalo se. ()