Lexx

• Kanada Lexx
Kanada / Německo / Velká Británie, (1997–2002), 50 h 42 min (Minutáž: 43–94 min)

Kamera:

Ian Bibby

Hudba:

Marty Simon

Eva Habermann, Michael McManus, Nigel Bennett, Roman Podhora, Gerry Wolff, Noah Dalton Danby, Silvio Simac, Earl Pastko, Stephen McHattie, Cindy Sampson (více)

Série(4) / Epizody(61)

Lexx, to je příběh o skupině sympatických zatracenců, kteří ukradnou Lexx, tedy mechanicky uzpůsobený hmyz velikosti Manhattanu. V podstatě je to ta nejsilnější vesmírná loď a zároveň nejničivější zbraň v celé existenci vesmíru. Neohrožení hrdinové neustále pokořují nové a nové povrchy přičemž v podstatné míře využívají počítačem generovanou fantazii a urputně se brání podřídit se jakýmkoli konvencím. (Tealc_EU)

MadChick

Nevyrovnanost v kvalitě dílů, některé opravdu znatelně ztrácí dech, jiné jsou naopak velice dobré. Jako plus vidím v lehkém poboření konvencí co se žánru Sci-Fi týče, občas je to až bizardní podívaná :) ()

ipapuchalk

Stačil první díl, abych si řekl, že tenhle seriál v klidu oželím. Papundeklové kulisy, scénář na úrovni středoškolské slohové práce a herecké výkony á la Ed Wood. Zřejmě to měla ospravedlňovat velká nadsázka, kterou jsem tam necítil a podruhé hledat nebudu. S Červeným trpaslíkem to nelze srovnávat ani ve snu. ()

Bozvav

Skvělá záležitost. I když tato série a dále nedosahuje kvality minisérie, tak se jedná o jeden z nejbizardnějších seriálových počinů, co jsem kdy viděla. Jde o velmi rozporuplnou záležitost. Buď vám sedne, či nikoliv. Obscéní, přitom ne nechutný, vtipný, ne úsměvný. Herci se vyřádili a scénárista taky. Babičce bych ho nepustila, ale mne nadchnul. Dávám 70%. ()

gumbo

Jednoduchý csi-fi seriál vyžívající se ve slizkých nechutnostech. Na začátku vypadá temný svět seriálu strašidelně lákavě, ale později se ukáže, že vlastně nemá kromě víše zmíněných nechutností moc co nabídnout. 45% ()

loki5

Jeden ze seriálů který bych se neodvážil nikomu doporučit jelikož zdaleka né všem se může trefit do vkusu. Je to šílené, popundeklové, úchylné, někdy dokonce i nechutné. Navíc celý seriál strašně osciluje i žánrově a to od vážné fantasy přes sci-fi až po šílenou parodii. Každá série je také značně jiná. První série je takový úvod a je zde oddělena jako samostatná. Druhá série je naprosto úchylná a spíše vážná. 18 díl je pak naprosto dokonalý a to nemám moc v lásce muzikály. Celkově si druhou sérii už moc nepamatuji jelikož jsem ji viděl už dávno. Ale vím, že jsem obě první série doslova žral. 3. sérii jsem zkoukl až teď a rozhodně velké plus. A pak je tu série číslo 4, která je něco tak dada, že to nelze popsat. a bavil jsem se při ní královsky. Totiž presidenta USA kreténa s první dámu, která myslí jen na jedno jen tak někde neuvidíte. A není lepší palivo pro vesmírnou loď než Holandsko. Hlavní postavy jsou naprosto úžasné mrtvý asasin, otrokyně lásky/shlukový ještěr, zbabělec a podrazák kapitán a 790 hlava robota prvně zamilovaný do Zev a pak do Kaie. A hláška typu "Jsi divný. Mrtví jsou divný" je jen kořením na dortu s rybími hlavami a medovou polevou :-D. 85% ()

Lukadlo

Seriál, který jsem sledoval snad když mi bylo 13.... No, tehdy to na mě působilo celkem dost depresivně a nejednou jsem z toho měl noční můry. Pak jsem se na to přestal dívat, také vlastně kvůli nevhodnému vysílacímu času (Prima to vysílala snad někdy kolem 1 hodiny ranní). Zkusím si to zase někde sehnat a projet všechny řady :) Trocha nostalgie přece neuškodí... ()

Lorge

Naprosto chápu to srovnání s (mým milovaným) Red Dwarf - občas to tam dýchne :) Hlavní hrdina mi připomíná kombinaci Listera a Rimmera v jedné osobě (brrr :-D). Úchvatnost, s jakou seriál střídá a paroduje žánry (jeden díl paroduje teenagerské vyvražďovačky, jiný je zase muzikálový, potom přijde upíří horor z opuštěného zámku na vrcholku ostrova :-D) je nejspíše zároveň největším plusem i mínusem, protože jak se střídá žánr, tak se střídá i kvalita :( To je ta nedokonalost, která, jinak vyjímečný ( a místy bizardní ) sci-fi seriál, který si utváří vlastní pravidla vesmíru, života a vůbec, stojí tu jednu hvězdičku ;-) Plus většina dílů se (více, či méně ;-)) točí kolem Stanleyho a Xevina hledání sexuálního uspokojení :D Podaří se sexuální otrokyni a nemilovanému ošklivákovi najít partnery? "A týká sevšeobecná volnost i, no vždyť víš, věcí lásky?" "Ne.... ale pokud jde o sex, tak ano. Vyhovuje ti to?" "Nejen to :-D" ()

Stejšn

Dodnes přemýšlím, o čem ten seriál vlastně byl a nikomu s kým se o něm chci bavit nedokážu popsat děj. A přesto nebo snad právě proto mu musím dát vysoké hodnocení, protože něco takového asi nemá vůbec obdoby. ()

Aildrin

Je chybou, že jsou zde čtyři FILMY LEXXu zařazené jen pod nazev celé serie a navíc uvedené jako TV seriál, takže pro pořádek: LEXX se skládá ze čtyř serií. První sérii tvoří čtveřice filmů: Dark Zone - Ctim Jeho Temnost, Supernova, Model (Výborný výkon Rutgera Hauera, známého z kultovního filmu Blade Runner.) a Gigastín. Až poté následuje 57 seriálových epizod. Jako víc než slušný znalec Červeného trpaslíka také musím uznat, že se jím film silně inspiroval (Což jen potvrzuje fakt, že ve třetím dílu, čtvrté série hostuje Charles Craig - Lister a Hattie Hayridge - Holly.) i když převlékl kabát z červené do černé. LEXX hodnotím pěti hvězdami, jelikož jde o úžasné kultovní dílo, vymikající se mezím normality a balancující na hraně absurdna. ()

Tomkalhotk

Tento serial naprosto vybočuje veškeré konkurenci. Člověk si buď zamiluje Stanley Tweedla, udatný a největší hřebec v obou vesmírech, který má pro strach uděláno a hlavně tento můj neoblibenější charakter všech dob je jediný kapitán Lexxu, nejsilnější lodi v cele galaxii. Xef, otrokyni lásky, která chce každého muže jen ne Stanley Tweedla. Kai, padlý romantický hrdina z legendárni rasy Brunnen-G, také samozřejmě nemohu zapomenout na robotí hlavu 790 , která se ve 4 serii vybarví čeho je vůbec schopna. Tahle 4 zažíva ta nejbizarnější a nejůchylnější zápletky všech dob. Lexx je dokonale temný, vtipný, ujetý . Najdeme zde prvky fetišismu, porna , slasheru, bečkovejch filmu, parodii , vážných témat, seriozních sci fi. Tento serial ma všechno, ale málokdo ho bohužel ocení , protože je tak moc jinej, že ho musí milovat asi jen ti jiní jako sem já. Nezmínil sem se ještě o zápletce, která ač není složita je rozhodne zajimavá a předči tématem i Star Wars. Záporáky tu máme sice dva , ale zato ten druhý má tolik charisma , že i Tweedl se s ním musel vyspat :D ***** ()

Salus

Velmi nadějně se rozbíhající hardcore sci fi seriál, který ale brzy začíná docházet na úbytě. Nápady tvůrcům začly docházet nebezpečně brzy, přesto první řada stojí za zhlédnutí ()

Pute

Sadomaso fetišistický, částečně robosexuální seriál, který vykrádá snad všechny existující scifi. I přesto dokáže překvapit, a to především díky naprosto zvrhlému scénáři, který je naprosto úchylný. Hlavní hrdina Stanley Tweedle je největší kosmický ubožák, který myslí pouze a jen na sebe a na své sexuální choutky. Zbytek posádky Lexxu je také zvrhlý, každý člen této malé posádky má nějakou svojí úchylku. Pokud někdo namítne že Kay žádnou nemá, doporučuju dobře si prohlédnout jeho účes a občas si všímat jeho zpěvu. Někde jsem četl názor, že jde o temnou verzi Červeného trpaslíka, ale s touhle tezí si dovolím nesouhlasit. Společným jmenovatelem je sice zábava, ale Červený trpaslík na to jde milým, někdy i dost inteligentním humorem, zatímco Lexx baví především svou bizarností. I tak doporučuji SciFi komedií aby dali Lexxovi alespoň jednu šanci, maximálně po dvou shlédnutých dílech budete vědět, zda vás seriál baví. Pokud vás nechytne, budete ho nenávidět. A pokud v seriálu budete hledat nějakou hloubku, můžete ho brát jako sondu do lidských choutek. ()

numan

Báječné, nepopsatelné. Holá synopse zní (podobně jako u Red Dwarf) jako blábol někoho, kdo byl dlouho na sluníčku, všechno je tu (podobně jako u Red Dwarf :oD) poněkud vixlajvantové až papundeklové, efekty (podobně jako...) taky nejsou zrovna vrcholné kvality - ale má to prostě grády. Nečekejte seriozní sci-fi ani hláškový mazec ala Lister-Rimmer-Kryton a spol (i když utržená robotí hlava 790ka je občas "fááák hustá"). Prostě to zkuste a uvidíte - buď budete tuhle partičku divnejch týpků milovat nebo nenávidět. A pokud ne, je to putna, bo veškerý nám známý vesmír už stejně neexistuje. :o))) Mmch bojová píseň sympatického mrtvého bývalého masového vraha Kaie z Brunnen-G je chorálový hit jak blázen a když zazní ve 2. sérii v muzikálovém (!) díle jako sbor, chce se mi hupsnout do můry a vyrazit na zteč. ()

