Devátá brána

• Španělsko La novena puerta (více)

Dean Corso je expert na staré bibliofilie, specializuje se na zjišťování pravosti a oceňování hodnoty starých knih pro významné sběratele. Je najat bohatým podivínem Borisem Balkanem, aby si prohlédl a prověřil kopii knihy "Devět bran do Království Stínů" jejímž autorem je sám Satan. Má to být jedna ze tří existujících kopií, z nichž pouze jedna je ta pravá a tu je třeba označit. Balkan posílá Corsa do Evropy, aby tam vyhledal zbylé dva tisky a porovnal je s už dostupným originálem. Ten brzy přijde na to, že kniha, kterou vlastní Balkan je ze sbírky Andrewa Telfera, který se za záhadných okolností oběsil. Na cestě plné tajemných i erotických kontaktů a záhad se Corso střetne s vdovou po Telferovi a také s bezejmennou, krásnou francouzskou dívkou, svým andělem strážným... (Magic Box)

F.W.Colqhoun

I'll be damned... Film o tom, že spíš než vroucní obdivovatelé jsou čertovi milejší ti, kteří jsou mu podobní. Kdekdo má zájem o titul Devět bran Království stínů (TORCHIA, Aristide. Devět bran Království stínů. 1.Benátky: -, 1666, ISBN -), který údajně obsahuje spolehlivý návod na vyvolání Pána temnot. Dean Corso, knižní detektiv, zjišťuje, který ze tři dochovaných výtisků je ten pravý. A jestli všechny, proč se tedy čert neukazuje. Roman Polanski uplatňuje vlastní recept, který se mu osvědčil už několikrát: V podstatě brakový námět zpracovává nedivácky pomalým, vytříbeným způsobem, který k nelibosti diváků i v žánrových scénách neakcentuje hrdinství, romantiku a napětí, nýbrž nudu, bizarnost a existenciální trapnost. Co by se mohlo v rukách méně subtilního tvůrce změnit (resp. nezměnit) v obyčejný satanský horor, je takřka komedií o sběratelské vášni, knihách a zábavným exkurzem do společnosti salónní satanistické buržoazie, prosté půvabu, nikoliv však směšnosti.  Události zobrazené ve filmu oscilují mezi Foucaltovým kyvadlem (tajné společnosti, soustavy znaků, knihy), iniciačním příběhem ne nepodobným Angel Heart a 48 hodinami v Paříži (fascinace francouzským hotelovým personálem - a Emmanulle Seigner). Hru na schovávanou s čertem dochucují sardonické dialogy, mile tlumený Depp, věrohodně zlý Frank Langella, věrohodně hysterická, polonahá Lena Olin a především soundtrack Wojciecha Kilara, balancující na hraně mezi vážností a legrací (a geniality) stejně jako film sám. ()

Perry-

Námět nebyl špatný, ale neuvěřitelně nudné zpracování a přepálená stopáž to posílá silně dolů. Depp zachraňuje co se dá, ale nestačí to. ()

MatejNosal

Polansky vo forme. Mám rád tieto mysteriózne satanské filmy, s tou správnou atmosférou. Aj vzhľadom k dlhej stopáži ma film bavil stále. Koniec trošku sklamal, aj niektoré herecké výkony boli slabšie ale Depp to zahral dobre. (80%) ()

Piškotka

Bylo to hodně slabé, stejně tak polootevřený konec. Místy celkem vychytané monology a taková ta přirozená drzost hlavního hrdiny, to bylo na tom to nejlepší. A neustálé záběry na krabičku cigaret (Lucky Strike?) a chlastajícího Deppa, to mě hodně nudilo. Asi to byl image. Trochu mysteria jsem viděla v tom blonďatém černochovi, ten tam mohl být vidět častěji. Ztělesňoval ďábla s berančí hlavou:-) ()

Haymar

Rozhodně nadprůměrný film v daném žánru s (opět) vynikajícím Deppem a slušnou porcí atmosféry. Solidně budované napětí dostává v druhé půli filmu trochu na frak, ztrácivší dech naštěstí Devátá brána znovu popadná s gradujícím, parádně stylizovaným finále. Snad jediná vážnější výtka: Vůbec by neuškodilo ještě pár střihů (těch téměř 130minut bylo moc, bez několika "hluchých" scén by se to klidně oběšlo)... ()

Prochy38

Velmi ponurý mysteriózní thriller. J. Depp tradičně exceluje. Atmosféra má fakt něco do sebe, ale je to jeden z těch filmů, které brzy vyprchají a Vy už ani nevíte, o čem to bylo. Dobře si ale pamatuji, že E. Seiger tu byla fakt sexy. *** nemohou urazit. ()

