Nebeské dny

• USA Days of Heaven (více)

Film Nebeské dny, kritiky jeden z nejoceňovanějších filmů všech dob, je dojemným příběhem dvou mužů, kteří milují stejnou ženu. Richard Gere, uprchlík z chudinské čtvrti Chicaga čelí kvůli lásce k Abby (Brooke Adams) plachému, bohatému Texasanovi (Sam Shepard). Mimořádný filmový počin s působivou kamerou a podmanivým zvukem natočil scenárista a režisér Terrence Malick. (Magic Box)

Mikino00

Tak tohle mi nesedlo, ano vypadá to skvěle, i když se jedná pouze o záběry jednoho domu na louce, jenomže zápletka je banální, Gere extrémně nesympatický a Shepard vypadá jako by byl celý film duchem mimo. ()

kuckaAFC

Po právu vychvalovaná kamera, označována jako jedna z nejfenomenálnějších vůbec. Už jenom kvůli záběrům na panenskou přírodu za západu slunce se vyplatí tento snímek vidět; dále samozřejmě kvůli skvělému výběru prostředí a práci s denním světlem a stíny. Možná je však trochu škoda, že přírodní poetika dominuje takovým způsobem, že zastiňuje příběh filmu. 85% ()

kamigava

Průměrný filmeček o tajné lásce. Richarda Gerea jsem zde viděl asi v jeho nejmladších letech a přišel mi sympatický (jako vždy) i s jeho "sestrou" Abby. Více jsem nečekal, film pomalu proplul a nakonec mi v klidu vyšuměl z hlavy. Jinak ty dvě hvězdy dávám za skvělou hudbu Morriconeho, bez které by Nebeské dny neměly ten správný nádech poetiky. Zdá se mi to, nebo někdo ukradl znělku z této romantiky a použil ji ve filmu Podivuhodný případ Benjamina Buttona? ()

petrskoc

Snímek z dob, kdy ještě Terrence vyprávěl spíš příběhy než básně. A nadčasová úvaha o tom, jak je v jakékoli době stejně dříve či později citové vnímání a prožívání světa kolem nás (vztahy, bohatství, práce apod.) tvrdě zadupáno do země vším pragmatickým a z evolučního hlediska výhodnějším. Smutný příběh, jemuž k plnému počtu chybělo velmi málo - mně osobně silnější konec. A skutečnost, že takto to na světe kolem nás funguje, také není zrovna růžová. Perfektní kamera, nádherný analog a exteriéry, hudba. Místy zmatečný a nečistý střih. Malick konzervuje čas a já mu tleskám. ()

krypton22

Devil just sittin' there laughin'... Jako když se konečně vynoříte nad hladinu. Jako když se proderete davem lidí na otevřené prostranství. Jako když poprvé v životě vidíte moře. Obsáhnout všechnu krásu, která se na člověka z obrazovky hrne při sledování Days of Heaven, nelze ani tisícem slov. Občas mívám pocit, že Malick jako jediný z režisérů pochopil, že ve filmu má mluvit hlavně obraz a zbytek není důležitý, i když je fakt, že Morriconeho hudba (byť na DVD od Paramountu zcela pohřbená ve sterilní zvukové stopě) má také něco do sebe. Abych nezapomněl - jsou tam taky nějaké (snad poněkud prkenně zahrané) postavy, ale žádný strach, Malick se s nimi příliš nepáře. Ostatně k čemu postavy, když vám za kamerou stojí Néstor Almendros a k čemu dialogy, když máte odvahu stříhat tak dlouho, dokud film není perfektní v každém detailu (i kdyby to mělo trvat třeba 2 roky). Vysoká škola kinematografická. ()

TonyM

Terrencovi Malickovi sa podarilo natočiť skutočne nádherné zábery, o to viac sa teraz teším na tohtoročný Tree of Life. Inak veľmi príjemný snímok na nedeľný podvečer. Príbeh je o prírode, živote a láske, odohrávajúci sa na nekončiacich obilných poliach na území Texasu. Je jednoduchý a kľudný, tak ako aj tempo filmu. Do roly Lindy obsadil Malick celkom zaujímavú, aspoň pre mňa netypickú Brooke Adams. Úplný záver bol podľa mňa zbytočný, ale budiš. ()

thunnus

Připouštím, že bych asi neměl hodnotit, když jsem neviděl prvních cca 20 minut, ale nějak mě ten film minul, postavy a příběh mě nechaly naprosto chladným a kamera sice byla hezká, ale nějak to pro mě nezachránila. ()

Greg25

Vizuálně úchvatné, umělecké záběry přírody, luk, polí, nebe.... Klobouk dolů před kameramanem... Jenže tohle na dobré drama nestačí, příběh je sice ucházející, ale jaksi lehce v pozadí, důležité momenty se odehrají takřka okamžitě, což vystřídá pár neurčitých obrazů.... Nemůžu se ubránit pocitu jisté nevyrovnanosti snímku, který na bázi výstavby příběhu žalostně pokulhavá, nemluvě o přítomnsoti sice malé, byť dost patrné dávky diletanství (samozřejmě mimo kameru). Richard Gere se svým pištivým hlasem, poprvé asi lituji, že někdo nebyl předabován. 65% ()

Barbuchas

Příroda, stroje. Stroje pomáhají lidem, stroje ničí přírodu. Příroda ničí lidi...Úžasná symfonie krásných záběrů. Dokonale vyobrazené lidské city, problémy i radosti. ()

Ronaldo79

Atmosféra polí a luk hmatatelná díky magické po uších hladící hudbě a krásné kameře. Malick se svým uměním vyprávět příběh s lyrickými prvky, mě nikdy bavit nebude, ale v tomto případě ještě není přírodní lyrika vybroušená jako v jeho pozdější tvorbě. Herecky zajímavá je pouze postava vypravěčky, Gere je opět přesvědčivý se svým stejně strnulým výrazem, kterým prochází celou kariérou. ()

Filomena.I.

