poster

Divoká banda

 • USA

  The Wild Bunch

 • Československo

  Divoká banda

Western / Akční

USA, 1969, 134 min (Director's cut: 145 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • 666teen
  *****

  Hogo Fogo, hlavní to záporák a psanec z jednoho nejmenovaného westernu by i vedle nejkladnější postavy z tohohle kusu strýčka Sama působil jako Matka Tereza. Je to tam prostě samý vrah a opilec, jenom támhle vzadu, to je výjimka jsou dva vrazi vedle sebe. Což divákovi pranic nevadí a svého oblíbeného hajzlíka(nebo dva) si brzy najde a celý film mu(nebo jim) nepokrytě fandí. Závěrečný kulometný balet je legendární a osud jihotexaské abstinenční ligy z úvodu filmu zase celkem zřetelně vypovídá o tom, že Peckinpah nebyl žádný abstinující Mirek Dušín, ale naopak pěkná houba. Jeden z nejlepších(nejen) westernů všech dob. Plus mínus dostavník. Jo, a nehraje tam John Wayne. Ani trošičku.(29.11.2010)

 • mat.ilda
  *****

  Sam Peckinpah - mistr přes spirály smrti, dvojité salchovy, axely a odpíchnuté rittbergery bez bruslí a zjevně velký příznivec Mexikánů, mě dostal i v tak nevyhledávaném žánru, jakým je pro mě western, aneb jak pravil Pike - co neumím, to se určitě naučím... nu, jak od koho, jak od koho, že, Sergio... Poslední fuška unaveného lupiče a jeho bandy před odchodem na zasloužený odpočinek je drsným chlapským filmem, ve kterém není místa pro vzdechy po lásce a ztráta života se odbude jen uznalým pokývnutím, pokud tedy splňuje podmínky - sice pochybné, ale přeci jenom cti - tak, jak ji chápou zdivočelí prérijní tvrďáci na americko-mexické hranici. Přestřelkové hody se střídají s požitkářskými ve všech známých formách - víno, ženy, zpěv - ale s takovou kadencí, až i generál Mapache má dost (a že snese hodně) a blízko konci je už totálně apatický... A kdo by měl snad málo, přihodím napětí, krásu krajiny, výbornou hudbu, skvělou kameru, vedení herců způsobem, kdy řeč těla prozradí víc, než jakákoliv slova a neuvěřitelnou práci se zvířaty (chci se někde dočíst, že se žádnému z koní nic nestalo!) a hlavně - nikdo tady staticky nečumí! (Jen ten Mapache, akorát ne třetinu filmu) A všimli jste si, že se dnešní herci neumí smát tak, jako William Holden, Ernest Borgnine, Edmond O´Brien a Warren Oates? Jsou dvě cesty, jak úpadek zvrátit - buď přestat filmovou whisky nahrazovat čajem, nebo začít herce prostě míň platit, dokud se to nenaučí.(6.5.2014)

 • lesumir
  *****

  Sam Peckinpah publikuje divoký západ úplně jinak než všichni ostatní. Bylo by hloupé vám popisovat jak, proto se na to určitě podívejte sami, budete překvapení, že ti muži s koltem u pasu nebyli vždy tak dokonalí a né vždy ovládali svoje "umění" a ne vždy bylo podle mlýnů božích. William Holden v jedné ze svých nejlepších rolí (no co si budeme povídat, co druhá role, to klenot). Démonická hudba. Skvělá režie, nadčasová kamera. Srovnávat to s Tenkrát na západě se vůbec nehodí, protože tam je i vedlejší příběh, který je o cti, lásce a touze, tady je to pouze jedna velká mela. Přesto si myslím, že Divoká banda je jedním z nejlepších westernů, který si na nic nehraje a nic nepřikrášluje.(25.9.2008)

 • sud
  *****

  Je předvečer První světové války, ovšem divoká banda vedená Pikem Bishopem žije jako za starých časů starého dobrého Západu. Právě zde Sam Peckinpah uplatnil naplno svou nenávist k moderní době a stvořil své nejzásadnější dílo. Mrtví se počítají na desítky, cynismus z filmu doslova kape. Herecké obsazení plné charismatických chlapáků, majících divoký západ vepsán v očích, je ve filmech pana režiséra samozřejmostí. Manifest Sama Peckinpaha a revoluce ve westernovém žánru.(21.8.2008)

 • kinej
  *****

  Divoká banda působí i dnes v rámci westernu jako zjevení. Netušíc o jaký film se jedná jsem byl hned v úvodu šokován (příjemně) hodně kvalitně a hlavně nekompromisně drsně pojatou přestřelkou. A příjemné překvapění nepolevilo ani v průběhu filmu. Sam Peckinpah vyobrazuje divoký západ snad ještě drsněji než Sergio Leone. Ten měl ve svých filmech alespoň nějaké kladné hrdiny. V Divoké bandě je každá postava zavrženíhodný šmejd. Díky svižnému střihu a netradičním švenkům film dodnes působí dynamicky a skoro moderně. K dobému lze počítat i jednoduchý příběh a syrovost. Rozhodně jeden z nejlepších westernů.(2.5.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace