Ďábelské ženy

• Francie Les Diaboliques (více)

Francouzské provinční městečko, kde ve škole vládne despotický ředitel. Bojí se ho nejen žáci, ale i vlastní manželka, která se mu se svým nemocným srdcem nedokáže vzepřít. Snad by se i rozvedl, kdyby škola nepatřila jeho manželce. Již nějaký čas však žije otevřeně v milostném vztahu s učitelkou Nicole. K oběma svým „ženám“ se chová přezíravě a krutě. Proto vznikne jejich společný plán na jeho zavraždění, za nímž stojí Nicole. (Česká televize)

Freemind

Jelikož mi na konci filmu zakázali cokoliv prozrazovat, zkrátím to. Mistrně vystavěná zápletka+francouzská městečka+závěrečných 10 minut ticha a skřípění parket - blaho. ()

YURAyura

5/10 Asi jeden z mala filmu, co zvlada zaver - ne ze by se od jiste doby nedal tusit, ale na druhe strane se povedl. Takova Hitchcockovska latka se ale bohuzel dost vlece a zajimave pasaze stridaji dlouhe obdobi nudy - bez te gradace v zaveru bych tomu snad dal tak jeste polovicni hodnoceni - no chova se to jako typycky francouzsky film te doby - nuda jak svina, ale pri tom plizeni po chodbe me docela mrazilo... ()

Aleee89

Nedávno jsem viděla Clouzotovu Mzdu strachu, která je ceněná ještě více než Ďábelské ženy, ale zkalamala mě. Naopak Ďábelské ženy mě mile překvapily. Tahle noirovka s prvky hororu, thrilleru a krimi si po celou dobu i přes své pomalé tempo (které mě jinak u filmu spolehlivě odrovnává) drží tísnivou atmosféru a nenudí. I když jsem onen zvrat uhádla dávno před samotným strhujícím finále, necítila jsem se nakonec nijak ošizená a zklamaná, ale tak nějak zvláštně filmově uspokojená. ()

honajz2

Tak tohle je hodně povedené. Už od začátku si mě to získalo svojí dost podmanivou atmosférou, která krásně gradovala z té thrillerové první poloviny do té mysteriózní druhé, přičemž za celou dobu nepolevila a s každou další minutou mě ten film strhával o to víc. Má i solidní filmařskou stránku, protože se mi tu dost líbila kamera a práce s různými scénami a detaily (skoro jak od Hitchcocka - na kterého jsem si tu taky místy vzpomněl), ale nejvíc mě tu stejně překvapil zvuk, protože s tím se tu pracuje skutečně skvěle, skoro bych až řekl že mistrně. I herci zde hrají dost dobře, hlavně se mi líbily výkony ústředního dua Simone Signoret a Very Clouzot, přičemž ta první svojí roli dodala dost velké charizma a ta druhá zase perfektně vystihla chování svojí postavy. Byla radost na to koukat. A příběh mě dost uhranul, jak už jsem psal, dokonce mi přišel i dobře napsaný, jen jsem čekal, že tam bude mít nějakou větší roli ten hospodský, který na obě ženy při jejich rychlém odjezdu podezřívavě koukal a taky jsem čekal, že obě začne někdo z něčeho podezřívat o něco dřív, protože ani jedna se moc nesnažila chovat, jako že nic neudělaly. A ještě bych měl výtku k závěru. Tedy takhle, závěrečných 10 minut je hodně působivých, atmosférických a hlavně kvůli nim si to zařazení mezi horory zaslouží (i když na nějaké z posledních míst mezi žánry), ale úplně poslední scéna moc nefunguje a povedený zásadní zvrat byl následován ještě jedním a ten se taky nepovedlo podat zrovna nejlíp. Ale jinak dost velká spokojenost a na plný počet mi to ještě vystačí. Slabých 5* ()

BarryLyndon

Tak ten twist slušnej, moc jsem se smál. :-D ALe i bez něj by to bylo super. Vera Clouzot neskutečná kočka. Charles Vanel super vyšetřovatel, velký sympaťák, připomněl mi ty televizní detektivky s Hrušinským. 9/10 ()

-Bomba-

Napínavá krimi detektivka s pár prvky horroru, která svojí atmosféru buduje opravdu perfektně. Moc se mi do Ďábelských žen nechtělo ale o to víc jsem byl mile překvapen, jak kvalitní to je film. Není tedy divu, že je to jeden z nejlépe hodnocených (imdb) filmů s horrorovou tématikou, i když je to opravdu spíše krimi. Maximální hodnocení ale nedávám z důvodu trochu předvídatelného konce, kdy vám vlastně pointa dojde po záhadných zmizeních a objevech. ()

MarekT

S dovolením bych při vyjádření svých dojmů použil metaforu z mého oblíbeného sportovního odvětví. Jsou občas zápasy, kdy po dvou třetinách slabší povahy hořekují nad vyhozeným penízem, přičemž netuší, že po dalším dějství budou odcházet domů s němým úžasem, zatímco novináři se předhánějí v co nejvíce strhující nadpis. Ačkoli mám radši filmy, které dokáží zaujmout (drtivou) většinou stopáže, nemůžu zapřít jisté překvapení poté, co jsem přemýšlel nad všemi možnými i nemožnými variantami vývoje příběhu. Způsob nakládání s divákem mi asi nejvíce připomněl novější koprodukční horor "Ti druzí", kde jsem měl po skončení podobně vyražený dech jako nyní. Jen s tím rozdílem, že zde je to spíše zásluha herectví, ovšem více nemůžu vzhledem k možnému spoilerování říct. Důležité je si také všimnout roku výroby. Když už jsem u těch inspirací, po skončení filmu jsem si ještě vzpomněl na Kubricka (během něj ne z toho důvodu, že ona scéna je dusnější než chvíle před bouřkou) a známý opakující se nápis - zmínil jsem se tedy o tom už u Kabinetu dr. Caligariho, ale když zde máme i ten psací stroj, nemohu odolat... Jinak Hitchcockovu eventuální režii bych zde výrazněji neřešil, už jen proto, že ačkoli jsem se před shlédnutím věděl o této epizodce ze zákulisí, za celé dvě hodiny jsem na ni vůbec nepomyslel. 90% ()

