Epizody(8)

Maeve odjela do Ameriky, školu Moordale zavřeli a Otis si musí najít svoje místo na progresivní Cavendish College. Tam ale nebude zdaleka jediný sexuální terapeut. (Netflix)

Chrustyn

I přes progresivnost, která je dost na sílu a díky které v seriálu spočítáte heterosexuální postavy na prstech jedné ruky, jedná se stále o vynikající, chytrý a vtipný seriál. Nové postavy zajímavé, staré stále výborně napsané a reálně se vyvíjející a celkově ani nevadí citová ždímačka v závěrečných dílech. Zamrzí tak pouze minimum, vyloženě vtipných situací. ()

Kopi1

Poslední řada jede ve stejném duchu a opět i nabírá a rozebírá více novou tématiku a to queer. Trochu by mi nevadilo, ale zde Netflix se do toho ponořil až moc. Podle tohoto to vypadá, že v malém městě je tak každej třetí queer nebo gay a seriál to musí stále prozkoumávat vše do detailu. Nemuselo to být tak přehnané a bylo by to ok. Cal linii jsem nemusel ani ve 3.řadě, Jackson za mě také vcelku zbytečný (aspoň teda ta první část), jinak všechen ostatní originální cast supr. Nová škola mi ale moc jako škola nepřišla, spíš jenom takové sdružení přátel a výuka prakticky žádná. I když se nejspíše jedná o nejslabší sérii, tak jsem si seriál ale furt i tak užil a zkouknul jsem ho hned a pořád mě bavil. I když k tomu mám výčitky, tak to stále má své kouzlo. Mezi některými bych si přál více dialogů, ale s tím už se nic nenadělá. Zakončení za mě smysl dává a přišlo mi ok. Konec supr seriálu. ()

Jaro_slav

Oversteer je anglický výraz pro přetáčivé chování aut. Overqueer je výraz, jenž jsem si vymyslel. Znamená to stav, kdy umělecké dílo – zde seriál – působí jako křečovitě vyumělkovaná reklama na vše, co není heterosexuální. Je škoda, že zobrazení lidí s jinou sexuální orientací či genderovou identitou zde sklouzává k místy až odpudivé karikatuře. A abych nezapomněl: Eric je scénáristy zobrazován stále více jako afektovanej primitivní sebestřednej píčus. Z toho musí gayové být štěstím bez sebe. ()

