Klouzačky, lyžování, sněhové pevnosti, koulovačky, zkrátka zima, to je to pravé roční období pro zábavu dětí z vesnice pod vrchem Šibeničákem. Jejich vůdcem byl vždy Zrzek, syn místního hrobníka. Jenže pak se do vsi přistěhoval Myšák, jehož otec se stal předsedou zemědělského družstva, a ten všechny kluky přetáhl na svou stranu, zejména díky tomu, že může kluky vozit na koních, které mu táta občas půjčoval. Hrdý Zrzek raději z party odešel než by se podřídil Myšákovi. Věrná mu zůstala pouze kamarádka Barborka, která mu pomáhá chytat ptáky, zejména pověstného černého havrana. Nepřátelství mezi oběma kluky pokračuje řadou potyček a naschválů. A zatímco Zrzek konečně chytil havrana, Myšák, který se ke koním chová laskavěji než ke kamarádům, má starosti se svou oblíbenou klisnou Sylvou, která čeká hříbátko. Stav Sylvy se totiž zhoršil natolik, že musela být utracena a Myšákovi se jen tak tak podařilo zachránit alespoň její hříbě, když otci slíbí, že se o něj bude starat. A právě tohle neštěstí nakonec kluky usmíří. Myšák spí s hříbátkem ve stáji, krmí ho, zahřívá a je to právě Zrzek, kdo mu s tím pomáhá. (oficiální text distributora)

route60

Co bych za to dal kdyby se dnes natáčely podobné rodinné filmy Věra Plívova -Šímková dětské rodinné filmy uměla, mladý Jan Kraus je výborný a né jen on. ()

Nonna

Film byl natočen v r. 1970 a při jeho sledování si člověk nostalgicky uvědomuje, jak už je to strašně dlouho a jak je to, bohužel, v dnešní tvrobě dětských filmů neopakovatelné: výkony hlavních dětských herců jsou výborné, hudba Zdeňka Lišky geniální a černobílé provedení filmu má magickou atmosféru. Dobře si pamatuju, jak mi u scény na "ptačím stromě" podbarvené strašidelnou hudbou nebo při vyvolávání duchů na Šibeničáku naskakovala jako dítěti husí kůže a musím uznat, že se to dodnes nezměnilo. Citlivě zachycené sblížení dvou znepřátelených chlapců nad umírajícím hříbětem je silné pro dospělého i pro dítě (jen si nejsem jista, zda dlouhé neakční sekvence dnešní dítě osloví.) ()

J.Mayen

Jo dalo se, ale v té době vznikaly lepší kousky. Jana Krause jsem měl rád jako herce v jeho dřívějších rolích, jako moderátora a baviče ho přímo nesnášim. ()

Neytara

Ať si říká kdo chce co chce, tenhle film už by dnes podle mého nikdo nenatočil. Je podle mého názoru opravdu perfektně natočen z pohledu dítěte a ne z pohledu dospělých. Pokud má někdo výhrady že to není film pro děti tak nechápu proč, nebo možná nevyrůstal na malé vesnici. Herci mají podle mého přirozené výstupy a není zde nic co by neodpovídalo skutečnosti. Také se mi líbí fakt že kousky na koních (a jiné) jsou opravdové a ne z trenažeru před zeleným plátnem. Není to film o kýčovitých záběrech a nulové pointě ale o pravém venkově, o rivalitě a přátelství. Vše je podtrženo a sečteno pro mne úchvatnou a nezapomenutelnou hudbou. ()

harycek

Pěkné záběry a herecké výkony , ale jinak mě tento film moc neoslovil , snad až na hudbu Zdeňka Lišky ta se mi vedřela pod kůži a vnímám ji i dnes!!! ()

