Epizody(8)

Maeve odjela do Ameriky, školu Moordale zavřeli a Otis si musí najít svoje místo na progresivní Cavendish College. Tam ale nebude zdaleka jediný sexuální terapeut. (Netflix)

nemcosk

Začiatok trochu slabší pomalší, ale potom úplná parádička 100%. Tento seriál je klenot, či už po zábavnej, edukačnej alebo hodnotovej stránke, klobúk dole. Neviem či scenáristi alebo režisér alebo kto ma najväčší podiel na tomto seriály, každopádne je to dar vymyslieť a napísať niečo takéto. ()

bonovox

A máme tu ďalšie seriálové lúčenie...a opäť si to Netflix ustrážil. Aj tentoraz je to príjemné sledovanie vývoja všetkých postáv k uspokojivému záveru. Zmena prostredia školy dopadla dobre, taktiež nové postavy vhodne zapadli do koloritu seriálu. Prím však samozrejme hrajú Otis, Meave, Erik a prekvapivo aj Adam. Ubudol však humor ale aj tak seriál skončil kvalitne. 80% ()

bedn1

Kvalitativní pokles, který začal ve 3. sérii (s jejím fekálním humorem), se bohužel ve 4. sérii ještě prohloubil, když se seriál stál parodií sama sebe. ()

Updated_Cake

Ten seriál byla zábava od začátku, well, nedá se říct až do konce. Konec je špatný, jak jen se to dalo. Poslední série se veze na tak trochu depresivní vlně a ačkoliv to tam má své opodstatnění a pořád si lze seriál užít, ten konec nedává absolutně smysl. Nesedí k původním charakterům postav, nesedí k jejich character developmentu a nedává smysl ani z širšího pohledu. Seriál si zasloužil lepší zakončení, nemusel to být nutně happy end ale tohle bylo takové nemastné neslané, vůbec to nebylo v duchu předchozích sérií. Taky je tu až moc agresivní upozorňování na queer komunitu, které je nepřirozené. Obecně bych řekl, že seriál poslední sérií schytal až moc velkou ránu, kterou si nezasloužil a která trochu dehonestovala předchozí úspěchy. A to je takový nebezpečný risk u série, kde se tvůrkyně rozhodla jet na depresivní notě. Konec působí strašně nepřirozeně, až by člověk nabyl dojmu, že záměr konce je míst prostě negativní konec bez nějaké pointy. Jak jsem uvedl výše, nemusel to být nutně happy end, ale tohle jednoduše nedává smysl. Tudíž Sex Education, jako jeden z nejlepších seriálů na Netflixu, končí trochu zmrzačeně po poslední divno-sérii. Bylo to vsazeno na příliš moc elementů, kde většina z nich působila depresivně a většina z nich skončila ve slepé uličce nebo v rádoby uspokojivém zakončení. Tohle prostě nefungovalo tolik, jako předchozí série a je to škoda... ()

PsychopatXXX

Nejslabší série.... Oproti předešlým jde strašně po povrchu.... vše ale vyváženo klasicky krásným vizialem, celkové příjemnou atmosférou. Sérii si pro sebe těžce krade Adamuv táta a top milfka Scullyová 🙆 ()

Thalin

Čtvrtá série sklouzla k přesně tomu samému, v čem jede mnoho nynějších seriálů pro puberťáky. Všude tolerance, motýlci a jednorožci, každé pidi drama nafouknuté do obřích rozměrů a všichni jsou queer nebo si to o sobě aspoň na chvíli myslí a být "jiný" v tomhle seriálu znamená nemít jinou orientaci nebo duhový hadry. Chápu, že je to dnes hodně aktuální a už nic zvláštního, ale tady je to prostě moc přepálené, moc na sílu. Tady je vlastně divný a v menšině každý heterák a každý má hroznou potřebu si svou orientaci a styl obhajovat. Spadlo to prostě do dnešní seriálové průměrnosti a nějaký ten fór už to kdo ví jak nevytrhne. Otis je tak trošku otravný, jeho matka, jinak vždy pevná v kramflecích a vždy ostrá a vtipná je tu prostě jen bezradná matka (jak vychovala Otise, když je z mimina tak v pasti?) a nová škola je jak jeden veliký guru ezo tábor, kde se zapalují svíčky za krachující vztah spolužáků a všichni mávají nad hlavou eko lahvemi na vodu. A některé nové postavy působí jen jako otravné karikatury. A to je nuda. To si můžu pustit kde jakou jinou kravinu, co se soustředí na teens a dostanu to samé. A já se na tenhle seriál dívala právě proto, že se lišil tématem, humorem i postavami. Ale to už neplatí a já se většinu času víc nudila než bavila. Navíc, místo toho, aby se tu pořádně zavřely už rozjeté linky, se tu vyrojí mnoho nových postav a nových linek s nimi, naprosto zbytečně takhle v poslední sérii. Jen to nadstavuje kaši a ty staré jsou upozaděné a nedotažené. Ten přestup na novou školu tomu zkrátka jen ublížil. Všeho moc škodí a tady je toho už moc. ()

