Řidič slečny Daisy

• USA Driving Miss Daisy (více)

Atlanta roku 1948. Dvaasedmdesátiletá židovská vdova Daisy Werthanová se velmi zlobí, když její syn Boolie najme bez jejího vědomí černošského řidiče Hokea Colburna. Od počátku se k němu chová jako k drzému, nepříjemnému vetřelci a všemožně mu dává najevo, že o jeho přítomnost ve svém domě vlastně nestojí. Přesto z jejich zpočátku velmi nepřátelského vztahu vzniká krásné, i když nepřiznané přátelství… Film plný nezvyklého pochopení pro postavy s maloměsta, s nádechem lehké ironie, komiky i slz, natočil (podle divadelní hry Alfreda Uhryho) známý režisér Bruce Beresford. Tento australský filmař, který získal světovou proslulost filmy Krotitel Morant, Něžné milosti, je podepsán také pod komedií Správný chlap v Africe či spíše psychologicky laděnými snímky Zločiny srdce, Poslední tanec a Dvojí obvinění. Snímek Řidič slečny Daisy získal v roce 1989 cenu za herecký výkon Jessicy Tandyové na MFF v Berlíně, dále Zlatý glóbus a čtyři Oscary (za nejlepší film, scénář, masky a hlavní ženskou roli)... Představitelka svérázné Daisy Jessica Tandyová (nar. 7. 6. 1909 a zem. 11. 9. 1994) byla dlouho především úspěšnou divadelní herečkou v Londýně. Později se přestěhovala do Ameriky, kde ztělesnila řadu významných postav na Broadwayi (čtyřikrát dostala prestižní cenu Tony). Filmová sláva ji však potkala až v pozdním věku. U nás je známá především rolí matky ve filmu Ptáci. Další postavy ztvárnila v titulech Svět podle Garpa, Baterie nejsou v ceně, Nejlepší přátelé, Noci s nepřítelem a Smažená zelená rajčata. Chápavého a tolerantního řidiče Hokea Colburna ztvárnil Morgan Freeman (nar. 1. 6. 1937). Řadu let byl uznávaným divadelním hercem, úspěchy slavil zejména na jevištích mimo Broadway a je trojnásobným laureátem ceny Obie. Do širšího diváckého povědomí se zapsal jako Easy Rider v populárním televizním pořadu pro děti, které mají problémy se čtením. Vrcholné role vytvořil ve filmech Chytrák, Vykoupení z věznice Shawshank a také v Řidiči slečny Daisy. Dále jsme ho mohli vidět ve snímcích Král zbojníků Robin Hood, Nesmiřitelní, Amistad, Smrtící epidemie a Řetězová reakce. (Česká televize)

borec999

"Stará židovka a negr si zajeli na výlet." Nato, že som videl Oscarový film, tak nič moc. Príbeh o večne nepríjemnej a protivnej zámožnej staršej pani (resp. slečny) Daisy ,ktorá si nedokáže priznať chybu a kritizuje všetko možné i nemožné a jej vodičovi najatému proti jej vôli( Morgan Freeman), ktorý má naopak božiu trpezlivosť a je chápavý, tolerantný a obetavý. Ja byť na jeho mieste tak má film asi 10 minút, pretože to čo vydržal on si zaslúži minimálne medailu. Film sa dejovo nikam výraznejšie neposunie a je len civilným príbehom o priateľstve, starnutí, prekonávaní predsudkov a okrajovo sa dotkne i tématiky rasizmu v povojnovej Amerike. Pri pár scénach som sa pousmial, záverečné minúty so starnutím Daisy a poslednou návštevou Hanka v starobinci sú silné (Daisy so stratou súdnosti paradoxne prichádza čiastočne i k rozumu), ale mimo ne ide len o zdĺhavý a pomerne nezáživný príbeh o jednej nesúrodej dvojici a ich netradičnom priateľstve. 3* a druhý krát by som si Šoféra slečny Daisy už určite nepozrel. ()

Kovaja

Moc pěkná věc o příběhu 1 ufňukané staré babky která nemá nikoho ráda a s nikým nedokáže vyjít.Její řidičské schopnosti sou vivem stáří dost zoufalé a tak jí syn najme řidiče(Freeman) který si jí díky své dobrosrdečné povaze pomalu dokáže získat na svou stranu ()

Milan25

Skvělý Morgan Freeman. Jeho ztvárnění osobního řidiče je přesně takové, jak si já osobně osobního řidiče představuju. Krásně vyobrazený vývoj vztahu Hokea a Daisy, pochvala za hudbu a masky. ()

Stružák

Jo, na tohle ještě párkrát rád mrknu. :-) Sympatický Hoke (M. Freeman) a charismatická slečna Daisy tenhle film táhnou, co to jde. Po dlouhé době mě navíc docela zaujal hudební doprovod Hanse Zimmera (už od první scény, kdy slečna Daisy "klape" po schodech. Celkově je film příjemně lehký, nenáročný... Velice kvalitní oddychovka. ()

Litvicek

Tak příjemné a usměvné, že se člověku z toho příběhu chce i brečet. Výtečný film se skvělými herci. Co dodat ? 4 hvězdy jsou nutností. ()

Mantis

Řidič slečny Daisy je možná na dnešní dobu málo dramatický a příliš sentimentální, ale přesto že se nesnaží jít divákovi "na tělo" má co říci. Jistá uhlazenost a tok děje, budí dojem ospalosti. Ona ospalost je ale na místě, vzhledem k obsahu filmu , kterým je stárnutí. Kdyby měl být tento film realistickým pohledem na stárnutí, tak by se patrně jmenoval: Řidič vdovy Daisy. ()

bo.rec

Krásný příjemný film, který splnil moje očekávání. Zúčastnění herci opět dokázali, že hrát UMÍ. ()

Radim

Příjemný film. Doporučuji ale originál - část zážitku je spojená se s jižanským přízvukem Freemana. A nejde si nevšimnout árie Rusalky od Dvořáka. ()

ClimbVibe

Jeden z těch snímků, které se hodí pro nedělní večer, předtím než se jde spát. Moc příjemný film, u kterého oceňuji jemný humor a cit. ()

ondrula

Někde jsem myslím četl, že Morgan Freeman tuhle roli neměl rád a vůbec se mu nedivím, protože tady ztvárňuje šikanovanýho negra (to nemyslím hanlivě, v 50. letech prostě byli černoši v US pořád ještě podlidi), kterýho stará semetrika tejrá tím nejodpornějším způsobem a při řádném běhu věcí by jí měl Morgan už z počátku filmu uškrtit. ()

kornitko

Jeden z těch filmů, který mi na konci připomněl to, čeho se v životě nejvíc bojím - nedůstojného stáří. Film to není špatný, ale trošku mi tam chybělo víc energie, abych mohl dát plné hodnocení. ()

cmenda

Bezva film kde vidíme jak se řidič i slečna více seznamují a zároveň zůstávají jen jako zaměstnanec a zaměstnavatel . Také můžeme postřehnout kdy děj začal díky hudson commodore vyráběný mezi roky 1946 - 1952 . ()

Rozjimatel

3,5  Veľmi príjemný konverzačný film o postupnom zbližovaní sa dvoch starších ľudí z rozdielnych spoločenských vrstiev - bohatej židovskej vdovy Daisy, veľmi hrdej a tvrdohlavej a jej černošského šoféra Hokea, dobráka od kosti. V titulných roliach podávajú skvelé výkony Jessica Tandy a Morgan Freeman, pre ktorého tento film znamenal začiatok jeho hviezdnej kariéry. Jeho smiech tu je neopakovateľný a strašne nákazlivý. Veľmi príjemne prekvapil aj Dan Aykroyd v roli syna Daisy, doslova sa tu prekonával. Silná stránka filmu sú dialógy, na ktorých je film postavený, celé to má takú divadelne komornú atmosféru, podfarbenú ľúbivou hudbou od Hansa Zimmera. Film sa zaoberá rasizmom v Amerike 50. rokov, ale robí to veľmi pozitívnym a bezkonfliktným spôsobom, rasovú tematiku iba jemne naznačuje. Za miernu slabinu filmu považujem kameru, ten mliečny obraz mi trochu prekážal. Záver filmu je dosť skratkovitý, ako z rýchlika, je tam niekoľko skokov cez roky, ale napriek tomu silný dojem po skončení filmu pretrváva. ()

KatRi

Ona si pomalu zvyká, že se bez jeho pomoci neobejde. On je takové dobračisko, že svou práci koná zodpovědně a má svou paní rád navzdory jejím náladám a umíněnosti. Celou dobu se tam nic neděje, tenhle film je jen jakýmsi zrcadlem, jak dny a roky plynou. Bez jakýchkoli přikrášlení je to vlastně příběh života (stárnutí). Ad herci: A neumím si představit lepšího adepta na roli řidiče než právě Freemana. ()

Yoss

Veľmi príjemný, pohodový a predovšetkým ľudský filmík o zatrpknutej starej pani, ktorá si žije svoj život a nedovolí nikomu zasahovať do jej zvykov. Je to tak, starí ľudia sú ako deti a niekedy je s nimi veľmi ťažko :-) Rátalo sa mi, ako sa Morgan Freeman nevzdával a Daisy presviedčal, kým si s ním do toho auta nesadla. Na druhej strane je však pravda, že byť na Freemanovom mieste, nakopem ju do prdele a idem si hľadať prácu inde. Presne ako píše užívateľ Cival, politická korektnosť sucks :-) Ale raz za čas to strpím najmä pre Morgana, ktorý spolu s Denzelom a Forestom patria medzi mojich najobľúbenejších černošských hercov. ()

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015