Nerajohn

Mírně řečeno - hodně zvláštní. Orientace je pro diváka zpočátku hodně těžká, v té ohromné hromadě dětí poznat, kdo je kdo, je v podstatě nemožné. V hromadných scénách koulovaček nebo sáňkování, které jsou navíc strašně dlouhé a slušelo by se je prostříhat, se děti vzájemně sáňkama přejíždějí, což je celkem drsné. V dalších scénách se kluk nechá na sáňkách táhnout na silnici za koněm a v jednu chvíli mu sáňky uletí, on zařve a dál jede po břiše. Co zaujme ? Tak jednoznačně hudba Zdeňka Lišky, to není nikdy krok stranou. Jan Kraus ? Nevím, nevím. Image spratka a propadlíka mu tu celkem jde, v nevýraznosti ostatních dětských postav pak dost ční. Akorát trošku nevím, jak mohl hrát v 17ti letech kluka, co zrovna podruhé opakuje pátou třídu. ()

Tsuki003

Chachá, klasika pro mě z dob dávno minulých, každopádně to patří k mému dětství stejně dobře, jako k Vánocům. Tenkrát se prostě žilo jinak ;) ()

r007

Film mého dětství. Milovala jsem na něm hlavně ty scény cválajících koní po sněhových pláních a představovala si, že jsem tam i já. Ale můžu říct, že i celý příběh mě zaujal a myslím, že je to jeden z našich nejlepších filmů o kamarádství a dětských láskách. Viděla jsem ho už asi 100x a nikdy mě neomrzí, ať si říká kdo chce co chce! ()

Kontryhelka

Moc pěkný film jak pro děti tak dospělé. Hezký děj,pěkné zpracování, mrazivost hřbitova a přilehlé márnice. Na film se pěkně dívá, děti jsou pořád stejné ať dnes nebo před 50 lety. Vůbec nevadí černobílé zpracování. ()

Montana

Výborný (dětský) rodinný film. Dobře natočený, perfektní práce s dětmi, uvěřitelný příběh, postavy. Přestože je čb zaujmul i dnes mé děti (4 a 8 let). Nejkrásnější a nejroztomilejší chlapeček ve filmu asi vůbec (dlouho nám bude znít v uších) jeho "Ploč ses celej čelnej?" je prostě dokonalé! :D ()

giacobbe

Myšák Kraus cválá na koni za podmalování geniálním,ale do zblbnutí se opakujícím hudebním motivem. Viděl jsem několikrát koutkem oka a jiné dojmy to ve mě nezanechalo. ()

JARDAHONDA

Hezká retro vzpomínka.. V dětském snímku nechybí - pořádná porce rvaček, přátelství, usmíření - ovšem i emocí.. Good hudba - music by : Zdeněk Liška ()

ricardo2803

Tohle je pro mě dětství. I když nesnáším zimu a sníh, tak tenhle film má pro mě nějaké zvláštní kouzlo. Dnešní děti asi těžko osloví svojí poetikou, ale pro mě má ten správný nádech nostalgie. ()

horskejvlk

Ostuda za černobílý materiál jinakKrásný film režisérky Plívové-Šimkové, která tam zahrnula i zážitky ze svého dětství, snad proto ten černobílý formát, který se ovšem pro dětské oko, milující barvy, nehodí. Vyzdvihl bych i excelentní “postsynchrony“, kdy postavu dědy Pekárka předaboval pan Václav Lohnický a není to vůbec poznat, dnešní postsynchrony trhají uši, krom “pixarovek” apod. se nadají poslouchat. Hudba je krásná instrumentální, zasněžená příroda krásná znovu si postesknu po barvě, obzvlášť když si vzpomenu na krásný zimní film Krakonoš a lyžnící. Mladý Kraus si o role uličníků svým vzhledem vyloženě koledoval a je úsměvné, že v konkurzu porazil, on kluk z Prahy, tzv. vesnické kluky, které paní režisérka kvůli autentičnosti role preferovala, Kraus který uměl jezdit na koni, toho venkovského roštáka, kdy na venkově si holky hráli s panenkami a kluci jezdily na koni a prolezli každou noru, ztvárnil skvěle. Dnes jezdí na koni převážně holky a filmy tohoto žánru se netočí pro jistotu vůbec. ()