Vilda_H

Může obsahovat spoilery. Závěrečná série Sexuální výchovy vyvolává mezi diváky diskuzi a po dosledování posledního dílu již rozumím, proč tomu tak je. Čtvrtá série se relativně liší od původních třech, ale osobně si nejvíc porovnávám, jak si seriál vedl na úplném začátku v prvních dílech a jak v posledních. První díly jsou velmi hravé, pestrobarevné, každá postava je unikátní svým charakterem a i těm ulítlejším (jako třeba Lily) to pořád věříte. Každý dialog byl pro mě naprosto skvěle napsaný, zápletky byly docela nepředvídatelné. Čtvrtá série, jako by vše převrátila vzhůru nohama. Díly byly docela dost depresivní, i když jsme mohli sledovat nejeden šťastný konec. Původní outsideři na konzervativní střední škole přešli do naopak outsiderské školy, kde snad studují jen menšiny a postižení. Když bych své dojmy rozčlenil mezi základní hlavní postavy, tak Otis je vlastně pořád stejný dřevo jako na začátku, bojí se sexu, je výbušnej, místy samolibej, ale vlastně dobrák. Na to, že je to úplná hlavní postava, tak se zas až tolik nedovyvinul, krom toho, že trochu přibral v obličeji a břiše. Celé tři série mu přejete, ať už konečně s tou Maeve normálně chodí a ve čtvrté sérii začínáte chtít docela úplný opak, protože ta chemie se tak nějak vytratila. Oba jsou úplně z jinýho těsta, řeší docela jiný životní problémy, jinam směřují a můj osobní názor je, že Maeve měla skončit s Isaacem, byli to takoví podobní životní mučedníci, kteří se ale umí se svým tvrdým osudem porvat. U Maeve jsem měl radost, že si za celé čtyři série konečně dodala sebevědomí a nebála se v životě riskovat. Jinak byla pro celou sérii bezpředmětná. Přijela, máma umřela, skoro prc s Otisem, pak prc s Otisem a zas odjela. Eric mi bohužel svou přílišnou teatrálností a asi skrytou poruchou OCD (?) lezl od začátku do konce trošku na nervy a myslím si, že jeho postava toho měla předat dost a stihla to za první tři série. Jeho ocenitelná hrdost sama na sebe byla super, porval se šikanou ve škole, byl názorným příkladem toho, že gay a hetero můžou být nejlepší kamarádi a je to normální, ale ve čtvrté sérii byly jeho gagy už okoukané a pak už jsme krom toho mohli sledovat, jak Eric trošku hodil přes palubu Otise kvůli svým novým kamarádům ze školy a jako poslední trauma pokřtít se či nepokřtít se. Jako Čech žijící v jedné z nejvíc ateistické zemi mě toto křesťanské dilema moc nebavilo a Ericovo závěrečné osvícení Bohem a nápad, že chce být pastorem, nijak nenadchlo. Ta traumata z jeho nepřijetí jsme již několikrát řešili, akorát s někým jiným. Docela mě mrzelo, co scenáristé udělali s postavou Jean, Otisovo mámou. Její osud je uvěřitelný a asi je fajn poukázat na šedé chvilky mateřství a život matek samoživitelek, ale je smutné vidět, jak Jean, která byla v první sérii vášnivá nymfomanka, energická ženská, která si scény kradla pro sebe svými hláškami, která byla úžasnou moderní terapeutkou a i přes svůj bohémský život ke své práci přistupovala profesionálně, se stala maniodepresivní smutná žena, které se rozpadl život v rukách, je na všechno sama a za prdelí má jen vychlastanou ségru a nevycválaného synka. I přesto zůstává asi mou nejoblíbenější postavou.  Jen by mě opravdu zajímalo, proč bez vysvětlení zmizela Ola s Jakobem? Ty postavy si zasloužily aspoň nějakou důstojnou tečku a důvod, proč jen tak zmizely. Abych nebyl zas tak kritický, tak nejlépe dopadla série pro Adama a jeho tátu. Z nevyoutovaného šikanátora a despotického otce se naprosto přirozenými a milými gesty a dialogy stali nový táta se synkem, kteří začali být spokojení hlavně sami se sebou. Mrzí mě, že se Adam s Ericem nedali zpátky dohromady, protože náznaky tam byly. Do jednoho bych shrnul nové spolužáky na střední škole, kteří tam byli každý se svým mikropříběhem, ale vlastně všichni stejně působící. Relativně dobře zahraní typičtí představitelé moderní toxické faleše, umělé pozitivity a hyperkorektnosti. A postava nebinární osoby se podle mě dala uchopit daleko lépe. Největší kaziči série a lidé, bez kterých by se ty díly obešly úplně v pohodě. Když se to sečte a podtrhne, série měla spoustu dobrých momentů, některé dialogy vyloženě bolely, některé zahřály, všichni herci ztvárňující hlavní postavy jsou prostě hvězdy. Ale za celých osm dílů se ten příběh vlastně nikam moc neposunul, naopak byl ochuzen o spoustu původních postav, které se v předešlých sériích vyskytovaly a ty nové to podělaly ještě víc. Pokud by celý seriál skončil třetí sérií, asi by se nic nestalo.  Příběh 6/10, akce 3/10, humor 6/10, dialogy 8/10, CELKEM 6,5. V širším měřítku si ale série zaslouží čtyři hvězdy , protože tři by byly urážka. () (méně) (více)

