• Francie

Komedie / Drama

Francie / Česko / Belgie, 2015, 127 min

Vyberte si - buď je to jeden z nejlepších českých filmů letošního roku anebo jeden z nejslabších francouzských za poslední léta. Můj pohled je takový, že ve snaze propojit komedii s dramatem vznikla z Marguerite zbytečně přehnaná karikatura, která ve finále není ani k smíchu, ani k pláči. Jedna věc je zpěv falešnější než kecy našich politiků, umění udělat z toho něco víc než jen jedno dlouhé odpoledne v kině je ale věc druhá.(9.11.2015)

Své představy o životě buď naplno prožijete, nebo o nich budete jen snít… Film, který se nejdřív tváří jako komedie a dost okatá variace na Wilderův Sunset Boulevard, postupně zvážní a jde do hloubky, aniž by sklouzl k lacinému sentimentu a citovému vydírání. Občasné výpadky tempa bohatě vyváží přesné herecké výkony, skvěle použitá hudba a spousta zajímavých a nápaditě použitých detailů. Příjemný, i když ke konci jitřící filmový zážitek, který by si mohli dopřát i ti, kteří se snad bojí, že to bude jen „o opeře“.(24.9.2015)

• elimS

40% - komentář 20ti slovy: Nebylo to špatné, ale zbytečně moooc dlouhé. Poslouchat dvě hodiny falešný zpěv s tolerantním okolím, to raději zkouknu jeden díl superstar.(29.4.2016)

• Nebešťan

Dáme Vám vědět.(10.11.2015)

Marguerite trpí trochu tím, co je zároveň v současnosti v evropském divadle a filmech velkým trendem - rozmělněnost emocí. Dramatická stránka neustále narušovaná tou humornou, přičemž ale nevzniká symbióza, ale roztříštěnost. Protože humor musí doplňovat dramatické vyznění, ne ho přebít a naopak. Ale jedna scéna, která z vás chce dostat smutek, soucit a bum další scéna, kdy se mám hlasitě smát? Tak to nepůjde, takhle z diváka emoce nedostanete. Tyhle vlnové, přerušované filmy dělají z dobrých scénářů, námětů a hereckých výkonů jenom jeden z dalších filmů - mohlo to být dobré. A přesně to platí o Marguerite mohlo to být dobré, ale je to průměrné. Tady navrch podpořené neschopností jakékoliv gradace, u samotného konce máte pocit spíš jakési umělé nadstavby než emočního finále, které přišlo o dobrých dvacet minut dříve. Šlo by to přejít kdyby Marguerite nebyla filmem, který se o ty emoce, svou groteskní hravostí a tragickým dramatem nepochopení, vyloženě snaží. Navíc Marguerite je jeden z těch filmů, co psychického času trvají o dost déle než v reálu, protože tvůrci ne úplně dobře umí pracovat s mozaikou všech osudů a dobou a vykreslují atmosféru tu s lepší a tu s horším úspěchem, samozřejmě co jiného dělat u námětu z principu negradačního. To nic nemění na faktu, že Catherine Frot v roli Marguerite předvádí famózní výkon, že kamera i detaily jednotlivých scén jsou naprosto skvělé. Takový ten film, kde vás spousta věcí naštve a spousta potěší, hezky ode zdi ke zdi. Slabších 60%.(26.10.2015)