zette

Skoda, ze se film rozbiha velmi pozvolna a najde se v nem par nelogicnosti (hlavne kolem bazenu). Druha polovina uz je ovsem vyborna a o napeti neni nouze. Z hereckych vykonu me nikdo nijak zvlast nezaujal. ()

majo25

Neskorší americký remake som videl už dávnejšie a veľa z neho si už nepamätám. Čo však ani nebolo na škodu, aspoň som nečakal podarený záverečný zvrat. A práve ten zvyšuje celký dojem z tohoto čiernobieleho snímku. Začiatok nudí, táka drámička obkecávajúca problémy postáv; film v podstate začína až plánovaním "vraždy", po čase opäť skĺzne do ukecaného priemeru aj s francúzskou verziou detektíva Colomba, aby ho z neho vytrhol podarený trilerový záver. ()

Radiq

Kdysi to musel být hodně povedenej a tajemnej film. Nevím, jestli z toho postupem času čerpali inspiraci další filmaři, ale asi jo, protože jsem to prokoukl docela brzo. A proto to pro mě bylo hodně zdlouhavý. Diaboliques byly jak kdyby po mě někdo střílel diabolkama a chtěl mě nima zabít. Ďábelskej plán... ()

andrii

Živa buď síla iluze... Vznosná noir poetika promyšleně hororové přísady ctí, mysteriózně mate, vodu průzračnou čeří, nepředvídatelnou lest neopomíjí. Hodiny už půlnoc odbíjí. Lampy se zhasínají. Je třeba zbavit se toho despoty. Je terčem naší vendety. Požil jedu, utonul v kádi bez břehu,.. Ďábelský plán s ještě ďábelštějším vyústěním připravuji. Stále si prozpěvuji tu vnitřní píseň "memento mori." ()

LeoH

Radost z umně zapleteného scénáře, natočeného tak „obyčejně“, že kdybyste si to projeli rychloposuvem, uvidíte převážně jen skupinky lidí bavící se v různých místnostech, bez strašení muzikou, v poklidném tempu, bez nenadálých lekaček – a přitom mi u toho bouchalo srdce, jako bych ho měl slabé já a ne jedna z hlavních postav. Ale v čem se tenhle film vymyká nejvíc (nejen z dobové produkce) a co mi způsobovalo vůbec největší potěšení, to je spousta narafičených čechovovských „pušek na zdi“, ze kterých se nakonec nevystřelí, přičemž vrchol tohohle systematického pohrávání si s divákem tvoří úplně poslední scéna, která s ďábelským smíchem zase odvysvětlí předchozí vysvětlení. Netradiční mysteriózní kriminálka jako lusk. ()

flawi.f

S Ďábelskými ženami mám jeden zásadní problém, a to je absolutní absence hudby. Bez okolků se přiznávám, že jsem prostě zmlsaná novějšími filmy, kde je hudba neodmyslitelná součást celého filmu a mnohdy je i na vyšší úrovni než samotný snímek. Ďábelské ženy mají skvělý příběh a pointu, ale právě tím, že zásadnějším momentům chyběla hudba, působily na mě mdlým, suchým až možná nezáživným dojmem. Rozhodně si netroufám tvrdit, že Ďábelské ženy jsou filmem špatným, protože jednoduše může být problém na mé straně, že žánr noir prostě není pro mě. ()

Cushing

Nejlepší krimithriller, co jsem kdy viděl. Ne že by měl moc akce. Má ale atmosféru a napětí, hlubiny hororové. Scéna s bazénem je podle mého ještě lepší než závěr. Přimlouvám se za totéž, za co tvůrci -- vykecejte, jak to bylo, jen svému největšímu nepříteli. Ochudíte ho o životní filmový zážitek. A jedna mužskošovinistická poznámka na závěr: Simone Signoretová byla kus baby! ()

neoBlast

Ukázkové provedení noir od mistrů žánru - Francouzů. Na svůj věk působí Ďábelské ženy velmi svěže i po téměř šedesáti letech. Kdo ví co je žánr noir dostane přesně co očekává, kdo neví... je nejvyšší čas to zjisti, ne? A proč ne právě s Ženami? 80 % ()

Mishqo

prvá polovica filmu na mňa pôsobila veľmi strnulo a ťažkopádne, no druhá vyzdvihla tento film na piedestál...záhada a atmosféra vás naisto vtiahnú do deja a budete nedočkavo čakať na záver, ktorý bol vrcholom tohto filmu....8/10 ()

lucascus

Pěji ódy. Všední noir zápletka s nevšedně originálním koncem. Duo Signoret a Clouzot je perfektní, a někdy si říkám, že ženy jsou opravdu ďábelské... Otevřený konec jakoby pořád vybízí k pokračování... I po těch letech... Třeba se toho někdo jednou chopí.. ()

MI-380

Kvalitní kombinace napětí a pocitu zoufalství ze zdánlivě bezvýchodné situace. K tomu bezesporu zajímavé reálie dětského domova pro kluky v poválečné Francii, stejné prostředí využil o padesát let později Barratier. 80% (423 diváků přede mnou - 81%). ()