GinaT

Možná se měli vykašlat na to celý panoptikum v nový škole a zaměřit se na původní postavy. Protože jejich linky jsou stejně to nejzajímavější. Adam s tátou a Eric. Kvůli nikomu jinýmu už to nemá cenu sledovat. Nový postavy jsou dost zbytečný a je to celý vlastně nějak moc. V tý škole fakt neni nikdo "normální". Je škoda, že zmizel Jakob, protože tam mohla taky ještě vzniknout zajímavý linka s Jean, takhle jenom sledujete postarší ušmudlanou matku s miminem jak se snaží vypořádat s poporodní depresí. A ještě že to zastavujou ted, protože hlavní osazenstvo už fakt na 17 nevypadá, obzvlášť Ruby začíná vypadat jak obstarožní 40 po plastikách. ()

nitrak

Předchozí série mi připadaly, jako by se odehrávaly v běžném životě, kde žijeme my. Tahle poslední série už je ale tak přehnaná, že hetero pár už skoro ani nenajdeš. Už mi z toho šla tak hlava kolem, že mi připadá, jako by si tenhle seriál vytvořil vlastní universe, ve kterém jsou téměř všichni přinejmenším bi, homo, ale spíš nebinární, prostě všichni queer (díky za rozšíření slovníku). Nevím jestli to byl účel, ale začal jsem to brát spíš jako sci-fi, protože tohle už mi normální fakt nepřipadalo. Na druhou stranu chápu, že chtěli něčím zaujmout, ale přirozený už to fakt nebylo. ()

ronyyy

Předchozí tři série byly úžasný, ale toto byl velký downgrade. Ne, že by to bylo úplně špatný, spíš to bylo takové hodně zvláštní. Během prvního dílu jsem byla hodně v šoku a nechápala jsem, na co se to sakra koukám. Asi už jsem na tento level progresivnosti a queerství trošku stará. ()

Naby

Vtipné, zajímavé i poučné pokračování. I když ve škole tam mají 120 zvláštních lidiček na 100 lidí a to mají dohromady ještě tak 999 problémů. Takže taková pohodová vesnička 😁. Celkem 4,1* ()

Peky

Končit se má na vrcholu, tady se to bohužel nepovedlo. Je to až smutný a mrzí mě, jaký závěr dostal tak skvělý seriál, kterým Sex education byla v prvních dvou sezónách. Už se z toho stal až moc velký shitfest LGBT karikatur, sorry not sorry. Ani bych nedokázal spočítat, kolikrát jsem během čtvrté série obracel oči v sloup, když padaly věty jako ''Jsem ve vztahu s PK, ale chodíme spolu tak nějak nemonogamně... takže co večer někam zajít?'' a podobná hovna. Bavila mě pouze dějová linka s Jacksonem, Viv a tím psycho týpkem, a samozřejmě Maeve s Otisem, jejichž vztah ale scénáristé tak nějak pohřbili už v předchozí sérii. Slabé ***, a to i díky značné dávce sentimentu a soundtracku, který byl opět fajn. ()

