Nebeské dny

• USA Days of Heaven (více)

Film Nebeské dny, kritiky jeden z nejoceňovanějších filmů všech dob, je dojemným příběhem dvou mužů, kteří milují stejnou ženu. Richard Gere, uprchlík z chudinské čtvrti Chicaga čelí kvůli lásce k Abby (Brooke Adams) plachému, bohatému Texasanovi (Sam Shepard). Mimořádný filmový počin s působivou kamerou a podmanivým zvukem natočil scenárista a režisér Terrence Malick. (Magic Box)

Freemantle

Po stránce vizuální jedinečné dílo plné překrásných amerických exteriérů, obilné lány, západy slunce, železnice... Ovšem hodina a půl tohoto poetického příběhu se stává nekonečnou a díky použité podmanivé hudbě také uspávající. Pokud by se Malick nesnažil kamerou klást důraz na zachycení přírodních scenérií, ale na lepší podání příběhu, mohlo by být hodnocení daleko vyšší. ()

Ogrb

Chvílema šíleně zdlouhavý, chvílema zas neskutečně nádherný. Každopádně citlivej a zajímavej film, kterej si někdy s chutí dám znova. 8/10 ()

Tosca

Jediný Malickův film, na který se můžu dívat a líbí se mi. Není dlouhý, má příběh, "něco" se tam děje, nikdo tam skoro nefilozofuje, i když ta dívčí vypravěčka mě chvílemi trochu rozčilovala, film má gradaci i napětí apod. No a samozřejmě tu nádhernou kameru. Další Malickovy filmy nemůžu - pseudofilozofické žvásty, rádoby psychologie, nuda... A to mám "náročné" filmy rád, ale Malick Tenké červené linie, Nového světa a Stromu života mi prostě přijde prázdný, zdlouhavý, podivný - ty krásné obrazy, které všude má, to nezachrání... ()

karlee

Pěkné záběry kamery, ale příběh mě moc nevtáhl, scénář byl tak na dvacetiminutovou povídku. Taky mi moc neseděly některé ty průvodní komentáře náctileté sestry (jak tam sází těžké metafory o ďáblu a spol., zkuste si někdy v buse tyto teenagerky poslechnout). Aspoň potěšila poslední scéna, takové konce můžu. ()

GudMen

Adrian Martin ve svém eseji píše o násilném sňatku hollywoodské velkoleposti s avantgardní básní. Nebeské dny, kde Malick mezi obilnými lány objevil smysl filmařiny, už lépe vystihnout nemohl. Volný, nikoliv slabší, jak je často vytýkáno, narativ pojednává ve své lyričtější rovině o střetu člověka s přírodou, marnivosti s pokorou, v té epické pak o trojici uprchlíků, co se snaží prožít své dny jako dny nebes nad zemí, vypůjčím-li si slova ze starozákonního Deuteronomia. Zmíněné ovšem tvoří pouhopouhé pozadí souhře Morriconeho motivů se záplavou impresionistických výjevů pánu Almendrose a Wexlera, kteří je zachytávali zásadně ve zlatou hodinu, kdy světlo je měkčí, barvy teplejší a stíny nejdelší. Nebeské dny je nutné prožít, aby se staly skutečností. ()

Gromit

Terrence Malicka mám opravdu rád. Jeho filmy jsou sice pomalé, ale přesto strhující a vizuálně nádherné. A pro Nebeské dny to platí dvojnásob. Je to příběh čtyř lidí s tragickým osudem a zároveň podobenství o nevyzpytatelnosti přírody. A také jeden z nejkrásněji nasnímaných (až uvidíte, uvěříte) filmů všech dob. To, co Malick ve spolupráci s kameramanem Néstorem Almendrosem a skladatelem Ennio Morriconem předvádí, je skutečná magie. Co dodat? Škoda, že nebyla Akademie v případě tohoto filmu štědřejší, vždyť něco takového se vidí jen párkrát za život! ()

Brooks

Tichý, emocionálne jemný romantický príbeh, ktorý mohol byť v rukách povolanejšieho režiséra drámou leonovských proporcií. Je vidieť, že Malick už vo svojich režijných začiatkoch uprednostňoval obraz pred slovom. Nie vždy je to na škodu, ale tu sa prikláňam k názoru, že príbeh, ktorý načrtol, stálo za to vyrozprávať tradičnejšou cestou. Oceňovaná Almendrosova kamera v spojení s Morriconeho hudbou najväčšou devízou filmu. ()

