Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nejmocnější loď nacistické válečné flotily musí jít za každou cenu ke dnu... Bitevní loď Bismarck představuje chloubu nacistického válečného námořnictva. Jeho slavnostního spuštění na vodu se 14. února 1939 v Hamburku zúčastnil samotný Adolf Hitler. Ocelový kolos o výtlaku na svou dobu nevídaných padesáti tisíc tun, s trupem obepnutým půlmetrovým pancířem a s osmi hlavními děly ráže 381 milimetrů znamená vážnou hrozbu pro jakékoliv plavidlo, které by se mu chtělo postavit. Jeho sílu si samozřejmě dobře uvědomují i Britové, kteří pečlivě sledují každý jeho pohyb. V květnu 1941 vše nasvědčuje tomu, že se Bismarck připravuje k vyplutí. Rozehrává se smrtící šachová partie. Němci se pod velením admirála Lütjense a kapitána Bismarcku Lindemanna pokusí nepozorovaně proklouznout do Atlantiku, kde chtějí napadat spojenecké konvoje, na nichž je Británie životně závislá. Britové jim v tom naopak hodlají za každou cenu zabránit. Koordinace složité operace spočívá na bedrech nově jmenovaného velitele operačního oddělení britského námořnictva, kapitána Sheparda... Britský válečný film natočil v roce 1960 na motivy knihy C. S. Forestera anglický režisér Lewis Gilbert. Hlavní roli kapitána Sheparda ztvárnil tehdy populární Kenneth More. Nacistického admirála Lütjense si s gustem zahrál brněnský rodák Karel Štěpánek. (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (11)

  • Potopení Bismarcku přežilo z 2 092 mužů na palubě pouhých 115. Těžký křižník Dorsetshire a torpédoborec Maori vzaly na palubu 110 námořníků a lodního kocoura Oscara. Poté se Britové stáhli kvůli obavám z možného ponorkového útoku. Ve vodě zůstalo asi pět set trosečníků. O několik hodin později nalezla německá ponorka U 74 tři přeživší muže na voru. Dne 29. května zachránila meteorologická loď Sachsenwald další dva členy posádky. (Marek06)
  • Když se 27. května 1941 Bismarck potopil, na jeho palubě byl i černobílý kocour Oscar. Několik hodin po potopení lodi byl nalezen a vyloven britským torpédoborcem HMS Cossack. Nevědouc, jaké bylo jeho původní jméno, posádka Cossacku kocoura pojmenovala Sam. 24. října 1941 byla loď těžce poškozen torpédem a 27. října se potopila. Výbuch torpéda stál život 159 námořníků, ale Sam opět přežil. Poté byl kocour, v té době již přezdívaný Nepotopitelný Sam, „převelen“ na palubu HMS Ark Royal, která byla rovněž torpédována, a to 14. listopadu 1941. Sam byl nalezen motorovým člunem, jak se drží na kusu dřevěné desky. Royal Navy nehodlala už dále riskovat a Sam našel nový domov v ubikaci guvernéra Gibraltaru. Odtud se později přestěhoval do námořnického domu v Belfastu, kde prožil konec války. Zemřel v roce 1955. (Marek06)
  • Letadla, která útočí na Bismarck, jsou torpédové bombardéry Fairey Swordfish. (Marek06)
  • V závěrečné bitvě stál Bismarck sám proti 13 spojeneckým lodím – letadlové lodi, dvěma bitevním lodím, třem křižníkům a sedmi torpédoborcům. (Marek06)
  • Záběry spouštění Bismarcku na vodu (z úvodních titulků) byly pořízeny v roce 1939 v loděnici v německém Hamburku. (sigf07)
  • Ve filmu jsou použity autentické záběry pořízené během bitvy. (sigf07)
  • Dana Wynterová, která si zahrála důstojníka Anne Davisovou, je původně Němka, narozená v Berlíně jako Dagmar Winterová. (sigf07)
  • Role kapitána Sheparda pomohla Kennethu Morovi získat roli v jiném válečném snímku Děla z Navarone (1961). (sigf07)
  • Esmond Knight, který si zahrál kapitána bitevní lodi HMS Prince of Wales, během druhé světové války skutečně na této lodi sloužil a během střetnutí s Bismarckem byl zraněn. (sigf07)
  • Ve Spojených státech si zároveň s filmem odbyla svou premiéru i stejnojmenná píseň Johnnyho Hortona. Přestože ve filmu nezazní, objevila se v americkém traileru. (sigf07)

Reklama

Reklama