Poslední království

• Velká Británie The Last Kingdom
Velká Británie, (2015–2022), 42 h 33 min (Minutáž: 51–59 min)

Předloha:

Bernard Cornwell (kniha)

Alexander Dreymon, David Dawson, Ian Hart, Millie Brady, Eliza Butterworth, Harry McEntire, Mark Rowley, Emily Cox, Arnas Fedaravicius, Adrian Bouchet (více)

Série(5) / Epizody(46)

Alfréd Veliký brání své království před seveřany. Uhtred, který se narodil jako Sas, ale vychovali ho Vikingové, se snaží nabýt svého právoplatného dědictví. (Netflix)

sofiapetra

První dva díly nebyly špatné, ale průměrné, od třetího se to rozjelo a Uhtreda jsem si maximálně oblíbila. A věřím, že se testosteronem vyfutrovaný Alexander Dreymon líbí spíš ženským než chlapům (ty závistivé narážky v komentářích na jeho "metrosexuální" zjev jsou vážně zábavné:), kteří na to koukají asi víc... krví se tam rozhodně nešetří. Kromě obdobných Vikingů to lehce připomíná i Hru o trůny, která je sice příběhově a scénáristicky o level výš, ale ani tenhle seriál neurazí a je velká šance, že si ho oblíbí stejné publikum. Navíc to není celé vymyšlené, vychází to z historických pramenů. Složité téma křesťané kontra pohané, je tam podáno srozumitelně právě skrze postavu vzpurného Uhtreda - a to že sám mnohdy neví, kam patří, je na tom nejzajímavější. ()

ivan bohatyr

Dobrý seriál, pěkné prostředí, děj na můj vkus trochu pomalejší, nicméně přední problém je v tom, že herecké obsazení mi přijde nevhodné, především Alexander Dreymon je velká chyba. Hlavní dvojice mi není sympatická a obecně jsem se s nikým nesžil, takže bez zájmu sleduji děj, ale nikomu nefandím, nikdo mě nezajímá jak dopadne. Podobný seriál Vikingové je v tomto směru úplně něco jiného. ()

EvilPhoEniX

Neměl jsem na co koukat, tak jsem zkusil něco z odlišného ranku, než běžně koukávám a radostně mohu prohlásit, že The Last Kingdom je jeden z nejlepších seriálů, které jsem kdy viděl. 8 dílů jsem dal na jeden nádech. Úžasná výprava, dobře pojatá historie ( člověk se i něco nového dozví), perfektní postavy jak záporné (Ubba!!), tak i hlavní hrdina s tváří Orlanda Blooma mi byl velmi sympatický, boje jsou správně krvavé, taktika i strategie je působivá, tempo je dech beroucí, dialogy vytříbené, zvraty kouzelné a finále spektakulární. Já jsem tak dlouho nadšený z ničeho nebyl ani nepamatuji a plánuji to celé dát opět znova. Jízda and PRAISE TO GOD! 100% ()

eagle-eye

Vikingům jsem dal sice 5*, ale od třetí série i oni ztrácí na tempu a odstavení hlavní postavy, tomu dalo korunu. TLK mi trochu připomíná Robina Hooda s Michaelem Praedem (mám seriál v TOP10), oproti Vikingům propracovanější příběh, dějové zvraty a hlavně sympatické, neokoukané tváře. I přes evidentně nižší rozpočet kulisy jsou moc hezké, souboje propracovanější s úspornějším střihem, sem tam propíchnutý krk, useknutá ruka, hlava, zkrátka velká spokojenost...:-D ()

Wysch

Jsem jeden z těch lidí, kteří mají v knihovně pokud možno každou knihu od Bernarda Cornwella. Myslím, že to v Česku začalo vlastně Warlord Chronicles, která byla překvapivým knižním hitem (na český poměry) někdy kolem přelomu milénia. Malýmu Wyschánkovi bylo v tý době nějakých dvanáct třináct let, ale Derfela si zamiloval, a společně s ním si zamiloval i celého Cornwella. Přes Svatyni to byl jen krůček k legendárnímu Sharpovi a od něj zase krůček k Starbuckovi a pak vyšla série o hledání grálu a pak někdy kolem roku 2004 se objevil první Uhtred, který vychází dodnes. Uhtred z Bebbanburgu je prý Cornwellovým předkem, a tak má k sérii svůj specifický vztah, byť samozřejmě knižní Uhtred je fikcí složenou z několika historických postav. Ale i tak je prostě patrné, že Saská kronika je Cornwellovým dítětem, které si hýčká každou další knihou. Mám v knihovně každou novou knihu od Cornwella, a proto je mi záhadou, jak mi mohl uniknout seriál. Přitom vím, že v jedné z těch knih o tom buď píše sám, nebo je to zmíněno původním vydavatelem (hurá, jsem tím zatracencem, co přešel na originální vydání v angličtině, a to od chvíle, kdy jsem se nemohl dočkat překladů Sharpa). Strašně blbě se tak hodnotí tenhle seriál, protože prostě s předlohou se srovnat nedá (a zaplaťpámbu ji ctí a přitom obohacuje, takže nový čtenář, kterému se třeba líbila první televizní série, bude knihou překvapen), a přitom prostě ten seriál nemůžu hodnotit blbě, protože se mi to prostě líbí. Protože je to Uhtred. A co na tom, že mi trvalo zhruba čtyři epizody, než jsem si na Dreymona zvykl, protože v mých představách je Uhtred samozřejmě větší bourák. A co na tom, že mi trvalo zhruba tři čtyři epizody, než jsem překousl levný maďarský look a nedostatek komparzistů v bitevních scénách. Protože je to prostě krásně syrové, deváté století jak má být, viděno z opačné strany v porovnání s Vikingy. Lidi na internetu píšou z neznalosti, že to Vikingy i vykrádá, ale tak co už. První série Posledního království byla překvapivě úspěšná, a tak nezbývá doufat, že nám z druhé a třetí vyroste stejně úspěšný a kulervoucí seriál jako Vikingové. A já jdu na ně podruhé juknout od první řady, aby se mi lépe srovnávalo :) ()

Galerie (1 485)

• Seriál je inspirován knižní sérií Bernarda Cornwella „The Saxon Stories“ („Saské kroniky“). „The Last Kingdom“ („Poslední království“) je první kniha ze série. (Doomcourier)
  • Natáčeno z velké části v Budapešti. (mmajjkii)
  • Bitva o Tettenhall, která byla v tomto díle zpracována, se odehrála 5. srpna 910. O jejím průběhu se neví mnoho, nicméně si prokazatelně vyžádala několik tísíc obětí. (slipknotfan)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD