Dívka s perlou

• Velká Británie Girl with a Pearl Earring (více)

Delft, Holandsko, 1665. Po oslepnutí otce nastupuje sedmnáctiletá protestantka Griet do služby v početné katolické rodině malíře Vermeera. Jednou z jejích povinností je i úklid mistrova ateliéru. Griet sice neumí psát, ale brzy se ukáže, že jí svět barev a obrazů říká víc než malířově žárlivé manželce. Mistrova plátna ji hluboce oslovují, a tak není divu, že se plaše a zpovzdálí obdivuje i jejich tvůrci. Ani ona však nezůstane nepovšimnuta. Mezi pánem a služkou vznikne křehké pouto a malíř dívčinu tvář zvěční na slavném obraze "Dívka s perlou" (u nás známém spíše pod názvem "Dívka v turbanu" a dnes vystaveném v Královské obrazárně Mauritshuis v Haagu)... Obrazy holandského malíře Johannese Vermeera (1632–1675) jsou světově proslulé, o mistrově životě se toho však ví jen žalostně málo. Zachytit a pochopit vzácný okamžik tvorby a krátký úsek umělcova života se pokusil v adaptaci stejnojmenného bestselleru Tracy Chevalierové debutující britský režisér Peter Webber. Hlavní postavou je ovšem titulní hrdinka, mladičká služka Griet. Výsledkem je citlivý, kultivovaný snímek, plný obdivu k Vermeerovu dílu a pokory k výtvarnému umění. Scarlett Johanssonová jako Griet nepotřebuje komunikovat slovy a přesto je výmluvná, stejně jako Colin Firth v roli umělce, jehož perfekcionismus hraničí s posedlostí. Vyzdvihnout zaslouží i výtvarně pojatá kamera Eduarda Serry, která snímku dodává kouzlo a patinu obrazů starých holandských mistrů. Film posbíral řadu mezinárodních filmových cen a dočkal se i trojnásobné nominace na Oscara. (Česká televize)

depony

Neodpustil jsem si 5 hvězdiček. Nějak to nešlo...přeci jenom se mi líbila výprava, kostýmy i dekorace, Scarlett byla okouzlující a hudba podmanivá:) A má to i myšlenku. ()

NinonL

Filmy o malířích a umění mám velmi ráda. I tento film o tajuplném vzniku jednoho obrazu se mi celkem líbil. Za Scarlett Johansson, kterou nemusím, mínus jedna hvězdička, za Colina Firtha, kterého taky nijak zvlášť nevyhledávám, druhá. ()

SaNcHeZ_cz

Výpravné drama na pozadí vzniku uměleckého díla. Lehce bezduché drama, které nabízí působivou formu podpořenou o slušné herecké výkony. ()

ArsenalEagle

Tak nějak pořádně nevím, co přesně hodnotit. Co se týče obsazení a výkonů herců, nemůžu si stěžovat. Jenže tam prostě nevidím děj, spád. Je to prostě jen a jen o obrazu, všechno to okolo je minimální, zanedbatelné. ()

Freemind

Film, který je směšný svou vážností. V jednom okamžiku jsem dokonce vyprskl smíchy - Colin Firth tady reaguje zamlženým pohledem do prázdna prakticky na každý impulz: na smutné situace, na veselé situace, na problémy, a dokonce i na dotazy. Nemotorně konstruovaný scénář se plíží odnikud nikam a postrádá jakýkoliv silnější okamžik, o nějakém dramatickém oblouku ani nemluvě. Za pochvalu zato stojí krásný vizuál přesně vystihující barvy a světlo z obrazů vlámských mistrů, celkově vzato je to taky poučné nahlédnutí do tvůrčího procesu. Takže času nelituju, Colin by ale zasloužil vylechtat. ()

Wolodja

Skvela Scarlett Johansson, divny Colin Firth, nadherna cela vytvarna stranka tohoto dila. Ovsem jako celek me to tak nejak nedostalo. ()

blackrain

Velmi zvláštní film. Několikrát jsem měla velké nutkání film stopnout a dělat něco jiného, ale na druhou stranu jsem chtěla vidět to, za jakých podmínek ten nádherný obraz mohl vzniknout. Ta malířova manželka mě strašně štvala. To byla hysterka zralá na psychiatra, ale zase se jí nedivím, když se její manžel zakoukal do služky a ta mu stála jako model. Malířova tchýně byla taky zvláštní postava. ()

PogoJoe

Tento film je pastva pro oči, stejně jako pro uši. Jeden z případů, kdy byla knižní předloha na plátno převedena více než kvalitně a naopak rozšiřuje její tištěný nedostatek - důraz na slova a závislost pouze na vlastní představivosti. Tento snímek vám tuto představivost servíruje očima tvůrců, kteří se jí zhostili výtečně - vizuální stránka je hlavní doménou tohoto díla, přesně, jak bylo cíleno. Pohled na rozkošně vyjukanou Scarlett S. a umělecky roztržitého Colina F. vypadá dokonale. Tento film nemá tak silný příběh, důvod, proč se mi tolik líbí, tkví především v jeho vychutnání si mými smysly, ať už zrakovými, tak i sluchovými díky skvostné hudbě Alexandra Desplatta. Pokud k filmu přistupujete s tím, že více, o co asi půjde a máte na něco takového právě teď náladu, bude se vám podle mého názoru líbit, i když vnímání má každý jiné. Mně by už pouhá přítomnost mnou zbožňované Scarlett Johansson stačila ke krásnému zážitku, to, že se povedlo i vše ostatní, je příjemný bonus :) ()

