Jednorozený

(festivalový název)
  • USA Begotten
Fantasy / Horor / Experimentální
USA, 1990, 78 min

Begotten jako lyrická báseň a zároveň brutální obraz zavede diváka daleko za hranice vkusu. Perverznost a brutalita filmu si steží hledá sobě rovného. Jaký osud potká Matku přírodu a jejího syna v této černobílé ďábelké hře? Záběry z filmu byly použity i v písni "Cryptorchid" od Marilyna Mansona. (raffspIn)

Pesamenteiro

Narodil se Antifilm, radujme se, veselme se... psychedelický zážitek, obzvlášt ve stavech nadmíru vzletných, jenž sesedá ne jen v nulovém ději, ale sesedá i na pořítač, potom si vám sedne na klín a dál se řeže fantaskními obrazy... to je ono Miloš, to je film.. ()

Vaudevillain

Píšem Antikomentár na tento Antifilm ktorý pochádza z Antisveta kde je Merzbow populárnejší ako Beatles a Euronymous je doživotný diktátor. Black Metal vo filmovej podobe. Znásilnenie estetiky a divákovej mysle. Napriek tomu je posledný záber veľmi pozitívny, snáď až dojemný? ()

Declen

Spíš si představte, že to celý stříháte... Vážně - o tomhle filmu budu přemýšlet celý víkend. Líbí se mi popis co jsem našel na netu: "Nejstrašnější filmová báseň všech dob." ()

katakomb

Způsob zachycení na vysoký kontrast a 16 mm dává prostor fantazii a divák si tak může vykládat některé obrazy po svém, film na to určitě dává prostor a pocity, které ta která scéna pak vyvolá se odvíjí od té které interpretace. Naopak jsou tam ale dost konkrétní (naturalistické) scény, které vzbuzují čisté, surové dojmy - údiv, vzrušení, odpor. Tahle ambivalence pro mě byla z celého filmu naprosto nejhodnotnější. A hudba, ta byla naprosto přesná. ()

limited

Na druhou projekci mám z tohodle dílka dojem, že tvůrci tak trochu přepálili stopáž. Přesto nadprůměrný zážitek. ()

Figuto

No nějaká extrovina to teda zas není. Nějaká ta explicita se dá spíše vytušit, než vidět, mnohdy to vypadá jen jako řezání kusu hadru, místo orgánů, zase na druhou stranu jsou zajímavé zvuky či ruchy, doprovázející podivnou podívanou. Celý čas jsou na scéně nešťastné humanoidní bytosti. Nějaká myšlenka se tady bude hledat marně. Čekal jsem nějaký vývoj, který by tomu dával smysl, ale ten nenastal a tak to celé s koncem vyprchá. ()

Dufaq

Kultovní snímek, který většina zná spíše z videoklipů Marilyna Mansona čí blackmetalových Silencer. Pro neznalého diváka je to vizuální utrpení, které povětšinou nedokouká. Je skutečně nutné znát pointu celého příběhu, aby člověk přežil těch 80 minut černobílého pekla. Vizuální podoba filmu je však i přes svou perverznost a brutalitu velice originální a zajímavá a filmu rozhodně přidává na depresivním nádechu. Každá shlédnutá minuta se zdá být delší a delší, ale rozhodně stojí za to si počkat na samotný závěr, který lehce pomůže osvětit, oč se vlastně jednalo! ()

Black5

Tahle zvrácenost jde opravdu mimo mě, nevím asi jsem to příliš nepochopil. Určitě jeden z nejnechutnějších filmů který sem viděl. ()

Pierpa

Fakt nerozumiem hodnoteniam väčším ako jedna hviezda...Za čo? Za čiernobiely rozmazaný obraz skoro bez zvuku a o inom ani nehovorím...Zo zavretým jedným okom(druhé mám vypichnuté) dávam jednu hviezdu...slabota ()

gramofonix

Hmm, práve som dopozeral Begotten. Pôsobil na mňa depresívne, zvláštne, mysticky a sugestívne.To čierno biele zobrazenie je niekedy dosť šialené dokedy oči a mozog zistia načo to vlastne pozerám. Kto má nato chuť a žalúdok nech si to pozrie a urobí si záver sám. Toto je asi môj prvý film, ktorý si netrúfam hodnotiť. ()

zsh3

Toto je film pro hodně drsnýho diváka. Prvních 10 minut jsem vlastně ani nemohl uvěřit, na co se to koukám, jestli to tvůrce myslí vážně a co tím vlastně chce sdělit. Pak jsem se tomu poddal a začal si vychutnávat způsob jakým pracuje s kamerou a s dějem a i když to není film, který bych si musel pustit znovu, zanechal ve mě rozhodně dojem. Kdyby to natočili na kvalitní kameru s běžným rozlišením, nedalo by se na to dívat a ten film by byl úplně jiný. Ale protože použili tak nekvalitní způsob natočení, dali celému filmu úplně jiný rozměr. Dali možnost fantazii diváka, což je umožněno málokdy a zároveň nutí diváka přemýšlet, na co vlastně kouká. Postupným dějem a posunem záběru, se divák dovídá, že to co si myslel že viděl, tak vůbec není, ale je to mnohem horší. Škoda jen, že film negraduje, ale po dramatickém začátku si ponechává klidnější úroveň. ()

