Obřad

(TV film)

Film je Bergmanovou reakcí na kritiku jeho divadelní tvorby. V devíti dějstvích rozehrává psychologické kafkovské drama, které svou smělostí a provokativností jistě překvapí. Tři herci jsou odsouzeni za obscénnost poté, co uvedou svou novou hru s názvem „Obřad“. V absurdním výslechu jsou pak konfrontováni se svými vnitřními démony a motivacemi. Nakonec se právník rozhodne prohlédnout si kontroverzní hru v privátním představení. Satirický obraz umění jako něčeho na hranici kolotočového atrakce a skutečné magie. Neradostný obraz zápasu umělce a státního aparátu, dvou šarlatánských a zakomplexovaných světů. Vše se odehrává jakoby v jednom prostoru, interiéry jsou nahrazeny minimem rekvizit a univerzálním plátnem. O to více pozornosti se věnuje hercům a o to více vyniká i iluzornost problémů a vykonstruovaného světa. Trio úspěšných divadelníků na jedné straně a ubohý soudce na straně druhé. A ani jedna strana nevyvolává sympatie. Jen závěrečný rituál budí náznak naděje. Bergmanův skepticismus k vlastnímu světu i ke světu těch druhých sílil. Televizní formát ho vybudil k absolutnímu minimalismu. Tato švédská televizní inscenace patří k vrcholným projevům existenciálně zaměřené angažované dramatické tvorby své doby. (Edisonline)

black.mao

Divadlo jsou dvě skupiny lidí, herci a diváci. Každý z nich má své masky, role a scénáře. Každý z nich má své představy a pochybnosti. Příběh tří herců (a opět jedna z mnoha výborných hereckých poloh Gunnara Björnstranda) jejichž obscénní vystoupení má za úkol vyšetřit jeden státní úředník, který není zrovna pravidelným divákem podobných divadelních experimentů. Během tohoto vyšetřování máme možnost se blíže seznámit se všemi jeho protagonisty. Odtažitý osamělý právník, který si libuje v precizním "mapování" života svých objetí, stojí proti třem hercům jejichž navenek harmonické soužití je plné obsesí, nenávisti a manipulace. Za těchto podmínek vznikne divadelní představení jehož následky jsou pro diváka v osobě právníka doslova smrtící. Umění, ať vzniká za pomoci těch nejodpornějších herců, je uváděno těm nejubožejším divákům a jeho důsledky mohou být ty nejhrůznější, zůstává stále tou zřejmě nejdokonalejší a nejčistší lidskou činností. ()

Endyis

S minima vytěžit MAXIMUM... To je starej dobrej Ingo! Někdo může mít milionové rozpočty, vlastní stavby, efekty a kdo ví co ještě. Bergy má jen dvě místnosti, čtyry herce včetně sebe a hlavně Svena Nykivista. V téhle sestavě Vás dostane a podmaní více než tisíce vysokorozpočtových "trháků" i přes to, že se jedná o "prachobyčejný TV film", který ani nijak zvlášť nedomimuje mezi jeho ostatní tvorbou! 90% ()

Almásy

Bergman v polohe akej ho milujem: psychosexualne depresivny, filozofujuci o divadle a zrkadlujuci disharmonicke vztahy. velmi podmanivy a velmi zvlastny zazitok. ()

MaxipesFik

Ingmar Bergmann se nikdy ve svých filmech nevyhýbá náročným tématům. Tady se mi ale zdá, že si naložil náklad, který se mu cestou trousí po zemi a v cíli ho vítáme nikoliv s triumfálním údivem (jako obvykle), ale s drobnými rozpaky. Přes přepjatou atmosféru je to dílo hodné pozornosti. Skvělí herci (jako vždy), báječná kamera Svena Nynquista (jako vždy). ()

bari68

Po pravde povedané- mierne sklamanie. Od Bergmana sme mali možnosť vidieť mnoho iných a lepších diel, než je ,,Riten,, . Jeho kompozičnosť vsadená do pár ateliérových miestností u niekoho bude plniť dojem frázy - z minima vytrieskať maximum, u iného pocit lacinosti TV- filmu s kvalitnými hercami a zložkou pripomínajúcu divadelnú hru. Ja volím možnosť za B. ()

