Divoká banda

The Wild Bunch

• Československo

Divoká banda

Western / Akční

USA, 1969, 134 min (Director's cut: 145 min)

Za vše od přepadením vlaku dále bych nejslavnějšímu Peckinpahovu snímku s největší radostí vysolil plnou palbu a s klidem bych i postavil Divokou bandu na piedestal nejlepších westernů hned za Leoneho majstrštyky. Jenomže nemůžu, prostě nemůžu. To co mi v tom brání je rozjezdová hodina. Není zlá, to ne, ale je tak k uzoufání běžná a zaměnitelná s jakýmkoli jiným westernem (s výjimkou úplného úvodu samozřejmě) až to pěkné není.(5.12.2009)

Není to špatný western a konkrétně závěrečný masakr je lahůdkový, ale scény násilí (např. oproti wooovským heroickým krveprolitím Peckinpahem inspirovaným) mě až tak nezasáhly, zpomalovačky byly povětšinou jen krátká bliknutí úchvatného zpomaleného obrázku, tempo na mě bylo příliš pomalé a Peckinpahův důsledný machismus? Co jiného western je než machistický žánr? Fungoval snad kdy nějaký film o kovbojkách?(9.12.2007)

NFR 1999, Oscar 2 nominace: Hudba, Scénář(1.4.2004)

Spousta mrtvých civilistů jako nevyhnutelná část drsného života; muži, kteří slovo „law“ berou do úst pouze tehdy, kdy se jim to hodí; žena jako symbol pouhého rozptýlení chlapa… Sam Peckinpah měl koule jako žádný jiný režisér před ním ani po něm a chlapská nadřazenost z jeho filmů jenom čiší. Ale je to nadřazenost upřímná, nekompromisní a drsná zároveň, takže se dá vnímat pouze jako výraz nezaměnitelného tvůrcovského génia, jenž dává téměř až mystické rovnítko mezi slova násilí a umění a filmový western rozšiřuje do nepopsatelné velikosti.(11.2.2007)

Závěrečná přestřelka je masakrální. Zbytečné se ukázaly úvahy o tom že bych se do té doby mohl nudit. Wild Bunch se film nejmenuje jen tak pro nic za nic. Sympaťáky byste hledali marně. Film je správně špinavý, nelítostný a krutý. William Holden skvěle padne. A také dostaneme odpověď na to, jak by skončili Butch Cassidy a Sundance Kid, kdyby měl střihač v jejich filmu pořádný koule.(31.7.2014)

• - Finální přestřelka/masakr si vyžádala 12 dnů a asi 10 tisíc "nábojů". (džanik)

• - "Mapache" je španělsky "mýval". (džanik)

• - Snímek měl být alegorií na násilné zprávy z Vietnamu, vysílaných po večerech v televizi. Měl konstrastovat s vymydlenými nekrvavými televizními westerny a diváky mělo násilý převážně šokovat. (Zdroj: Cinema) (Mirokukii)