Muž prchající před spáchaným zločinem. Sám před sebou však nelze utéci. Přichází se svou přítelkyní a její sestrou do kraje harmonie. Dům na kopci připomíná domov, teplo, útočiště (a kdo by po něm netoužil). Obklopen loukami a poli se stroji předoucími v pravidelném uklidňujícím rytmu. Ráj na zemi. Abby je šťastna, že může býti jeho součástí. Billy však vzdoruje všemu a všem, chráníce si tak svoji domnělou svobodu. Seménko po seménku zasévá do rajské zahrady špatnost a nepokoj a do víru temnoty stahuje všechno a všechny kolem. Nastává chaos. Rozpadají se vztahy, zničena je úroda. Samotný vztah Abby a Billa je jakési prázdno bez lásky. Ona však poznává lásku a tím se Billovi odcizuje. Ten pak zasazuje poslední ránu a zanechává po sobě jen zmar a zničený ráj. Vše je v plamenech... Další úprk jej však nemůže spasit... Ju a zvláštní světlo obrazu vás přímo vcucne do dramatu děje. Podrobný rozbor filmu v mém Deníčku. ()

Ceda

Místy by mohl posloužit jako materiál pro dokumentární film o severoamerických prériích, to však nic nemění na tom, že se vskutku jedná o film s úchvatnou kamerou. Vzhledem k ostatním lyrickým a meditativním Terrencovým filmům, tento je ještě poměrně dějový. Já moc ty vizuály neumím ocenit - tohle jsem si říkal, než jsem shlédnul Nebeské dny, tuhle jsem z nich byl hotový! Dokonce jsem zatoužil vykašlat se na kariéru, vybudovat si takovou malinkou farmu uprostřed zlatavých klasů a žít jenom pro ni. Ještě mi vnukla do hlavy jedna myšlenka. Sledujeme totiž jednak krajinu a jednak příběh několika postav, které tuto krajinu obývají. A ono to všecko, ten život po kupě je strašně pomíjívý. Podobně jako má příroda své "myšlenkové pochody" a mění krásný podzimní den v nehostinný mráz, hojnou úrodnou půdu v apokalyptický roj sarančat, tak i my lidé s časem měníme lásku v nenávist a násilí, ostýchavou dobrosrdečnost v afektovanou touhu ublížit, přívětivost v intrikaření apod. No a když to přeženeme a zničíme si tu úrodu, kterou máme, tak musíme začít nanovo, a doufat, že příště už ta úroda bude lepší... ()

hemul

Prírodovedecký film sa stretol s melodrámou. Charakter kobyliek je v tu vykreslenejší lepšie ako ľudí. Postavy ako do príbehu vstúpia, tak z neho vystúpia, kobylky predstavujú aspoň akú takú peripétiu. Ale hudba bola dobrá. ()

jane1106

Typicky krásné obrazy, jak je u Malicka zvykem, doplňují příběh o ženě mezi dvěma muži - jednoho vydává za svého bratra, za druhého se provdala. Miluje ale oba... To vše pozoruje nezávislým okem malá sestra jednoho z mužů. Nebeské dny ve farmářově vile však postupně začíná kalit nevyhnutelná (a odůvodněná) žárlivost manžela na údajného sourozence... A můj dojem z vizuálně nádherného díla kazí jen absence výraznějších citů, výraznější zápletky a nezvykle nevýrazný soundtrack mistra Morriconeho. ()

Mr. Sandman

Lidé kteří nevědí kam jdou, co budou dělat, ale přesto stále pokračují dál jsou charaktery interesantní již ze své podstaty. Omračující je zvláště vizuální složka tohoto díla, připomínající klasický Hollywood, především filmy Johna Forda. Téměř každá scéna je natolik výmluvná, že by se dala zarámovat a pověsit na zeď jako skvostný pastorální výjev. Nevídané propojení s hudební složkou pak už pouze dotváří zážitek z ryzí kinematografické a vypravěčské dokonalosti. ()

IBBY

...jak si tak pročítám komentáře s nízkým hodnocením chtělo by se mi jen tak pro sebe do prázdna ale hodně nahlas zakřičet: copak jste lidičky vážně tak slepí a nepoznáte příběh s velkým P?...a kdyby ten křik náhodou dolehl až k uším povolaným - mluvím o těch kteří ve filmu NIC neobjevili neboť se v něm NIC nedělo - můžu je ujistit že příště už křičet nebudu...do tohodle křiku dám totiž veškerou svou sílu! ()

pend

Krásné záběry? To ano. Příroda? Hodně detailně. Scéna s kobylkami neměla chybu. Děj? No nevím. Uspávací? Hodně. Ale věřím, že pro někoho to může být nádherný film. ()

Malick workoholikem

Malick workoholikem