Tématem Tváře je klasická disputace nad tím, nakolik je rozum schopen zvítězit nad iracionalitou a naopak. Do městečka přijíždí nevídaná pouťová atrakce v podobě Voglerova magnetického divadla. Skupinka komediantů podobně jako titulní hrdina v Kabinetu dr. Caligariho (Das Kabinett des Dr. Caligari, 1921) musí však nejdříve žádat o povolení u městského konzula. Ten souhlasí, ovšem na popud lékařského rady Vergera musí skupina dokázat, že nejde o šarlatánství. Konzul s radou uzavírají sázku a centrem děje se stává mystický souboj dvou entit: magie v podání záhadného Voglera a rozumu ve ztělesnění Vergeruse. Právě on touží za každou cenu rozbít auru mystického zázraku a hypnotismu, které kolem sebe Vogler šíří. (Letní filmová škola)

RoB23

#537 The Criterion Collection... "Podvod a lež jsou tak běžné, že ten kdo říká pravdu je zpravidla považován za největšího lháře." ()

Velislav

Možno trochu netypický Bergman, viac štylizovaný do komediálnej roviny, než utápajúci sa vo filozofických témach vzťahov a ich dôsledkov. Dramatická úroveň pre neho typická, rovnako ako otázka viery, je na stole aj v tomto prípade, ale v odľahčenejšom tóne, než som mal s ním doteraz tú česť. Príbeh zasadil do polovice 19. storočia a postavil proti sebe vedu proti mágii, čo bolo jednou z výživných tém v danom storočí, kedy sa veda pohla míľovými krokmi vpred a vedci získavali rešpekt a rovnako tak sa objavovali kúzelníci, ktorí, neparadoxne, čerpali pri svojej mágii a okultizme práve z vedeckých objavov. Opäť v hlavných úlohách uhrančivý Max von Sydow a Bergmanova dlhoročná dvorná herečka Ingrid Thulin. (Film Europe Channel) 8/10 ()

MariusDee

85 % Musím uznat, že Bergman byl machr, předvést tak struhující příběh v pár studiových kulisách a s minimem herců je kumšt. Většinou cítím u filmů z této doby (zejména těch amerických), že už jsou pro mne svým zpracováním moc staré a dosti neumělé až naivní..o Bergmanovi tohle neřeknu nikdy. ()

Peršanka

Tak na tohle jsem kdysi jela vlakem do Úval u Prahy, páč jinde to nedávali. Bude to UMĚNÍ? A bylo. Promítač zaměnil disky s filmem, takže první třetinu nám pustil až nakonec. Dodnes nevím, o čem to mělo být. Tenkrát jsem se považovala za super intelektuálku, tak jsem ani nic srozumitelného nečekala a vrátila se domů spokojená, že to bylo všechno, jen ne český film z tehdejší současnosti. Vlastně smutná bilance. ()