Začne to fotografií a vzkazem na ní: "Zab ho!" A od té chvíle se odvíjí tajemný a drsný příběh Leonarda. Jeho žena byla napadena, zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Jeho krátkodobá paměť je pryč. Leonard se ale musí pomstít. Okamžitě jde po vrahovi. Aby nějak kompenzoval výpadky paměti, všechno si fotí, cvaká spouští na svém Polaroidu jako blázen a podstatná fakta si nechává tetovat na tělo. Story je vyprávěna zvláštním způsobem. Každá důležitá filmová scéna končí tam, kde předchozí začala, a tak musíme být pozorní, abychom ten zvláštní propletenec dějů a potkávajících se postav dobře vnímali. K hlavnímu hrdinovi se přidávají další - ukecaný Teddy a barmanka Natalie. Všichni jsou s vraždou nějak propojeni. Ale pořád se nám do mysli vnucuje klíčová otázka: Je skutečně vrahem John G, jehož jméno má Leonard vytetováno na prsou? (oficiální text distributora)

Brano

Neveril som, že by som niekedy mohol dať filmu od geniálneho Nolana hodnotenie nižšie ako priemer, ale tak nudný film aspoň z môjho pohľadu som už dávno nevidel. Námet síce zaujímavý, originálny a aj celkom zložitý, ale film mal tak strašne pomalé a nudné tempo, že dopozerať ho bolo náročné. Herecké obsadenie sa mi tiež veľmi nepáčilo v hlavnej úlohe s Guy Pearcom. Pre mňa podpriemerný snímok, ktorý neviem či budem mať ešte niekedy chuť pozrieť znova. ()

bohhous22

lavognuf ěnsárk hěbířp yb udazop i udeřpop,cherěms chešv ev ínruvarB!!!okosyv elhkat dradnats jůvs ížrd oc,ýnidej ážnom,ůrésižer alám z nedeJ.tišět oc an émám es édžakoP.meláuziv ič mepmet medapán ítrdzor aldivarpz enm abrovt ohej ádžak a itsonsačuos résižer íšpeljen a íštěvjen ej rehpotsirhC naloN lakečen mesj elhot kaT!!! ()

mrclTV

Pamätam si, ako som tento film pozeral prvýkrát, a po záverečných titulkoch som ho rozoberal spolu so sestrou a prišli sme k záveru, že ho každý pochopil úplne inak. A to neviem, či je dobre.... Myslím, že Nolan to už trocha prehnal s vrstvením deja a človek je potom schopný stratiť sa v rozprávaní aj pri 4 pozeraní (môj prípad). Samozrejme, chválim originalitu a prevedenie, ale pozeranie tohto filmu pôsobí ako pamäťové cvičenie nielen pre hlavného hrdinu. A vždy som záver pochopil inak...a to môže byť aj plusom (ale mne nejako nesedí proste). ()

Guran

Film je heodně složitý. Já jsem ho začal chápat až od 35 minuty, do té doby jsem si říkal, že to vypnu, ale nakonec jsem šel s dějem a musím říct, že film má nejen dobrý děj, ale i zvraty, scény a herecké výkony. Příběh jdoucí po zpátku je opravdu výborný nápad a tohle je zatím jediný film tohohle typu co jsem viděl. ()

Kuzmik

9/10 Zatímco po většinou času Fincherovi za konec filmu body ubírám tady geniálnímu Nolanovi, který ví naprosto přesně co dělá nelze vytknout sebemenší křivda... ()

DassemUltor

Hm.. zajímavé, jak je možné že Nolan točil tak dobré filmy už kdysi? Vždyť přece neměl epickou muziku od Zimmera, bez které přece jeho filmy stojí za prd! Jak zde někteří tvrdí. Ne že by tedy muzika zde dobrá nebyla.. A nebo je to tím, že je to prostě neskutečný borec a pan režisér, asi jeden z nejlepších všech dob? :) Proberte se, muzika od Helmuta už je jenom třešnička na dortu. Nolan to prostě umí. ____ Plus jeho bratr, zdá se.. :) ()

kslaww

Totálně originální...scény se zbíhají od konce k začátku a každý další útržek víc šokoje...a TEN KONEC! ()

G3orgig

Velice zajímavá záležitost, která se nehodnotí snadno. Především musím uznat, že tento film je naprosto originální a nebojím se říci též geniální, neboť vůbec sepsat a poté převést na plátno něco takového muselo být nesmírně náročné. Pokud bych měl tedy hodnotit pouze tyto faktory, tak je to jasných 5*, nicméně do celkového hodnocení je nutné započítat i zábavnost a já jsem se u filmu bavil řekněme průměrně. Takže ve finále 4*, ale v budoucnu na to asi mrknu znovu, protože druhé shlednutí je určitě úplně jiný zážitek. ()

JosefTomas

U tohohle filmu je mi líto, že ti, kteří na filmy koukají, jen jako oddechovku, či jen, že jim zbyl čas, budou zklamaní. Memento je film, u kterého není radno nepřemýšlet a nedávat pozor. Jenom vám to zkazí celý zážitek a to je velká škoda. ()

Hawaj

Promakané jak má být, ale stejně jsem tam nakonec našel pár nepořešenejch háčků hodných vysvětlení. Jinak by to bylo za 5. ()

hackstolle

Zase, opet, znovu. Pokazde stejne. Uz asi po 20. stejny scenar. Usnu vzdy cca v polovine filmu. Snad se jednou k zaveru nekdy v budoucnu propracuji. Rozumim tomu, ze kazda nasledujici scena nenavazuje na dej, nydrz mu predchazi. Prozatim je to pro me ale velmi nudna, fadni zalezitost. Tak snad nekdy priste. ()

Mkartaylas56

Takto originální film jsem už sakra dlouho neviděl. Další velký důvod, proč obdivovat rejžu Nolana a jeho bratra, kterému vděčíme za předlohu dohoto filmu. V hlavní roli zářil Guy Pearce, který představuje muže bez krátkodobé paměti, který si jde i navzdory své poruše za svým, když chce najít člověka, který má na svědomí smrt jeho ženy. Napsal bych toho víc, ale prozradil bych podstatu a ten jedinečný způsob zpracování a tak to zakončím hodnocením. 100% ()

marek29

Ne zcela jasně čitelný psycho-mysteriózní thriller. Na druhou stranu složitá zápletka se postupně odmotává a nechává v napětí do poslední chvíle. Je to asi na pomyslné 3,4 hvězdy, ale srdce mi brání tam loupnout tu čtvrtou. Tomu navzdory, bych zhlédnutí doporučil. Je to dobrý film a čas jím neztratíte. Jen to WOW nebylo tak mocné, jak jsem si ho představoval. Škoda 3 z 5 ()

horor2

Po právu patří mezi originální. Nejlepší bude nekomentovat, abyste si tím prošli sami :-) Celou dobu se nám Nolan směje do obličeje. První záležitost mě posouvá k dalšímu jeho počinu. Memento má laťku vysoko, uvidíme, jak se mu ji podaří překonat! ()

Elerond

No tak tohle bylo tedy něco. Celý film byla naprosto strhující podívaná, od které jsem nemohl odtrhnout oči v marné snaze pochopit "what the f*** is going on here". A kdybych si hned po shlédnutí filmu nevygooglil vysvětlení (které bylo asi tak na další půl hodinu), asi bych to nepochopil (a kdo ví, jestli jsem to pochopil správně). Asi nebylo úplně ideální, koukat na to mezi 3 a 5 hodinou ranní. Nicméně naprosto zasloužených 5* ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července