Devátá brána

• Španělsko La novena puerta (více)

Dean Corso je expert na staré bibliofilie, specializuje se na zjišťování pravosti a oceňování hodnoty starých knih pro významné sběratele. Je najat bohatým podivínem Borisem Balkanem, aby si prohlédl a prověřil kopii knihy "Devět bran do Království Stínů" jejímž autorem je sám Satan. Má to být jedna ze tří existujících kopií, z nichž pouze jedna je ta pravá a tu je třeba označit. Balkan posílá Corsa do Evropy, aby tam vyhledal zbylé dva tisky a porovnal je s už dostupným originálem. Ten brzy přijde na to, že kniha, kterou vlastní Balkan je ze sbírky Andrewa Telfera, který se za záhadných okolností oběsil. Na cestě plné tajemných i erotických kontaktů a záhad se Corso střetne s vdovou po Telferovi a také s bezejmennou, krásnou francouzskou dívkou, svým andělem strážným... (Magic Box)

schizmo

Tomuhle filmu by možná pomohlo pojetí ve stylu Šifra mistra Leonarda - tj. větší rozpočet a tak nějak velkolepější provedení. Ne že by mi lo-fi pohled na věc, lehce evropská produkce či pomalu rozjíždějící děj vadil, ale počase zjistíte, že film vůbec negraduje a vyvrcholení je jakési rozpačité. Nicméně to nic nemění na velmi zajímavém tématu (666 neasi!) a tradičně skvělém Deppovi. ()

mis-ko

Pomaly plynúca atmosféra síce nie úplne vtiahne do deja, vynahradí to však brilantný výkon Johnnyho Deppa. Jeho chladne profesionálny Dean Corso stojí v protiklade z bezprízorným podaním "anjela strážneho" Emmanuelle Siegner. Celkovo však obstojný mysteriózny thriller. ()

fannah

Velmi zvláštní film... Nehodí se mi ani k Deppovi, ani k Polanskému. Každopádně zpracování a atmosféra s hudbou opět vytáhly hodnocení velmi nahoru. Bohužel ne tak nahoru, aby to bylo na 5*. ()

NinonL

Když jsem si přečetla nepříliš pozitivní komentáře, napíšu také svůj názor, protože je jiný. Mám tento film moc ráda, vidím jej zejména jako velké poselství, že existují hranice, "kam už ne", byť je cíl sebelákavější a třeba i na dosah ruky. Pokud tento okamžik přehlédneme, s největší pravděpodobností přijdeme o vše, co jsme velkým úsilím nebo štěstím získali. Zastavit se a vzdát lákavých nabídek, protože na ně nemám právo, je podle mě to největší a zároveň i nejtěžší na lidské cestě. ()

zdepapepa

Detektivka, která vlastně ani není detektivkou, a je to jedině dobře - nehledá se pachatel, policistů je tam také jako šafránu a zápletka je poměrně snadno rozluštitelná. Všudypřítomné tajemno, napětí a celkové vysoké omezení přístupnosti (R) ale značí, že se nejedná o žádnou "disneyovku". Díky Polanského režii a Kilarově hudbě se v potenciálně hluchých místech člověk může nechat unášet výletem po Evropě, kde je nutno pochválit i hledače lokací pro natáčení. Mysteriózní prvek je zpracován dobře (okultismus je u mě vždy sázka na jistotu), ale mohlo ho tam klidně být i více, takhle má člověk pocit syndromu vařené žáby, která se většinu filmu pomalu ohřívá a na konci jí pořádně zatopí. Film si ale naštěstí drží celou dobu určitý WTFaktor a i já jsem u některých scén nevěřícně koukal. A doteď pořádně nevím, jestli s přístupem Deppovy postavy je to spíš sen nebo noční můra milovníků knih a knihovniček. ()

Korbitch

Když jsem tohle dílko viděl kdysi poprvé, taxem byl fakt zklamán. Po roce asi tak sem si to pustil znovu, že to budu sledovat trošičku s nadhledem a helemese, 3 hvězdy jen to hvízdne. Pohoda. ()

mysiak

Zaujímavý experiment Romana Polanskeho...vskutku sa mu vydaril, Johnny Depp klasicky drží film nad vodou, reči o Luciferovi sú fajn ako aj celá mytológia, trochu na kolená to zrážajú ostatní herci a aj nejaká nezaujímavosť snímku....ale ináč je to fajn, ale trochu dlhé ()

kobejn

Když jsem to prvně v roce 2000 viděl, nenapadlo by mě, že se z toho vyklube jeden z mejch nejoblíbenějších Polanskýho kousků a taky jeden z jeho vůbec nejlepších. Od tý doby je Devátá brána jedna z mála jistot v nejistém světě, řečeno po terminátorsku. Storm may be coming, but Ninth Gate still stands! Uráží mě těch 68%, protože this film is nothing but 100% in all departments. ()

GodComplex

TOP 10 movie. Polanskiho masterpiece a ukazkovy priklad jak spravne tocit filmy. 2 hodiny bez slabych mist naplnene predevsim skvelou atmosferou a s neskutecnym prehledem vypravenym pribehem. Skvela vypravnost precizne vybranymi lokacemi evropskych exterieru a nadhernych interieru knihoven, sidel, zamku atd. Herecke osazenstvo bez slabsich clanku. Johnny Depp zobrazil Corsa zamerne ponekud plose, coz skvele sedne lehce pomalejsimu tempu filmu, nevycniva jako hvezda, ale zapada do celkove okolni mozaiky. Obe hlavni girls jsou super, Emanuelle Seigner balancujici na hranici parodie a demonicnosti a luxusni satanistka Lena Olin v cernych satenovych obleccich je lahudka. Jeden z klicovych elementu Devate Brany je take minimalisticky genialni a temna hudba Wojciecha Kilara. The Ninth Gate je oficialne dokonalost. "Don't fuck with me!!!".. "I thought I already did." 10/10 ()

UncleG

Film, ve kterém se Johnny Depp vlastně jen hrabe v knihách. Tam, kde Polanský někomu přijde nudný, mě připadá zábavný. V jeho podání mi nevadí dlouhé vleklé scény, motání se v kruzích a nedotažené náznaky akce. Chápu, že u tohohle filmu mnozí zmírali nudou - vždyť napětí a děsivá atmosféra vychází jen z jakéhosi "tušeného zla" a z hudebního motivu. Atmosféra mi ale připadala nebývale hustá od začátku do konce a bůhvíproč jsem seděl přikovaný jak cicjavec u Krtočika. A konec že byl stupidní? Ani si nemyslím. Doufám, že nikdo nečekal setkání pana Corsa s jakýmsi personifikovaným Trepifajxlem. ()

Orlau32

Nemohu říci, že bych POLANSKÉHO filmy nějak zvláště milovala. Jenže ON je oceňována osobnost, a proto nemá problém obsadit do svých filmů špičkové herce. Pokud si vybere námět z rodného Polska, je to téměř vždy na Oscara (Pianista), pokud zabloudí někam do "satanských a upírovských " filmů, je to na pováženou. Já sama nevím, co tímto filmem (Devátá brána) chtěl divákům vyjevit. Pokud chtěl poukázat na nebezpečí fanatismu sekt, pak se strefil. Pokud ale chtěl vzdát hold sběratelství starých tisků a knih, tak to pustil "škopek hrůzy" na všechny fanatiky, kteří miluji staré knihy, mapy a listiny. JOHNNY DEPP dle mého mínění svou úlohu zahrál skvěle, FRANK LANGELLA už tolik příležitosti neměl, ale na konci filmu se změnil z výstředního miliardáře v úplného magora. Co mi ovšem nejvíce vadilo (nejsem puritán), byl zbytečně zamíchaný sex, který vůbec nijak konec filmu neoživil, ale navodil rozpačitou atmosféru a otázku : to jsou chlapi opravdu takové měkoty, že je svede kdejaká baba i kdyby byla SATAN ? Úplný závěr filmu mi byl už tím pádem ukradený. Vůbec jsem o tom již nepřemýšlela. ()

Tony.cs

Celkem zajímavý snímek plný ponuré atmosféry a ještě ponurejší hudby. Skvělý Johny Depp, určitě pěkný příběh. Konec nic moc, ale to mi nevadilo. Celkově je to dobrý film, ale to hlavně díky Deppovi ()

Alementina

Asi to melo byt mysticke, ale chvilemi to bylo spis trapne smesne. Zacina to sice slibne a prvni pulka filmu je i zajimava, ale ten konec je totalni ulet mimo. Ale Johnny na tenhle film musi vzpominat jen v dobrem, kdyz se behem jeho nataceni seznamil se svoji milou Vanessou z Ráje (ta v tom ale nehraje ;) ()

kaylin

„Devátá brána“ není úplně špatným filmem, ale děsivost zde v podstatě chybí. Jsou zde momenty, kde se i napětí ztrácí, což může být důvod k tomu, abyste se na film přestali dívat. Naštěstí Depp je zde dostatečně charismatický na to, abyste s ním tuhle cestu zvládli a nechali se okouzlit nebo zklamat tím specificky zvláštním závěrem, kterým tenhle snímek disponuje. Nadšení chybí, ale naprosto zkažený dojem také nemám. ()

blackrain

Netušila jsem, že tenhle příběh má na svědomí Roman Polanski. To mě dost překvapilo, ale přiznám se, že mile. Žánr horor bych v zařazení nepoužila. Nic hororového jsem nepostřehla. Zřejmě jsem už hororovými příběhy otřískaná a mám už taky něco nakoukáno. Mysteriózní, to ano. Johnny Depp byl jednoduše civilní a to se mi líbilo, stejně tak jeho protihráč Frank Langella. Atmosféra je plíživě pohlcující. ()

jajinka

Zajímavý film, ale nevím, co si o něm myslet... Do 3/4 vypadal dost dobře a dával mi nějaký smysl... Pak se ke konci zvedlo až příliš otázek, kdo jsou vlastně ty postavy (sám ďábel?)... Johnny Depp klasicky výborný výkon... ()

Maq

Stále stejně účinný obchodní trik: věc sama za moc nestojí, ale zabalená v krásné krabici - to je panečku artikl! Slavný režisér, slavný herec, okultní námět o Ďáblovi s velkým Ď, točeno na starých a ponurých hradech a zámcích, příběh okolo vzácných a starých knih… no nekupte to! A pak to rozbalíte a najdete dětinský příběh plný klišé, doslova o ničem. --- Nemůžu se ubránit srovnání s Ecovým Foucaltovým kyvadlem. Podobný syžet, ale jaký rozdíl v intelektu! Není náhoda, že Eco se s filmem spustil jen jednou, a když Annaud jeho Jméno růže lidově-demokraticky zkurvil, zařekl se, že další svá díla už zfilmovat nedovolí. V jakkoli krásné krabici, za žádné peníze. Úctyhodné rozhodnutí! ()

Johnnyho Božská komedie

Johnnyho Božská komedie

04.12.2008

Johnny Depp už jednou pravost starého rukopisu ověřoval – vzpomínáte na Devátou bránu? Zdá se, že bude opět listovat „v knihááách vázaných v kůži“. A co je v nich „napsáááno“? Danteho Božská komedie.… (více)