01Zuzana10

kraaaaaaaaaaasne. Co sa vam nepaci? Meno Vermeer vam nic nehovori, hlavne chcete vidiet na platne krasnu Scarlett, ktorej je tam skoda, ked ma svoje prednosti schovane v kostyme?!!!! Boze komentare tohto stylu ani nemozem citat! Kelu taky carovny film! Naco ste ho divali, ak sa vas umenie vobec nezaujima. Jasne ze potom toto dielko nedokazete ocenit. Uf... uz som sa upokojila po tych komentoch.... opakujem, krasny film. Ozivaju nielen Vermeerove nadherne obrazy (mam ho rada) ale i celkovo atmosfera 17. storocia. Neuveritelne verne a rovnake kostymy (mimoriadne ocenujem) - nielen velmi podobne tym z obrazov ale i kostymy ostatnych ludi - z ulic a pod. Skutocne som zvedava, ktory film predcil GWPR pri Oscaroch, BAFTAch ci inych oceneniach. /uz som to zistila - Pirati Karibiku, Master and Commander, Pan Prstenov... kde mali ti porotcovia oci?!/Takisto svetlo a celkova atmosfera. Parada.. Tento film je pribeh obrazu. Tomu zodpovedal i dej. Neprislo mi to ako nedostacujuce. Mozno este mohli pridat minutku aby rozvili koniec ale toto je PRIBEH OBRAZU, ziadna velka romanca,/keby bola, umelecka zlozka prave tu taka dolezita by sla do uzadia/ ci iny prehnane strhujuci pribeh /kt. mozno niektori ocakavali/. Fajn obsadenie. I ked mam miernu vyhradu ku Colinovi... vo vsetkych filmoch, co som ho videla hrat prejavil priliz malu skalu vyrazov, gest...ako keby stale hral tym istym stylom s malymi vynimami, podla druhu filmu. Scarlett sa skutocne podobala na ono dievca s perlou, krasne ju /i ostatnych/ nastylovali do vyzoru ludi tej doby i tych obrazov. Klobuk dolu pred tymto umenim. Vsetci podali skvely vykon, hl. ti, co sa podielali na umeleckych zlozkach. (BTW zajimava hudba...) ()

swed

Estetický zážitek na té nejvyšší úrovni. Absence výraznějšího děje je nahrazena precizním zpracováním, v němž jsou jednotlivé záběry koncipovány jako mistrovské malby. Díky této technice vzniká nevšední vizuální zážitek, který je podpořen minimalistickou hudbou a soustředěnými (působivými) hereckými výkony, v čele s půvabnou Scarlett Johansson. Pokud dáváte přednost invenci, či trochu jinému pohledu na film, "Dívka s perlou" vás rozhodně nezklame. 8/10 ()

togaf

Dívka s perlou je sled krásných obrazů, ne krásně načinčaných, ale poeticky krásných - jako z Vermeerových obrazů. Scarlett je taková bledulka bledá, ten šílený model s čepcem ji absolutně neslušel, ale i tak je Múzou. Emoce jsou pečlivě zamčené pod povrchem a jen místy vytrysknou na povrch, to ale pak stojí za to. Dívka s perlou je výborný film, kterému k dokonalosti chybí jen silnější dějová linka. ()

Brennos

"Dívka s perlovou náušnicí, Johannes Vermeer, 1665, Královská obrazárna Mauritshuis, Haag." Velice příjemný poetický snímek se skvělou hudbou a kamerou, přesvědčivými hereckými výkony a velice uklidňující atmosférou. Na takové filmy mají Britové čuch, příjemné filmové pohlazení. Zasloužených 80%. ()

Skip

Po estetické stránce velmi dobrý film, ovšem jaksi to hapruje s herci. Colin Firth odehrál to své neslané nemastné nic jako vždycky a Scarlet Johansson ta mě ještě nepřesvědčila, že by to byla nějaká herečka. Jenom koukat jak vystrašený kolouch prostě nestačí. Škoda, v jiném obsazení by to byl třeba mnohem lepší film ()

Dont

Rád bych dal čtyři hvězdy, ale objektivně to prostě nestačilo. Výborný Colin Firth, Scarlett Johansson i Tom Wilkinson, uhrančivá atmosféra podbarvená přiléhavým hudebním motivem. To všechno bylo skutečně velmi dobré, ale bohužel jsem tam neobjevil nic jiného. Co se týče námětu, film kromě příběhu o vzniku slavného obrazu nenabízí mnoho dalšího. Připadá mi to jako nevyužitý potenciál, dalo se z toho rozhodně dostat daleko víc. Herci byli k dispozici vynikající, hudba se povedla, atmosféru se podařilo navodit, ale něco mi tam scházelo. Možná lepší scénář, více propracovaný a silnější příběh. Těch současných 73% podle mě naprosto odpovídá. Škoda toho, když vidím pohled Scarlett na plakátu, šel bych klidně i na pět hvězd, jen kdyby toho snímek nabídl více... ()

hygienik

Krásny vhľad do reálií a praxe zlatého veku flámskeho maliarstva. Veľmi presvedčivé a pre mňa podmanivé. Na mieste Geief by mi viac sadla trebárs Elle Fanning či Kristen Stewart. ()

Klasiky v novém šatu

Klasiky v novém šatu

19.05.2009

Barbarella na bondovský způsob

Barbarella na bondovský způsob

15.04.2007

Producentský veterán Dino De Laurentiis to s novou verzí Barbarelly myslí opravdu vážně. Už podepsal smlouvu s Julienem Forestem, synem a dědicem Jeana-Clauda Foresta, legendárního komiksového tvůrce… (více)