F.W.Colqhoun

Rád bych tady s jistotou konstatoval, že jsem to na dřeň pochopil, ale to bych asi kecal. Jestli šlo o to poeticky sdělit, že tyjátr provozují šašci, ovšem na jeho zničující sílu to nemá žádený vliv, tak oukej. Jako informaci to beru a musím se přiznat, že jsem se místy, možná i trochu nepřístojně, smál. K hereckým výkonům nemá cenu se vyjadřovat. Divadelní povaha snímku na nich stojí a Bergman neměl důvod dávat se jej všanc tím, že by experimentoval s neosvědčenými xichty. K formě: V souvislosti s filmem je místy řeč o minimalismu. Jistě - Bergman s Nykvistem si vystačí jen s plátnem a několika rekvizitami, ale i tak by se s každého druhého záběru dal vyrobit poster; dokonce poster, který bych chtěl mít doma. Nádhera. ()

Rozjimatel

"Už začalo predstavenie?"     Svojou formou minimalistická, v podstate divadelná dráma, ktorá pojednáva hlavne o zmysle umenia, jeho mieste v spoločnosti a o jeho boji proti byrokratickému aparátu (zosobneného sudcom v podaní presvedčivého Erika Hella). Umelecký svet zase predstavuje jedna švédska trojka z prostredia divadla - Thea v podaní úchvatnej Ingrid Thulin, jej manžel Hans v podaní výborného Gunnara Björnstranda a jej milenec Sebastian, ktorého postava nechutného chlapa ma ako jediná nezaujala, možno kvôli slabšiemu hercovi Andersovi Ekovi (u Bergmana hral inak len malé role, snáď s výnimkou filmu Večer kejklířů (1953)). Postavy, ktoré sú zámerne kvôli umeleckému stvárneniu výraznými karikatúrami, neustále prechádzajú rôznymi stavmi psychiky. Všetko smeruje k záverečnému, veľmi bizarnému, ale pôsobivému predstaveniu. ()

aLPaC

Teď už vím s jistotou, že Bergmanovi na chuť nikdy nepřijdu. Pár filmů mě zaujalo (asi tři), ale zbytek je pro mě buď průměr nebo podprůměr. Mě tyhle artovky nic moc neříkají, všechno je u něj vždycky takové depresivní, herci mluví až moc vážně a ty jeho věčné symboly. Zajímalo by mě, jaký byl v soukromí, ale typuju, že sranda s ním asi moc nebyla. ()

Joski

Opät ma Bergman prekvapil a nesklamal. I keď je to TV film, má svoje divadelné a hlavne filmové-vizuálne kvality. Najviac na mňa zapôsobili veľké detaily na tváre a perfektné svetlo. Nykvist je frajer:-) Samozrejme, že Bergman v mnohých svojich filmoch používa detaily... Ale v interiéri s čistým pozadím bez použitia svetelnej atmosféry exteriérov pôsobí tento film minimalisticky ako SYMBOL - RITUÁL. Bergman veľmi dobre prepojil dejovú a vizuálnu stránku filmu... Len pre náročného diváka!!! ()

e(l)a

Klasický film od Bergmana - nepochopitelný a hluboký:-D Nicméně si myslím, že film kvůli krátké stopáži zůstává příliš na povrchu a nechává příliš mnoho věcí nevyřčených a otázek nezodpovězených... V každém případě bych jako výborné nahlédnutí "pod pokličku" tomuto filmu odkázala na moc zajímavý komantář od uživatele "mortak". ()

Rattlehead

Můj jubilejní třicátý ohodnocený Bergman a dost možná ten vůbec nejslabší. Nevím, ale Obřad mě moc neoslovil (a to jsem si ho pustil dvakrát během měsíce, neboť se mi nezdálo, že bych dal Bergmanovi jen tři hvězdičky) a také jsem vůbec nepochopil, co se nám tvůrce snaží sdělit. Navíc nemám moc rád divadlo, a tohle je jasně divadelní kousek, shodou okolností zaznamenaný filmovou kamerou. Škoda, Bergman umí rozhodně lepší kusy. ()

iz67

Úředník, který nevydrží ten hrozný zmatek mezi umělci!? Střet dvou světů, které Oba mají svoje problémy Až na to že ten kulturní má trošku hezčí výstupy ()

nouvelle vague

Tento film je dalším důkazem toho, že Bergman nepotřebuje k postavení výbornýho dramatu nic víc než svého génia, kameru Svena Nykvista a pár svých dvorních herců. Je to Mistr s velkým M a každý jeho film je pro mě filmovým zážitkem z největších. ()