Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiální text distributora)

chelseaman22

... A člověk neví, kde mu hlava stojí. Konzistence maďarského guláše, fotografií, jak v prosincovém vydání National Geographic a vůbec, tyhle filmy ve mne nezvyšují hladinu adrenalinu. Jediné, co jsem si z Mementa odnesl je fakt, že mít krátkodobou paměť v hajzlu není to nejpraktičtější, a že o takového Jaguára bych si neopřel ani koloběžku. 70% ()

cocrHeLL

Originalitou se tu nešetřilo teda, to vám povim. Nečeká se tu na konec, ale na začátek. Propletené dějové linie jsou perfektně zmáknuté. Veškeré smysly jsou napnuty a nezbývá než napnutě sledovat a pokoušet se vydedukovat, co bylo nebo nebylo. Abych nebyl při zemi s hodnocením, tak bych mohl dát aj těch 100%. Tak proč to neudělat, že? ()

Saraph

Parádní snímek. Když se člověk neztratí v tom guláši scének a dokáže malinko filosofovat, pointa celého filmu opravdu stojí za to. ()

Motinski

Zo začiatku som sa teda riadne hľadal, to vám poviem. No hneď ako som si uvedomil aké strihačšské majstrovstvo sledujem, bol som v tom. A to až tak že nedočkavosť kedy dostanem ďalšiu sekvenciu vo mne vrela až som nedýchal. Takýto námet nedokáže ukočírovať len tak hocikto. A vymyslieť ho tiež nie je sranda. Memento som prvý krat videl až po Batmanovi, takže som nevedel čo od Nolana čakať. Počul som aj názory že sa film vlečie (čo je trochu pravda, no fajnšmekrom to nebude vadiť) no to čo som dostal ma odrovnalo. Hlavne tým ako z jednoducheho príbehu dokáže niekto spraviť neuveriteľne originálny triler. A ešte aj v rámci možnosti psychologický. Musíte sa ale pripraviť že treba byť neustále v strehu a že na začiatku sa možno hneď nechytíte. Koniec z vás ale spraví doslova idiota a ešte za to aj budete radi, takže určite vydržte. Neuveriteľný zážitok. ()

LeoH

Jediný film s (částečně) obráceným tokem času, co znám, u kterého nejde o samoúčelný scenáristický naschvál (že ano, pane Noé), ale o naprosto smysluplnou metodu zprostředkování paměťové poruchy hlavního hrdiny. A co víc, na rozdíl od Počátku nemám u Mementa podezření na žádnou logickou díru, žádné předstírání neexistujících hloubek; postupné uvolňování informací je do obou protisměrně se odvíjejících, navzájem „prošitých“ půlek příběhu zapasováno organicky a bez podvádění. Už to samo o sobě je malý zázrak, zdroj divácké slasti a důvod k opakovaným návratům, a jelikož je navíc tenhle vycizelovaný způsob vyprávění nositelem (nejmíň stejně podstatným jako samotný příběh) vzrušujícího sdělení o lidské mysli a paměti, všechno je bezchybně odehráno, nasvíceno i nasnímáno a ještě v tom hraje Carrie-Anne ve věku, kdy jí to seklo vůbec nejvíc, nezbývá mi než tiše smeknout a vysázet plný počet. ()

Avathar

"Niekto musí zaplatiť, Lenny. Vždy niekto zaplatí." Pre mňa osobne doteraz neprekonané dielo v Nolanovej filmografii. Strhujúci, originálny thriller plný neistoty a paranoje. Presní herci, skvelá technická stránka a geniálny, prepracovaný scenár (ktorý z divákov nerobí hlúpe ovce, ale veľmi rafinovane ich núti k premýšľaniu) a totálne zamotaný, neistý, ale dokonalý záver. Proste brilantný, originálny jemne mysteriózny thriller a tá pravá lahôdka pre milovníka filmov. ()

Sfinkter

Odhodlání k tomu věřit sobě samému. Lidé v sebe nevěří, možná je v dnešní zvrhlé době paměť na škodu. A až po její ztrátě bychom nejspíš chtěli začít od začátku, určovat vlastní správnou neposkvrněnou realitu. Každý svého štěstí strůjcem. ()

Honzíno

Značně podhodnocené jest Memento na čsfd. Ztotožňuji se spíše s imdb, kde se tento nehorázně vynikající snímek nachází v současné době v top 30. Viděl jsem jej cca před týdnem a už se pravděpodobně pomalu a jistě zařazuje mezi mé osobní nejoblíbenější snímky. Chrisopher Nolan přímo definuje jeho schopnost mít větší ambice než nesolit a nemastit Batmana. Zde se mu však volba náročnosti vyplácí. Perfektní námět zpracoval výtečný netradiční scénář. Skvělé herecké výkony, zvuk, střih, režie, dechberoucí rozuzlení. To vše nabízí Memento. Kloubouk dolů._edit2014_Komentář psán po první projekci Batman Begins (TDK a TDKR od té doby neviděny). ()

SG_ever

Jo ! Další film z TOP 200 co mě nezklamal a líbil se mi od začátku až do konce (nebo spíše od konce až do začátku ?) . Výborně promyšlené, do poslední chvíle napínavé a nesmírně poutavé. Určitě jeden z nejlepších filmů poslední doby. (90%) ()

Jizni Tlapa

Memento je unikátní něčím (tím) novým na filmových plátnech. Něčím, co Vás nutí přemýšlet. Chápat a vidět děj a myšlenku v několika pohledech. V pohledech různících se a zavádějících do slepích míst, ze kterých není zcela jasný záměr. Tím mi dovoluje "vykérovat" známku 90%! Slovo "originální" je tu (v hodnocení Mementa na ČSFD) zřejmě nejvyskytovanějším slovem vůbec, a tak ho záměrně nepoužiji. Memento je "jiné"!.-) ()

ivan_drago

Všední příběh o pomstě vyprávěn však filmařsky velmi netradičním způsobem, kterýžto dodává filmu na atraktivitě... Slušně zvládnuté tempo nenudí a zápletka i když vyprávěná od konce je ne nezajímavá... Herecky mi nejvíc utkvěl JOe Pantoliano, kterého mám velmi v oblibě... ()

Gothar

Wow, tak toto bol jeden z najoriginálnejších filmov aké som kedy videl. Scenár núti diváka premýšľať viac ako napríklad 21 gramov a hlavne nepôsobi samoúčelne, je to iba nástroj na lepšie zžitie diváka s hlavným hrdinom. To sa podarilo výborne, rovnako výborne hrajú aj herci a vlastne nemám čo filmu vytknúť. Memento je povinnosťou pre každého filmového fanúšika. 5/5 ()

nemik22

Leonard na vlastní pěst pátrá po vrahovi své ženy. Má však hendicap, který je velkou překážkou pro normální fungování, natož pak pro vyšetřování vraždy. Žije v absolutní nevědomosti a nejistotě. Velmi originální nápad, který je navíc podpořen naprosto geniální myšlenkou a to retrospektivním posunem děje. Díky tomu divák sám dobře neví proč se zrovna děje, to co se děje a dokáže se tak lépe vcítit do Leonardovi situace. Teprve posléze vychází na odiv nové skutečnosti. Třešničkou na už tak výborném dortu je pak závěrečná pointa. Co dodat? Přeju si jen víc takových filmů! ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července