ThomasCrown

Po prvom pozretí som dal päť hviezdičiek, námet, dej, postavy, atmosféra..všetko úžasné. Potom som si však prečítal knihu a znovu film pozrel. Celé zle. Film je úplne iný ako knižná dejová línia, vlastne celá jdna línia chýba a koniec je taktiež úžasný, no v opačnom slova zmysle. Prečo teda s hodnotením nejdem ešte nižšie? Pretože mnoho ľudí knihu nečítalo a pamätám si ako ma táto snímka oslovila, keď som ju videl po prvý krát. Mimochodom, úžasný Johnny Depp. ()

derryl

Je to vlastně zváštní typ hororu pro knihomoly. Zaujatost a nadšení z každé nové knihy z Deana Corsa jen čiší a ovlivňuje příběh filmu. Krásný je také motiv posedlosti ďáblem a přesvědčení, že jen on nám může otevřít netušené možnosti k ovládnutí světa. Prvek lásky a posedlosti mystičnem je velmi vyvážený a jen tak mimochodem dojde také ke kopulaci se Satanem v podobě krásné a nepřístupné ženy. Pro mě je to jednoznačně krásný film. ()

Milodar

Asi docela náročný film, který nechtějí místní intelektuáli vstřebat. Napínavý a pohlcující. Emmanuelle Seigner je přímo andělsky ďábelská a konec je docela otevřený na obě strany. ()

Paldiny

Zažívam malé dejavú, k Franticu som písal, že prvá hodinka, kde je hlavný hrdina na všetko sám nemá chybu a tá druhá s pomocníkom už začína pokrivkávať. Takto je to aj s ďalším Polanského počinom. Johnny Depp, čoby odborník na staré knihy, pátra po dochovaných zväzkoch satanovych a ja sa nemôžem tej atmosféry starých zaprášených antikvariátov nabažiť. No potom do deja vstupujú lietajúce bosorky, ľudia v habitoch a poctivo budované napätie sa začína vytrácať. Rozuzlenie tiež zrovna nepoložilo, skôr si len tak okolo mňa preplávalo. Celkovo ale stále pekných 70%. ()

Skalda

Trošku mi to připomínalo styl 70. let. Deep krásně bafá jednu za druhou ... Luciper maluje ... Langella je čupr ... tak proč ten konec? I když možná příště už budu mít jasno ... ()

GREGOIRE

Roman Polanski je v žánru démonických satanských filmů doma (jeho Rosemary má děťáko patří ke klasice). Johnny Deep v hlavní roli je výtečný podobně jako Emmanuelle Seigner, která hraje ve většině Polanského filmů. Je to typický Polanski, jak ho mám rád – jede pomalu, citlivě, nespěchá, tušíme sice, kam se děj pohne, ale jistota to není, balancuje na hranici uvěřitelnosti. Zajímavý je i námět satanské knihy se sadou obrázků. Film byl natočen podle španělské novely Arturo Perez-Reverte(ho) „El Club Dumas“ z roku 1993. Děj se točí kolem knihy „Novem portis de Urbrarum Regni“ (Devět bran království stínů). Pro případné zájemce o evokaci satanáše dodávám, že jde o pouhou mystifikaci (byť velice zdařilou). Starobyle působící tajuplné rytiny bohaté na symboliku a zjevně silně inspirované tarotem stvořil pro Polanského film španělský umělec Francisco Sole v roce 1997. Konec filmu ponechává Polanski otevřený a ponechává prostor k úvahám, což vůbec není na škodu. Film, na který se po čase opět s chutí podívám. ()

Jeržik

Ten konec to pohřbil...doslova. Depp je silně úsporný(asi jako žárovka;) a scénář mi nějak ušel. Ale jinak zábava. 7/10 ()

Blazin

Takovéto filmy můžu a tento film je dobrý, samozřejmě exceluje Johnny Depp (tak jako vždy), ale kdyby byl tak o půl hodinky kratší, tak by to bylo mnohem lepší. ()

Vejrrr

Rozhodně nadprůmer... Děj me bavil, vtahoval mě dovnitř... A tak to je myslím hlavní.. Téma který mě bavilo, skvělý Depp, tajmná atmosfera.... líbilo.. :) ()

spiritus

Docela dobrý démonský film, který ovšem postrádá silnější příběh a myšlenku. Konec mě nenadchnul vůbec a připadal mi splácnutý na rychlo. Škoda., mohlo to být o dost lepší. ()

Cement73

Depp vo výbornej forme taha cely tento film. Sú momenty keď to vyzerá na výborný mysteriozny film, Celkovo ale film robí velmi slušný dojem. ()

Johnnyho Božská komedie

Johnnyho Božská komedie

04.12.2008

Johnny Depp už jednou pravost starého rukopisu ověřoval – vzpomínáte na Devátou bránu? Zdá se, že bude opět listovat „v knihááách vázaných v kůži“. A co je v nich „napsáááno“? Danteho Božská komedie.… (více)