Bonniesgun

Oskar za kameru je zasloužený. Úchvatná příroda, úchvatně nasnímaná. Příběh trošku zamotaný, ale rozhodně ne nudný. Mladý Richard Gere žvýká stéblo trávy. Kobylky žvýkají všechno. Venkovská idyla. Takový ten klid, kdy se všechno líně válí a vy víte, že za pár minut přijde bouře a kroupy. Prostě apokalypsa. Kdyby se dávali Oskary i za atmosféru, Days of Heaven by měl dostat cenu století! ()

gicous

Malick v každém svém filmu vyjadřuje své niterné pocity obdivu a úcty k přírodě a tento film není žádnou výjimkou. Herci jakoby byli jen stíny, nedůležitími a prchlivými, které se objeví a záhy zase zmizí bez nějakého důležitého poselství či významu. Vše je podřízeno přírodě, která nám dává vše, co potřebujeme a v jediném okamžiku nám to může vzít. Malick s kameramanem Almendrosem nasnímali nádherné záběry širých pšeničných polí, v nichž se klasy pšenice jakoby pohupovaly v rytmu hudby. Je to nádhera a v tomto směru nezaostávají Nebeské dny ani v nejmenším za zbylými Malickovými filmy. Mirným zklamáním jsou pro mě jednotlivé postavy, které jsou nezajímavé a odtaživé. Jakobych je sledoval přes sklo, které mi bránilo ochutnat jejich emoce a pocity. V tomhle ohledu se Nebeské dny nevyrovnají Tenké červené linii a Novému světu. Tato výtka je ale v podstatě druhořadá. Nebeské dny tady totiž nejsou pro to, aby nás ohromily postavami, ale aby nás přinutily přemýšlet o dávno zapomenutých časech, kdy lidé a příroda jakoby souzněli. Život byl tehdy hodně drsný a tvrdý a Malick to moc dobře ví. Tyhle časy jsou ovšem pryč, ale je dobře, že tady máme filmy jako jsou Nebeské dny, které nám je připomínají. ()

iz67

Ten Gere mě měl varovat - takže jsem dostal, co jsem chtěl. Čas je nemilosrdný a zůstala z toho jen romantická banalita hrající si na osudový příběh. ()

Zadri

Atmosféra obrazu, hudby a zvuků přebíjí atmosféru banálního příběhu a upozaděných hereckých projevů. Zvláštní, ale krásné. ()

SAINTS

Nebeske dni su jednym z vrcholou v tvorbe Terrence Malicka.Film ktory ponuka krasny vizualny zažitok,na čom ma zasluhu kameraman tohto filmu Nestor Almendros a ked s k tomu prida krasna hudba majstra E.Morricone sme vsedkami vynimočneho filmoveho zažitku.Film obsahuje niekolko krasnych scen,jednym z vrchoou je ked kobylky napadnu pšenične pole to zobrazenie ked kobylky žeru pšenične klasy nema chybu.Film neodvratne smeruje k tragickemu koncu a je prirodzenym vyustenim predchadzajucich udalosti. ()

kubilov

Variace v podstatě na to samé jako v Malickově předchozích Badlands, jen s dávným tragickým motivem o prodeji vlastní ženy za účelem lepších zítřků. Nijak významně mě to nepoznamenalo. Jen za to, že to je poměrně solidně natočené, ale obsah je mimózní zvedat hodnocení nebudu, lepší 2* ()

matoon97

Dosť naivný film, nemyslíte? Hodnoteniam 5* sa dosť čudujem, pre mňa je veľa už aj 4*. Neviem, nebol to zlý film, ale nejak mi s ním neklapalo, a pár percent zoberiem aj za to, že som sa na ten film dosť tešil... Keby som mal povyberať zápory, tak by som vybral jednoznačne kameru... a čo sa mi nepáčilo, bolo že si stále, pri každej scéne točila hmyz alebo také niečo... niektorým z vás sa to páčilo (prečítal som si tu veľa komentárov) Nemastná neslaná hudba, za ktorú bola dokonca udelená nominácia a veľmi škrípavý dej , ktorý sa má ako - tak podobať romantike. Jednoducho sa mi to až tak nepáčilo, ako vám, čo tu píšete komentáre. Priemer - 50% ()

Trumper

Film o lidech, kteří jdou životem, aniž by věděli kam. O lidech, kteří naskakují do rozjetých vlaků, odplouvají po řece, anebo svůj život nechají jen tak odvát větrem… O takových lidech je Malickův film. Zvláštně strohý příběhem a přesto doslovný závěrem. Plný krásných obrazů. Spjatý s přírodou, která je člověku služebníkem, pánem i soudcem v jedné osobě. Nebeské dny nejsou pro každého, ale to není ani svět, o kterém Malick vypráví. /95% ()

pOne

Na velkém plátně v Thermalu krásná podívaná. Užíval jsem si každý záběr kamery doprovázený skvělou hudbou. ()

Gortyna

Budu si z toho úchvatného filmu pamatovat záběry na vlnící se obilí. Připomínaly mi legendární Onibabu. Žádné velké emoce, vyznění do ztracena. Nevšední film, jako by to ani nebyl Hollywood. ()

Malick workoholikem

Malick workoholikem