Klouzačky, lyžování, sněhové pevnosti, koulovačky, zkrátka zima, to je to pravé roční období pro zábavu dětí z vesnice pod vrchem Šibeničákem. Jejich vůdcem byl vždy Zrzek, syn místního hrobníka. Jenže pak se do vsi přistěhoval Myšák, jehož otec se stal předsedou zemědělského družstva, a ten všechny kluky přetáhl na svou stranu, zejména díky tomu, že může kluky vozit na koních, které mu táta občas půjčoval. Hrdý Zrzek raději z party odešel než by se podřídil Myšákovi. Věrná mu zůstala pouze kamarádka Barborka, která mu pomáhá chytat ptáky, zejména pověstného černého havrana. Nepřátelství mezi oběma kluky pokračuje řadou potyček a naschválů. A zatímco Zrzek konečně chytil havrana, Myšák, který se ke koním chová laskavěji než ke kamarádům, má starosti se svou oblíbenou klisnou Sylvou, která čeká hříbátko. Stav Sylvy se totiž zhoršil natolik, že musela být utracena a Myšákovi se jen tak tak podařilo zachránit alespoň její hříbě, když otci slíbí, že se o něj bude starat. A právě tohle neštěstí nakonec kluky usmíří. Myšák spí s hříbátkem ve stáji, krmí ho, zahřívá a je to právě Zrzek, kdo mu s tím pomáhá. (oficiální text distributora)

Asmodin

Krásný nostalgický film s příjemnou hudbou pro děti i dospělé. Myslím si, že je to daleko lepší než nějaká připitomělá pohádka pro děti, ve které není ani poučení nad kterým by se mohly zamyslet. I přesto že jsem fanouškem barevných filmů, tenhle film mám velice ráda, protože nám ukazuje život před x lety, jak byli lidé šťastní a stačilo jim tak málo, zvyky a tradice, kdysi tak dodržované. ()

spiritus

Takový klasický nenáročný filmek, pro široké publikum, s krásným prostředím, zajímavým příběhem a drsnýmn Krausem v popředí :-). ()

EllienPM

To ještě děti byly dětmi, zimy zimami, lidé lidmi a mluvilo se jen tehdy, když bylo potřeba něco důležitého sdělit a nešlo to jinak. Geniální film, vždycky si vzpomenu na vyprávění mojí mámy o jejím dětství na vesnici. Natočit něco podobného (rychlí koně ovládaní dětmi, pravý sníh, suverénní a bezprostřední děti, jejich odvaha a zocelená nátura...) by s dnešním nesamostatným potomstvem už nešlo. Nej komentář: flanker.27 ()

wollo

Na dětský film trošku psycho. Když kluk krmí ptáka, tak tam hraje hudba jak v nějakym hororu, když děti sáňkujou, tak se klidně navzájem přejížděj (neplést s předjížděj), no a Kraus - zmetek k pohledání:-) ()

godycz

Musím uznat, že Liška byl vážně geniální skladatel.........i když Zemana mám nejradši...............jé Kraus měl vlasy :-D ()

IBBY

...znovu a ráda jsem se na tenhle film podívala a vlastně jsem neměla v úmyslu psát jakýkoliv komentař...ale všimla jsem si jak nízké hodnocení dostal od mých "oblíbenců a sledovaných uživatelů" a to mě inspirovalo...tak nevím jsem tak infantilní a málo náročná když považuju Lyšáky za jeden z nejpoetičtějších dětských filmů?...troufám si tvrdit že některé dnešní dětské filmy nedosahují zdaleka takové kvality co se např. autantičnosti příběhu..dětské romantiky..nebo vůbec pochopení dětské duše týče...dávám 4* ale jen pro tu kategorii "dětský film" které jsem už odrostla!! ()

Yarwen

Věře Plívové - Šimkové se podařilo natočit uvěřitelný film s velmi přirozenými výkony dětských herců. Jejich koulovačky a sněhové šarvátky by dnešní tvůrci zřejmě odmítli natáčet z důvodu "bezpečnosti práce"... A epizoda z nočního Šibeničáku, kdy je Myšák zavřený v márnici a ve věži se objeví bílý duch, měla pro mě jako dítě vždy hororový nádech... ()

zdeny99

Podprůměrný dětský film, na kterém se velice podepsal zub času. Nostalgicky tak jedině zapůsobí zasněžená stará horská vesnice. [2667. hodnocení, 79. komentář, 65%] ()

krabatt76

Ten film mi vždy připadal takový smutný.Depresivní zima,tvrdý život na venkově ........Teď k tomu ještě fakt,že film je celý černobílý.No, nikdy to nebyl můj dětský favorit povětšinou vánočního vysílání.Co je na filmu,ale naprosto úžasné až troufám si říci geniální,je Liškova hudba.Ten ústřední "lajtmotiv" se objevuje v naprosto přesných místech děje.Nenadále končí,nebo se objevuje znova v rychlejší či pomalejší podobě.I já bych rád sehnal soundtrack k tomuto filmu.... ()

xenopus

Poprvé jsem tenhle film neviděl jako dítě, ale jako řekněme jako dítě trochu odrostlé - řekněme ve třinácti - a vlastně jsem to dokoukal jen kvůli obsazení tehdy ještě mediálně neprovařeného a tehdy ještě spolutvůrce geniální Dvaadvacítky. Od té doby se hodně změnilo, co se nezměnilo je to, že jsem ten film víckrát neviděl - i přesto si pamatuju o čem to bylo a dokonce jsem si zapamatoval i ústřední melodii. Film pro mladé, avšak žádná pecka. Třeba to někdy zkouknu znovu... ()

Rodin

Poprvé jsem to viděl v 71. roce a měl jsem pak léta dojem, že jsem byl prostě moc malý na to, aby se mi film líbil. Podruhé, v devadesátých létech, jsem měl pocit, že jsem asi už moc starý na to, aby se mi film líbil. Teď jsem to viděl druhdy v televizi a dospěl jsem k závěru, že to prostě nebyl moc dobrý film. A s ohledem na poslední zhlédnutí u mě nezabodoval ani z 50%. ()

huzgi

Filmy Věry Plívové-Šimkové stárnou do krásy. Čím dál více vyniká její přesné filmařské vidění a uměřenost. Cit a poezie v obraze i slově. Dokonalá schopnost najít správné dětské typy a vytvořit jedinečnou atmosféru reality. ()

ostravak30

Počátek Věry Plívové-Šimkové, ty slavnější filmy měly teprve přijít. Zajímavé je hlavně to, že film byl natočen v zimě. Jinak totiž celá řada dětských filmů se natáčela v létě, zejméne proto, aby děti nezanedbávaly školu. Také mladý Kraus jezdící na koni je docela unikát. Snímek také odrazuje dobu. Hlavně její venkovskou část. Když si všimnete na jaké záchody musely počátkem sedmdesátých let žáci chodit, člověk žasne. Mě se líbila hudba. Celkově je ale pravdou, že herecké výkony dětských hrdinů jsou slabé a příběh má slabší dějovou linku, které by se mohl divák chytit. ()