Budovatelská témata, byť jakkoli modifikovaná, do znárodněné kinematografie pronikala po celou její existence. Tentokrát si režisér Július Matula soustředil na mladého konstruktéra, jenž s velkými nadějemi přijme místo v jednom proslulém zemědělském družstvu. Záhy však pozná, že za vyhlašovanými frázemi se ve skutečnosti skrývá pokrytectví a protekcionismus. Tvůrci kritizují, že neschopnost bývá zastírána, že nedostatky končí obratně zakamuflovány, že společenské naladění přeje veskrze průměrným a všemu přizpůsobivým. Hauři předkládají výpověď odvážnou tak říkajíc v mezích zákona, vybízejí ke zvýšení pracovní uvědomělosti. (oficiální text distributora)

W_Parmalee

Rösner tu chrchlal jako s rakovinou plic, Vochoč umřel na infarkt... A oba na to v reálu dojeli! Co se týče filmu, tak má 3/4 slušný, ale na konci to celé vyšumí. 55% ()

xentrixx

"Bolševici zasraní!" Stop, musel jsem se podívat na rok natočení filmu. 1987 ."Za tohle jsme nebojovali." "Prosim vás, bojovali, jste jak můj fotr, sentimentální veteráni, furt žijou v roce 1950." Stop podruhé a opět pohled na rok vzniku. 1987. Že by nakonec glasnosť a perestrojka přece jen dofoukly po dvou letech i do ČSSR, s jejím rigidním a konzervativním gerontobyrem? Bohužel chyba lávky. Mladý inženýrek M. Vašut je sice zezačátku oslněn inovacemi a moderními metodami JZD Podhůra (jak zde již mnozí napsali, v reálu JZD Slušovice), nakonec však přijde tvrdé probuzení. Podnik koketující s kapitalistickými metodami je odosobněným a sterilním akváriem, v němž neempatičtí a bezohlední kolegové roboticky plní pokyny a adorují pouze výkon a bezmezné pracovní nasazení. Kdo na okamžik poleví, je nemilosrdně sesazen na podřadnější pozici. Přátelství je pouze předstírané, milostné vztahy falešné. Inža se nakonec velmi rád vrátí do teplé náruče svého původního závodu, kde je to samý opravdový kamarád, čtoucí si v pracovní době porno, spící, chlastající či oddávající se karbanu. Kde se vyrábí nepotřebné produkty, o které nikdo nestojí, jen aby se splnil plán. Kde lze bez ohlášení vtrhnout k řediteli a uprostřed důležité porady s ním familiárně rozprávět. Kde...i když nakonec vlastně moment - co když to tak vlastně vůbec není? Co když tvůrci filmu nechali šalamounsky navenek zastaralý podnik v tom klání sice "zvítězit", aby vyhověli oficiálnímu zadání, ve skutečnosti se jim však podařilo šikovně mezi řádky škodolibě ukázat na notoricky známé nešvary socialistického hospodářství? Kdo ví, zeptejte se pana Matuly.. ()

paax

Film je hovadina, nicméně mě překvapují dvě věci. 1. že to v té době prošlo a 2. to co říkal Karel Vochoč dnes nabývá neskutečných rozměrů. Ti co se pohybují v zemědělství a potravinářství to pochopí. Nakonec dost smutný příběh se zajímavým nadčasovým proroctvím. ()

Hombre8

Pochopil jsem to poněkud jinak, než tu tvrdí oficiální text distributora. Zejména proto, že jsem Slušovice poměrně znal před i po převratě. V hlavní roli příběhu Čuba vs. zbytek Česka byla samozřejmě závist. Od malých nýmandů, které pro neschopnost vyhodil až po nejvyšší špičky politiky, které si vyměnily místa. Film byl ve své době poměrně kritický a progresivní (stejně jako mnohé metody v tom kolchoze uplatňované), takže i proto dávám čtyři, i když se samozřejmě o žádné kinematografické veledílo nejedná. ()

KalimeroI

Za ty dialogy a střih by někdo zasloužil pár přes hubu. Jednu hvězdu za kozy a AMD. Hrozný. A ještě dokurvili Dobeše. Dva milimetry od odpadu. ()

aquacam

Na mnoha místech film dokládá podvodně "kvetoucí" Čubovy Slušovice a zbylý socialismus ve stavu pokročilé uvadlosti. Ještě rok-dva před jeho vznikem by část scén neměla u cenzorů šanci na zveřejnění. Ovšem po Černobylu a pěrestrojce přece jen pár podobných kousků prošlo. I s Dobešovou legendární písní. Za třešničku na dortu považuji poslední záběr s churchillovskými prsty se symbolem V - jakoby to bylo předzvěstí listopadové revoluce, která za dva roky cenzorům zatnula tipec. Přitom, co vše zakázali vůbec nechápu, jak jim zrovna tohle uniklo :-) ()