Cenobita

Lexx je moje srdeční záležitost a nedám na něj dopustit. Myslím, že je zbytečné srovnávat např. s Červeným trpaslíkem - to byl jiný druh humoru (sci-fi komedie). Lexx je natočen jinak. Je to hororová sci-fi komedie. Někdo se mnou asi nebude souhlasit, že je to komedie, ale pro mě je to hlavně komedie, pak až horor a sci-fi. Stanovi zpívají hanlivou písničku mozky Božských Předchůdců Jeho Temnosti: "Stanley Tweedle, kabrňák! Dostal jednou na frňák. Roztáhli mu pěkně půlky až mu oči lezly z důlků. [?] Teď ale velí svému Lexxu, těší se na hvězdnou cestu. Tlačí ho však jako můra, teplá postel, teplý Smůra." A pak Stan nutí mozky zpívat jako odvetu ponižující písničku: "Stanley Tweedle je náš bůh a velkej válečník. Nejsme hodni líbat mu ani konečník. Sníme všichni o jeho síle, odvaze a víře jinak tady skončíme asi v nějaký černý díře. Stanley, Stanley je rakety lidstva příď. Stanley, Stanley kéž smíme mu líbat řiť." Ty písničky vždycky mě znovu rozesmějí :-) Lexx je mým oblíbeným sci-fi, který jsem měl to štěstí vidět poprvé na TV Prima v tom často zmiňovaném nevhodném vysílacím čase, kdy jej skoro nikdo neviděl :-) Ostatní uživatelé CSFD se zde často vyjadřují, že nedokáží vyjádřit a popsat co je na seriálu tak zaujalo. Ano není to snadné vyjádřit. Mě osobně nejvíce zaujalo, to tajemno, kdy se divák postupně dozvídá, že lidstvo mělo minulosti konkurenci tzv. Hmyzí civilizaci. S Hmyzí civilizací se lidstvo střetlo před 2000 lety v tzv. Hmyzích válkách a "zvítězilo", aspoň si to myslelo, ale jeden potomek Hmyzí civilizace přežil a čekal na svou příležitost (jak to jen připomíná boj v naší přírodě na Zemi). Hmyzí podstata tzv. Temnota (nutná k tomu aby Hmyz mohl žít) přežívala parazitickým způsobem na lidských hostitelích (kteří se stali hlavou církve takzvanou Jeho Temností), aby se při tzv. Znovuzrození spojila s posledním potomkem Hmyzí civilizace - GigaStínem a probudila jej k životu. Tomuto Znovuzrození předchází tzv. Očista, kdy všichni živí lidé poslouží jako potrava pro posledního potomka Hmyzí civilizace - GigaStínu/GigaTemnosti. Film ale vlastně není tak drastický, když si člověk představí, že všechny živé organismy jednou poslouží novému životu - což je praxí života a smrti v našem světě, tak i v seriálu Lexx. Na filmu je zajímavé pozorovat propracovaný systém, kterým Hmyzí civilizace decimuje lidstvo a připravuje se na svoje Znovuzrození prostřednictvím nakaženého člověka hmyzí esencí - Jeho Temnosti. Děje se to tak, že jsou sváženi všichni lidé z Vesmíru Světla na tzv. Svatou stolici Božského Řádu - planetu Cluster (překl. Shluk). Nejprve jsou přivážení přestupci zákonů Svatého Řádu, souzeni a většinou popraveni. Později jsou popraveni všichni - vinní i nevinní. Jejich těla slouží v tzv. protobance a ta je používá jako potravu pro rostoucí Hmyz. Lexx je ovšem při své tragičnosti, depresivnímu vybíjení lidí pojat komediálně a dialogy jsou propracované a vtipné. Ne každému se bude líbit. Kritiku nese hlavně scénické ztvárnění, ale na druhou stranu má seriál špičkové trikové efekty - pohledy na planety a lety ve vesmíru. Nedokonalé scénické ztvárnění ovšem vždy vyvažují vtipné dialogy a námět filmu. Pro mě je Lexx nad Hvězdnými válkami i nad Červeným trpaslíkem (kterého mám rád). Červený trpaslík je ovšem Lexxu hodně podobný v jednoduchých scénách a vtipném textu - v tom je stejný. Kam náš svět směřuje je dobře vidět v Lexxu - jsou zde skvělé holografické soudní procesy - prováděné automaticky naoko po právu, ale do "konečného řešení". Film má v sobě hodně k zamyšlení, ale musí se to v něm chtít vidět a umět najít. () (méně) (více)