Americký režisér Sam Peckinpah (1925–1984) po svých profesionálních i osobních excesech hledal v polovině sedmdesátých let jen těžko práci v Hollywoodu, a tak ochotně přijal nabídku Wolfa C. Hartwiga, německého producenta, který se do té doby živil převážně výrobou erotických filmů, aby pro něho v jugoslávských exteriérech natočil adaptaci válečného románu Williho Heinricha „Trpělivé maso“. Zaujal ho pohled „z druhé strany“, drama těžce decimovaných německých vojáků na Tamanském poloostrově v roce 1943, a především téma, společné pro celou jeho tvorbu a nejvíc snad pro jeho mistrovský western Divoká banda (1969) – pohled na skupinu mužů na nesprávné straně, kteří uznávají pouze loajalitu jeden k druhému. Seržant Steiner (James Coburn) je vynikající a mnohokrát dekorovaný voják, ale válku nenávidí. Příchod nového velícího důstojníka, kapitána Stranskyho (Maximilian Schell) s jeho prušáckým nadšením, ho v tom jenom utvrdí. Steinerovi muži svého velitele slepě poslouchají a jeho nadřízení plukovník Brandt (James Mason) a kapitán Kiesel (David Warner), otupení vlekoucí se válkou, jeho svérázné jednání tiše tolerují. Železný kříž se stal posledním velkým Peckinpahovým dílem, působivou výpovědí proti válce. I když Peckinpah v evropských podmínkách nemohl pracovat se svým obvyklým štábem, jeho pečeť je patrná zejména v mistrovsky zvládnutých akčních sekvencích ukazujících válečnou vřavu. Na filmu také naštěstí nejsou vidět finanční problémy, do nichž se producent Hartwig na konci natáčení dostal a které Peckinpaha donutily k improvizacím. (Česká televize)

xaver

Špičkový snímek. Z každého obrazu čiší nesmyslnost války. Není zlý nebo dobrý Němec, zlý nebo dobrý Rus, či Angličan nebo Američan. Jsou jenom obyčejní vojáci, mezi kterými se najdou větší nebo menší svině (omlouvám se těm užitečným zvířatům). Vojáci, kteří se vinou politiků stali součástí mašinerie, kterí je semlela, a na které vydělali těžký prachy ti, kteří ji rozpoutali, ale nikdy za to v podstatě nezaplatili. Historie odsoudila jenom Němce. Naprosto oprávněně, ale odsouzeni měli být i vítezové, kteří této válce nezabránili, ač mohli. Vítěze však nikdo nesoudí. ()

LEATHERFAC

"A já vám ukážu kde rostou železné kříže..."  "Co budeme dělat, když prohrajeme? Začnem se připravovat na další válku..." Věty, které z celého filmu stojí za něco plus výborná hudba Ernesta Golda.  Tedy nic, co by byla přímá zásluha režiséra. Peckinpah točí divné filmy, které nejsou vůbec můj šálek a tohle byl zřejmě poslední, kterému jsem dal šanci. Železný kříž je k uzoufání nudný a nezajímavý film. Coburn i někteří další herci skvělí, ale co naplat, když nemají co hrát? Mimochodem tyhle pohledy z druhé strany jsou problematické už v principu filmové řeči - divák chce u válečného nebo dobrodružného, či akčního filmu podvědomě hlavnímu hrdinům fandit - ale tady bohužel není komu fandit - těžko se sžívat s hlavními postavami, když si v duchu říkáte: dobře jim tak náckům, jen ať je postřílejí.  Na druhou stranu z dnešního kontextu, už těžko fandit i těm rusům. ()

Hopper

Famózne vojnové dielo Sama Peckinpaha s ešte lepším Jamesom Coburnom - vojnové dielo, ktoré je hriech nevidieť a najmä máte možnosť si pozrieť WWII aj z druhej strany - a že je sa na čo pozerať. Napriek svojmu veku 100%-ná záležitosť. ()

wosho

Sam Pekinpah patří mezi nejlepší režiséry ve svém oboru. Co on dokázal s tím málem je až neuvěřitelné. Železný kříž je jeho vrcholné dílo a dokazuje, že když dostal kvalitní scénař a dost peněz, nic jej nemohlo zastavit od toho natočit dobrý film. Dokonalá souhra výbuchů, střelby, střihu, záběru kamery i přiměřené brutality a cinismu. Režie je absolutně dokonalá, tak jako James Coburn ve své životní roli. ()

