foto

Jessica Tandy

  • nar. 7.6.1909
    Londýn, Anglie, Velká Británie
  • zem. 11.9.1994 (85 let)
    Easton, Connecticut, USA

Biografie

Jessica Tandy (pravým jménem Jessie Alice Tandy), se narodila v Londýně roku 1909. Doma bývala často jen s matkou, protože otec byl obchodním cestujícím a tak byl neustále na cestách. Herectví studovala na londýnské Ben Greet Academy of Acting a už v šestnácti letech debutovala na jevišti ve hře Mandersonova děvčata. Vystupovala na různých scénách londýnského West Endu, kde si zahrála i v Shakespearově Hamletovi a Králi Learovi. Počátkem 40. se rozhodla, že zkusí štěstí jinde a odchází do New Yorku.

Tam se záhy uplatnila jako všestranná herečka na Brodwayi. Velkého úspěchu a uznání se jí dostalo s rolí Blanche Dubois v inscenaci dramatu Tennessee Williamse Tramvaj do stanice Touha, za níž roku 1948 obdržela cenu Tony. Tuto cenu dostala i za podané výkony v následujících hrách: hrách „The Gin Game“ (1978) D. L. Coburna a drama Susan Cooperové „Hume Cronyna Foxfire“ (1981).

Svou filmovou kariéru započala již začátkem 30. let, ale větší role na ni čekaly až za delší dobu. S menšími rolemi je k vidění například v rodinném dramatu zfilmovaném podle románu Marcii Davenportové „VALLEY OF DECISION“ (1945), manželku nacistického maršála Rommela si zahrála v životopisném válečném dramatu LIŠKA POUŠTĚ (1951), objevuje se také v roli matky hrdiny slavného psychothrilleru PTÁCI (1963) režiséra Alfreda Hitchcocka.

Nejvýraznější herecké role, jimiž se zapsala do mezinárodního podvědomí, vytvořila až v průběhu 80. let. Za postavu životem a horským vzduchem ošlehané farmářky v televizní adaptaci hry S. Cooperové a H. Cronyna BLUDIČKY (1987) si odnesla v tomtéž roce cenu Emmy. Největší slávu a popularitu ji však přinesla úloha bohaté židovské vdovy Daisy Werthanové, o jejímž proměnlivém vztahu k černošskému osobnímu řidiči (Morgan Freeman) pojednává nostalgická komedie ŘIDIČ SLEČNY DAISY (1989) režiséra Bruce Beresforda. V osmdesáti letech si tak za tuto roli odnesla hned tři důležitá ocenění: Oscara a Zlatý Glóbus za nejlepší herečku v hlavní roli pro rok 1989 a ještě Stříbrného medvěda na MFF v Západním Berlíně (1990).

Zdálo se, že tato role a následná ocenění budou pro Jessicu Tandy krásným završením její herecké kariéry. Objevila se však ještě v dalších šesti snímcích a hned za ten první, který následoval po ŘIDIČI SLEČNY DAISY byla nominována na Oscara v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli. Snímek nese název SMAŽENÁ ZELENÁ RAJČATA (1991) a herečka v něm vytvořila postavu Ninny Threadgoodeové, stařičké pacientky pečovatelského ústavu, která vypráví náhodné návštěvnici (Kathy Bates) detektivní příběh ze svého mládí.

Během svého života byla Jessica Tandy dvakrát provdaná. Poprvé za anglického herce Jacka Hawkinse (+ 1973) v letech 1932-1940. Roku 1942 se vdala podruhé a také za herce, avšak kanadské národnosti Humea Cronyna (+ 2003), se kterým společně hrála v divadle, televizi i filmu a žili ve šťastném manželství. Z prvního manželství se narodila dcera Susan a z druhého syn Christopher a dcera Tandy.

Tato velmi pracovitá a všestranná herečka pracovala až do své smrti v roce 1994. Její poslední film je právě z tohoto roku a jmenuje se „CAMILLA“. Její šťastné manželství i vydařený život jí ve věku pětaosmdesáti let překazila zákeřná rakovina vaječníků.

Ondra "Agatha" Dvořák

Herecká filmografie

Host

Fanoušci tvůrce