SavagerXx

Štve mě že musím jít s hodnocením až tak nízko ale nedá se nic dělat, celá tahle série působí jako ztráta času. Už tak v půlce mi začalo docházet kam to směřuje ale pořád jsem se trochu držel naděje že to bude jinak. Šikovně si tvůrci poradili s tím že jim většina herců nepřislíbila návrat a zasadili děj do úplně nové školy která je teda dobrej úlet. Seriál se už dřív zabýval queer tématy ale tady to nahodil na úplně jinej level. Měl jsem pocit že snad každej v tý škole patřil do LGBTQ+ spectra a ještě navíc byli některý postavy opepřený nějakou tou invaliditou. Celá ta škola byla desně nereálná (nepoužívají papíry, skluzavka, forma učení, inkluzivita na každém rohu) a o to víc nechápu proč si např. tu školu vybrala postava Ruby, nedává to smysl a vůbec se tam nehodí což je sice i součástí jejího příběhu ale kdyby tam zaznělo že tam šla třeba kvůli Otisovi dávalo by to větší smysl. Zase je tu plno nových postav na kterých vám nezáleží protože jsou tu nový a vy víte že tohle je poslední série. Přijde mi že Otis tam hraje druhý housle a jeho chemie s Maeve je horší než s Ruby, protože tam ani tolik času nestráví. Seriál každopádně končí tím že se u Otise vracíme na začátek první série a právě proto mi to celý přišlo jako ztráta času. Nechápu proč to tvůrci nemohli zakončit lépe, cesta k tomu tam rozhodně byla ale takhle šel celej ten vývoj postavy Otise do hajzlu. Nejlepší příběhovou linku měl snad Adam. ()

HeRoS.Au

Prechod na novou skolu mi vylozene vadil. Po trech sezonach, kdy uz jsme i tak sledivali pomerne dost postav a osudu, se tu objevuje hromada novych, rozehravaji se nove dejove linky, ktere musi byt chca-nechca ukonceny, pac se jedna o posledni sezonu. A je to na ukor vsech zucastnenych. Vsechno je to hrozne rozharany, moc prekrmene, vsichni jsou queer a kazdy jinak. Prestava to byt konzistentni. Vic by se hodilo privest nove postavy do zavedeneho prostredi (viz. prichod Jane's sestry), nez naopak. Mozna by to fungovalo, kdyby ten presun probehl o sezonu driv nebo nastavit jeste jednu sezonu. Ale to uz by neslo, protoze uz v treti sezone bylo misty videt, ze dochazi dech a ctvrta sezona to potvrdila. To Netflix jako jiz tradicne po*ral. Zavetril moznost a spustil bezuzdou queer agitacku. Co je ale pozitivni a povazuju za dobre zpracovane je prave pribeh Jane. Gillian Anderson ji udrzela v uveritelne a zabavne rovine. I zaver, kdy se v podstate vse uzavrelo behem poslednich 10ti minut byl zvladnuty pomerne dobre a nic mi tam vylozene nechybelo. To mi celkovy rozpacity dojem ze ctvrte sezony podstatne vylepsilo. I tak ale za 3 hvezdy. Otis me totiz celou dobu neskutecne s*al. ()

sadsammy

Celkem smutny.. pada to nejak dolu. Jsem se tesila na ctvrtou serii a nakonec jsem koukala se zavrenymi oci. Presprilis propagace LGBT community. Chapu, ze v dnesni dobe je to dulezite, ale ne tak moc, obcas mi prislo spousta situaci neni naprosto vhodnych, nacpali tam uplne vsechno i co tam vubec nepatri nebo nevypada vubec prirozene. Dokoukala jsem jen proto, ze mne zajimal pribeh Otis a Maeve a smutneho Adama, ktery zase na konci trochu usmal! Na to byla radost pohledet. Jinak si myslim, ze pribehove - prumer, citove - prumer ani slza mi nepadla ani usmev to nevyvolalo. Jedine co bylo dobre je hudba. Ale zase abych neznela az moc kriticky nebo kategoricky, jsem se dozvedela nove nazvy v lgbt svete ( otazkou je - chci to vubec vedet? ). ()