Reklama

Reklama

Mladý Sherlock Holmes

  • Československo Pyramida hrůzy (více)

VOD (1)

Obsahy(1)

„I když Sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto láskyplné úvahy o tom, co se mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme.“ Tato slova zazní v závěru filmu Pyramida hrůzy (1985), který nám představuje slavné Doyleovy literární postavy trochu neobvyklým způsobem. Zavádí nás do Londýna roku 1870, do doby, kdy slavný detektiv ještě navštěvoval kolej, kde se seznámil se svým spolužákem Watsonem, který byl ochoten obdivovat jeho mimořádné dedukční schopnosti. Oba mladíci se brzy ocitnou uprostřed záhadného případu, v jehož pozadí je fanatická sekta stoupenců egyptského boha Osirise, která své nepřátele odstraňuje zvláštním roztokem, vyvolávajícím děsivé halucinace... Snímek Pyramida hrůzy vznikl v produkci Amblin Entertainment, společnosti známého režiséra Stevena Spielberga, a patřil k velkým diváckým hitům 80. let. Jeho přímočarý příběh je prošpikován zvláštními efekty, jež vznikly v Lucasově trikové továrně Industrial Light & Magic. Najdeme mezi nimi i jeden z historicky prvních pokusů o počítačovou animaci v celovečerním filmu, a sice animovaného skleněného rytíře z kostelního okna, jehož autorem byl tehdy neznámý John Lasseter (pozdější zakladatel úspěchu studia animovaných filmů Pixar). Oba hlavní představitelé Nicholas Rowe a Alan Cox (syn známého herce Briana Coxe) se sice herectví věnují dodnes, ale podobného úspěchu už se nikdy nedočkali. Režisérem byl Barry Levinson (nar. 1942), který svého vrcholu dosáhl oscarovým titulem Rain Man (1988). (Česká televize)

(více)

Recenze (211)

Naslund 

všechny recenze uživatele

Ty bláho. To je Harry Potter - díl nula, kde ještě skoro nikdo neumí kouzlit. Atmosféra, prostředí, zápletka a dokonce i některé charaktery a jména jsou si tak podobná. Dost možná jedna z inspirací Rowlingové. Naposledy jsem film viděl jako malej a byl jsem unešen. Dneska mi to přišlo trošku dětinštější, než jakýkoli díl zmíněného HP, ale možná to bylo jen tím českým dabingem, který mi přišel u dětských herců dost špatný. Nejen hlasy, ale i ty řeči. Každopádně ta atmosféra je výborná. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Vyprávění je zasazené do ryze dobrodružné kompozice a zarámované poněkud tajnůstkářskou atmosférou, která se sic zvědavě, leč jen lehounce a nesměle dotýká hranice, za níž se nachází imaginární svět klamů a iluzí, přicházejících z přítmí dávných mýtů. Vzdáleně tak může připomínat odvážné výpravy nesmrtelného archeologa Indiana Jonese. Příběh mladého Sherlocka Holmese je o poznání naivnější, nicméně disponuje přímočarým a nezáludným tahem na branku, který je vlastní všem správným filmovým hrdinům - těm, kterým odedávna patří filmový svět ... kteří ctí tradici a kráčejí vstříc svému osudu s hlavou vysoko v oblacích, neboť jen tak mohou ucítit ve vlasech stříbrný vítr a popustit uzdu své - i vaší fantazii. P.S.: Tuhle svým způsobem roztomilou záležitost jsem kdysi dávno viděla v místním kině a tehdy na mě udělala velký dojem - tudíž jsem se trochu bála, že s léty (svými i mými) ztratila lesk a glanc. Jsem moc ráda, že jsem se strachovala zbytečně. ()

Reklama

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Celkem povedená mysteriózní detektivka, která nám alespoň naoko nastíní něco z mladí legendárního detektiva. Místy má film skutečně našlapanou atmosféru i děj. Herecké výkony i speciální triky jsou na velice uspokojivé úrovni a především začátek se mi hodně líbil. Asi nejvíce bych vyzdvihl pasáže, kdy měly jednotlivé postavy halucinace. Tady se chlapci od speciálních efektů vyřádili na tehdejší dobu dokonale. ()

liquido26 

všechny recenze uživatele

3,5 Sherlock Holmes pro teenagery a celou rodinu. Ta myšlenka zobrazit školní léta Doktora Watsona a Pana Holmese se mi docela zamlouvá, ale to provedení mohlo být trochu lepší. Mohlo tam být více tajemné atmosféry a méně klišé dobrodružných filmů. Některé scény mě docela dostaly (např. mladý Watson vejde poprvé do společné ložnice na nové škole a na vedlejší posteli kdosi příšerně vrže na housle - hádejte, kdopak to je?:-D). Bohužel v žádném případě se mi nelíbily takové ty fantasy vsuvky v podobě těch halucinací, z a úplně nejhorší považuju tu, co měl Watson, to jsem měl pocit, že se koukám spíš na Shreka :-) No a ještě je třeba vyzdvihnout hudební doprovod při tom rituálu. ()

BoredSeal 

všechny recenze uživatele

Tohle byl asi třetí film, který jsem v životě viděl jako dítě ve starém, rozvrzaném socialistickém kině. Ale po víc než dvaceti letech se dychtivě očekávaná repríza, s vyjímkou stále zajímavých mechanických efektů, tolik nenaplnila. Filmu sedí anglické prostředí, tajemné rituály a halucinace, ale postavy jsou spíš pošetilé dvourozměrné figurky, je tam znát dohled Spielberga a jeho nepochopení cizích kultur a snaha cokoliv popcornizovat. Sherlock Holmes byl asexuál, co mu přišla zajímavější kriminální věda? Proboha, aby někoho neodpudilo, že je asi bezcitný nebo gay, tak z něj v mládí uděláme randícího romantika (co na tom, že líbačky a chození v dětském filmu působí jak pěst na oko). Mladý Dr. Watson? Posera a blb, kterého fotr poslal na medicínu, ale potřebujeme ňoumu, který bude neschopností zdůrazňovat, jak je Sherlock vedle brilantní; na konec z něho uděláme postavu, co je schopna nějaké akce, abychom vysvětlil, proč se nakonec napakoval k Sherlockovi do bejváku. :) Film je slepenec věcí a scén, které jsme v osmdesátkách už viděli (zpravidla ve filmech pod producentskou nebo režisérskou taktovkou Spielberga), ostatně působivé egyptské rituály připomenou Indiana Jonese a chrám zkázy. Záporák a samotný detektivní případ mě ale bavil. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (9)

  • Film byl údajně velkou inspirací J. K. Rowling při psaní knih o Harrym Potterovi (Tom_Lachtan)
  • Když se při prvním setkání Watsona a Holmese ve škole Sherlock trápí hrou na housle, má před sebou na hudebním stojanu partituru od Antonína Dvořáka. (Robbi)
  • Na skleněném rytíři se pracovalo 4 měsíce. Byl první kompletně digitálně vytvořenou postavou ve filmu. Jeho stvořitelem byl John Lassester, pozdější zakladatel společnosti Pixar. (filip.novak)

Související novinky

Vzniknou Rošťáci 2?

Vzniknou Rošťáci 2?

07.04.2014

Pokud vám film z titulku nic neříká, není to zas tak velké překvapení. Rošťáci Richarda Donnera (Superman, Smrtonosná zbraň) jsou obří klasikou spíš v zámoří, kde v osmdesátých letech nabrali podobný… (více)

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)

Reklama

Reklama