Hudobno-tanečný film, ktorý oslavuje ľudovo - umeleckú tvorivosť slovenského národa. Príbeh o objavovaní mladých ľudí z rôznych krajov Slovenska, ktorí sa stávajú členmi profesionálneho kolektívu v súbore ľudových piesní a tancov. Prvý slovenský farebný film. V hlavných úlohách vystupujú zakladajúci členovia súborov SĽUKu a Lúčnice.
Film mapuje folklór Slovenska a je oslavou jeho tradičnej tvorivosti. Za príbehom mladej lásky Verony a Martina sa odvíja i prvé nadšenie povojnovej generácie a jej príklon k ľudovému umeniu. (STV)

Autogram

Stret dedinských tradícií a mestského budovateľského života ani nesmel dopadnúť zle. Príbeh je, aký je, teda nepodstatný, film sa netají, že ide o folklórne pásmo. Vystupovanie postáv, akože hercov, je veľmi umelé, jediné čo je prirodzené, je spev a tanec, to SĽUKu a Lúčnici ide najlepšie. Hoci by to mal byť aj tanec na vodnom diele alebo v elektrárni. Tak nejako by som si predstavoval Starcov na chmelu po slovensky. ()

xaver

Téměř dokumentární snímek, který široce pojímá slovenský folklór a dokumentuje krajové písničky, kroje a zvyky. Jeho hodnotu podtrhuje doba, kdy vznikal, protože tehdy byly tyto zvyky většinou ještě živé a autoři měli na výběr širokou paletu slovenského folklóru, kdy části filmu byly natáčeny v přirozeném prostředí nádherných slovenských vesnic a hor. Film je velmi cenným příspěvkem pro zachování slovenských lidových tradic v dnešní uspěchané době. Spousta dnešních mladých lidí (a to i na Slovensku) se už jenom v tomto filmu setká s tím, jak to na Slovensku vypadalo pře 60 a více lety. Dnešní snahy o obnovení těchto tradic je už nikdy nepodchytí v takovém rozsahu, jako v tomto snímku. Nic na tom nemění ani určitá naivita herců i autorů. Naopak, film tím působí jaksi autentičtěji. Míň než 5* nemohu dát. ()

kebom

Kto chce vidieť operný a dosť uziapaný spev ľudových piesní, uvedomelé tváre a hlavne koniec pri ktorom som ostal v nemom úžase - jednoznačne odporúčam. Proti samotnému námetu ako aj "budovateľským" filmom nič nemám, ale tento už bol asi fakt priveľkým sústom... V tomto prípade len zaujme istá popularizácia slovenského folklóru a krás Slovenska, zvyšok istotne nie. ()

Biopler

Zlátanina ľudoviek, krojov, záberov na naše veľhory a vysmiatych ľudí, ktorí sa tešia na ďalšiu scénu. Reklama pre folklórne súbory, určite treba oceniť dôkladnú choreografiu pri tancoch, vykrúcačkách. Film však nemá čo ďalšie ponúknuť, lebo načrtnuté príbehy či zápletky sú razom seknuté na ďalší šláger. Vysmiate budovateľské tváričky, ktoré sršia elánom a vzhliadajú k lepším zajtrajškom však veľmi trčia a so záverečným záberom na priemyselný park plný káblov, strojov, mašín zostáva pachuť, že o čom celá eskapáda mala vlastne byť. ()

Joski

Ideologicky prekrútena predstava o "ľudovom speve a tanci"! Ako "dokument" fajn ako umelecký film ledva priemer! 50% ()

sehe

Napriek dobe,v ktorej bola Rodna zem tocena,vidno to nadšenie a úprimnosť.Množstvo uzasnych tanečných i spevackych výkonov.Kroje a krásy Slovenska má dostali,aj ked niesom žiadnou nacionalistkou.Heda Melicherova,Tapak,Zachar,Skyvova,Pantik,Romancik,Valach,Nosal.Veľká parada.Akýsi slovensky prvý muzikál . ()

tartan

Skutočný klenot slovenského filmu, a to aj napriek silnej politickej propagande v ňom obsiahnutej. V dobe svojho vzniku (1953) to však asi ani inak byť nemohlo. Krása tohto prvého slovenského farebného filmu však spočíva najmä v kongenialite hudby, spevu a tanca v spojení so štylizovanou folkloristikou a nádherou exteriérov (slovenská krajina) i interiérov (zámok - sídlo folklórneho súboru). Príbeh je veľmi jednoduchý, skôr ide o na seba voľne nadväzujúce scény, kde sa tancom a spevom postupne predstavujú typické slovenské folklórne oblasti. Dôkazom politickej angažovanosti filmu je napr. "pamätihodná" záverečná tanečná scéna, kde Martin s Veronou tancujú postupne s horami, vodným dielom a elektrárňou v pozadí. Napriek svojmu veku a dobe vzniku je však Rodná zem stále veľmi sviežim, humorným (z dnešného pohľadu niekedy iste aj nechcene), audio-vizuálne pôsobivým a bezpochyby historicky významným filmovým dielom. ()

Pitryx

Hned na začátku mne zaujaly ty děti, co vyprovázely písní tu holčinu. Ty hlasy mi k nim vůbec neseděly. Ale já nemám hudební sluch. Ano, celý film je asi jedno velké kýčovité představení o folkloru, ale to je mi fuk. Nádherná krajina, staré zvyky, a některé písničky se mi prostě líbily. A to tento druh filmů nepatří zrovna mezi mnou oblíbené. Tento však v sobě nese něco zvláštního. Snad ducha, snad něco jiného, nevím. A autoři do toho dostali dokonce jakous takous dějovou linii. Bohužel, snad v rámci této, z toho udělali místy prachsprostou agitku. Už jsem jen čekal a začnou zpívat o Leninovi nebo Stalinovi. Což je velká škoda zbytečně to snímek sundává o moc níže. Prostě berte celý film s mírným nadhledem. ()

brasek

Folklór ma nezaujíma, ľudové pesničky a tance idú absolútne mimo mňa a predsa tento film je absolútny skvost a som z jeho nadšený. ()

knoxville

...ale "pekne" tu vidno tie zhubne nasledky sialenej komunistickej ideologie. Bez druzstiev, sudruhov (traktorov a elektrarni) by (to) bolo lepsie... ()

miki408

srdce pookreje keď sa človek pozrie na krásy slovenského folklóru a na takých Pánov ako je M.Ťapák,Š.Nosáľ,Pántik,Zvárik ()

Novfilm

Dá sa povedať etnicko hudobný film. Napriek svojmu budovateľskému smeru, nestráca čaro nádhernej prírody a zdravého humoru. Treba si odmyslieť budovatelský ráz a hned sa človek pobaví na hláškach: prišiel som ťa byť!.... A Verona moje deti rodiť bude. ()

dudonko

eeebeeenci.... tak ten kto ma rad folklor, ten si pride na svoje...Paradna prezentacia hudby, tancu, krojov...aj valasiek. Podla mna tazko hladat nejaky dej, ked tu ide uplne o nieco ine... Ano, su tam aj pioniery, klasicke vykreslenie pracujucej triedy a nejake tie cervene zastavy, ale beriem to ako svedectvo doby v ktorej bol film stvoreny... ()

Zemřel režisér Dušan Klein

Zemřel režisér Dušan Klein