Reklama

Reklama

Ples upírů

  • USA The Fearless Vampire Killers (více)
TV spot

I ty nejlépe míněné činy mohou mít katastrofální důsledky... Oné noci, v níž pronikal hluboko do samého srdce Transylvánie, netušil profesor Abronsius, jak blízek je cíle. V zájmu svých tajemných zkoumání cestoval už mnoho let napříč střední Evropou v doprovodu svého jediného žáka Alfréda. Učenec a vědec, jehož génia svět nedocenil, vložil své tělo i duši na oltář posvátného poslání: poznání a studia upírů. Dosud bezvýsledně. Teď však, po příjezdu do horské krčmy, jejíž stěny a trámy byly přímo ověnčeny česnekem (jak známo nejlepším to prostředkem proti upírům), se zdálo, že cíl je na dosah. Existence blízkého starého hradu tuto domněnku jen potvrdila. A profesor s Alfrédem se neohroženě vydali do boje… Parodii na upírské horory natočil režisér Roman Polanski podle vlastního scénáře (na němž se podílel s G. Brachem) a sám si v ní s chutí zahrál roli Alfréda. Využil v ní všech atributů klasických hororů, z nichž si ovšem dokázal chytrým a kultivovaným způsobem dělat legraci. Působivou atmosféru snímku podtrhují i ostatní složky – kamera, výprava, hudba… V době svého vzniku (druhá polovina šedesátých let) balancoval film na hranici mezi hrůzou a komedií, dnes jej již samozřejmě vnímáme spíše jako svého druhu mistrovské umělecké dílko. Roli krásné Sáry, o jejíž záchranu se naši dva hrdinové pokoušejí, hrála Sharon Tateová, pozdější Polanského manželka, která byla v r. 1969 v Hollywoodu zavražděna skupinou mladých fanatiků. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (255)

ABLABLABLA 

všechny recenze uživatele

Dnešní den jsem pojala jako studii upírských filmů a ze všech tento jediný měl, co nabídnout a bavil mě. V každé minutě se něco odehrávalo a nechávalo vás to napjaté či udivené či pobavené atd. Každá postava měla svou specifickou charakteristiku a ve filmu by prostě chyběla a herci byli výteční. Místy mi to připomínalo šílené ruské pohádky - zrychlené záběry, postava profesora Abronsia jako by z jedné přímo vypadla a i pojetím samotných venkovanů. Hrabě von Krolock sice nesahá Bela Lugosimu jako Drákulovi ani po paty, ale i tak je skvělý. Jeho homosexuální syn (a ne že ne) měl slušně namakaná stehna, jak tam tak běhal za Alfrédem jen v košili... No a Sára byla zcela nádherná oběť. Řekla bych, že český název "Ples upírů" je zavádějící, jelikož ples se tam odehrává až v posledních 10 minutách, takže možná se měli překladatelé držet originálního názvu. No a konec? Bravo... tleskám. Tohle totiž byl dokonalý konec, který jsem tedy minimálně já vůbec nečekala a film tak vzrostl v mých očích ještě více. ()

GilEstel 

všechny recenze uživatele

Na tomto filmu je asi nejzajímavější, že se tu před kamerou objevuje v hlavních rolích Roman Polanski, spolu se svou druhou ženou Sharone Tate. Tou, která byla dva roky na to zavražděna v pokročilém stupni těhotenství Mansonovou Rodinkou. Samotný film hodnotím jako spíš podprůměrný. V této hororové komedii se setkáváme s tradiční mnohokrát opakovanou zápletkou, kdy starý pán mistr v doprovodu svého učně dorazí do nějakého zapadákova, aby zde pátrali po čemsi, vyšetřovali cosi, bojovali proti čemusi, v době jakési. Jako cizinci se setkávají s neochotou místních, jejich nedůvěrou a naráží na problém neznalosti prostředí. Zde jde o pátrání po upírech a boj proti nim. Opět nic nového. Ačkoli se objeví občas nějaká vtipná scénka nebo dialog, není to moc často. Po většinu času sledujeme přípravy na cosi a tlachání o čemsi, které je po většinu času pouze výplní děje bez obsahu a hlubší myšlenky. Film nenachází oporu ani ve své interpretaci. Ve výsledku se tak divák po většinu času ani nebojí, ani nesměje. Hodnotím to jako ne příliš povedenou komedii s romantickým námětem a s prvky hororu, které se hororově rozhodně neprojeví. 44% ()

Reklama

Skrk odpad!

všechny recenze uživatele

Nesmírně dementní a nudná blbost, která nebyla ani hororem a už vůbec ne komedií. Sledovat grimasy všech přehrávajích a špatných "herců", bylo utrpení. Jenom proto, že to režíroval přeceňovaný Polanski a hrála v něm Sharon Tate (oběť Charlese Mansona), nebudu film zbytečně nadhodnocovat, ale jelikož jsem na CSFD... ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Na podobných fantasy pohádkách pro dospělé mi nejčastěji vadí, pokud se tvůrci snaží brát příběhy o nadpřirozených stvořeních (a nemusí to být pouze upíři) zcela vážně a stylizovat je do rádoby dramatu. Tohle však vůbec není ten případ, Ples upírů v sobě po celý čas má kouzelný nadhled v míře velmi diskrétní a já se hodně bavil jak nad samotným zábavným faktem, že v období plesů (zrovna aktuálním) upíři přerušili svůj zimní spánek, množstvím pěkných scén a hlášek, tak i nad hlavní postavou svérázného dědka-profesora (skvělý Jack MacGowran), který se spolu se svým studentem vydává do zákoutí strašidelného zámku na záchrannou akci. Už jenom úvodní hororový žertík se zvučkou studia MGM stojí za to! Co teprve nádherná výtvarná stránka... architekti, scénografové a kostýméři dali vzniknout velmi preciznímu podkladu a Roman Polanski (jako režisér i herec jedné z hlavních rolích) se svým štábem toho naštěstí ve svém snímku plně využil. Jedna z dobových žánrovek, ke které se určitě rád vrátím. ,,Nabruste si zuby!" :o) 90% ()

nash. 

všechny recenze uživatele

I se všemi znalostmi žánru a souvislostí mi to i po letech stále ještě připadá jako průměrná hororová zábava, která sice má osobitou auru, několik vtipných momentů a potěší permanentní nadsázkou, nedaří se jí však probudit ve mě žádné velké nadšení. A nutit se do něj jen proto, že jsem poučený divák, to se mi nechce. ()

Galerie (161)

Zajímavosti (15)

  • Režisér Polanski nechal v Alpách, kde natáčení probíhalo, najmout velmi mnoho truhlářů na výrobu rakví, které pro film potřeboval. Turisty to natolik zneklidňovalo, že místní hoteliéři museli zveřejnit vývěsky ujišťující hosty, že území nebylo zasaženo nějakou smrtící nákazou. [Zdroj: Cinema] (Terva)
  • Roman Polanski si ve filmu zahrál druhou hlavní komickou postavu. Nenechal se však přesto uvést v úvodních titulcích a postačili mu jen titulky závěrečné. (Terva)
  • Jméno hostinského Shagala (Alfie Bass) bylo vybráno na počest ruského malíře židovského původu Marca Chagalla. [Zdroj: Cinema] (Terva)

Reklama

Reklama