PaPiLiO

"Nejradikálnější film letošního Festivalu otrlého diváka":-) hm, no tak to sedí:-) Jednorozený je tak trochu zvláááštnííí film, musím říct, že ne úplně pro každého. No ale kdybych ho měla nějak věcně zhodnotit, tak myslím, že mu dost ubližuje zbytečně dlouhá stopáž. Zkrácení tak na polovinu by mu dost prospělo - úvodní scénu bych nechala klidně celou a zbytek sesekala tak maximálně na dvacet minut. Jo a spojení "matka země" už mi asi napořád bude bohužel evokovat úvodní scénu...:( ()

orgoj0143

Shlédl jsem film na doporučení kamaráda, který zmínil, že nikdo v jeho okolí nevydržel ani deset minut. Musím se přiznat, že jsem skončil někde na osmi minutách. Příliš hluboká myšlenka, nechutně zvrácená masturbační podívaná pro nekrofilně incestní sadistická prasata. ....... je to spíše odpad. ()

RathuVSoak

Hodnotit zde lze snad jen technickou stránku věci. Komplikované vizuální zpracování Jednorozeného je velmi specifické a náročné na sledování. Přikláním se k již zmiňovanému mínusu s přehnaně dlouhé stopáži. Téměř každá scéna by mohla být i o polovinu kratší a na údernosti snímku by to nic neubralo. Čímž se dostávám k té těžší stránce. Film srší symbolismem jako islandské gejzíry a skýtá úrodnou půdu pro diskuzi. Pokud bych měl obsah shrnout v kostce, jedná se o biblický námět z velice subjektivního pokřiveného pohledu, ve snaze ukázat skrze hnus a odpornost krásu. Náročné, nepochopené, zajímavé. ()

agent_R.M.

Ne pro každého...Snímek pracující s kontrasty (pohyby vs. klidný zvuk letního odpoledne).Chvílemi jsem měl dojem že se dívám na rozpohybovaný informel :D Jde čistě o experiment s filmem,který je extrémně kontrastní a těžko čitelný. Proto tento počin beru spíše jako videoart než čistě jako film.. ()

M.on.C.at.OR

E. Elias Mehrige si v 19-tich rokoch prešiel počas autonehody predsmrtnými stavmi, ktoré neskôr zobrazil vo filme Begotten (Jednorodený). Zážitky z kontaktu so smrťou odkomunikoval cez akúsi spirituálnu vizuálne prepracovanú sondu do zvláštnej rovnováhy medzi životom a smrťou. Film môže byž interpretovaný rôzne, môže to byť cesta očistcom, cesta osobným utrpením, metafora na Ježiša Krista, alebo Lucifera, motívy zmŕtvychvstania a utrpenia vidíme prepletené čiernobielym filtrom, ktorý je vykontrastovaný na praktické maximum a podtrháva akýsi most, ktorý film stavia medzi poéziou, fotografiou a maľbou. Tento film musel vidieť Aronofsky so svojou Matkou a mám tucha, že aj Trier so svojim Antikristom. Mehrige mimo iné ovplyvnil mnoho tvorcov ako napríklad Susan Sontagovú, Nicolasa Caga, Marilyna Mansona pri tvorbe Antichrist Superstar. Ten všadeprítomný zvuk hmyzu a lepkavej brutality. ()

Hornet.CZ

80% / A nebál bych se dát i víc, zpracování, použité efekty, zvuky, hudba i herci to vše bylo úžasné a dokreslovalo to opravdu neskutečnou atmosféru, jenže je tu pár háčků, jedním je délka, ta by se úplně v pohodě dala zredukovat na ani ne půl hodinu a svůj úkol by to splnilo, ta hodina a deset minut je přehnaně moc, abych se přiznal tak jsem během něj párkrát usnul a nebo jej prostě přerušil, ono sledovat toto celý čas dá opravdu zabrat a ještě když u některých scén vůbec netušíte co se tam děje tak se to samo o sobě stává až nekoukatelným. ()