Epizody(6)

Salvatore Frolo, jehož manželka a dcera se staly před lety obětí mafie, zastřelí majitele kasina Antonia Tindariho. Při vyšetřování přichází policejní komisař Corrado Cattani do styku s bankéřem Tano Carridim, který se snaží získat s podporou mafie kontrolu nad mezinárodní pojišťovnou. Aby toho dosáhl, přinutí významného italského bankéře ke svolení oženit se s jeho dcerou Ester. Otec Ester nakonec podlehne vydírání a spáchá sebevraždu. Ester se však přes odpor Corrada rozhodne s Tanem zůstat, aby odhalila jeho tajemství a pomstila otcovu smrt. Komisař s velkým úsilím rozkrývá složitou korupci vedoucí od regionálních politiků až k nejvyšším státníkům země. Zjišťuje též, že Frolova dcera není mrtvá a v jejím hrobě nachází prázdnou rakev. Když se nakonec Cariddimu podaří ovládnout pojišťovací společnost, události naberou rychlý a tragický spád... (oficiální text distributora)

Paity

Už je to poměrně veliký zaplatenec, který je ale dobré rozkrýt tím, že si shlédneme předchozí díly. Ne snad kvůli návaznosti, ale spíše pochopení celkové skladby seriálu. ()

ClimbVibe

Komisař Cattani - to pro mě byl hrdina a vzor, stejně jako asi pro každého kluka, který tento seriál hltal. Znamenal víc než jen seriál, byl to opravdu kult. Něco co jsem ve svých nezletilých letech nemohl moc pobrat a pochopit a přesto jsem Chobotnici miloval a bál se jí. Rád jsem se s odstupem znovu podíval na všechny díly prvních 4.sérií. 1.-2.série První seznámení se světem mafie, s čestným a neústupným komisařem. Rozbití jedné velké skupiny, ale i rozbití Cattaniho rodinného života. Ze začátku mi připadaly rodinné scény trochu rušivé a patetické (možná spíš, že v českém překladu se otupí hrany italského naturelu). Pár opravdu silných scén. 3. Série nabírá nový dech. Seznámení se s lidmi okolo Antinariho banky. Objevuje se největší protivník Cattaniho - Tano (současně jeden z nejcharismatičtějších záporáku co znám). 4. Zřejmě nejpropracovanější série. Každý díl má okolo hodiny a půl, v každém se něco děje a drama na sebe nenechá čekat jen do finále. Režie znatelně dynamičtější než v předchozích částech. Rád bych se zmínil ještě o dvou složkách, které pro mě zařazují Chobotnici mezi nejoblíbenější seriály: Český dabing - až neuvěřitelně dobrý. Připadá mi, že pro české znění přizvali ty nejlepší koně dabingu u nás. Co jméno to hlas s velkým H: Kanyza, Molčík, Cupák, Vinklář, Přeučil, Adamovská, Rázlová... Hudba naprosto bezchybná. Tísnivá, melancholická, dramatická - jeden z nejlepších soundtracků co znám. ()

Yardie

Škoda, že nemám možnost dát více hvězdiček!!! Čtvrtá serie se opravdu vyvedla ze všech nejvíce. Shlédnul jsem všech šest dílů během dvou dnů, nemohl jsem se odtrhnout. Je sice pravda, že po třech dílech jsem měl opravdu docela stav deprese a nemohl jsem uvěřit, jak to v tom světe chodí, jak je snadné být uklizen, jak lidský život nemá pražádnou hodnotu a že mafie je v podstatě nezničitelná, protože jakmile useknete chapadlo chobotnice a myslíte si, že je konec, zjeví se další chapadlo a to silnější než to již zničené. Opravdu velice depresivní seriál, tedy alespoň pro mě! Nicméně, o to lepší! Celkově za celé čtyři série je tadle nejlepší!! Atmosféra naprosto fantastická, hudba geniální a příběh spolu s herci výtečný! Celkově hodnotím jednoznačně za 5*, čtvrtou řadu za 6*!!! Mohu jen doporučit, asi se mrknu na celou serii ještě jednou. Každopádně jeden z nejlepších, ne-li nejlepší "vážný" seriál, který byl kdy natočen!! Howgh! ()

mira007

Po slabší třetí řadě je čtyřka opět něčím strhujícím - zatímco v prvních řadách Cattani bojoval proti byznysmenům, kteří byli na mafii navázáni, tak nyní přichází na řadu Capo di Tutti Capi Havran a po boku Corrada se objevuje krásná soudkyně, kterou teda taky znásilněj , ale ta pak potáhne prapor proti mafii dál. ()

Yarwen

Je smutnou pravdou, že většina detektivek se potýká s plytkým, nereálným dějem a logickými kiksy nezřídka hraničící s trapností. Chobotnice nutí diváka naopak přemýšlet v souvislostech. Nabízí skvěle vykreslené psychologie postav, s některými z nichž se může divák ztotožnit. To vše podporováno vynikající hudbou Enniho Morriconeho. Čtvrtou sérii řadím mezi nejlepší; a má oblíbená postava? Ano, Tano. ()

Kakho-oto

Brilantní scénář, napětí, dobré akce, zápletky. K tomu nutno připočíst depresivní, ale na míru seriálu výborně šitou hudbu a skvělé herecké výkony v čele s Placidem. Vyvrcholení v rámci celého seriálu Chobotnice. Mafiánské podsvětí je zde vykresleno možná reálněji, než si myslíme. Výborný tým Corrada Cattaniho zlikviduje nezvykle dost mafiánů (pěšáků odvádějících nadmíru hnusnou práci), Cattani pozná, kdo je loutkář. V posledním díle to vypadá na triumf policajtů, ale ve finále to vezme strhující a tragický zlom. Pátou sérii si již nepamatuji. Tipuji však, že tvůrci nechali zničit všechny Cattaniho parťáky ze čtvrté řady, kterou považuji za výjimečný divácký zážitek. ()

Al44...

Asi nejlepší série. O mnoho akčnější než předchozí série. Setkáme se zde s několika novými charismatickými postavami (např. Salvatore Frolo). Dozvíme se jak nakonec dopadne Cattaniho boj s mafií. Tano Carridi zde konečně dostává prostor a stává se zde nejvýraznějším záporným představitelem. Skutečně výborná podívaná od začátku až do konce. Vynikající a opět upgradovaný hudební doprovod. Takto má vypadat kvalitní kriminální seriál. ()

Mastersn

Klasika mého dětství,kdy jsem jako jeden z mála neviděl Cattaniho smrt,naštěstí jsem to napravil v dospělosti a musím říct že to má pořád koule.S pátou řadou asi to nejlepší ze série.Šestá až desáta řada ruce pryč,je to už jen smutný pohled na legendární sérii. ()

topi80

Dosud nejlepší série. Pokračuje nám plynulé odstraňování starých záporáků a jejich nahrazování novými. A že to jsou skutečně výstavní kousky. Tano hrající už své samostatné hry, sběratel ušlechtilého umění Espinoza, nijak se nezakecávající Loutkář se svým dokonalým poskokem a spousta dalších. Poslouchat všechny dialogy a plánování intrik je vyloženým požitkem. ()

Havala

Udržet 12ti letého kluka u telky do půl jedné v noci - tak to dokázala pouze Chobotnice. Miloval sem Cattaniho, těšil sem se na každý díl jako na klasickou pohádku, přitom jsem to ještě pořádně nechápal. Toho si nejvíc cením - že mě zaujmula akce výhradně pro dospěláky. Seriál má osobité kouzlo které nevyprchává. Klasici prominou, ale chobotnici vidím jako realistickou verzi Kmotra. Nebylo lepší detektivky v 90. letech v našich kisnách. A vlastně ani není. Vše korunuje Moriconeho hudba. Stáhněte si soundtrack!!! A dabing? Netřeba představovat.:-)) 88% ()

Borki

Štvrtá séria je podľa môjho názoru suverénne najlepšou zo všetkých sérii tohoto nezabudnuteľného seriálu z talianskej televíznej produkcie. Rozhodnutie Michele Placida ako predstaviteľa hlavného hrdinu komisára Corrada Cattaniho odísť zo scény a nechať hlavného hrdinu zavraždiť síce definitívne ukončilo tento seriál v jeho pôvodnej a skutočnej podstate ale v konečnom dôsledku zachránilo vysokú úroveň všetkých štyroch dovtedy natočených sérií a hlavne veľkosť a charakterovú podstatu hlavného hrdinu. Úplne najhoršou voľbou pre ktorú by sa tvorcovia v prípade tohoto seriálu mohli rozhodnúť by bolo zakončenie osudu komisára akýmkoľvek happyendom alebo naťahovať jeho príbeh až do chvíle keď by prestal byť pre diváka zaujímavým a tak naopak jeho vraždou a smutným koncom dovŕšili toto dielo k dokonalosti a zvýšili tým úroveň celého seriálu. Za úplne najväčši krok dopredu v prípade štvrtej série považujem zmenu časového rozsahu jednotlivých dielov na dĺžku celovečerného filmu čo umožnilo rozvinúť dejovú líniu každého dielu na samostatný príbeh dejovo nadväzujúci na ten čo mu predchádza. Štvrtá séria opäť prináša niekoľko nových osobitých postáv a charakterov ktoré umožnili neskôr pokračovanie v ďalšćh sériách. Zaradenie súdkyne Silvie Contiovej v hereckom stvárnení Patriciou Millardet tvorcami do príbehu nepovažujem za veľký prínos ale ani za chybu, podľa môjho názoru jej príchod úroveň seriálu nijako neovplvnil. Naopak rozvinutie charakterových črtov a príbehu postavy Tana Cariddiho v hereckom stvárnení Remom Girone považujem za ďalší krok dopredu pri tvorbe štvrtej série a aj v celkovej koncepcii seriálu. Veľkým spestrením bolo aj obsadenie hereckej kapacity Maria Adorfa ktorý stvárnil v tejto sérii postavu Salvatore Frola aj keď jej náhodná osudová spojitosť s hlavným hrdinom, ktorá medzi týmito dvomi postavami vytvorila veľké puto, mi pripadá až príliš nápadne zakomponovaná. Štvrtá séria rozhodne nešetrí dokonalosťou ani po iných stránkach. Zatiaľ čo prvá séria sa odohrávala skoro v plnom rozsahu na Sicílii, druhá séria v Ríme a v jeho okolí s výnimkou Cattaniho výletu vlakom do Horgenu v Švajčiarsku a tretia séria sa zamerala na Miláno, štvrtá séria sa odohráva prakticky v každej z týchto uvedených lokalít. Ani napätím a akciou v tejto sérii tvorcovia rozhodne nešetrili, scéna v ktorej postava nemého zabijáka Santuzza Salieriho so samopalom Beretta PM-12 v rukách spútaných policajnými putami vykopne dvere a začne strielať do vrahov ktorí prišli popraviť jeho šéfa je snáď najviac dych vyrážajúcim momentom zo všetkých desiatich notočených sérií tohoto talianskeho seriálu. Za jediný mínus kvalitne a veľmi dramaticky natočenej vraždy komisára Cattaniho, ktorá je veľmi dokonalým zakončením všetkých štyroch sérií, považujem fakt že k nej došlo v momente kedy už bola pre všetkých Cattaniho nepriateľov najmenej potrebná. V štvrtej sérii samozrejme nechýba ani absolútne dokonalé hudobné dielo veľkého hudobného mága Ennia Morriconeho obohatené o niekoľko nových prvkov ale opäť vychádzajúce hlavne z hudobného sprievodu vytvoreného už pôvodne pre druhú sériu. Úplnou samozrejmosťou je že Česká televízia si v tomto prípade opäť zaslúži tú najväčšiu pochvalu za dokonalé dabingové dielo ktoré aj štvrtej sérii výrazne prispelo k miere obľúbenosti medzi českými a slovenskými divákmi. () (méně) (více)

subic

Epizody se protáhly z původní hodinky na 1 a 3/4 hodiny. Nové tváře a taky policie začíná využívat výpočetní techniku a databáze. A máme tu jak loutkáře, tak parlamentní vyšetřovací komisi a za nitky tahajícího Espinozu. ()

honzic

Dějově asi nejlepší série, i když trochu přehraná, s těmi dětmi to tam nemuseli tolik dávat, na druhou stranu solidní zápletky a konečně Corrado skončí, i když je s ním Chobotnice plně spjatá, nemůže to zvládat do nekonečna. Hodnocení: 80 % ()

Destry

Seriál, kterému prostě není co vytknout. Skvělé dialogy, napětí, akce, geniální hudba, to vše doplněno výtečným českým dabingem (Kanyza, Adamovská, Vinklář, Přeučil, Molčík...) 100% ()