Devadesát Dva

Ok. Tohle je škoda. 'Sex Education' mě mezi S02 a S03 chytilo tak, že to v mé osobní TOP prakticky zápasilo o první místo. A i když byla produkce S04 posunuta a zbržděna, doufal jsem, že to teprve naskočí a rozjede se, ale namísto toho se tvůrci rozhodli, "že stačilo".(...) Řada kritiky obecně směřovala na to, že se Otis chová jako idiot a že je show too woke. Možná, v tom druhém bych částečně souhlasil, ale zároven, je to dost aktuální a Sex Education se těchhle témat dotýkal od počátků. Je to o hledání identity a místa. Předně, nepochopil jsem, proč byla potřeba pushovat tolik Otise k Maeve, když Ruby by pro něj byla, v jádru, match. Just sayin'. Ale show říká jednu věc skvěle, ne vždy dostaneme věci, co chceme a někdy jsou to jen úlomky, co nás změní, někdy prostě, život nevyjde. Ale víceméně se mi líbilo, jak ukončili arch všech postav. Otis získal zkušenosti, které ho zformovaly a už není roztěkaná hromádka nervů, co furt přemýšlí. Ale baví mě, že i přes svoje nálady, chyby, to byla v jádru postava, která byla nakonec vždy upřímná, toho si osobně cením víc, než když někdo předstírá, že je "nice", za všech okolností. Jean našla svoje místo, jako matka, ale i jako hlas. Eric se dopracoval k tomu, aby plně zkloubil dohromady svoji gay identitu se svojí vírou (Eric je vůbec asi nejlepší postava celé show, jeho mood/vibes a má i hloubku). Maeve našla odvahu otevřít se ve svém psaní, potom, co se skrývala a držela stranou (dopis v závěru). Adam nastavil světlejší zítřky svojí bi-identitě i svojí rodině, která se snaží poskládat zpátky dohromady, začít znovu a lépe (což je fine protipól dnešní mentality, že když je něco rozbité, vyhazujeme to), líbí se mi, i že našel útěchu u koní, i pěknou pravděpodobnou budoucí přítelkyni, která k němu sedí. Jacksonův arch se mi taky líbil, protože nejdřív byl něco jako alfa, kterej leze Otisovi do zelí, nakonec ale skončil jako skvělej best mate pro všechny své přátele (Cal a Viv) i svoji rodinu (dvě matky). Aimee našla po svém traumatu konečně hlas, vyslovit se skrze umění, fotografování (hodně cool a taky děsně pozitivní a milá postava, v jádru, které její milost lze snadno věřit, pro její otevřenost a hlavně naivitu, což dokážu plně chápat). Michaelovi se podařilo z ředitele, který sám sebe nenávidí a tak to dává sežrat ostatním proměnit v člena rodiny, který na sobě pracuje... a Ruby, ach Ruby, Ruby se zdánlivě cyklí zpátky tam, kde začala, ale mám takový dojem, že bez Maeve okolo je tam silná pravděpodobnost, že by v budoucnu s Otisem stejně zase skončili dohromady, ale Ruby lze číst jako knihu, když se vám někdo jako ona otevře, Otis zkrátka měl hrát svoje karty jinak. Nicméně, to je takové to, "co kdyby" pro jinou realitu. Asi chápu, že celkový woke nádech S04 je hlavním důvodem, proč jsou ratingy dole, řadu lidí to celé mate a český kotel je k tomuhle méně tolerantnější, obecně. Ale kdyby škola byla takhle zajímavá, asi bych taky studoval, svého času, jinak. Hodiny literatury Maeve byly přesně důvodem, proč bych ji nikdy nestudoval. Zobecnit něco subjektivního. Ale mě S04 přišla v pohodě. Neměl jsem s tímhle zakončením, problém, v jeho zpracování a po ohlasech jsem se bál, že to zazdili, ale přišlo mi to, holt, to nemělo ty vypjaté momenty, ale jinak stejně obstojné - a koneckonců, nikdo nemá rád poslední série, protože je prostě konec... 7.5/10 () (méně) (více)

rikitiki

Obvykle nehodnotím jednotlivé řady, ale propad 4. série Sexuální výchovy oproti těm předchozím je tak markantní, že to jinak nejde. Místo jen lehce ztřeštěného a možná zhuštěného vyprávění o sexu mladých v době internetu, se ocitáme v jakémsi katalogu sexuálních odlišností, kdy jsou normální žáci na škole výjimkou a sexuálně odlišní žáci normou. Nedíváme se na jednotlivé příběhy ale na vzorové situace jak z výukového videa nějaké uvolněnější školy. Ještě horší je, že s postavami už se nedá ztotožnit, zastupují typy nebo sexuální odlišnosti, aniž by to hladce zapadalo do děje, spíš to působí násilně a nepřirozeně. Postava Otise byla ještě protivnější a sobečtější než v předchozích řadách. Celkově jsem měla pocit, jakoby všichni byli tak trochu ztracení a nevěděli, co hrát či proč. Dosledovala jsem jen proto, že jsem si řekla, že to dodívám. SHRNUTÍ: Když sexuální esprit vyprchá i u puberťáků. ()

• V epizodě je odkaz na filmovou sérii Pán prstenů, a to ve scéně, kdy sestra Jean (Gillian Anderson) v bance zmíní, kde pracovala, a pracovník odvětí, že by chtěl na Nový Zéland kvůli filmu Pán prstenů. V následující scéně pak napodobují Gluma ze zmíněné série. (griph)
  • Na konci epizody zní cover na slavnou písničku „Let It Be“ od Beatles. (griph)