foto

Fritz Lang

  • nar. 5.12.1890
    Vídeň, Dolní Rakousy, Rakousko-Uhersko
  • zem. 2.8.1976 (85 let)
    Beverly Hills, Los Angeles, California, USA

Biografie

Narodil se 5. prosince 1890 ve Vídni. Jeho otec byl architektem a proto se mladý Fritz rohodl studovat na Vysoké škole technické ve Vídni architekturu a malířství. V letech 1913-14 působí jako malíř ve Francii a poté navštíví také Severní Afriku, Rusko, Čínu a Japonsko. Všude tam se snaží malovat a prodávat svoje kresby a karikatury.

Když se vrací ze svých toulek světem zpátky domů, propuká zrovna první světová válka a tak Fritz dobrovolně narukuje a bojuje na frontách v Itálii, Rumunsku a Rusku. Po nějaké době se zraněn vrací zpět do Vídně, kde v nemocnici začíná psát své první scénáře. Jako režisér debutuje v roce 1919 snímkem HALLBLUT. Svůj první velký triumf pak slaví v roce 1921, kdy natáčí temný horrorový příběh UNAVENÁ SMRT (DER MUDE TOD), který je jeho odpovědí na právě probíhající vlnu avantgardního expresionismu ve filmu.

V roce 1922 se Lang ožení se spisovatelkou a scénáristkou Theou von Harbo a nějaký čas spolu žijí v Berlíně, kde také Lang začíná nosit svůj neodmyslitelný skleněný monokl. V ozvěnách expresionismu ještě natáčí temnou dvoudílnou germánskou ságu z třináctého století o Nibelunzích(NIBELUNGEN). Rok nato odjíždí na pozvání do Ameriky a pohled na tamější mrakodrapy v New Yorku ho po návratu zpět inspiruje k natočení jeho nejslavnějšího díla a dnes už klasické sci-fi METROPOLIS, která je jakousi hrůznou vizí města budoucnosti. Nutno dodat, že tímto snímkem Lang definitivně uzavřel poslední kapitolu německého expresionismu ve filmu.

V roce 1931 natáčí svůj první zvukový snímek pod názvem VRAH MEZI NÁMI (M). Poté je pozván k pohovoru Říšským ministrem propagandy Josephem Goebbelsem a dostává od něj nabídku stát se vedoucím Říšského filmového průmyslu. Avšak Lang odmítá spolupráci, nechává se rozvést se svojí ženou (která zůstává v Německu) a sám prchá před nacisty do Francie. Odtud pak odjíždí do Ameriky, kde debutuje se snímkem ZUŘIVOST (FURY). Po válce se vrací zpět do Německa, ale tam už se svými německými snímky neuspěje a proto odjíždí zpět do USA. Zde ještě nějakou dobu natáčí, ale žádný jeho snímek už nedosáhne takových kvalit, jako jeho raná díla. 2. srpna roku 1976 Fritz Lang ve věku 86 let v Beverly Hills ve státě California umírá.

caligari

Producentská filmografie

Herecká filmografie

Střihačská filmografie

Filmy

1921 Unavená smrt

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(109)