Nebeské dny

• USA Days of Heaven (více)

Film Nebeské dny, kritiky jeden z nejoceňovanějších filmů všech dob, je dojemným příběhem dvou mužů, kteří milují stejnou ženu. Richard Gere, uprchlík z chudinské čtvrti Chicaga čelí kvůli lásce k Abby (Brooke Adams) plachému, bohatému Texasanovi (Sam Shepard). Mimořádný filmový počin s působivou kamerou a podmanivým zvukem natočil scenárista a režisér Terrence Malick. (Magic Box)

JoSte

Hodně pozvolné, útržkovité vyprávění, které vám během kraťoučkých epizod příliš nedovolí vybudovat si vztah a pochopení k podivně se chovajícím postavám, a tím pádem v rádoby emočně vypjatých situacích zůstává ledově chladné, dějově jde odnikud nikam a jen tak tak udrží pozornost. Poetiku, kvalitní kameru a hudbu tomu nelze upřít, ale to je bohužel téměř všechno. ()

Joey(1)

Na jednu stranu je sice krásně vyobrazena krajina, ve které se děj odehrává, na stranu druhou ale výrazně pokulhává děj; mladý Gere nicméně vcelku potěšil. ()

Akana

Tomu se říká vyprávět obrazem. Terence Malick je z režisérů, které si nespletete. Má naprosto specifické tempo, způsob posunování děje a především až malířský smysl pro úchvatné scenérie a záběry, z nichž pomalu každý by zasloužil zarámovat. Oslava pokory a prostých radostí života v kontrastu s neuhasitelnou touhou po "něčem lepším", co se nakonec ukáže jako destruktivní, i to je pro Malicka typické. A jakkoli se takové vidění může zdát zjednodušující, dívat se na tenhle film je prostě nádhera. 90% ()

Fridecka

Film plný širokých lánů obilného pole, tvrdé práce lidí pracujících na poli, vše tak zoufale skutečné. Ne tak už samotní lidé a jejich emoce. Naprosto neuvěřitelná kamera, která je patrná už ze zdejší fotogalerie. V tomto díle zřetelně poznávám Malickův rukopis - detailní záběry zvířat, přírody, scenérie naší planety. Lidé a jejich příběh se odehrává jen tak na pozadí překrásné krajiny. Mě osobně tam však ten příběh hodně chybí. Lidé jsou zde nedůležití, emočně daleko, nelze se "jich " dotknout". "Dotknout" se ale můžeme nádherné krajiny . To hlavní co mi z filmu zůstane v paměti jsou právě obilné lány a zvláštní krásné nebe. Souhlasím s uživatelem Aidan, nezbývá nám než žasnout. ()

BOURQUE

„Nebeské dni“ obsahuje snímky a kamerou zachytené zábery, ktoré časom budú vždy krajšie a krajšie. Práca na poli za lepší život a utajovaná láska sú zahrané a natočené poctivo. Avšak jednotlivé časti nie sú úplne dotiahnuté do samého konca a to isté sa dá povedať o závere. Hudba od E. Morricone však jednotlivé nedokonalosti dokáže dobre zamaskovať. Osobné hodnotenie: 77% (***) ()

Dvoja

Mám snad jednu výtku - film by se mi líbil o něco více, pokud by byl průvodný dětský hlas Lindy nahrazen obrazem a porozumnění necháno na divákovi...Upřít nelze skvělá kamera a skvělí pánové v hlavních rolích....Je to krásný příběh o lásce a touze mít se dobře ()

Biopler

Zábery pri západe slnka a tesne po ňom sú úchvatné a to mi utkvie v pamäti. Taktiež to aký je to krásne farebný snímok s veľmi dobrou kamerou. Avšak herectvo je veľmi slabé a scenár je o ničom. Ak chcel Malick povedať niečo skrz herectvo svojich ovečiek, mal si veru vybrať iné. Moc som im neveril. ()

Rockerman

Nevím, co se Terrenci Malickovi během dvacetileté pauzy stalo, že přestal točit takové srozumitelné a přesto silné filmy a začal psát a režírovat pro mnohé nestravitelné a nudné filmy, jako " Strom života" nebo ještě hůř " K zázraku". Na rozdíl od výše uvedených titulů byly Nebeské dny zajímavé a už tady se vyžíval v nádherných obrazech. Ty, bohužel zůstaly mnohdy jediným kladem jeho pozdější tvorby. ()

Razzor_82

"Člověk je napůl ďábel a napůl člověk." Mrazivý kontrast chudoby a bohatství. Silná touha po lepším životě. Prostý děj ve kterém se pomalu rozvíjející milostný trojúhelník rozpadne pod destrukcí. Nadchl mě na sedmdesátá léta krásně malebný vizuál. Pohltila hravá kamera s uklidňujícími záběry přírody. Pohodové obsazení mladičkého Richarda Gerea a krásné  Brooke Adams. Objeveno nedávno na české televizi. 8/10 ()

