Salamanka, léto roku 1936. Slavný spisovatel Miguel de Unamuno se rozhodne veřejně podpořit vojenský převrat v naději, že se tak podaří vyřešit nestabilní situaci ve Španělsku. Levicová vláda jej okamžitě odvolá z funkce děkana salamanské univerzity. Generál Francisco Franco se mezitím se svými vojenskými jednotkami přidá k puči a iniciuje úspěšnou kampaň z jihu, s tajným cílem převzít velení ve válce. Povstání přeroste v krvavý konflikt, mnozí z Unamunových přátel skončí ve vězení a spisovatel začne pochybovat o svém počátečním stanovisku. Když Franco přesune velitelství povstaleckých vojsk do Salamanky, Unamuno ho navštíví v jeho paláci a žádá milost pro své blízké. (Cinemax)

Johnny.ARN

Vôbec ma tento film nezaujímal. Z dvoch dôvodov. Španielske dejiny som nikdy nemal rád. Komplikované, nezrozumiteľné a konkrétne toto obdobie mi nikdy nič nedalo. Légia Condor bola fajn, stret armád a skúška nových zbraní tiež, ale to politické pozadie mi nikdy nedávalo zmysel. Čakal som, že mi to konečne bude objasnené, ale nebolo. Namiesto toho skoro dve hodiny sledujete vyžitého geriatrika, ktorý len žvásta, prezlieka kabáty ako sa mu to hodí ale myslí si, že je najlepší. Scénky s politickou chuntou mi nedali absolútne nič a bez patričných reálií je to len ťažká dráma, kde namiesto bojov sledujete vnútorné zápasy deduška a pokus o nápravu stavu, ktorý sám zapríčinil. Mimo Iberie film, ktorý asi nenájde pochopenie a uznanie. 1 z 5 ()

Sunwheel

O danej problematike viem žalostne málo aby som vedel zhodnotiť autenticitu príbehu. Ale po filmárskej stránke dobre spravený film. Hlavný predstaviteľ dedka zničeného okolnosťami politickej situácie a spoločenskými zmenami v spojitosti s vnútorným bojom zahral dokonale. Potešilo, že film vyslovene nevyzdvihuje jedno ideové smerovanie, ale znázorňuje akýsi rozpor inteligencie s emóciami. Niektoré pasáže dali priestor obom znepriateleným stranám na epické momenty (intelektuálne argumenty socialistov verzus hymnické pochody smrti). Takýchto filmov je ako šafránu. ()

Biopler

Nezaujímavý film, lebo neviem na čo chcel poukázať vlastne - či na starcovo prehodnotenie názoru či na nástup Franca k moci. Dosť dlho film prešľapuje na mieste, nič pútavé v rámci deja, žiadny zvrat až je zrazu koniec. Celé scény si pre seba kradne postava Astrayeho, ktorý zatieni aj obávaného Franca. Výstupy Astrayeho sú tým čo diváka najviac vytrhne zo sledovania strnulej snímky. ()

Adramelech

Názory na tento film či spíše na v něm zobrazované období španělských dějin se možná budou lišit podle toho, jestli na věc pohlížíme skrze komunistický, fašistický nebo křesťanský chomout. Z filmu jsem si odnesl poznatek, že politika je svinstvo a náboženství je zlo. A křesťané v politice jsou fakt neštěstí. Zfilmované je to dobře, ale nijak zvlášť mě to nezaujalo. ()

• Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo na západe Španielska v meste Salamanca. Malá časť natáčania prebiehala aj v Baskicku. (MikaelSVK)

34. Premios Goya – výsledky

34. Premios Goya – výsledky

26.01.2020

Výroční španělské filmové ceny Goya byly předány v sobotu 25. ledna 2020. Slavnostní ceremoniál, jenž se konal v jihošpanělské Malaze, uváděli stejně jako loni komik a moderátor Andreu Buenafuente a… (více)