Klid noci

Roy Scheider se pustil do vyšetřování vraždy svého klienta. Hlavní podezřelou se postupně stává Meryl Streep.  Psychiatr Sam Rice (Roy Scheider) se musí na vlastní pěst pustit do vyšetřování vraždy svého klienta, jehož mrtvola byla nalezena v autě. Na základě výpovědí a spolupráce s policií se hlavní podezřelou stává Brooke Reynolds (Meryl Streep), ke které směřují všechny důkazy. Situaci ale komplikuje fakt, že se Sam s Brooke sbližují čím dál víc, než by mělo být. Je však ona tím vrahem? (oficiální text distributora)

Goldbeater

Still of the Night je povedený thriller, který mě dokázal i párkrát vystrašit. Některé scény z tohoto filmu by se klidně daly použít i v dobrém hororu. Velmi působivá je například ta snová, kde blonďatá holčička utrhne oko plyšovému medvídkovi, který začne mohutně krvácet. Docela mě zamrazilo v zádech. Škoda jen, že odhalení vraha je velice průhledné, je tu totiž představeno strašně málo postav, což nám poznání zabijáka až moc usnadní. Když tu je ale krásná Meryl Streep a charismatický Roy Scheider, zachraňuje to situaci. ()

Laxik

Všichni jsou idioti, atmosféra funguje na baterky (a bohužel jí lehce vypadává kontakt) a i průměrný divák jako já vidí za roh. Kamera je libová, Meryl osudová a když kontakt funguje, docela z toho mrazí. Nejlepší postavou je jednoznačně zabitý, se kterým se seznamujeme skrze flashbacky. Misky zábavah se zasekly v rovnováze. ()

ainny

Už dlouho jsem to neviděla, takže dneska nažhavím nahrávání. Přesně na tuhle Meryl Streep mám teď chuť. Jedna z prvních rolí, v které jsem ji viděla a jedna z těch, pro které jsem si ji zamilovala. Kdysi, v počátcích vztahu, jsme na tom byli s mým pánem a vládcem v kině a já jsem se hodně, ale opravdu hodně a ráda bála. Dneska už se na to člověk dívá jinak. Viděla jsem děsivější věci, ale nostalgie na to tehdejší kino ve mně zůstává a čas nic nemění na tom, že Klid noci patří k mým nejmilejším thrillerům vůbec. ()

misterz

Po všetkých stránkach nedotiahnuté a sterilné. Typický príklad filmu so slabším scenárom a s nudnou réžiou, ktorý sa potom na záver snaží diváka upútať buď prekvapujúcim rozuzlením alebo zhustením atmosféry. Ale to už je na zlepšenie výsledného dojmu obyčajne neskoro. Čo z toho, keď by miestami aj atmosféra dokázala navodiť nejaký ten mysteriózny opar, keď sa potom z toho nič nevyťaží? Či už niečím v scenári alebo aspoň nápadom, ktorý by dokázal diváka zaujať. Chcelo to nejaký zaujímavý thrillerový alebo mysteriózny prvok. Situáciu čiastočne zachránila Meryl Streep, ktorá tu hrala ako o dušu a popravde si myslím, že mnoho divákov dopozeralo film hlavne kvôli nej. Avšak chúďa bola limitovaná šedivým scenárom, v ktorom jej herecké majstrovstvo nemalo šancu výraznejšie vyniknúť. A to radšej nehovorím o samotnom závere, ktorý mi prišiel teda veľmi slabý a nevýrazný. Slabší priemer. 55/100 ()

keoma26

Jde v podstatě o almanach filmové psychoanalýzy, pokročilý a zhuštěný výklad Hitchcockových filmů, i když s důležitými symbolickými posuny, ta hlavní změna spočívá v navrácení významu nevinnosti zářivě světlé barvě, a to přímo do středu vyprávění, zpátky hlavní hrdince, která v sobě tentokrát nenese kromě zlověstné rodinné minulosti žádné vlastní zatížení hříchu (krádež, incest, vražda). Streepová vystupuje jako rafinované ztělesnění naivity, která oproti všemu očekávání neskrývá tajemství zločinu, ale jen zdrženlivě a cudně střeží soukromé křivdy. Stigmata zla tentokrát představuje jiné barevné spektrum ... (vzpomeňme na Carrie;-)). Kolekce ostatních, vedlejších symbolů zůstává zásadně neprušena: klíče jako znak otevírání smyslu podvědomí, brýle jako ohrožení existence, hodinky signalizující osudovost okamžiku ... ()

• Režisér Robert Benton popsal tento film větou "co by se mohlo stát muži, který se zamiluje do ženy, ze které má strach." Benton prý vycházel z vlastní životní zkušenosti. (Alfréda)
  • Josef Sommer, který ztvárnil postavu oběti, jejíž smrt se vyšetřuje, je v celém filmu vidět pouze v retrospektivě. (Alfréda)