Jablek

Je to moc pěkný, to jo, ale když to porovnam s ostatníma Malickovo filmama, tak to na mě prostě tolik nepůsobilo. Posledních 15 minut bylo ale o třídu výš...Zajímavý, že nejlíp hodnocenej film mýho oblíbenýho režíséra mi přijde nejslabší. Asi je to taky daný tim, že sem ho viděl jako poslední :( ()

billyador

(videno na 45. IFFKV) Nahledli jsme na FFKV hodne do historie....... a byl jsme nadsen, ikdyz to mohlo byt i lepsi.... filmu bych jinak napsal v podstate to same jako kolega Djkoma nize/vyse ()

Mr. Kodama

Nějaké krátké? Ve chvíli závěrečných titulků jsem délku filmu tipoval na 3/4 hodiny. Skutečných 95 minut je vyplněno nenuceným snímkem s romantickým nádechem, natočeným tak, že závidíte dělníkům jejich celodení dřiny na poli. Přitom je samotná zápletka tragického rázu. Nesmím zapomenout na příjemně otevřený konec.=90% ()

sehe

Úplne fascinovaná som krásnou kamerou Nestora Almendrosa.Veľmi čistý,poetický,smutný film majstra krásnych záberov Terrence Malicka s nádhernou hudbou ďalšieho majstra Ennia Morriconeho. ()

teyra

Hrozně zvláštní film, právě kvůli tomu natáčení těsně po západu slunce, které dává filmu magický a vzhledem k příběhu možná i trochu zlověstný nádech (tma, která visí ve vzduchu). Nádherná vizuální stránka nutí myslet na staré klasické obrazy. Denní doba na pomezí dne a noci rezonuje v jisté morální indiferenci tří odnikud nikam putujících hrdinů, kteří berou život tak, jak přichází. Podobně prostý, konstatující, nehodnotící je dětský voiceover. Malick nezprostředkovává obrazy emoce postav, ale vypráví jimi s minimem dalších prostředků jakoby starozákonní příběh, který je záměrně podán bez nějakých hlubších individuujících psychologických sond a má tak povahu obecného, třebaže nijak snadno dešifrovatelného poselství. ()

BDMarty007

Opravdu úžasné zachycení reálií života na farmě v Texasu někdy ve dvacátých letech minulého století. Dobré zachycení atmosféry, úžasné po výtvarné stránce. Kamera je opravdu nádherná, Oskar za kameru byl 100% zasloužený. Tím bohužel z mého pohledu pozitiva víceméně končí. Děj je poněkud příliš roztahaný. Občas jsou přeskočeny klíčové momenty děje. Například se film vůbec nezabývá podle mého asi klíčovým dilematem, před níž museli aktéři stát, než dospěli k zásadnímu rozhodnutí celého filmu. Vše se opravdu hodně soustředí na vizuální stránku věci, chyběla mi hlubší cesta do duší aktérů, jejich motivy a dilemata, chyběla mi nějaká výraznější dramatizace. I tak to ale stojí za vidění jen kvůli té kameře. ()

Klokani_koul

Film, kde je příběh (kterej je taky moc fajn) až na druhym místě a spíš se vás snaží vytvořit emoce spíš neuvěřitelnou kamerou a hudbou. A vlastně mu to docela vychází ()

PaRi

Vidím to jako dneska - píše se rok 1983 a my vycházíme s mojí přítelkyní z kina na Václavském náměstí v Praze, kde jsme právě shlédli Nebeské dny. Vycházíme jako omámeni, beze slov se na sebe podíváme, otočíme se a jdeme si koupit znovu lístek na další představení tohoto filmu, které mělo začít za půl hodiny. Film nás naprosto uchvátil zvláštním způsobem vyprávění, jinak celkem banálního příběhu o lásce dvou mužů k jedné ženě. Onen působivý rámec vyprávění poskytovala především vynikající kamera Nestora Almendrose, za kterou obdržel Oskara, potom též doba (příběh se odehrává před 1. sv. válkou) a místo děje - nekonečné lány na jedné farmě v USA - a samozřejmě také citlivá režie Terrence Malicka (byl to jeho druhý film). Malick točil film více než 6 let – ono natočit v té době obrovský lán napadený sarančaty, to vyžadovalo si na ně prostě počkat, tak jako na různé projevy počasí, barvy nebe apod. Přes tyto atributy a dobré herecké obsazení, film u diváků propadl a Malick nedostal příležitost natočit v Hollywoodu další film. Koncem osmdesátých let minulého století byl film znovu uveden do distribuce a teprve tehdy se stal finančně úspěšným snímkem. Možná, že divácky většímu zájmu pomohla i ta skutečnost, že hlavní představitel Richard Gere byl již v době druhého uvedení filmu velkou hereckou hvězdou. Film byl nedávno vydán na DVD a lze si jej objednat na webu: www.dvdpeka.cz Měl jsem tak možnost jej znovu shlédnout po 24 letech a musím konstatovat, že film neztratil nic na své působnosti. Pusťte si jej ale rozhodně na nějaké velké a kvalitní plazmové obrazovce s možností dobrého zvuku. Film totiž provází také vynikající hudba Enniho Morricona. ()

Malick workoholikem

Malick workoholikem