Teg

Klasické dílko o trudném životě oficíra německého vermachtu na východní frontě. Když on by tolik chtěl železný kříž! Chacha. Působivá podívaná. Nicméně z dojmu za 4* musím jednu ubrat díky šílené nepřehlednosti veškerých přestřelek. Kdo na koho střílí a kde to vůbec jsou? Polovina těchhle scén je úplně zbytečná. ()

Slimak

Tohle není jako film.Tohle je opravdu jako válka.Válka v Peckinpahově režii která nepřipouští zajatce a nevykazuje známky jakéhokoliv slitování.Toto dílo je jedním z nejlepších které může žánr nabídnout.A vězte že má mnohem větší potenciál než věhlasné fláky typu Ryana.Jen těžko naleznete podobný kousek který vás svou neotřelou dinamikou a brutalitou doslova zblbne.Zblbne tak že začnete skřípat zubama nad tim jak se vám to vlastně strašně líbí....naproti tomu jak hrozný je to co se tam odehrává.James Coburn snad ve své nejlepší roli...desátník Steiner...to bylo přesně jemu na tělo....tenhle drsný chlapík který se "jako obvykle" vrací se svou četou z boje.A Stranskyho který jenom jako klasický důstojník pase po pitomém cajku ve tvaru kříže.A tak se s nimi vypravme tam kde tyhle cetky rostou....rovnou do pekla. ()

Peiper2

Hodně syrový válečný film. Rukopis Sama Peckinpaha je znát a film je velmi povedený. Zajímavý příběh, dobrý James Coburn v roli Steinera a výběr hudby - to vše dělá z Železného kříže jeden z nejlepších válečných filmů všech dob. Kdybych měl najít nějakou chybičku, tak snad jen ta angličtina, kterou mluví němečtí vojáci, mě trošku rušila. Jinak ale bez výhrad. 90% ()

ElChe26

Okřídlený leitmotiv snad všech válečných filmů, obyčejní vojáci v zákopech, ti jenž v prvních liniích nebojují za vlast, národ, "vůdce", slávu, metály, ale o svůj vlastní život. Železný kříž představuje zajímavou sondu do řad wehrmachtu, mezi ty "zlé", kteří stejně jako kterýkoli jiní vojáci nenáviděli válku, oficíry, kteří ve válečném mlýnku na maso hledali svoji "aristokratickou" čest. Návrat Steinera a jeho čety k německé armádě byl pro mě nejemotivnějším okamžikem filmu. ()

Paity

Na to jaké z toho každý dělal bůh ví co, tak to tak nebylo nic moc. Spíše nic než moc. Skutečně jsem v tom nenašel sebemenší zalíbení a pohle toho odpovídá hodnocení. ()

Ezekiel1

Deprese, únava, strach, samota - tohle vše potkává německé vojáky na ruské frontě. Jeden muž je však naplňuje silou a odhodláním překonat tyto válečné strasti, člověk pro kterého je nejdůležitějším posláním odpovědnost za svou četu! Určitě se jedná o Peckinpahovo nejlepší dílo, čemuž velkou měrou přispěl vynikající James Coburn coby seržant Steiner, který Vám ukáže, kde rostou železné kříže. ()

Disease

Atypický válečný film, kde se sice občas trochu moc filozofuje a v halucinačních scénách jsem se trochu ztrácel, ale ve finále převládly pozitivní dojmy. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "Do you believe in God, sergeant?" "I believe God is a sadist. But probably doesn't even know it."     Vojnová dráma s niekoľkými výbornými scénami, ktorá ako celok ale nedrží príliš pokope. A vôbec nie je divu, vzhľadom na to, že Sam Peckinpah pri nakrúcaní vypil denne 4 fľaše tvrdého alkoholu. K tým vrcholným scénam určite patria halucinácie hlavného hrdinu po zranení a zajatie ruských vojačiek, prípadne ešte niektoré z veľkolepých bojových scén, tie sú ale často dosť neprehľadné. Po dramatickej stránke film pôsobí značne jalovo, dialógy nemajú žiadnu šťavu. Jedna z hlavných zápletiek s pruským veliteľom Stranskym je hrozne umelá a prehnaná (Maximilian Schell je určite dobrý herec, ale tá jeho postava je hlúpa a nezaujímavá karikatúra). O tom, že som sa nakoniec priklonil k dobrému hodnoteniu rozhodol výborný James Coburn v hlavnej role (Sgt. Steiner), ktorý film v podstate drží nad vodou. A to aj napriek tomu, že aj jeho postava Steinera je z oblasti fantazmagórie (nenávidí vojnu, nenávidí dôstojníkov, ale je vojnový hrdina, mimoriadne efektívny v zabíjaní). Ani jeden zo spomínanej dvojice (Stransky, Steiner) do reálií nemeckej armády absolútne nezapadajú (to skôr do reálií Divokého západu) - pri systéme, v akom fungovala, by sa v nej neohriali ani na krátky moment.     "I'll show you how a Prussian officer can fight." "And I will show you where the Iron Crosses grow." ()

