Epizody(8)

Maeve odjela do Ameriky, školu Moordale zavřeli a Otis si musí najít svoje místo na progresivní Cavendish College. Tam ale nebude zdaleka jediný sexuální terapeut. (Netflix)

Remivsremi

Závěrečná sezóna je v dosti věcech jiná. Nová škola, nové postavy, které dostávají dost prostoru na úkor těch, které jsme sledovali dříve. Někdo se neukáže vůbec. Nemělo to takovou lehkost jako první dvě řady. Některé věci se přidali jenom kvůli tomu, aby byli ještě více diverzifikované. Někdy měl neskutečný vývoj (Adam, Erik, Aimee) A titulní dvojice? Za mě musím říct, že přesně takovou podobu jsem na závěr chtěl. A tajně budu doufat v budoucnu na nějakou zkrácenou miniserii, kde se prozkoumá jejich život. Casting byl úchvatný. Mnoho z nich se propracovává do nejvyšší lig v jiných projektech. a tak toto moje přání zůstane nejspíš navždy nevyslyšené. Ale třeba se podaří. Každopádně SE je úžasný seriál. Nabádá lidi k tomu, aby se nebáli s jinými komunikovat, páč je to jedna z nejdůležitějších vlastností všech vztahů. ()

Devadesát Dva

Ok. Tohle je škoda. 'Sex Education' mě mezi S02 a S03 chytilo tak, že to v mé osobní TOP prakticky zápasilo o první místo. A i když byla produkce S04 posunuta a zbržděna, doufal jsem, že to teprve naskočí a rozjede se, ale namísto toho se tvůrci rozhodli, "že stačilo".(...) Řada kritiky obecně směřovala na to, že se Otis chová jako idiot a že je show too woke. Možná, v tom druhém bych částečně souhlasil, ale zároven, je to dost aktuální a Sex Education se těchhle témat dotýkal od počátků. Je to o hledání identity a místa. Předně, nepochopil jsem, proč byla potřeba pushovat tolik Otise k Maeve, když Ruby by pro něj byla, v jádru, match. Just sayin'. Ale show říká jednu věc skvěle, ne vždy dostaneme věci, co chceme a někdy jsou to jen úlomky, co nás změní, někdy prostě, život nevyjde. Ale víceméně se mi líbilo, jak ukončili arch všech postav. Otis získal zkušenosti, které ho zformovaly a už není roztěkaná hromádka nervů, co furt přemýšlí. Ale baví mě, že i přes svoje nálady, chyby, to byla v jádru postava, která byla nakonec vždy upřímná, toho si osobně cením víc, než když někdo předstírá, že je "nice", za všech okolností. Jean našla svoje místo, jako matka, ale i jako hlas. Eric se dopracoval k tomu, aby plně zkloubil dohromady svoji gay identitu se svojí vírou (Eric je vůbec asi nejlepší postava celé show, jeho mood/vibes a má i hloubku). Maeve našla odvahu otevřít se ve svém psaní, potom, co se skrývala a držela stranou (dopis v závěru). Adam nastavil světlejší zítřky svojí bi-identitě i svojí rodině, která se snaží poskládat zpátky dohromady, začít znovu a lépe (což je fine protipól dnešní mentality, že když je něco rozbité, vyhazujeme to), líbí se mi, i že našel útěchu u koní, i pěknou pravděpodobnou budoucí přítelkyni, která k němu sedí. Jacksonův arch se mi taky líbil, protože nejdřív byl něco jako alfa, kterej leze Otisovi do zelí, nakonec ale skončil jako skvělej best mate pro všechny své přátele (Cal a Viv) i svoji rodinu (dvě matky). Aimee našla po svém traumatu konečně hlas, vyslovit se skrze umění, fotografování (hodně cool a taky děsně pozitivní a milá postava, v jádru, které její milost lze snadno věřit, pro její otevřenost a hlavně naivitu, což dokážu plně chápat). Michaelovi se podařilo z ředitele, který sám sebe nenávidí a tak to dává sežrat ostatním proměnit v člena rodiny, který na sobě pracuje... a Ruby, ach Ruby, Ruby se zdánlivě cyklí zpátky tam, kde začala, ale mám takový dojem, že bez Maeve okolo je tam silná pravděpodobnost, že by v budoucnu s Otisem stejně zase skončili dohromady, ale Ruby lze číst jako knihu, když se vám někdo jako ona otevře, Otis zkrátka měl hrát svoje karty jinak. Nicméně, to je takové to, "co kdyby" pro jinou realitu. Asi chápu, že celkový woke nádech S04 je hlavním důvodem, proč jsou ratingy dole, řadu lidí to celé mate a český kotel je k tomuhle méně tolerantnější, obecně. Ale kdyby škola byla takhle zajímavá, asi bych taky studoval, svého času, jinak. Hodiny literatury Maeve byly přesně důvodem, proč bych ji nikdy nestudoval. Zobecnit něco subjektivního. Ale mě S04 přišla v pohodě. Neměl jsem s tímhle zakončením, problém, v jeho zpracování a po ohlasech jsem se bál, že to zazdili, ale přišlo mi to, holt, to nemělo ty vypjaté momenty, ale jinak stejně obstojné - a koneckonců, nikdo nemá rád poslední série, protože je prostě konec... 7.5/10 () (méně) (více)

XdanteX

Odporná woke slátanina plná podivných módních stvoření a rádoby existencionálních problémů dnešní sebestředné, zhýčkané a znuděné mládeže. Skoro jako jiny seriál oproti třem předchozím supersériím. Poměrně kyselá tečka v každém ohledu. (Herečka která ztvárnila Cal pomáhala na tvorbě cele série jako LGBtQHykCgKsndjcjdn8!+ konzultantka. Problémy její postavy měly hodně společného s jejím skutečným životem. Bohužel v reálném světě sebevraždu nakonec uskutečnila) ()

FrankSusta

Nemáte ani tušení, jak strašně jsem se těšil, až se tenhle seroš vrátí (bohužel tedy se závěrečnou řadou, ale asi to je i dobře). Až se znovu podívám na jeden z mých nejoblíbenějších seriálů, přeci jen s trochu vyzrálější hlavou a tak vůbec (protože přeci jenom, před dvěma lety, kdy jsem seriál sledoval a vychzela třetí řada, jsem si ochoten přiznat, že jsem na to úplně neměl hlavu - a recenze z té doby to dokazují). Tenhle sic teen, tak vyzrálý počin od Netflixu (nepochybně jeden z nejlepších jeho počinů) se ve čtvrté sérii sice nevrací v maximální neudržitelné síle prvních dvou sérií (třetí série přeci jen trochu zabila), ale i tak přináší v dnešní především korektní době vlnu až parodické korektnosti, strereotypů a zamyšlení nad xenofobií, rasismem a sexualitou celkově a podává to v tak neotřepaném a svěžím znění, že jsem byl po těch dvou letech skoro až u toho ''vyvrcholení'' (jak slibuje plakát), když jsem viděl první epizodu. A jsem strašně rád. Už jen za to, že stejně jako u předešlých sérií, dokáží chytře využít všech menšin a popřemýšlet nad nimi (to ale nic nemění na tom, že Cal je nejhorší a nejotravnější postava, už proto, že jsem si její jméno zapamatoval jen proto, že v poslední epizodě to jméno řeknou asi tisíckrát). Je tu ale problém v této sérii, že příběh je zvládnut tak nijak a jakoby nuceně, postavy nic moc ničím neprojdou, vše se odehrává v řádu dnů, neprochází se žádným vývojem a pokud tedy ano, tak většinou nesmyslným a neuvěřitelným (tedy, až na Adamovu linku, která je reálně to nejzajímavější a nejsrdceryvnější z celého seriálu - pak teda ještě Aimee je docelqa fajn, ale ke konci už taky moc ne). A je vlastně smutný, že to dech původních sérií spolu s balancem na pomezí komedie a dramatu, nabere až v epizodě 6 s docela smutnou událostí. Ještě k tomu zase nové postavy, které jsou mnohečm horší než původní vedlejší, kterým se dá strašně málo prostoru (Adam, ale především Jackson, který je najednou mnohem větší sympaťák). A je to škoda... a ještě to finále, který přijde prostě jakoby odnikud a jakoby si tvůrci řekli: ,,Hele, nějak to skončit... a navíc si nikdo nepamatuje jméno Cal...´´ A je to škoda... Ale abych tomu jen nekřivdil, stále to má úžasné herce, především Asu Butterfielda s ještě lepším Ncuti Gatwou, kterej si to neuvěřitelně dává v každý scéně a dělá z Erica nejlepší postavu, minimálně co se zahrání týče. A tím bych to ukončil. 7/10 Více ZDE: ()

Lachtaan

Seroš, co se za 4 roky vyprofiloval do pozice jednoho z nejoblíbenějších na Netflixu, jsem svého času fakt miloval a až na pár až moc extravagantních postav fandil naprosto každému, s kým jsme se tu začali pravidelně stýkat. Letošní kadence razantních změn mě ovšem až moc vylekala a donutila zarazit řádnou zpátečku ohledně očekávání, přeci jen jsem už předloni říkal, že mi tvůrci dluží do příště. To nedodrželi a naprosto chápu zdejší obecný propad v hodnocení. Naštěstí jsem dost za dobře s tím, jak to celé na konci zaoblili a stále budu vzpomínat pouze v dobrém. [viděno na Netflixu] ()

• V epizodě je odkaz na filmovou sérii Pán prstenů, a to ve scéně, kdy sestra Jean (Gillian Anderson) v bance zmíní, kde pracovala, a pracovník odvětí, že by chtěl na Nový Zéland kvůli filmu Pán prstenů. V následující scéně pak napodobují Gluma ze zmíněné série. (griph)