Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiální text distributora)

elanius

(11/2015) / Po dlhom dlhom čase som si zopakoval tento vychválený filmík. Možno to bolo momentálnou náladou, ale čakal som trošku väčšiu porciu napätia a zábavnosti. Film je to prešpekulovaný do detailu, divil som sa ako prekvapujúce momenty prinášal naspäť plynúci dej. Velký režijný kumšt. (8/10) ()

Bobik9

Christopher Nolan prostě umí. memento má všechno, co potřebuje podobný film mít. Originální myšlenku, dva kvalitní hlavní herce, zajímavé prostřihy, celkem slušný spád a hlavně výborný a nečekaný konec. Nevím, proč tomu nedám 5*, určitě by si je ten film zasloužil, ale pořád to nebylo tak úžasné, jak mohlo být. Nicméně kousek velmi slušné filmařiny. Myslím, že moc podobných filmů se nevytvoří. ()

noriaki

Pro mě devadesátky definoval Jurský park případně Matrix, ovšem musím uznat, že Memento je spolu s neméně geniálním Pulp Fiction asi nejoriginálnější film dekády. Viděl jsem ho třikrát a nikdy od začátku. Až po letech jsem si ho pustil celý a nestačil zírat. Chybělo strašně málo a celý precizně vyladěný konstrukt se mohl rozpadnout na sled působivých scén bez atmosféry a napětí. To že se tak nestalo a to že navzdory směru vyprávění napětí postupně graduje, je asi to nejvíc fascinující na celém Mementu. Udržet se před sledem událostí je docela fuška a o to sladší je odměna v podobě drtivé pointy. Jako bonus se dá tahle matoucí detektivka sledovat několikrát dokola a i poté jsem si všímal nových indicií a logických návazností. Christopher Nolan začal kariéru klenotem, který by u jiných znamenal vrchol celoživotního díla. TOP 10 za rok 2000. ()

Dreaker.24

Sice už to tu zaznělo několikrát, ale vážně nejoriginálnější filmová kompozice, podobnější jsem v jakémkoli jiném filmu ještě neviděl, Nolan má skvělou a bohatou představivost a na filmovém plátně to umí vyjádřit kvalitním způsobem, podobně jako stvořil Počátek (nápad, který nikoho jiného nenapadl), tak taky vznikla tato kriminálka, jejíž příběh je propletený jako nějaká vánočka, jejíž styl vyprávění mě  velice upoutal. ()

Timak

originální počin. Musím říct, že se mi to opravdu líbilo. Dodatek: Tenhle film nestárne ani po 20ti letech. Je to prostě geniální. Jsem jen o trochu míň zmatenej, než naposled :-D ()

Mihail123

Tak originálny, inteligentný film sa len tak ľahko nevidí. Priam núti diváka rozmýšľať a pozerať ďalej. Ako film uteká, jednotlivé úseky pamäte sa divákovi vynárajú a vytvárajú určitú skladačku. Originálny námet, ktorý režisér perfektne dotiahol do konca. ()

cubiculla

Už si nepamatuju o čem to bylo, ale na levém předloktí mám vytetováno, že to bylo vynikající a mám dát jasnejch 5... ()

Tomesh

Normálně bych této frajeřince dal asi jen tři hvězdy, ale vzhledem k tomu, že jsem dnes buhužel natrefil na sračku "50x a stále poprvé", která se zabývá také ztrátou krátkodobé paměti, a kde vám mimo jiné bez rozpaků vykvákají pointu k filmu Šestý smysl, dávám čtyři! Nolana nepovažuji za lecjakého umělce, ale přinutil mě alespoň přemýšlet! ()

swe

Memento je pořádně těžký film se značně neobvyklou vyprávěcí strukturou, odehrává se totiž od konce. Jednotlivé úseky začínají od toho posledního a každý nový navazuje začátek toho předchozího, z čehož bude většina diváků pravděpodobně zmatena (já byl teda pořádně), což nám, mimochodem, dává představu, jak se asi cítí hlavní hrdina, kterému tak trochu vynechává paměť. Dávám za pravdu uživatelům, kteří tvrdí, že kdyby nebylo onoho "zpátečnictví", šlo by o průměrný film. Jenže ono tam je! A na konec hádanka: Leonard sedí v koupelně, v ruce třímá poloprázdnou láhev od whiskey, ale opilý se necítí. Co tam dělá? ()

Aven

Nářez. Neuvěřitelně poutavé a hypnotizující. Nolan jen dokazuje, že je opravdu pan Režisér a že k natočení skvělého filmu nejsou nutně potřeba milióny. ()

SkyHawk

Vynikající nápad, jak natočit krimi film a tím nám současně představit život, kde člověku chybí krátkodobá paměť. Film nutí k přemýšlení o tom, jak to vlastně bylo s životem hlavního hrdiny, či kdo je jeho přítel, může mu věřit a naopak. Vysvětlení totiž přímo nepodává, a tak je to více méně na nás, jak si hlavního hrdinu zapamatujeme. ()

Nyck

Takhle zamotaný film jsem dlouho neviděl, ale jen dobře, že se pořád točí i netradiční a "neoběhané" filmy. ;) ()

Brain-D

Originální krimi, ve kterém jsem se místy ztrácel, ale rozhodně bylo na co koukat. Nolan to zvádl velmi dobře a to si budu pamatovat :) ()

sskrblik

Fíha! Tak si nejsem jist, jestli jsem pochopil všechny souvislosti až mě to zaráží. Nejlepší by bylo prodiskutovat tento snímek s někým, abych zjistil jestli se ve svém názoru na příběh nemýlím. Nicméně bravurní drama od začátku až do konce s bezkonkurenční retrospektivou! Nolanovo Memento vtáhne do děje a nepustí. Trápí mozkové závity až do poslední chvíle. Vynikající a náročný snímek. ()

darek kartac

Originální nápad Christophera Nolana ! Takových filmů je třeba si vážit. Nolan je skvělý režiséra teď to tímhle inteligentním snímkem dokázal. ()

ella

Chvílema jsem až moc tápala ve spletitosti příběhu. Pearce je dobrý, ale to asi není nutné připomínat. Zajímavá posloupnosti vyprávění. ()

zdenny

Tento film má tak vysoké hodnocení, že se až stydím hodnotit jen třemi hvězdami. Bohužel pro mě to ale zase tak moc super zážitek nebyl. Chápu, že s poruchou krátkodobé paměti je život víc než složitý. A ve filmu je to donekonečna opakováno. Jenže styl, kterým se děj ubíral mě moc neuhranul. Když někdo takto překombinovává, je buď génius anebo se v tom prostě plácá s výmluvou, že chtěl udělat něco výjimečného. Režii nechci kritizovat, film je, jaký je. Já bych si ale spíš představoval tento film natočený jednoduše od začátku do konce. Myslím, že by se to taky dalo. A hodnocení by tím neutrpělo. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července