Klajnik

Obával jsem se, že Peckinpahův úkrok z westernu do jiného žánru pro mě bude opět zklamáním, ale ve skutečnosti se zde jedná o velmi zajímavý film, který vzhledem k tematice nemůže být toliko příjemný jako třeba Pat Garrett a Billy Kid - na Jamese Coburna se však dobře dívá jak zde tak i tam. Jelikož film tematizuje druhou světovou z pohledu nacistů, tak by mě zajímalo, jak ve své době promlouval k Němcům. Pravděpodobně k nim promlouval stejně jako k jiným vojákům jiných válek, kteří museli plnit nesmyslné rozkazy povýšených velitelů, kterým nešlo o životy mužů toliko jako o vyznamenání. Stejným motivem se zabývají Kubrickovi Stezky Slávy. Peckinpahovské snímání akce je (nejen díky editingu) velmi působivé a sugestivní, ať už je situováno do divokého západu nebo druhé světové. Když pozice vojska nejsou zrovna bombardovány a divákům se nedostává záběrů na vojáky padající na ostnaté dráty, tak spolu občas postavy vedou v krytech intelektuálně zatíženější konverzace. Navzdory tomu, že film má opravdu kvalitní scénář, tak mu ale něco málo chybí. Snad bych rád strávil více času se seržantem Steinerem a jeho četou, protože by pak působilo silněji, až by jednotliví členové čety umírali. Šlo by z toho zkrátka vytěžit ještě o něco víc. I tak se ale jedná o skvělý film, který dokazuje že režisér-alkoholik v roce 77 ještě stále nebyl vyřízený, což jsem si myslel po shlédnutí Přineste mi hlavu Alfreda Garcii. Přes nesporné kvality to však není film, který bych si v brzké době rád pustil znovu - určitě tak ale někdy učiním, protože se jedná o jeden z nejlepších válečných filmů, které jsem kdy viděl. ___Závěrem chci ještě vyzdvihnout vytweekovanou scénu v nemocnici a pak cynický závěr. Peckinpah prostě nebyl suchar. Tak na tebe, Same. ()

hell_boy

Velice poutavý a originální pohled na druhou světovou z "druhé strany", který hravě strká do kapsy naprostou většinu novodobých válečných filmů. Famózní je hlavně James Coburn, ale skvěle jsou vykresleny i ostatní postavy. Přemýšlel jsem, jestli dát 5* nebo 4, ale grandiózní závěr mě jednoznačně přesvědčil o tom, že tenhle film je pětihvězdičkový. ()

Brejlil

Tento film překvapí snad jen líčením Němce jako relativně správného chlapa (dělá svojí práci, vyhýbá se válečným zvěrstvům a stará se o svoje lidi) a potom nechutnou militantností Schellovy postavy. Němci nakonec dostanou na frak a hlavní hrdina padne víceméně nehrdinskou smrtí. Film ale není příliš dobrý, v podstatě je to tuctový válečný filmeček jen s převlečeným kabátem. ()

Rilian

Moje druhoválečná srdcovka. A důkaz že na žádné straně nejsou všichni špatní..."Já vám ukážu jak bojuje pruský důstojník." A já vám kde na stromech rostou železné kříže." ()

waits

Zajímalo by mě, jak by točil Peckinpah dnes, v době, kdy jsou diváci připraveni na naturalismus řádově jinak než před 40 lety. Leccos ve filmu zestárlo, od některých příliš akademických hovorů až po nepravděpodobnost reálií, ale to základní, Peckinpahovo kritické hodnocení okolního světa rozhodně ne. Stejně jako v Divoké bandě ukazuje násilí jinak než ostatní - v dlouhých scénách a zblízka, ale hlavně nikoli jako exhibici, ale jako nevyhnutelnou součást našeho světa. Ukazuje ji unaveně a na rozdíl třeba od Tarantina, troufám si říct, s nechutí až odporem. Skoro každý Peckipahův film přinutí člověka k přemýšlení nad sebou a okolním světem - takových režisérů moc není. "Bůh je podle mě sadista. Ale asi o tom ani neví." ()

ddf76

Peckinpahuv skvely valecny film srovnatelny s Kubrikovymi valecnymi filmy. Stoji za podivani uz kvuli skvelemu Coburnovi. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner